Comisia Nationala de Prognoza a revizuit din nou, in sus, la 6,1%, estimarile privind cresterea economica in 2017

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 2 noiembrie 2017, 20:51 Economie | Finanţe

Prognoza de crestere economica
Foto: Pixabay.com
Comisia Nationala de Prognoza a revizuit din nou, in sus, estimarile privind cresterea economica a Romaniei in 2017, la 6,1%, de la 5,6% cat preconizase anterior, anunta Agerpres.

Conform Prognozei de toamna, Produsul Intern Brut se va situa la 842,5 miliarde de lei anul acesta, fata de 837,1 miliarde lei estimarea din varianta preliminara a prognozei de toamna.

Produsul Intern Brut pe locuitor este estimat in 2017 la 43.010 lei (42.734 lei in prognoza preliminara). Acesta va creste in 2018 la 46.617 lei, in 50.468 lei, in 2020 la 54.644 lei si in 2021 la 58.858 de euro.

Consumul individual al gospodariilor va creste in 2017 cu 8,5% (7,9% estimarea anterioara), iar cel al administratiei publice cu 1% (2% estimarea anterioara).

CNP a mentinut prognoza de crestere a PIB in 2018, 2019 si 2020, la 5,5%, 5,7% si, respectiv, 5,7%, in timp ce pentru 2021 estimeaza o majorare pana la 5%.

Si Fondul Monetar International (FMI) a revizuit recent, de la 4,2% la 5,5%, estimarile privind evolutia economiei romanesti in acest an, in raportul "World Economic Outlook", publicat pe 10 octombrie.

De asemenea, FMI si-a imbunatatit si prognoza privind ritmul de crestere inregistrat de economia Romaniei in 2018, pana la 4,4%, fata de avansul de 3,4% preconizat in aprilie.

Conform documentului referitor la perspectivele economiei globale, Romania si Islanda vor consemna in acest an cea mai mare crestere economica din Europa, de 5,5%.

Banca Mondiala anunta, la randul sau, pe 20 octombrie, ca economia Romaniei ar urma sa creasca peste potential in 2017 si in 2018, conform celei mai recente actualizari a raportului Economie regionala, migratie si mobilitate in Europa si Asia Centrala.

"PIB-ul va creste probabil cu 5,5% in acest an, datorita masurilor de stimulare fiscala si a imbunatatirii economiei europene. Majorarea consumului ar urma sa extinda deficitul de cont curent la 3,1% in 2017, de la 2,4% in 2016. Inflatia ar urma sa creasca, reflectand cererea interna excesiva si atenuarea efectelor reducerilor de taxe. Banca Nationala a Romaniei se asteapta la o majorare graduala a inflatiei spre 2% la sfarsitul lui 2017", releva raportul BM.

Banca Mondiala previzioneaza o expansiune a PIB de 4,1% pentru 2018 si de 3,6% in 2019, iar deficitul de cont curent ar urma sa ajunga la 3,5% anul viitor si la 3,8% in 2019.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1623 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Daca banii au valoare (Joi, 2 noiembrie 2017, 21:01)

    OmulNou [utilizator]

    inseamna ca nu e vorba de Romania, hahahaha
  • +5 (5 voturi)    
    Exercitiu de admiratie ... prudenta: (Joi, 2 noiembrie 2017, 21:46)

    Habermas [utilizator]

    Daca calculul meu este corect, asta inseamna 213,4 miliarde USD, PIB total al Romaniei pe 2017.
    La o cautare rapida, pt comparatie, PIB-ul estimat al:
    Portugaliei este 211,6 miliarde USD
    Greciei este 204,0 miliarde USD
    Cehiei este 196,0 miliarde USD

    Deci daca aceste cifre se confirma, probabil le-am depasit toate trei. Ceea ce este interesant, teoretic. Dar sa nu ne grabim. Riscul este ca situatia sa se sparga intr-un mod neplacut pentru noi, pentru ca cu cat investiile sunt taiate, cu atat mai vartos ne sapam singuri groapa.

    Cu alte cuvinte, cresterea asta este o situatie din care o putem lua la fel de repede in sus sau in jos:

    A. Foate fi foarte buna daca cumva (printro minune sau ...) reusim sa venim cu multe investitii rapid din urma. Rezultatul cumulat ar fi formidabil. Din pacate, actuala guvernare pare ca vrea sa se asigure ca ALUNGA investitorii potentiali; INHIBA firmele aflate deja in Romania (de orice timp) sa faca investitii pentru dezvoltarea afacerilor. Este o guvernare absolut iresponsabila.

    B. Total dezastru daca se continua ca pana acum. Va urma un recul nasol de tot. Caz in care as da afara automat 75% din administratia de stat, as simplifica administratia prin inlocuirea hartiilor cu e-Government si as scoate PSD in afara legii - pentru ca a sabotat cu buna stiinta Romania si a impins-o la distrugere.
    • +1 (1 vot)    
      mda... in suma, dar pe cap de locuitor este altcev (Vineri, 3 noiembrie 2017, 13:14)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      PIB-ul Romaniei intradevar se ridica deci la 213,53 miliarde USD dar ca si PIB capita conteaza, ceea ce ne plaseaza clar sub Portugalia, Grecia si Cehia !

      Ce este totusi interesant de SARBATORIT este faptul ca pentru prima data TRECEM pragul - media mondiala la PIB Capita nominal, care in este de 10038 (sau 10095 dupa ONU) !

      si chiar intrecem usor Turcia si Kazahstan !


      Acest lucru demonstreaza ca integrarea ROmaniei in Uniunea Europeana a adus mari beneficii.
  • +3 (3 voturi)    
    nebunie (Joi, 2 noiembrie 2017, 22:02)

    anion [utilizator]

    Slugile din institutiile unde s-au plantat oamenii psd si alde nu se potolesc.
    • -5 (5 voturi)    
      Tari astia de la PSD (Vineri, 3 noiembrie 2017, 1:13)

      marineru_turmentat [utilizator] i-a raspuns lui anion

      "De asemenea, FMI si-a imbunatatit si prognoza privind ritmul de crestere inregistrat de economia Romaniei in 2018, pana la 4,4%, fata de avansul de 3,4% preconizat in aprilie." - daca au plantat oameni si la FMI...tari rau astia de la PSD. Cred ca tot ei l-au scos si pe Trump presedinte...
      • 0 (0 voturi)    
        alt postac sarac (Vineri, 3 noiembrie 2017, 21:34)

        GIGI_CIOCAN [utilizator] i-a raspuns lui marineru_turmentat

        ia verifica prietene si deficitul..( PĂ LIMBA TA .. BANII AIA IMPRUNUTATI CA SA VA CRESTE VOUA PĂNSIA SI AJOTORUL SOCEAL + SALARU LA BUGETARI)
  • +5 (13 voturi)    
    DA BĂĂĂĂ (Joi, 2 noiembrie 2017, 22:03)

    GIGI_CIOCAN [utilizator]

    nu stiam ce imi dadea pe nas... era cresterea asta economica :D...

    a...sau poate nu.. ca eu mi-am negociat contractul inainte sa aiba loc 10000 cresteri de preturi....

    poate sclavilor cu 4 clase pentru care "negocierea contractului" inseamna pupatul in cur si votatul pentru 1 l de olei si sa mai creste salaru minim, le da cresterea pe nas...
    • +5 (5 voturi)    
      Romania are crestere economica dar imprumuta $$$$ (Joi, 2 noiembrie 2017, 22:46)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui GIGI_CIOCAN

      Romania are crestere economica dar in 2017 guvernul PSD a imprumutat 10 MILIARDE DE EURO pt plata PENSIILOR si a SALARIILOR

      nu se fac investiti, cresterea economica e doar din consum, suntem la fel ca-n 2008-2009 inaintea crizei economice
      • 0 (0 voturi)    
        Romania a imprumutat 10 MILIARDE DE EURO in 7 luni (Vineri, 3 noiembrie 2017, 22:14)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        LA 10 luni se zice ca ar fi 15 miliarde euro. Si astia doar creaza premizele viitoarei crize. Cat ne va costa ca sa iesim din criza? (in ipoteza ca cineva va mai avea curajul sa ne scoata din criza)
    • +2 (4 voturi)    
      Aroganta prosteasca (Joi, 2 noiembrie 2017, 22:47)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui GIGI_CIOCAN

      Hai sa ne dam mari.
      Aroganta balcanica prosteasca
      • 0 (0 voturi)    
        ce vrei boss ?!?!? (Vineri, 3 noiembrie 2017, 21:32)

        GIGI_CIOCAN [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        nu tuturor ne e rusine cu ce facem pentru ca nu toti lincem in cur comunisti ca sa ne creasca ajotorul soceal sau salaru minim :* ...
  • -1 (9 voturi)    
    cele trei faze ale prostiei (Joi, 2 noiembrie 2017, 22:07)

    Mazeta [utilizator]

    1. Nu este adevărat.
    2. Nu cred că este adevărat.
    3. Este adevărat, dar...
    • +4 (6 voturi)    
      Te credem Mazeta (Vineri, 3 noiembrie 2017, 1:00)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ca tu ai PhD in asa ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      hihihihi (Vineri, 3 noiembrie 2017, 22:22)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Carlo M. Cipolla (1922 - 2000) a scris eseul „Cele 5 legi fundamentale ale prostiei umane” (The Fundamental Laws of Human Stupidity) in anul 1987
      - nr. 1: Intotdeauna, in mod inevitabil, absolut toata lumea subestimeaza numarul prostior aflati in circulatie.

      - nr. 2: Probabilitatea ca o anumita persoana sa fie proasta este independenta de orice alta caracteristica a acelei persoane.

      - nr. 3 - Legea de AUR a prostiei umane: Un prost este o persoana care cauzeaza probleme unei alte persoane sau unui grup de persoane, in timp ce nu are nimic de castigat din asta si, mai rau, isi cauzeaza chiar lui insusi pierderi.

      - nr. 4: Persoanele inteligente subetimeaza intotddeauna puterea de distrugere a prostilor. In mod particular, persoanele destepte uita ca sub nicio forma nu trebuie sa se asocieze cu persoanele proaste.

      - nr. 5: Prostul este cea mai periculoasa tipologie umana. Un prost este mai periculos decat un bandit.
  • +2 (4 voturi)    
    thumbs (Joi, 2 noiembrie 2017, 22:11)

    DioDreamer [utilizator]

    down!
  • +4 (6 voturi)    
    creste ca Fat Frumos.. :) (Joi, 2 noiembrie 2017, 22:19)

    pehash [utilizator]

    "in 2020 la 54.644 lei si in 2021 la 58.858 de euro."

    Cred ca ar trebui sa reviziuiti titlul. Cresterea PIB-ului nu inseamna neaparat crestere economica. Consumam mai mult din import, nu din productie locala. Avem un exemplu recent - 2008 - stim deja cum se termina povestea asta.
    Daca ne imprumutam tot mai mult ca sa crestem importurile, singura crestere economica este la aia de la care cumparam.
  • +2 (8 voturi)    
    Da baaaa, cele 10000 de cresteri de (Joi, 2 noiembrie 2017, 22:54)

    xrogo [utilizator]

    preturi sunt atat de masive ca vor da la sfarsitul anului o inflatie extrordinara de 2%, asa ca daca ai fost fraier si ai cerut omarire de salariu de 1% iesi in pierdere!
    • +3 (7 voturi)    
      Cand o sa inveti ca cifrele nu tin de foame??? (Vineri, 3 noiembrie 2017, 0:48)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Nici de cald. 6.1 crestere si totusi investitii canci, benzina, gaz, curent, caldura mai scumpe. Cu ce te ajuta 6.1ala???? Nu pe tine, ca la tine in beci temperatura si haleul is constante se free. Il intreb pe cel care munceste si are familie.
      Ps: recunosc, investitii sunt in BOR, acolo unde ajung cei care mor cu zile prin spitalele sau pe strazile horror ale Patriei.
    • +2 (4 voturi)    
      stii ca urmeaza si 2018? (Vineri, 3 noiembrie 2017, 7:23)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      nu cade meteoritul pe 31 decembrie 2017.
  • +6 (8 voturi)    
    cand a venit PSD la putere (Vineri, 3 noiembrie 2017, 7:21)

    Francisc 1 [utilizator]

    primul schimbat a fost directorul de la INS asta care da cifrele astea , stiau ei de ce .