Ionut Misa: Ordonanta privind noile prevederi fiscale intra miercuri in sedinta de guvern, avem toate avizele

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 noiembrie 2017, 16:04 Economie | Finanţe

Ionut Misa
Foto: Agerpres
Ministrul Finantelor, Ionut Misa, a declarat luni ca ordonanta de urgenta privind noile prevederi fiscale, inclusiv transferul contributiilor sociale de la angajator la angajati, va intra miercuri in sedinta de guvern.

Misa a spus ca a avut o "discutie" cu premierul Mihai Tudose, care la randul lui "a purtat o discutie la partid" si s-a decis ca "miercuri (ordonanta) intra in sedinta de guvern".

Intrebat de ziaristi daca aceasta ordonanta va include si transferul contributiilor de la angajat la angajatori, Ionut Misa a raspuns: "Daca ati citit ordonanta automat intelegeti ca e si eu cu transferul contributiilor".

Ministrul Finantelor a precizat ca "in momentul de fata avem toate avizele".

Chestionat cum comenteaza faptul ca premierul Mihai Tudose declara in dimineata zilei de luni ca nu crede ca in sedinta de miercuri va intra si "trecerea contributiilor de la angajat la angajator", Misa a raspuns: "Nu stiu declaratia premierului de azi dimineata".

"Dansul (premierul) mi-a spus ca a avut o discutie si la nivelul partidului si miercuri va intra in sedinta de guvern", a subliniat Ionut Misa.

Ziaristii l-au intrebat pe Ionut Misa daca decizia a fost luata la partid sau la guvern. "Asta o sa il intrebati dvs pe premier", a raspuns el, adaugand ca la sedinta de luni au participat, alaturi de el, premierul Mihai Tudose, liderul PSD, Liviu Dragnea, si secretarul general al partidului, Codrin Stefanescu.













Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

10980 vizualizari

  • +51 (53 voturi)    
    mai aveti guvern pana miercuri? (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:05)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
    • +13 (21 voturi)    
      Alta intrebare :) (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:41)

      ionelutu [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      In cazul in care s-ar realiza aceasta trecere a contributiilor de la angajator la angajat, acesta din urma, pe langa faptul ca n-ar avea nici un avantaj (asa cum am inteles din discutie) ar fi obligat ulterior sa mai stea si pe la cozile din banci sau fisc (cine se va ocupa de colectare, se vor angaja noi bugetari platiti din banul public???) pentru a plati impozitul pe salar? Bun, ma gandesc ca impozitul ar putea fi retras direct din cont iar titularul ar putea exclama plin de mandrie: "Uite, domnule, ce multi bani mi-au trecut prin cont!" :)
      Cred ca PSD se straduieste sa mai ridice putin moralul si nu salariul romanilor :) :) Vad ca la psihologie se pricep de minune, la politica si economie sunt nulitati. Nu m-ar surprinde deloc ca in perioada urmatoare sa mearga Dragnea cu un proiect de lege in parlament prin care se vor decreta trei zile nationale de post si rugaciune pentru cresterea nivelului de trai la romani... :)
      • +9 (19 voturi)    
        nu ai priceput nimic (Luni, 6 noiembrie 2017, 17:00)

        vi_escu [utilizator] i-a raspuns lui ionelutu

        le plateste angajatrul in numele tau! Ata daca nu esti vreun buticar evazionist...
      • +14 (14 voturi)    
        Retinere la sursa se numeste (Luni, 6 noiembrie 2017, 17:06)

        Horia.Doroftei [utilizator] i-a raspuns lui ionelutu

        Nu a fost niciodata vorba sa plateasca angajatul taxele
      • +4 (8 voturi)    
        Explicatia asta ai citit-o pe feisbuc ? (Luni, 6 noiembrie 2017, 17:14)

        adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui ionelutu

        Contributiile atat al angajatului cat si al angajatorului se opresc la sursa, deci sunt platit de angajator in locul angajatului.

        Cred ca nici tu nu intelegi ce balarii ai scris acolo.
        • -1 (7 voturi)    
          ? (Luni, 6 noiembrie 2017, 19:07)

          ionelutu [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

          Incearca sa faci abstractie de paranteze si vei descoperi ce simplu e. In alta ordine de idei, eu nu explicam ci doar intrebam (vezi semnele de intrebare!): fiind plecat de multi ani din tara, nu sunt la curent cu modalitatile de colectare a taxelor (dar... IMI PASA de ce se intampla in tara!!!)
          Oricum, multumesc pentru explicatie!
      • +8 (10 voturi)    
        3 luni (Luni, 6 noiembrie 2017, 17:18)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui ionelutu

        Atata am inteles ca au studiat psihologii ca e efectul unei mariri salariale, chiar si semnificative. Pentru ca in acelasi timp se modifica si tiparele de consum.
        Dar o marire fictiva de brut, in conditiile in care unii nu au mai vazut fluturasul de la angajare sau cu ocazia vreunei negocieri cand e obligat sa semneze pe brut, oare cat tine?
        Dar cand vor descoperi ca intra in una dintre categoriile dezavantate de schimbare: programatori, conditii speciale de munca, contract part-time, angajat la firma in insolventa, etc - oare cat de mult va tine "fericirea"?
        Dar micsorarea contributiei la pilonul II?
        • +2 (4 voturi)    
          fericirea va tine, nu-i problema! (Luni, 6 noiembrie 2017, 18:35)

          iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          "Dar cand vor descoperi ca intra in una dintre categoriile dezavantate de schimbare: programatori, contract part-time?"
          Foarte simplu, aceste categorii oricum NU votau cu pedesereul, deci o eventuala REDUCERE cu 20% a salariului net nu va afecta de loc, dar absolut de loc bazinul electroal al pedesereului!
          Tot asa, de pe vremea lui Ponta de prin 2014 au spus tot felul de mizerii despre Disapora, fara niciun risc: cei plecati in strainatate oricum nu i-ar fi votat, in vecii vecilor!
          • 0 (4 voturi)    
            Aurolac (Luni, 6 noiembrie 2017, 22:07)

            jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

            1. O parte din cei care primesc salariul minim vor primi un sut in fund
            2. Cei 4% de la bugetari se vor eroda repede prin inflatie: gaz, curent, combustibil.
            In curand restul in cascada, ca doar s-au marit salariile si materia prima
            3. Pensionarii asteapta juma de an, poate nu mai e cazul - vine criza pana atunci
    • +1 (3 voturi)    
      Misa... (Luni, 6 noiembrie 2017, 20:34)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ...de ce esti misel? Crezi ca vei fi mult timp ministru? S-ar putea sa iei multe suturi in c-r dupa asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Misa este neam cu Dragnea (Marţi, 7 noiembrie 2017, 11:04)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Misa la Finante este omul lui Dragnea in guvernul Tudose.
      Stroe la Transporturi este deasemenea omul lui Dragnea in guvern.
      Cei doi au treaba de facut pentru Tel Drum si Hagi Tudose ii deranjeaza.
  • +25 (31 voturi)    
    din ciclul... (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:07)

    Cocut [utilizator]

    Prostul pana nu e fudul, nu e ...destul!
  • +26 (32 voturi)    
    avem o tema (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:07)

    tahomir [utilizator]

    Pentru manifestatia urmatoare. Doar ca vom fi mult mai multi, ca ne arde la buzunar. Si, ptr compensatie, o sa va punem foc, sa vedeti si voi cum e senzatia.
    • -15 (21 voturi)    
      poate iei niste bulane pe spinare (Luni, 6 noiembrie 2017, 17:02)

      vi_escu [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      sa vezi si tu cum e senzatiea.
      • +4 (8 voturi)    
        la tine o fi diferit (Luni, 6 noiembrie 2017, 18:05)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

        tu cred ca deja le primesti in alta zona, dar esti obisnuit sa ti-o traga stapanii tai pesedisti, sclavule!
  • +27 (33 voturi)    
    bun si asa (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:14)

    unacare [utilizator]

    Toate negative, dar bine ca sunt!
  • +25 (31 voturi)    
    a (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:24)

    adrian67 [utilizator]

    Asta pe langa faptul ca e prost, mai e si plin de avant.
  • +20 (24 voturi)    
    mda (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:29)

    moka [utilizator]

    asta a iesit si el ca sa-l puna pe Tudose intr-o lumina proasta. La comanda stapanului lui...
  • +13 (17 voturi)    
    "Tudorel si Misa, isi iau galetusa !'' (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:50)

    KTerinca [utilizator]

    Pa, pa ....
  • +10 (12 voturi)    
    Prostul harnic strica mult! (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:52)

    UnCititorAproapeAnonim [utilizator]

    Atat.
  • +8 (10 voturi)    
    Sa fim seriosi (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:54)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    luam de bune ce zice asta? De cate ori a vorbit gura fara el?
    • +4 (6 voturi)    
      El ia ordine de la Dragnea (Luni, 6 noiembrie 2017, 21:03)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      si le recita mot-a-mot. Intre timp afla Tudose si se opune, si tot asa.

      Asta e circul PSD.
  • +11 (13 voturi)    
    Sclavule (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:58)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Faci experiente pe o tara intreaga pe banii romanilor. Poate ca se gaseste vreun articol de lege sa intri si tu la puscarie . Singurul aviz pe care il ai e de la Dragnea , nenorocitule.
  • +7 (9 voturi)    
    asta este,... (Luni, 6 noiembrie 2017, 17:00)

    Ponta [utilizator]

    .... un mare OLIGOFREN. Cine la numit este la fel.
  • +9 (11 voturi)    
    Am dubii (Luni, 6 noiembrie 2017, 17:01)

    buncrestin [utilizator]

    Cred ca vorbeste Dragnea cu gura pupilului si nu Guvernul prin ministrul Finantelor. Pana miercuri mai e cale lunga...
  • +4 (8 voturi)    
    nesimtire (Luni, 6 noiembrie 2017, 18:17)

    traiang [utilizator]

    Eu personal nu vad iesire daca nu se pune presiune cu demonstratii in fiecae zi Deci ii doare la basca degeaba au iesit oamenii in strada Tot asa vor trece si modificarile pe justitie cu toate avizele negative de la toate forurile juridice cum si aici patronate ,sindicate Consiliul fiscal au tras alarme degeaba .Daca aduceai o echipa de mercenari la conducere sa faca rau intentionat nu reuseau asa de bine ca PSD-eul!!!!
  • +6 (8 voturi)    
    Guvernul "Cu stangul in dreptul", ministrul "M-a (Luni, 6 noiembrie 2017, 18:54)

    deval [utilizator]

    facut mama tembel .........."
    Suntem la faza Scapa cine poate !
    Sau, altfel spus dilema e doar : Pe cine aruncam vina ? De urgenta o comisie parlamentara (nr.50) care sa analizeze Cine a pus r---- pe clanta ?!
  • -1 (3 voturi)    
    It-istii mai sunt scutiti de impozite? (Marţi, 7 noiembrie 2017, 8:52)

    Miky60 [utilizator]

    It-istii sunt obisnuiti sa fie asistati social si sa nu plateasca impozite. O sa fie feriti de orice plata si acum?
  • 0 (0 voturi)    
    marea porcarie fiscala (Marţi, 7 noiembrie 2017, 10:06)

    gand [utilizator]

    Sper pana in ultimul ceas ca PSD-ul o sa realizeze ca vor pierde votanti cu modificarile astea, ca doar nu-i voteaza patronii multinationalelor, doar ei avand vreun beneficiu din asta. Cea mai mare porcarie de la Revolutie incoace se va realiza de un partid care clameaza ca-i apara pe saraci, dar care e format din sute de milionari care vor beneficia din plin de trecerea contributiilor de la angajator la angajat. Dragi politicieni, va asteptam in 2020, la vot!
  • 0 (0 voturi)    
    Curge nesimtirea rauri, rauri (Marţi, 7 noiembrie 2017, 11:17)

    Jan2016 [utilizator]

    Jigodiile astea care ajung sa face legi, care nu stiu unul despre ce declara celalalta, care nu conduc masini dar care elaboreaza politici fiscale, care nu au carduri de salarii dar au functii babane de ministri, deci, jigodiile astea, au tupeul cand li se pun intrebari punctuale, despre probleme importante, sa ne rada in nas si sa ne raspunda in 2 peri.
    Eu nu stiu cum rezistati, voi,jurnalistii, sa nu le ziceti vreo 2 pe sleau. Cand ii vad cum rapund la misto, cand, de fapt, ei trebuie sa ne dea noua socoteala.....ma cuprinde asa un dezgust....Cum ajung toti idiotii, penalii, jigodiile lipsite de caracter si, si mai grav de scoala, sa conduca o tara....e peste puterile mele de intelegere
  • 0 (0 voturi)    
    sictir... (Marţi, 7 noiembrie 2017, 11:24)

    vasiem [utilizator]

    nesimtitilor!!!