VIDEO Cum a refuzat ministrul Finantelor sa explice de ce guvernul nu respecta promisiunile de marire a salariilor nete ale bugetarilor cu 20%, de marire a pensiilor si neimpozitare a veniturilor mici de la 1 ianuarie 2018

de C.P.     HotNews.ro
Miercuri, 8 noiembrie 2017, 18:55 Economie | Finanţe

Ionut Misa
Foto: Captura Digi 24
Ministrul Finantelor Publice, Ionut Misa, a refuzat sa raspunda miercuri cum le explica votantilor PSD ca guvernul nu si-a respectat promisiunile din campanie si din programul de guvernare, potrivit carora de la 1 ianuarie 2018 urma sa creasca salariile bugetarilor cu 20%, sa creasca toate pensiile, iar impozitul pe veniturile sub 2.000 de lei sa fie zero.

Intrebat intr-o conferinta de presa despre aceste promisiuni, ministrul Ionut Misa a evitat sa raspunda, spunand ca "toate masurile enuntate si multe altele sunt introduse, vor fi implementate in cursul anului 2018, unele de la 1 ianuarie".

Intrebat inca o data de reporter care dintre cele trei mari masuri intra in vigoare de la 1 ianuarie, Misa a spus :"Asa cum am mentionat si anterior, discutam de o crestere a salariului brut de 25% si eu am facut mentiunea clara de cate ori am iesit in dezbaterile publice ca sunt cresteri nete in functie de categoria de salariat de 4 la suta - 4 si ceva la suta. Dar conform legii salarizarii pana la finalul anului 2012 exista cresteri progresive inclusiv ale venitului net. Le obtineti din legea salarizarii sau Ministerul Muncii".

Ministrul Finantelor a refuzat sa raspunda intrebarilor ulterioare pe aceasta tema.

Vezi dialogul dintre reporterul HotNews.ro si ministrul Ionut Misa in inregistrarea video de mai jos, de la minutul 45.30:
















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

12749 vizualizari

  • +43 (47 voturi)    
    Si? (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 18:59)

    CezarN [utilizator]

    Nici nu ma intereseaza motivele pentru care guvernul NU a crescut salariile trantorilor de la stat. Important este ca NU a facut-o!
    In plus, sa se invete si tot bugetarul sa nu mai voteze ca prostul cu PSD.
    • +4 (6 voturi)    
      Bugetarul nu invata! (Joi, 9 noiembrie 2017, 9:15)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Bugetari sau nu, telespectatorii Latrinelor stiu bine DE CE nu li s-au marit salariile cu 20%, asa cum s-a promis in campania electorala. Ei stiu bine ca Dracnea, Olgutza, Tudose etc au vrut sa le DEA, dar s-au opus: Sorosh, multinationalele, bancile, binomul si "statul paralel"!
  • +27 (27 voturi)    
    Crestere de 25% adica 4% (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 19:01)

    OmulNou [utilizator]

    Se face ca nu stie, pentru cele doua persoane ramase in Romania care-l cred.
    • +2 (2 voturi)    
      Scaderi (Joi, 9 noiembrie 2017, 8:44)

      zoltan 56 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Ce crestere?Garantat ca va fii minus 25% din moment ce absolut totul va creste incepand de la impozitesi taxe corelat cu preturile de la raft influentat atat de cursul valutar cat si combustibil.
  • +27 (27 voturi)    
    Simplu (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 19:11)

    DragosParvu [utilizator]

    Pai simplu: planul era sa-i forteze pe angajatori sa creasca ei salariile cu 20% (+/-), compensand astfel scaderea net-ului (prin transferul contributiilor in sarcina angajatilor). Ei ar fi parut, altfel, cauza reducerii iar psd-ica ar fi pozat, inca odata, in aparatorul celor oprimati. Un fel de santaj cu mana lunga, ca doar nu venea PSD-ul cu bani de acasa.

    Numai ca operatiunea de imagine n-a tinut, tocmai pt ca imaginea PSD-ului s-a prabusit inainte. Imaginea sau, mai bine spus, credibilitatea sa. O lectie pe care ar trebui s-o invete toti pesedistii si nu numai, de ce se poate intampla cand merg pe mana sinucigasa politic a unui singur om si cand ai impresia, in 2017, ca esti inca in anii '90.

    Si iata cum, "bomba", le explodeaza acum fix in fata.

    Nice! :)
    • +9 (11 voturi)    
      Ce plan ? Cum sa-i forteze ? (Joi, 9 noiembrie 2017, 4:28)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui DragosParvu

      Da' ce suntem la gradinita si ne jucam de-a tara ?
      • +3 (3 voturi)    
        Noi nu. Ei da. (Joi, 9 noiembrie 2017, 10:33)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Iar noi, in foc incrucisat, la mijloc, intre ei - ca nu era destul ca-s prosti, mai sunt si multi si separati in mai multe grupulete...
  • +20 (20 voturi)    
    Raspunsul e în programul de guvernare, (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 19:47)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Care prevede creșterea cu 25% a salariului...subînțeles brut.
    • +7 (7 voturi)    
      protestam pt. maruntis.... (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 21:11)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      de fapt raspunsul este in planul ceva mai indepartat: normele "democratice" in vigoare nu presupun (din pacate) nici o forma de natura obligatorie / contractuala privind obligativitatea implementarii programului de guvernare... practic pot sa promit orice in campanie - odata ajuns la putere fac numai ce poftesc, fara nici un de obligatii fata de cei care m-au ales SA-I REPREZINT ... asta ar fi un motiv serios de mobilizare / protest / schimbare.... insa o astfel de abordare are neajunsul ca loveste in toti potentialii aspiranti la guvernarea discretionara... iata de ce papusarii (si trompetele lor) nu vor ridica niciodata o astfel de minge la fileu...
  • +19 (19 voturi)    
    Asta e beat sau ? (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 19:48)

    ComentezStefan [utilizator]

    Sunt singurul caruia i se pare ca domnul ministru nu e in stare sa fie coerent? (minutul 45-50)
    • +18 (18 voturi)    
      Nu e beat, (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 20:22)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui ComentezStefan

      lexicul e slab. Vorbeste mai mult in onomatopei.
    • +11 (11 voturi)    
      Nu, dar asa cum unii vorbesc "romgleza", (Joi, 9 noiembrie 2017, 4:32)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ComentezStefan

      boul asta vorbeste "romeasca" !
    • +1 (1 vot)    
      Balaceanca (Joi, 9 noiembrie 2017, 8:47)

      zoltan 56 [utilizator] i-a raspuns lui ComentezStefan

      Eu cred ca acest imbecil a sarit gardul de la Balaceanca altfel nu se explica ineptiile debitate.
    • +2 (2 voturi)    
      De ce sa fie coherent?! (Joi, 9 noiembrie 2017, 9:17)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui ComentezStefan

      Poate ca e in stare, poate ca nu, dar nu este de loc constrans de NECESITATEA de a vorbi clar si coerent, avand in vedere electoratul caruia i se adreseaza!
  • +19 (19 voturi)    
    in fiecare zi ma intreb (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 19:56)

    Dan_Nemes [utilizator]

    De ce ii mai lasam sa respire?
  • +25 (25 voturi)    
    cursul Euro (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 19:57)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    04.01.2016 - 4,5169
    03.01.2017 - 4,5175
    08.11.2017 - 4,6198

    esti multumit acum, Ionut Misa? Ati obtinut o crestere mai mare decat tehnocratii!
    • +11 (11 voturi)    
      cursul Euro (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 21:32)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      03.08.2012 - 4,6481
      O alta criza marca PSD - a doua incercare de suspendare a presedintelui Basescu.
  • +20 (20 voturi)    
    Misa si "o mica explicatie " (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 20:33)

    Plagarus [utilizator]

    Vom avea mai multe autostrazi,zicea tzutarul asta psdist
  • +14 (14 voturi)    
    Habar nu au ce va iesi din toata harababura asta (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 20:46)

    morometu [utilizator]

    Indolenti, incompetenti, mincinosi si mai ales...guverneaza impotriva propriilor cetateni! Pe ei nu ii intereseaza decat puterea si nicidecum guvernarea.
  • +15 (17 voturi)    
    Un popor de delatori si securisti! (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 20:54)

    soundtrack [utilizator]

    V-au ajuns toate blestemele oamenilor care au murit in chinuri pentru a scapa tara de comunisti, da' n-a fost chip!
    Liderii cu doua clase si doctorat v-au furat toata viata si viitorul si v-au alungat din tara ca pe niste paduchi buni doar la vot. Sa faceti temenele sefilor vostri, niste banditi bolsevici, niste curve vandute rusilor ca oricum ''porcii de americani'' sunt de vina in mintea voastra mancurtizata. Ati dezvoltat o relatie intima cu idiotul de calau care v-a facut chiar sa va placa supliciul.
    Petre Tutea a avut dreptata cand a spus ca s-a sacrificat pentru niste idioti!!!
  • +15 (15 voturi)    
    Sigur (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 21:53)

    Cetateanu [utilizator]

    Cel putin trei categorii care pierd din prima, de care n-avem nevoie: programatorii, cercetatorii si handicapatii. Parca si medicii da si aici se balbaie. Ce fac medicii de familie ca lor nu li se mareste capitatia si au o groaza de platit:asistente, contabili...SIngurii salvati "inaltii functionari" taietori de hartii si puturosi. Idiotii de primari & CO s-au lasat amagiti ca vor fi compensati: de unde mai papagalilor?!
  • +10 (10 voturi)    
    Promisiunile au fost virtuale (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 22:32)

    Wanheda [utilizator]

    Maririle is la fel, virtuale. Postacii si votacii psd dupa un tzucal si o mahorca, cred ca-s reale, delusional pipal.
  • +6 (6 voturi)    
    Prezentarea data presei contine greseli de calcule (Joi, 9 noiembrie 2017, 0:13)

    tanasaro10 [utilizator]

    Ma uit la exemplul oferit de ei la minutul 26 si vad calcule pe care nu le pot reproduce !

    In varianta din 2017 au mutat 88 lei de la impozitul de 16% la salariul net (nu-mi dau seama de ce) iar la calculul pe 2018 - au invartit iarasi cifrele astfel incat in loc sa iasa ca salariul total pe 2018 e cu cca 86 mai mare comparativ cu 2017 (desi net-ul ramane la aceeasi valoare)-> lor le-a dat aproximativ egal.
  • +10 (10 voturi)    
    Parca e betivanul prins de Godina (Joi, 9 noiembrie 2017, 0:21)

    eu_sunt [utilizator]

    Ma intrebati de mariri de salariu?
    Uitati buzunarele goale....
    Ma mai intrebati in continuare?
    Va arat si trompa elefantului.
  • +10 (10 voturi)    
    Cand il vad pe Dragnea si-l aud pe asta (Joi, 9 noiembrie 2017, 4:37)

    Susufler0 [utilizator]

    asa-mi vine sa ma miş pe tara si sa o-ntind !

    Oh Doamne, din cauza unora putini ii nedreptatesc pe toti !
    • +3 (3 voturi)    
      ??? (Joi, 9 noiembrie 2017, 8:50)

      ElChicoDiablo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      "Oh Doamne, din cauza unora putini ii nedreptatesc pe toti !"

      Ma faci sa rad ..putorile sunt majoritare si rromania merita. Putini sunt aia care ies sa protesteze si carora le pasa. Pluta trebuie sa se scufunde , rromanica trebuie curatata de romani.
  • +8 (8 voturi)    
    comentator tacut (Joi, 9 noiembrie 2017, 6:07)

    vorbeste lumea [utilizator]

    considerand cat de rutinat e domnul in functii de decizie, pot sa-l categorisesc drept un dobitoc, si rau intentionat.
  • +2 (2 voturi)    
    Salarii si pensii nesimtite (Joi, 9 noiembrie 2017, 8:41)

    zoltan 56 [utilizator]

    Uriasa haita de talhari din PSD-ALDE in 2017 doar imbecililor prosti din Parlament si locale au majorat veniturile iar restul sa astepte cu rabdara pana in vara ori niciodata.Pentru cei care ma critica privind pensile si salariul minim majorate aceste sume sunt demult uitate prin actualele preturi de la raft sau benzina ca sa nu vorbescde cursul valutar care automat duce la majorai de preturi.
  • +2 (2 voturi)    
    de ce nu cresc... (Joi, 9 noiembrie 2017, 9:23)

    astronaut [utilizator]

    salariile de la 1.01 ..fiindca nu sunt bani , de ce nu se respecta programul de Gubernare ? , pentru ca este o minciuna PSD-ISTA de tip Dracnev , ca a fost inseilat de un puscarias (Valcov) care a pus ''caruta inaitea boilor''si acestia s-au apucaat sa traga caruta INAPOI ! acest Misha ia promis ''mult iubitului'' ca va pune el popurul cu ''botul pe labe'', inventand un ARTIFIU IEFTIN DE CALCUL cu care vrea sa demonstreze crestereea saalariilor care NU VOR CRESTE ! SICTIR s'atat !
  • +3 (3 voturi)    
    Amaratul asta (Joi, 9 noiembrie 2017, 9:44)

    Jan2016 [utilizator]

    Amaratul asta, care recita si face ce ii spune penalul ala de Dragnea...oare cum poate debita asemenea aberatii.

    Zici ca e tampit, repeta obsesiv tirada impotriva multinationalelor, privatilor, bancilor.
    Pana una alta multinationalele si privatii aduc bani la bugetul tarii si platesc bugetarii (dintre care foaaarte multi stau degeaba pe lefuri babane. si mai si fura ca in codru) .
    A avut Misa asta o revelatie intr-o dimineata si a inteles care e dusmanul tarii?
    Asta e ministrul nostru de finante? Asta care refuza sa raspunda la intrebari ? Care nu are coloana vertebrala? Care face politici fiscale, dar care nu considera ca tre' sa stie pretul la pompa, ca nu e treaba lui???
    Pun pariu ca nu stie nici cat e cursul valutar, ca oricum nu e treaba lui.
  • +2 (2 voturi)    
    Sinceritate deplina (Joi, 9 noiembrie 2017, 10:05)

    Observator tacut [utilizator]

    Are 15 sec de sinceritate cand spune: "DISCUTAM DE REDUCEREA VENITURILOR DIN CHIRII, DIN DOBANZI, DIN PREMII, ACTIVITATI AGRICOLE..." la minutul 22:45 pana la 23:00
  • +3 (3 voturi)    
    Calcule clare - softistii pierd garantat (Joi, 9 noiembrie 2017, 10:33)

    Observator tacut [utilizator]

    In exemplul lui daca angajatorul va fi binevoitor, angajatul va primi 2 lei in plus iar angajatorul castiga 2 lei. Dar cum nu ii poti spune leului o data ce i-ai pus in fata intreaga prada ca o parte ti se cuvine, e cert ca nu va creste benevol salariul brut.
    Ce este cert ca indiferent ca va creste sau nu brutul softistii pierd. Din calcul se vede clar ca scade impozitul la 10% dar celelalte cheltuieli cresc pentru a acoperi aceasta scadere. Implicit, indiferent ca vor fi sau nu scutiti de impozit softistii nu vor mai primi salariul actual ci unul micsorat.
    Calculul e simplu:
    La un brut de 5000 lei actual angajatul programator primeste 4175 lei in mana iar angajatorul cheltuie pentru acest salariu 6139 lei.
    In 2018 pentru aceleasi cheltuieli salariale de 6139 lei salariul brut va fi 6004 lei iar netul va fi 3513 lei daca nu vor avea scutire de impozit sau 3903 lei daca vor avea scutire de impozit adica pierderea lor minima va fi de 6,5 % daca vor avea scutire de impozit sau 16% daca vor pierde scutirea de impozit. si asta intr-un caz optimist cand angajatorul va fi binevoitor si va alege sa nu isi micsoreze cheltuielile salariale.
    calulele de mai sus au fost facute utilizand calculatorul de salariu de pe site-ul calculator-salarii.ro
  • +1 (1 vot)    
    Jaf la drumul mare acum si mai vizibil (Joi, 9 noiembrie 2017, 11:14)

    Observator tacut [utilizator]

    "Alesii nostri" au decis sa nu se mai ascunda si acum ne arata in fata cat ne fura ei. Acum e si mai vizibil ca ~43% din banii care ni-i dau firmele ca salariu se duc la buget. In plus alte taxe gen TVA, accize, impozite ne micsoreaza si mai mult banii de care dispunem.
    In concluzie aproximativ 70 % din banii nostri ajung la stat si ei tot nu au bani ca sa faca investitii de bun simt ca spitale, crese, scoli sau autostrazi.
  • 0 (0 voturi)    
    Guvernantii de azi ne predau... (Vineri, 10 noiembrie 2017, 11:41)

    Olyx [utilizator]

    cursul GRATUIT, " Cum sa arunci o tara in haos fara interventii armate si fara atentate teroriste"...(!) Vorbitori :
    Dragnea & Dragnea ...