Guvernul Tudose vrea dosare penale pentru firmele care nu platesc asigurarile sociale. Cei mai mari restantieri la bugetul asigurarilor sociale sunt firmele de stat

de Red. Economic     HotNews.ro
Vineri, 10 noiembrie 2017, 13:29 Economie | Finanţe

Ionut Misa
Foto: Agerpres
 documente
Topul celor mai mari restante la bugetele de asigurari sociale e dominat de firme de stat cu datorii istorice uriase, potrivit cifrelor oficiale ale ANAF, consultate de HotNews.ro. Aceste companii, detinute de guvern, ministere sau institutii locale, au datorii istorice de miliarde de lei, acumulate in timp. Compania Nationala a Huilei are datorii de 3,7 miliarde de lei, aproape un miliard are Societatea pentru inchiderea minelor, CFR RA are 600 milioane de lei. Reamintim ca ministrii Guvernului Tudose au anuntat ca vor schimba legea, astfel incat neplata asigurarilor sociale sa fie infractiune pedepsita cu inchisoarea.

Rationamentul Guvernului a fost urmatorul: incasarile din asigurari sociale au scazut dupa ce Curtea Constitutionala a declarat neconstitutional in 2015 articolul care arata ca stopajul la sursa (neplata de catre angajator a contributiilor retinute de la angajati) este infractiune. CCR a cerut definirea mai clara a stopajului la sursa. Guvernul vrea sa reincrimineze neplata de catre angajator a contributiilor sociale oprite de la angajat, dar pentru asta ar fi nevoie ca toate contributiile sa treaca din sarcina angajatorului in sarcina angajatului. Ministrii nu au explicat pana acum de ce au ales acest mecanism extrem de complicat in loc sa faca o simpla modificare de legislatie in sensul cerut de CCR.

Lista restantierilor e dominata de firmele cu capital de stat sau regiile autonome. Astfel, primele 12 pozitii sunt ocupate de aceste firme, care aduna aproape 7 miliarde de lei din totalul de 18 miliarde de lei restante la bugetul asigurarilor sociale.

Printre firmele private care apar in acest top se numara Salamandra Plus SRL, Petroutilaj SA, PSD Company SA, Brafor SA, Realitatea Media SA, Donau Chem SRL, COS Targoviste SA, L&A FLEISCH S.R.L, CHEMGAS HOLDING CORPORATION S.R.L., ASOCIATIA FOTBAL CLUB STEAUA BUCURESTI, SCORSEZE SECURITY INTERNATIONAL S.R.L., GlaxoSmithKline (GSK) SRL, INSULA MARE A BRAILEI SA.

Un alt restantier la bugetul asigurarilor sociale este filiala PSD Bucuresti, cu datorii curente de peste 100.000 de lei.

Ce spunea joi ministrul Muncii, Olguta Vasilescu:

Transferul contributiilor de la angajator la angajat a fost facut pentru a proteja angajatul si statul, pentru ca 30% din companii nu platesc contributiile la sanatate si pensie, iar in paralel vor veni cu o lege care sa reintroduca infractiunea de stopaj la sursa.

Ce spunea miercuri ministrul Finantelor, Ionut Misa:

Avem aproape 158.000 de companii care nu au platit contributiile pentru angajati in cursul acestui an. E vorba de aproape 2,1 milioane de salariati. Angajatul stie azi care a contributia pe care trebuie sa i-o plateasca angajatorul si ca poate solicita angajatorului sa ii faca dovada ca a platit aceste contributii. Se va introduce stopajul la sursa - retinerea angajatului a celor 35 de procente din salariu, dar nu le vireaza la buget si foloseste banii in scop propriu. Statul vine si spune daca ii furi banii angajatului noi iti facem dosar penal. E un element important care il va face sa se gandeasca de doua ori daca nu plateste acele contributii
Se vor intensifica si vor continua masurile de executare silita pentru angajatorii care nu platesc aceste contributii.













Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

12219 vizualizari

  • +40 (40 voturi)    
    De acord! Uau, ce idee! (Vineri, 10 noiembrie 2017, 13:34)

    OmulNou [utilizator]

    Toti evazionistii la puscarie! Incepand cu sefii companiilor de stat!

    Excelent, treceti la treaba!
    • +26 (30 voturi)    
      ... lool (Vineri, 10 noiembrie 2017, 14:33)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      si partidul PSD e evazionist la greu ... pe cand si astia din PSD la puscarie ?
    • +6 (6 voturi)    
      Pana cand? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 22:02)

      Gaga-mic [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Statul spune ca nu poate sa bage in puscarie un mare angajator - de partid si de stat, de foarte multe ori - pentru neplata contributiilor, deci decide sa bage in puscarie pe amaratul angajat pentru acelasi motiv, ca e mai simplu. Din nou ala care lucreaza ceva, care munceste, trebuie sa plateasca sub amenintarea cu pedeapsa. Cel care lucreaza plateste tot: chirie / credite, taxe, impozite, servicii, scoala, spital, TOT. Fara sa primeasca nimic in schimb. Pe ala care munceste ceva si are un venit din asta il cauta bancile, fiscul, vanzatorul de orice, parcagiul, coafeza, asistenta, bona, politicianul. Repet, fara nimic in schimb. Niciodata.
      Si din nou, geniile politico economice cocotate in varful decizional se intorc cu biciul pe omul care munceste. Marele vataf de oriunde, omul partidului si cotizatorul bunastarii clasei de Tanase Scatii abjecti, scapa; cica nu e treaba lui sa plateasca dari, nici sa mearga in puscarie pentru asta, e de neatins, nu poate fi cautat sa dea socoteala, pur si simplu nu se poate.
      Inca o data, de ce nu se aplica punitia marilor angajatori care refuza contributiile la bugetul comun batandu-si joc astfel, printre altele, si de angajat?
      Si, proletariatul cu gulere albe / albastru- gri, mai stam sa inghitim si asta?
  • +31 (35 voturi)    
    Minciuna e prima natura a PSD (Vineri, 10 noiembrie 2017, 13:35)

    Maspp [utilizator]

    Dintotdeauna au practic asta - minciuna si dezinformarea. E mostenire de la PCR.
  • +30 (32 voturi)    
    Statul condus de Dragnea cand plateste contributii (Vineri, 10 noiembrie 2017, 13:51)

    Boham [utilizator]

    tot timpul PSD gaseste alti vinovati dar ei care conduc STATUL asta din 2012 de cand s-a format USL n-au facut nimic pt ca acele companiile de stat sa-si plateasca datoriile

    iar 'revolutia fiscala' nu are nicio legatura cu plata contributiilor...

    legea care prevede dosar penal pt cei care nu platesc contributiile se poate face si fara mutarea contributiilor
    • +15 (17 voturi)    
      2012? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 14:00)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Ce-ar fi sa mai scazi vreo 20 de ani cel putin!?!?
      • +20 (22 voturi)    
        eeee (Vineri, 10 noiembrie 2017, 14:34)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        au condus 19 ani din 27 tara... (+ practic toti anii 90... in care Romania aluat-o in jos RAU!)
        si totusi nu e NICIODATA vina lor pt ce s-a intamplat!
  • +29 (29 voturi)    
    Hai ca o sa devina comic (Vineri, 10 noiembrie 2017, 13:55)

    v_sile [utilizator]

    Seara numeste PSD-ul directorii la Posta Romana sau la Televiziunea Romana, dimineata le face dosare penale si ii arunca in puscarie.

    Ca Posta si TVR-ul sunt in top la datornici pe listele ANAF

    Ca sa nu discutam lucruri chiar mai vesele:

    "Filiala PSD Bucuresti apare cu restante de 78.879 lei la bugetul asigurarilor sociale de stat, de 27.441 lei la bugetul asigurarilor de sanatate si de 2.439 lei la somaj."

    Misto, nu?

    Cata fatarnicie! Cica nu ii lasa legea sa faca curatenie. Pai ar durea ca naiba daca s-ar apuca sa faca asta, de aia nu se apuca. Evaziunea a devenit sport national, dar nu e PSD-ul capabil sa rezolve asa ceva. In primul rand, chiar firmele lor beneficieaza de o atitudine atat de binevoitoare din partea ANAF.

    Ar fi practic imposibil ca ANAF-ul sa se apuce de controale si executari silite, pentru ca ar trebui sa stea inspectorii in permanenta cu telefonul la ureche, in legatura cu "partidul": nu te baga acolo, ca e companaia X de stat, condusa de omul nostru! Platim directorimea si pilele EXACT DIN NEPLATA CONTRIBUTIILOR, ca altfel de unde bani!

    Sau: lasa firma Y, ai innebunit? Aia e firma "de partid", nu stiai?

    Nu esti firma de partid?

    Nasol, dupa 15 ani in care ai platit luna de luna, nu platesti toata suma la TVA (dintr-o eroare de procesare). Nu te suna nimeni, nu primesti nici macar un telefon sau o scrisoare. Ti se blocheaza direct conturile, pentru o suma care reprezinta sub 1% din TVA-ul pe care il platesti anual. Deblocarea conturilor se face "manual", alergi cu banii in mana la Trezorerie, la ANAF, duci tu hartia cu mana ta la banca (ca altfel cica dureaza 3 saptamani, se ocupa o firma "de partid" din Valcea de asta)

    Altfel vedem zi de zi la ANAF firme cu datorii gramada, inclusiv PSD Bucuresti e pe lista. Pe ei nu-i executa nimeni.


    Cam despre asta e vorba.
  • -13 (23 voturi)    
    sa nu uitam (Vineri, 10 noiembrie 2017, 14:16)

    nellino [utilizator]

    ca Tudose vrea sa redeschida minele!
    • +14 (20 voturi)    
      Sa nu uitam ca esti un postac (Vineri, 10 noiembrie 2017, 14:21)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      pentru Rusia sau PSD, nu conteaza care, fiindca functioneaza la fel, tot hoti.
      • -2 (10 voturi)    
        probabil ca am fost prea criptic (Vineri, 10 noiembrie 2017, 15:37)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        http://economie.hotnews.ro/stiri-energie-22066536-mihai-tudose-nu-mai-dorim-anul-importam-jumatate-din-stocurile-carbune-pentru-iarna-vom-incerca-nu-mai-inchidem-mine-deschidem-mine.htm

        Tudose vrea sa deschida mine desi primele in topul neplatii datoriilor sunt companiile din domeniul minier.

        PS: nu m-am hotarat daca esti paranoic sau doar imbecil.
        • +2 (6 voturi)    
          vaaaaaai (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:13)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          vrei sa spui ca esti prea inteligent pentru noi?
          deh, inca esti prea criptic.
        • +2 (2 voturi)    
          Gargara si garaiala la betie (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 18:04)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          El nu are bani sa treaca strada si vorbeste de deschis mine.....e extrem de scump sa deschizi o mina si daca nu ai tehnologie moderna, mergi pe pierdere. Minele ceausiste mergeau pana la 15000 lei subventie pe tona de minereu.
    • +4 (10 voturi)    
      Slabut! (Vineri, 10 noiembrie 2017, 15:27)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Esti platit la nr. de cuvinte?

      Apropo, tu-ti platesti darile la stat din mita de la PSD primita pentru rahatul de job pe care-l prestezi?
      • -2 (6 voturi)    
        de tine stiu sigur (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:01)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        ca nu esti paranoic
    • +6 (8 voturi)    
      Da (Vineri, 10 noiembrie 2017, 15:36)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Și vrea să ne bage pe toți la mină, ca pe ăia la canal.
    • +9 (9 voturi)    
      ocna (Vineri, 10 noiembrie 2017, 15:55)

      rsbl [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      sa le redeschida si sa ii trimita pe toti puscariasii acolo sa nu se mai planga de conditii inumane
    • +7 (7 voturi)    
      De ce? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:44)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Nu mai are cine sa "planteze flori la Inter". Ca economic nu exista justificare, ca sa nu mai vorbim de mediu si poluare - oricum mofturi capitaliste.
    • +3 (3 voturi)    
      Ca să-i îngroape în ele pe pesedei? (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 8:41)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Sau să îngroape în ele bugetul? Pardon, care buget? Că nu e făcut nici acum, iar când va fi, legea va fi contestată la CCR! Deci bugetul pe 2018 va fi făcut în 2019, că este mai sigur așa; viziunea PCR-PSD: să fie ca înainte, că înainte era mai bine (se fura ca-n codru și nimeni nu era pedepsit; se șpăguia la greu și deși exista corupție, nimeni nu era corupt; oh, ce țară minunaaată..!!!)
  • +23 (23 voturi)    
    evazionistii-sefi sunt paznici la bugetul Romaniei (Vineri, 10 noiembrie 2017, 14:24)

    Razvan_M [utilizator]

    Sunt de notorietate scandalurile cu bani negri si cu datoriile de partid ale PSD-ului. Iar aceste datorii inca n-au fost stinse, din ce stim. Deci curva cea mai penala da lectii de moralitate. Macar de si-ar plati ei datoriile intai, ca sa fie un exemplu pt. toata lumea.
  • +10 (10 voturi)    
    Prag (Vineri, 10 noiembrie 2017, 14:33)

    Doaroparere [utilizator]

    Revin cu un comment - pt. incriminare sa fie trecut si PRAG - doar de la 500000lei in sus, sa zicem.
    Mi s epare corect - cum li se pare si lor abuzul.

    A - si este lege - este legea abuzului in exercitarea functiei - administratorului i se poate imputa ca a facut abuz pt ca a stopat sumele.

    Dar daca o modificam si pe asta....cum vor ei.
  • +21 (23 voturi)    
    a (Vineri, 10 noiembrie 2017, 14:34)

    adrian67 [utilizator]

    Donau Chem e firma lui Ioan Nicolae, prieten la catarama cu Dragnea.
    PSD trebuie bagat la puscarie ca nu si-a platit taxele la stat.
    Ce zici bai nea Terente (Tudose)?
  • +15 (15 voturi)    
    este o asa jmecherie... (Vineri, 10 noiembrie 2017, 15:12)

    KtalinKtalin [utilizator]

    ....
    cititi lista., are 20 de ani!
    asta este argumentatia pt mutarea taxelor la salariat! mama , mama! prosti mai credeti ca suntem...
    COMPANIA NATIONALA A HUILEI SA? dizolvata!
    asta este lista datornicilor care trebuie executati?
    nici nu mai exista unii, altii au fost executati de mult.
    nu stiu decand nu am citit o asa vrajeala...
    vrea cineva sa recupereze ceva? pai de unde ?
    de ce nu este lista de acum 40 de ani?
  • -3 (7 voturi)    
    Adevarul e dator (Vineri, 10 noiembrie 2017, 15:47)

    Un cititor [utilizator]

    Risul lumii. CTP si-a platit datoriile? lol
    • +6 (6 voturi)    
      Adevarul? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 21:04)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Pai aia sunt amarasteni, saraci lipiti pamantului, abia traiesc din reclama. Uitat-te pe lista si-o sa vezi cluburile de fotbal!
  • +11 (11 voturi)    
    Nu va dati seama ca e tot in interesul lor? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 15:58)

    LiviuX [utilizator]

    Dosarele penale o sa fie tot pentru particulari, pentru ca acolo exista patronul care e raspunzator. La firmele de stat, pe cine o sa condamni? Statul? Ca nu poti condamna contabilul (daca nu are bani de unde sa plateasca), administratorul (doar nu e vina lui daca compania nu face bani, poate nu a incasat de la alte firme tot de stat, etc. - plus ca e numit tot de ei). Asa ca, pe cine?
  • +4 (8 voturi)    
    Unde sunt jurnalistii cu microfoane in mana? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:03)

    Madalina0102 [utilizator]

    Toate astea nu au nicio valoare atata timp cat niciun jurnalist din tarisoara asta nu le ia microfonul de la gura cand spun minciuni sa ii loveasca cu adevarul in fata camerelor de filmat. Si uite-asa minciun a devenit ceva perfect normal si nimeni nu mai trebuie sa fie responsabil pentru nimic.
  • +4 (4 voturi)    
    poate n-am priceput eu, (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:12)

    iodixit [utilizator]

    dar, nefiind economist, asta nu inseamna ca fiecare persoana fizica care produce ceva, trebuie sa se duca la fisc cu ceva hirtii completate cum ca are nu stiu ce salariu si sa calculeze ce si cit revine la fiecate taxa (pensie, impozit, sanatate, etc) pe care sa le scrie si pe astea, dupa care la sfirsit de an, sau in fiecare luna, sau trimestrial, sa se duca cu o tufla de bani nu stiu unde si sa-i depuna in fiecare cont(pensie, impozit, sanatate, etc)? unii priceputi cred ca pot sari peste chestia cu tufla de bani si fac transferul direct din contul bancar.
    we are fucked!
  • +6 (6 voturi)    
    Statul (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:24)

    Unromanoarecare [utilizator]

    Este cel mai rau platnic dintre toti . Asigurari medicale platite de angajator dar de recuperat se platesc la peste 12 luni , compensarile/deducerile de TVA peste 6 luni , taxa auto de recuperat pana la 5 ani si mai sunt si altele . Daca statul vrea corectitudine intai sa fie chiar statul corect cu toti apoi sa vina cu pretentii .

    O alta aberatie mi se pare ca vor prag la abuz in serviciu dar dosar penal daca nu platesti contributiile . In concluzie fraierii sa plateasca iar smecherii sa poata fura .
  • +10 (10 voturi)    
    Am o intrebare (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:22)

    ipolitic [utilizator]

    Daca am o mica firma, sunt si administrator si singurul angajat, daca ma baga la inchisoare ca o luna-doua nu mi-am platit asigurarile, pot sa ma dau si eu in judecata?
    Deocamdata sunt in relatii de munca bune cu mine, dar ma tem totusi...
  • +4 (4 voturi)    
    lista fruntasilor 100 si 500 de datornici (Vineri, 10 noiembrie 2017, 21:01)

    revo [utilizator]

    https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Informatii_R/primii500contributii_1_09112017.pdf.
    O lista impresionanta, cand vezi denumirile firmelor si sumele te apuca groaza. Nasol de tot. Statul Roman nu exista! Este un adevarat miracol ca inca mai fiinteaza o structura numita Romania.
    Eu ma intreb daca angajatii acelor firme de stat stiu ca nu li s-au platit darile pentru pensie si sanatate. Ar trebui sa fie toti in strada si fiecare sa deschida proces statului.
  • +5 (5 voturi)    
    Azi la ora 21 dna Birchal spune ca contributiile (Vineri, 10 noiembrie 2017, 21:01)

    deval [utilizator]

    s-au mutat pentru a face firmele sa plateasca !!! A venit la TV si cu hartiuta lui milogului Misa , cea cu 157798 de firme care nu platesc ! A mai azi aparut o ambuscata (evident directoare) din MF care a zis ca nu s-a facut o analiza a cifrei , adica ei nu stiu cate firme sunt de stat si cate private, cate au datorii de 2 lei si cate au datorii istorice ..........Sluga asta proasta pare ca tine socoteala pe raboj si nu cu un program informatic care iti spune orice vrei sa aflii ! Numai ca milogul Misa avea nevoie de o justificare pentru a oferi infractorilor circumstantele necesare pentru a realiza simularea cresterii salariilor ..Rusine , repetentilor !
  • +4 (4 voturi)    
    O rugăminte la redacție (Vineri, 10 noiembrie 2017, 23:10)

    @mario [utilizator]

    Ați putea obține un top al sumelor plătite ca impozit pe profit? Sunt curios ce procent plătesc cele acuzate că "externalizează" și cât plătesc cele care "internalizează". Mulțumesc.
  • +5 (5 voturi)    
    Dar ce sa vezi... (Vineri, 10 noiembrie 2017, 23:44)

    exlc [utilizator]

    pe lista nu sunt multinationalele marsave.... Adica alea de sug sangele poporului si fura pe rupte. Oare cum? Adica aia isi platesc taxele? Mai sa fie.

    90% sunt regii autonome si companii de stat.... Idiotii.
  • +2 (2 voturi)    
    Ati golit puscariile de violatori, criminali, hoti (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 10:11)

    deval [utilizator]

    ca sa faceti loc celor care declara ca au de dat o suma pe care inca, nu o pot plati ?!