De la 1 octombrie va intra in vigoare noul Cod Civil. Vezi cum se modifica relatia client- banca in zona creditelor si depozitelor

de DP     HotNews.ro
Luni, 5 septembrie 2011, 8:28 Economie | Finanţe & Bănci

Bancile vor trebui sa acorde clientilor cel putin 15 zile pentru rambursarea creditului in caz de denuntare unilaterala a contractului de catre banca, denuntarea neputand avea loc decat din motive "temeinice", potrivit prevederilor noului Cod Civil, care va intra in vigoare la 1 octombrie, se arata intr-un comunicat al casei de avocatura Reff & Asociatii, afiliata Deloitte.

Alte noutati aduse de Codul Civil, asa cum au fost ele notate de Reff& Asociatii

  • Executarea ipotecilor mobiliare poate fi pusa sub un serios semn al intrebarii in conditiile in care noul Cod Civil prevede ca opozitia la executare suspenda de drept procedura de vanzare pana la solutionarea definitiva a cauzei. In plus, daca pana acum puteau formula opozitie la executare debitorul, alti creditori ai debitorului avand garantii asupra aceluiasi bun si proprietarul bunului, conform noului Cod pot face opozitie, in plus fata de cei de mai sus (si sub rezerva dovedirii interesului), fidejusorii, codebitorii solidari, precum si orice persoana care a notificat existenta unui drept sau a unei pretentii cu privire la bunul executat.

  • Noul Cod Civil introduce conceptul de "perfectare" a ipotecilor, ceea ce inseamna, in primul rand, ca simpla inscriere in arhiva electronica nu va mai constitui formalitate suficienta pentru a asigura eficienta si opozabilitatea garantiilor asupra bunurilor mobile.

  • Cu privire la conturile bancare, noul cod prevede dreptul titularului de a dispune in mod liber de sumele din contul curent, fara alta conditie decat notificarea prealabila, in masura in care aceasta a fost agreata contractual. In functie de interpretarea care se va da acestei prevederi, imprumutatii ar putea sa se prevaleze de aceasta pentru a justifica refuzul de respectare a conditiilor prevazute in contractul de credit referitoare la utilizarea sumelor puse la dispozitie.

  • Un alt concept nou referitor la conturi este acela de "control asupra contului"  ca modalitate alternativa de asigurare a publicitatii garantiei, fara a mai fi necesara inscrierea la arhiva. Conform noului cod, ipoteca creditorului care are controlul unui cont este preferata ipotecii unui creditor care nu are controlul asupra acestuia. Acest nou concept poate ridica probleme semnificative in cazul garantiilor asupra conturilor deschise de imprumutati la alte banci decat creditorul si va fi de natura sa extinda practicile bancilor de a  impune imprumutatilor restrictii privind deschiderea de conturi la alte banci.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

15349 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    What? (Luni, 5 septembrie 2011, 8:36)

    eu [anonim]

    Eu nu am inteles nimic...
      #showComment
  • +12 (12 voturi)    
    Nici ei... (Luni, 5 septembrie 2011, 9:23)

    Marius [anonim]

    Nici cei care au scris textul nu inteleg ce au scris. Vor doar sa fie pomposi si nu incearca sa simplifice lucrurile...
  • +9 (9 voturi)    
    !!!!! (Luni, 5 septembrie 2011, 11:36)

    anca [anonim]

    Doamne fereste !!!!! Scrieti fratilor sa intelegem si noi !!!! Dumnezeule ...
  • +3 (3 voturi)    
    Nu ati inteles nimic!!! (Luni, 5 septembrie 2011, 12:13)

    Chiar Io [anonim]

    Ce trebuia sa intelegeti este ca s-a schimbat ceva. Atat! Ce s-a schimbat, nu mai conteaza. Important este ca p_limea sa aiba impresia ca se face ceva si pentru ea.
  • +6 (6 voturi)    
    Ceea ce inteleg la pct.1 (Luni, 5 septembrie 2011, 13:02)

    DDa [anonim]

    Eu am inteles de la punctul 1 urmatoarele: In cazul in care banca vrea sa-mi execute garantia, eu pot sa ma opun, caz in care executarea se opreste pana la pronuntarea instantei. Pana acum, banca putea sa-mi perceapa abuziv o suma de bani, daca nu o plateam ma executa iar in cazul in care dadeam in judecata banca si castigam (dupa ani buni de proces), bunul executat de banca era vandut de mult. De acum inainte ar trebui sa fie mult mai usor pentru oamnii de rand sa se apere in fata abuzurilor comise de banci (sa nu uitam ca bancile au proprii executori, diferiti de cei judiciari).
    La celelalte puncte n-am reusit sa inteleg nimic.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa le plangem de mila bancherilor (Marţi, 6 septembrie 2011, 7:26)

    Quantikon [anonim]

    Cei care au scris (casuta aia de avocatura afiliata Delloite) a scris sa se afle in treaba. Nu a inteles nimic. Oricum, pare a fi mai degraba o plangere impotriva noului Cod civi din partea bancilor decat o prezentare obiectiva a unor noi conditii. Adica, le plang de mila bancherilor ca nu mai pot acestia sa-si faca mendrele cu clientii lor.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu va faceti griji (Marţi, 6 septembrie 2011, 9:41)

    MaDao [anonim]

    Noul Cod Civil este la fel cu Ordonanta 50. Daca nu convine Bancilor va fi modificata in sase luni.
  • +1 (1 vot)    
    garantii mobiliare (Marţi, 6 septembrie 2011, 11:12)

    Rada [anonim]

    Vad ca de fapt articolul se refera doar la modificarile pentru garantii mobiliare, cum ar fi masini, conturi bancare. E ciudat ca folosesc termenul de "ipoteca" in acest caz. De obicei acest termen se foloseste pentru garantii imobiliare (case, terenuri). "Gaj" poate ar fi fost mai potrivit pentru garantiile mobiliare. Dar e doar opinia mea.
    La punctul 2, ca exemplu, cum se face acum: cumparam o masina cu credit de la banca. Masina e pusa garantie la creditul luat. Banca inscrie masina la AEGRM (arhiva electronica a garantiilor reale mobiliare); doar din acel moment legea considera ca masina este garantie la creditul luat. Acum ei spun ca doar inscrierea la AEGRM nu va mai fi de ajuns ca bunul sa fie considerat garantie, ca ar mai trebui facut ceva, o "perfectare".
    La punctul 3, cred ca vorbesc de creditele date cu un scop anume, unde se specifica in contract pentru ce vor fi folositi banii. De exemplu, iei un credit pentru a refinanta un alt credit. Banca iti pune banii in cont, dar nu poti sa-i folosesti decat pentru refinantare. Cu noua prevedere, avocatii spun ca e un risc, deoarece o data pusi banii din credit in contul tau, tu poti folosi acei bani "in mod liber", adica poti refuza refinantarea primului credit. Acelasi principiu s-ar aplica in cazul creditelor acordate pentru cumpararea de masini sau alte bunuri (nu stiu daca bancile mai au credite de-astea, aveau inainte) cum ar fi frigidere, televizoare etc; nu e vorba de creditele de nevoi personale / consum unde nu se specifica in contract la ce vor fi folositi banii (de exemplu creditele de consum fara refinantare).
    Continuarea pentru ultimul punct in urmatorul comentariu.
  • +1 (1 vot)    
    garantii mobilare 2 (Marţi, 6 septembrie 2011, 11:38)

    Rada [anonim]

    Si acum continuarea..
    La ultimul punct, vorbesc de o noua regula. Dupa cum am spus mai sus, acum orice bun mobiliar adus in garantie la un credit, ca sa fie considerat garantie prin lege, trebuie inscris la AEGRM (pe langa contractul de gaj semnat inainte de inscriere). Acelasi bun poate fi inscris de mai multe ori la AEGRM, de mai multe banci - este permis prin lege. Prioritatea asupra bunului e data de momentul la care acel bun a fost incris la AEGRM. Adica daca banca X inscrie o masina la AEGRM la 01-Ian-11, iar banca Y inscrie aceeasi masina la 02-Ian-11, in caz de executare silita, banca X are prioritate. Dupa cum am spus, bunurile pot fi masini, dar si conturile curente. Acum exemplul: ai un credit de consum la banca X, iar salariul iti e virat de firma in contul tau de la banca Y. Pentru creditul de la banca X ai gaj pe contul de salariu pe care il ai la banca Y (contul de la Y e inscris la AEGRM de X). Daca ulterior iti faci un credit (consum, overdraft, card credit) si la banca Y, banca Y iti va pune gaj pe acelasi cont de salarii, pe care il va inscrie la AEGRM. In cazul in care nu iti mai platesti creditele, vechea regula spunea ca banca X are prioritate la sumele din cont, deoarece a inscris contul de salarii la AEGRM inaintea bancii Y. Acum noua regula spune ca banca Y va avea prioritate la sumele din contul de salarii, deoarece controleaza contul. Mai mult, banca Y nici nu va mai trebui sa incrie contul de salarii ca si garantie la AEGRM, va fi deajuns contractul de gaj pe cont.
    De aceea autorii spun ca bancile probabil vor dicta - vrei credit de consum de la mine? Ok, atunci vii si cu salariul tot la mine si te obligi (tu si firma la care lucrezi) sa primesti salariul numai in contul deschis la mine.
  • +2 (2 voturi)    
    15 zile???!!!! - O gluma nesarata... (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:42)

    Lucky [anonim]

    !5 zile nu inseamna nimic!
    Bancile ar trebui sa acorde cel putin 6 luni pana incep procedura de denuntare unilaterala a creditului.
    Este nevoie de acest timp pentru a lasa clientului posibilitatea sa vina cu un plan serios de rambursare, sa gaseasca solutii/surse noi, etc...
    In 15 zile abia se dezmeticeste si realizeaza ca e pe cale sa piarda proprietatea!
    Halal ajutor!! Pe post de cloroform, pentru adormit clientii inaintea "eutanasierii"....
  • 0 (0 voturi)    
    Ceea ce era de inteles... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 2:01)

    Ostap [utilizator]

    era ca firma respectiva de avocatura exista si ca este afiliata unei firme de consultanta. Deci publicitate.