George Soros: Actuala criza, mai rea decat cea cauzata de prabusirea Lehman Brothers, din cauza ca nu exista o autoritate europeana care sa o tina sub control

de Andreea Stoica     Sibex.ro
Joi, 8 septembrie 2011, 17:04 Economie | Finanţe & Bănci

​"Actuala criza are potentialul de a fi mai rea decat cea cauzata de prabusirea Lehman Brothers" din toamna anului 2008, spune miliardarul american George Soros, atragand atentia ca nu exista o autoritate europeana care sa stapaneasca o criza bancara de asemenea severitate, potrivit Sibex.ro.

"De aceea problema este atat de serioasa. Pentru a-i determina pe politicienii europeni sa infiinteze o astfel de autoritate este nevoie de o criza, insa deocamdata nu se stie cu ce se va ocupa aceasta autoritate", mai spune Soros.

In acest context, jurnalistii americani comenteaza ca, in timp ce Europa incearca sa tina sub control criza datoriilor guvernamentale, cel mai mare pericol ramane riscul prabusirii unei mari banci de pe continent. Motiv pentru care, scrie CNBC, politicienii europeni sunt pregatiti sa arunce in lupta sute de milioane de euro, pentru a impiedica prabusirea unei banci mari.

Pe de alta parte, haosul economic european ar putea trece rapid si pe celalalt mal al Atlanticului, producand pagube si altor economii.

CIteste toata stirea pe Sibex.ro












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4387 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    ca sa fim cinstiti.... (Joi, 8 septembrie 2011, 17:17)

    minus [anonim]

    este doar jumătate de adevăr.
    Este adevărat ca nu exista o autoritate europeana si asta este un plus pentru USA.
    La fel de adevărat este ca autoritatea americana nu are opţiunile din 2008... asa ca mai bine ţipă ca la alţii este mai putred....
    • +2 (6 voturi)    
      e o confuzie in ce zici (Joi, 8 septembrie 2011, 17:28)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui minus

      Soros nu face parte din "autoritatea americana". Autoritatea financiara americana colaboreaza cu cele europene - nu uita ca la Jackson Hole Lagarde si Trichet au fost participanti, pe cand Soros nu.
      • 0 (2 voturi)    
        Concluzia confuziei... (Joi, 8 septembrie 2011, 21:48)

        minus [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        Se vehiculeaza de mult timp ca Soros este "papusarul" lui Obama. Poate asa este, poate nu, dar este evident ca Soros este unul dintre pariorii contra euro- asa ca declaratiile din ultimele luni sunt usor de inteles.

        Este un joc periculos al unui tip lacom. Nu ma refer la dorinta lui de a castiga (desi ma intreb ce Dumnezeu mai poate castiga un tip plin de bani la 80 de ani- cred ca mai degraba este pedepsit, nu fericit...).
        Din pacate el poate declansa o avalansa, care in 2011 nu mai poate fi oprita prin injectii de lichiditati.
        • -1 (1 vot)    
          Si n-ar fi frumos ? (Vineri, 9 septembrie 2011, 0:44)

          aaa [anonim] i-a raspuns lui minus

          Ce ar fi mai interesant in acest moment decat un ultim branci sistemului putred aflat la un pas de prabusire.

          Vorba lui george carlin: enjoy the ride.. have some fun... live a little.. :)
  • -2 (10 voturi)    
    lol... (Joi, 8 septembrie 2011, 17:26)

    me [anonim]

    americanii in ultimu timp nu stiu decat sa arate spre europeni cat de incompetenti sunt...
    pana la urma daca nu erau ei incompetenti in 2008 nimic din astea nu s-ar fi intamplat... deci....

    PS: cred ca ar trebui sa le fie frica de china nu de UE... pentru ca aia o sa-i cumpere...
    • +3 (7 voturi)    
      Nu vor reusi. (Joi, 8 septembrie 2011, 19:17)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui me

      Chinezii nu vor reusi sa cumpere America.Cel putin nu in acest mileniu.Mai documenteaza-te.
      • +1 (5 voturi)    
        nu o cumpara (Joi, 8 septembrie 2011, 20:52)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui mircea

        o dau americanii pe gratis.
  • +1 (3 voturi)    
    nu (Joi, 8 septembrie 2011, 19:01)

    Luk [anonim]

    De parca asta era problema europei si cea care a cauzat,a extins si a intretinut criza.Crearea unui guvern european are rolul de a mari si stabiliza puterea oamenilor care vor sa conduca cat mai mult.Nu banii sunt scopul, ci puterea.Urmeaza un guvern mondial,chiar daca nu o sa fie asa oficial.Deci aveti grija,Illuminati vegheaza :D
  • +2 (2 voturi)    
    criza lu' peste ...! (Joi, 8 septembrie 2011, 20:46)

    bm [anonim]

    ...de fapt acum se intrevede o stare de normalitate , fara posibilitati mari de a insela masele prin speculatii financiare...!...sigur ca nu convine...! Nu e criza atunci cand toti se imprumuta in draci , baga banii in scheme Ponzi..si fraierii raman cu pacaliciu ' ! Atunci nu e criza, nu-i asa ?
  • -1 (1 vot)    
    este un film fain (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:22)

    criza [anonim]

    este un film frumos ce trebuie vazut - filmul documentar Inside job

    http://cinemaxx.ro/film/inside-job-video_5f590873a.html

    este un film despre actuala criza si cum se fac bani frumosi de catre milionari cum este si soros.

    in capitalism se castiga frumos pe bursa, dar atunci cand joci pe bursa cu asii in maneca atunci tu castigi si alti 1 milion pierd.

    noi ne chinuim si boc boloboc incearca sa aplice masuri de austeritate ca sa salveze economia, cand de fapt economia deja face parte din alta structura globala unde nimic nu mai poate fi controlat si totul se decide printr-o simpla semnatura al unui presedinte de stat sau congresman.

    de ce in romania o ducem asa greu cu salarii de 100 -200 de euro, iar grecii care au protestat si au facut nenumarate greve au salarii intre 700 - 1500 de euro???? cine este destept si cine este prost aici.???

    totul se decide la nivel international iar in momentul in care sua isi tiparesc singuri miliardele de care au nevoie, francul elvetian a crescut foarte mult iar acum este mentinut la o anumita cota prin politici, atunci oricat de bun ministru ai fi nu mai poti sa anticipezi nimic.

    cei care au pierdut au fost oamenii de rand care au pierdut penisa la fel ca in america cand firmele private de pensii au jucat banii pe bursa investind in diferite scheme cotate artificial ca fiind sigure cu AAA+, iar apoi au pierdut tot in timp ce afaceristi ca soros de pe Wall Streeet au castigat milioane de dolari in 2 ani de zile.

    urmariti filmul cu atentie si veti intelege si ce vrea sa spuna soros.