Proiect de lege in India: fara 20% din pensie, daca esti gasit corupt

de DP     HotNews.ro
Vineri, 9 septembrie 2011, 9:00 Economie | Finanţe & Bănci

Functionarii indieni corupti ar putea ramane fara 20% din pensie daca sunt gasiti vinovati de fapte grave de coruptie, scrie presa locala, care citeaza un proiect de lege propus de Guvern. Pentru fapte mai putin grave de coruptie, sanctiunea este reducerea pensiei cu 10% timp de cinci ani, se mai arata in articolul citat.

India ocupa locul 87 din 178 de state in privinta coruptiei, valoarea anuala a mitei oferite fiind de circa 5 miliarde de dolari.

Citeste si un articol din The Economist pe aceeasi tema


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

894 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Vrem asa ceva si in Romania (Vineri, 9 septembrie 2011, 9:14)

    Mario Popa [anonim]

    Pe cand si la noi asa ceva?
    • +1 (3 voturi)    
      nu prea tine! (Vineri, 9 septembrie 2011, 11:17)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Mario Popa

      Nu cred ca va fi eficient!
      Sa zicem ca sunt functionarul de stat care a luat shpaghutza pentu a semna contractul pagubos cu Bechtel. Mi-a tras cateva zeci de miliane shpaga, crezi ca ma dernajeaza ca mi se reduce pensia cu 20%?! Poate sa mi-o si taie de tot, nu imi mia pasa!
  • +3 (3 voturi)    
    Act de corupție,pensia minimă! (Vineri, 9 septembrie 2011, 9:38)

    Logic! [anonim]

    Așa-i și în alte țări.În Israel salariul de bugetar măricel+spor de incoruptibil cu trecerea anilor dar dacă ieși la pensie,pensia se dublează.Dacă te prinde cu o acțiune ce ține de corupție primești pensia minimă.Așa că corupția este minimă,protejându-și fiecare pensia de bugetar și alte beneficii,de sănătate gratis,transport gratuit și alte beneficii.
    • -1 (1 vot)    
      Spor de incoruptibil?!? (Vineri, 9 septembrie 2011, 10:42)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Logic!

      Ce mai e si asta? Dar eu ca profesor care imi fac treaba ca la carte (si chiar mai bine uneori) eu de ce nu am un spor pt asa ceva? Dar medicului care salveaza vieti cat ii dati? Dar pilotului care trece de furtuna si aterizeaza lin cu 500 de suflete in spate? Dar actorului de la Teatrul Nottara care v-a luminat seara? Lor cat le dam ca isi fac treaba bine?!?

      Raspunsul este: salariul. Unele meserii le faci pentru salariu, dar ajungi seara rupt (CEO de cine stie ce mare companie, broker, etc) iar altele se fac pentru ca iti place, pentru ca te pasioneaza, lasand salariul pe un plan secund sau tert. Inteleg daca iei mita sa platesti (pecuniar sau la zdup), dar ce bonus sa primesti daca iti faci treaba pe care iei de fapt salariu si pe care ti-o asumi?!? Mie nu imi da nimeni bacsis ca i-am invatat ceva pe studenti, ceva ce chiar le foloseste in viata, si nici nu vreau bacsis caci asta e meseria pe care mi-am ales-o. Piata muncii e libera: vrei mai multi bani, ia-ti o alta meserie, recalifica-te pana cand dorinta iti va fi satisfacuta. Coruptia nu este ceva ca nu iei bonus, ci ceva penal. Faptul ca nu se aplica legile e trist, caci ele exista si sunt (multe) bine gandite.

      Si ati mai luat si plus cu gogomania asta. Bonus ca sunt legal, auzi...
  • 0 (2 voturi)    
    Cu cine....PNL-PSD (Vineri, 9 septembrie 2011, 10:47)

    demian67 [utilizator]

    La noi nici in viata de apoi nu o sa vedeti asa ceva
  • 0 (2 voturi)    
    SLABE SPERANTE IN ROMANIA (Vineri, 9 septembrie 2011, 11:04)

    pointless man [utilizator]

    Politicienii insusi sint, sau au fost, sau spera sa fie bugetari. Pina si cea mai mare parte a oamenilor de afaceri au tot mentalitate de bugetari - cei ce fac afaceri majoritar cu statul. Sa voteze contra lor insusi ? Greu de crezut. Tocmai de aceea statul fanarioto-bolsevic sare permanent la jugulara micilor intreprinzatori - stiu prea bine ca de se vor ridica suficient de multi romani cu bani cistigati cinstit ei dispar. De la portarul primariei satesti pina la ciocoiul Adrian Nastase (asta e doar un exemplu prin notorietate, ca el... puzderie).
  • 0 (0 voturi)    
    puscarie (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:08)

    Mircea [anonim]

    Pensia poate parea indepartata. Puscaria este mult mai aproape si provoaca frica mult mai mare. Dar nu ca la noi ca dupa ce ai furat 100 de miloane de euro primesti 2 ani cu suspendare.