Erste Group isi modifica sigla, adaugand o albina. "Un simbol al economisirii, al generozitatii si al muncii asidue", motiveaza oficialii bancii

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 12 septembrie 2011, 12:29 Economie | Finanţe & Bănci

Albina, un mai vechi simbolul al bancilor de economii din Austria si Europa Centrala si de Est inca din secolul al XIX-lea, va fi utilizata in logo-ul Erste Group inclusiv in Romania, se arata intr-un comunicat al bancii. Noul logo va fi lansat in toamna anului 2012 ca primul logo comun la nivelul Erste Group.


"Albina a fost intotdeauna un simbol al economisirii, al generozitatii si al muncii asidue. Prin folosirea acestui simbol, ne intoarcem la radacinile noastre ca banci de economii, infiintate pentru a promova cresterea economica si pentru a le permite oamenilor sa fie independenti financiar. Am ales simbolul traditional al albinei si pentru a exprima faptul ca bancile de economii, la fel ca albinele, sunt un pilon puternic al cresterii economice, dar si al bunastarii clientilor nostri si al intregii regiuni unde avem operatiuni", arata Andreas Treichl, CEO Erste Group.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2690 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    ... (Luni, 12 septembrie 2011, 12:56)

    Marcu [anonim]

    Albina, simbol al generozitatii?

    Intrebati greierele!
    • +1 (1 vot)    
      Albina si greierele (Luni, 12 septembrie 2011, 13:03)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Cred ca ai confundat albina cu furnica. Ce legatura are albina cu greierele?
    • 0 (2 voturi)    
      Omul e mai egoist decat albina! (Luni, 12 septembrie 2011, 13:17)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      A facut din albina o fiinta generoasa ... dar numai cu rasa umana. Probabil asta vor si cei de la Erste: sa ne faca pe toti generosi si sa ne depunem mierea numai in stupurile lor.
    • 0 (0 voturi)    
      vrajeala..... (Luni, 12 septembrie 2011, 13:40)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      daca isi iubeau clienti asa de mult scadeau dobanziile si comisioanele . restul e doar vrajeala ca sa pacaleasca potentiali clienti ca ceva s-a schimbat in bine . se schimba o sigla , nimic mai mult
    • 0 (0 voturi)    
      pe (Luni, 12 septembrie 2011, 14:25)

      pe [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      pe cine propui sa intrebam? pe lenesul prost?
  • -1 (1 vot)    
    albina erste (Luni, 12 septembrie 2011, 13:01)

    cristian dogaru [anonim]

    simbol al economisirii? pai da, ca din economii au luat BCR...o fi simbolul tepei pe care vor sa o traga SIF-urilor....
  • 0 (2 voturi)    
    sigla erste (Luni, 12 septembrie 2011, 13:03)

    Eu [anonim]

    ce nu se stie e ca erste se afla de foarte multi ani in litigiu cu grupul Sparkasse din Germania, a carei sigla o folosesc acum, fiind deocamdata inchiriata (acel S cu punct deasupra). Pesemne au pierdut litigiul si nu mai au dreptul sa foloseasca acesta sigla. prin urmare acesta este motivul real al schimbarii brandului.
  • 0 (2 voturi)    
    alt simbol (Luni, 12 septembrie 2011, 13:53)

    liberty [anonim]

    ....foarte bine ca aleg acest simbol, avand in vedere ca albina mai are putin si devine un simbol al...speciilor pe cale de disparitie.....sper ca si bancile, in forma si atitudinea lor actuala sa aiba aceeasi soarta...
  • -1 (1 vot)    
    Proasta inspiratie! (Luni, 12 septembrie 2011, 16:18)

    Cristian [anonim]

    Ce tarani obositi si austriecii astia! Albina respectiva este cat se poate de prost inspirata. In primul rand pentru ca a existat pe piata locala o banca ce a avut numele asta si care a capotat. Sa asociezi BCR cu numele unei foste banci falimentare e sinistru! Apoi desenul (logoul) este parca decupat din cartea de biologie. Nu se putea gasi o albina stilizata, intr-un spirit mai modern? O sa-i placa romanului un simbol al "muncii asidue"?
    • 0 (0 voturi)    
      Precizare (Luni, 12 septembrie 2011, 19:22)

      Aurel [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Daca nu stii ce a reprezentat Banca Albina, cea adevarata, nu Banca Viespea post-revolutionara, poftim un link: http://ro.wikipedia.org/wiki/Banca_Albina_din_Sibiu
  • 0 (0 voturi)    
    mai există... (Luni, 12 septembrie 2011, 18:37)

    ampersand [utilizator]

    Mai există "centralele termice Motan"?