Surse: Tarile din Europa de Est sunt nemultumite ca sunt lasate in afara discutiilor cu privire la reforma din zona euro

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 12 septembrie 2011, 16:13 Economie | Finanţe & Bănci

Tarile din Europa de Est care nu sunt membre ale zonei euro si-au exprimat nemultumirea ca sunt lasate in afara discutiilor cu privire la reforma din uniunea monetara si ameninta ca vor supune unui nou referendum apartenenta lor la UE, au declarat surse diplomatice pentru AFP. O intalnire pe aceasta tema a ministrilor cu atributii in domeniu din Polonia, Cehia, Ungaria, Romania, Lituania si Letonia a avut loc luni la Bruxelles.

Aceste tari au aderat la UE in 2004 sau 2007 si au stipulat in Tratat obligatia de a adopta moneda euro la un termen ulterior, cand vor indeplini conditiile impuse.

Discutiile cu privire la reforma guvernantei din zona euro, conduse de Franta si Germania, au starnit mania reprezentantilor acestor state deoarece au sentimentul ca sunt lasati pe dinafara.

"Toate cele sase tari au convenit ca o modificare a cadrului legislativ din zona euro ar putea schimba conditiile din tratatele de aderare" la UE si le-ar putea "forta sa repete referendumul pentru aderarea la blocul comunitar", a declarat sursa citata.

De asemenea, aceste state au cerut sa fie primite la masa discutiilor privind "posibilele reforme" din zona euro.

Presedintele francez Nicolas Sarkozy si cancelarul german Angela Merkel au propus la jumatatea lunii august crearea unui guvern economic in zona euro pentru a asigura un control comun al politicilor economice ale celor 17 tari din zona euro.

Aceste discutii sunt insa limitate la tarile care pac parte din uniunea monetara, spre disperarea Poloniei in special, care asigura presedintia rotativa a Uniunii Europene si se simte marginalizata. De la inceputurile mandatului sau, in luna iulie, Polonia a incercat sa fie acceptata in cercurile uniunii monetare, insa Franta a refuzat.

Slovenia, Slovacia si Estonia sunt singurele tari ex-comuniste care au adoptat moneda euro.


Citeste mai multe despre   











2358 vizualizari

  • -7 (11 voturi)    
    e o frustrare mai veche (Luni, 12 septembrie 2011, 16:28)

    tecumseh [utilizator]

    ele in general nu prea participa la istorie..
    • +11 (11 voturi)    
      Toate impreuna au PIB-ul Italiei.. (Luni, 12 septembrie 2011, 16:54)

      Unitate impotriva inamicului comun, Franta [anonim] i-a raspuns lui tecumseh

      E vorba de 6 state estice cu un PIB reunit la fel de mare ca al Italiei (circa 1.700 miliarde) si cu populatie reunita cat a Germaniei (circa 80 milioane).

      S-ar gandi Franta sa ignore complet Italia sau Germania daca acesta tari i-ar cere consultari? Evident, nu.

      Ceea ce arata ca Franta, la nivelul clasei politice, are grave probleme de rasism si xenofobie, exista foarte mari frustrari impotriva imigrantilor din fostele colonii arabe si africane, care insa nu se pot legal exprima decat prin gesturi dusmanoase impotriva..europenilor, din Est !

      Franta, de cativa ani, a multiplicat agresiunile politico-mediatice si gesturile ostile impotriva Poloniei, Romaniei, Bulgariei, apropiindu-se lingusitor de Rusia..

      Daca protesta doar 1-2 tari, nu s-ar baga in seama, totusi e vorba de toate statele importante din Estul Europei, diplomatic Franta se comporta sinucigas, pentru ca totul se va rasfrange in timp prin pierderea influentei culturale in Europa de est, traditional francofila.

      Dar cum mai poti fi francofil increzator, cand observi atata inversunare imbecila care degradeaza durabil perceptia asupra Frantei?

      Noi si bulgarii avem o problema specifica cu Franta, creata de tigani, din cauza stupiditatii cu care liderii politici francezi repeta papgaliceste cu minim de inteligenta ca cersetorii si minorii hoti sunt 'romani' sau 'bulgari' sau 'din Est' !

      Culmea, multe ziare franceze fac deosebirea si vorbesc de 'les rroms' sau 'les tziganes', nu de 'roumains' !

      Noi romanii (ca si bulgarii de altfel), avem un interes strategic in a combate dictatura corectitudinii politice, aceasta ipocrizie la nivel de limbaj, care in Europa atinge dramatic Franta si partial UK.
      • +1 (1 vot)    
        Cred ca au alt motiv... (Luni, 12 septembrie 2011, 17:13)

        Lucky [anonim] i-a raspuns lui Unitate impotriva inamicului comun, Franta

        Sunt sigur ca politicienii francezi fac foarte bine diferenta intre tigani si romani insa nevoia de a pune Romania in dificultate (citeste: a ne inchide gura) prin prisma primirii in Schengen, de ex., ii determina sa forteze aceasta grosolana confuzie...
        Nu este etic dar este eficient.
        mai stim noi niste "politicieni" romani care sunt fabricanti prolifici de confuzii in argumentarile lor cacofonice...
      • +2 (2 voturi)    
        Principial... (Luni, 12 septembrie 2011, 17:38)

        Kenwood [anonim] i-a raspuns lui Unitate impotriva inamicului comun, Franta

        ... poate ca reprosurile excluselor din spectrul decizional o fi intemeiat.
        Dar pb poate fi pana la urma pusa si altfel.
        Tarile euro detin 70% din capitalul ECB. Celelalte membre EU detin restul insa nu participa la profitul ECB dar nici nu sunt sunt obligate sa contribuie la pierderi. Asadar...se agita inutil.
        Pe de alta parte, in conjunctura actuala pastrarea monedelor proprii ofera mai mult spatiu decizional. .
      • +1 (1 vot)    
        coloniile (Luni, 12 septembrie 2011, 19:09)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui Unitate impotriva inamicului comun, Franta

        am fost recent o saptamana in Franta si le inteleg frustrarile in legatura cu imigrantii din coloniile arabe si africane. Credeam ca exagereaza ei dar chiar sunt salbatici si par de necivilizat.
  • -1 (5 voturi)    
    ahamz (Luni, 12 septembrie 2011, 16:41)

    artico [anonim]

    mda, cred ca ar trebui sa fim consultati si in privinta deciziilor care se iau in consiliul de securitate al onu, doar suntem membri onu, nu? noua de ce sa nu ne dea drept de veto? ce, sua e mai breaza?
  • 0 (0 voturi)    
    o precizare (Luni, 12 septembrie 2011, 17:13)

    Corneliu LucianRusu1315567311565 [anonim]

    Si Muntenegru a adoptat moneda euro. E adevarat, Muntenegru nu face parte din UE si n-a avut, de la declararea independentei, moneda proprie.

    La fel si Kosovo, daca admitem si acceptam independenta acestei regiuni.

    De aceea, stricto sensu, Slovenia, Slovacia si Estonia NU sunt singurele tari ex-comuniste care au adoptat moneda euro.

    In plus, mai exista o tara europeana ne-membra UE care va folosi euro ca moneda sa nationala: Andorra. Cel mai probabil din 2013.

    Iar termenul de zona euro nu e strict definit. Unii politicieni si analisti economici si politici includ in zona euro si tarile care nu sunt membe ale UE, dar folosesc euro ca singura lor moneda oficiala.
  • +2 (2 voturi)    
    Trebuie sa ne reorganizam repede !!! (Luni, 12 septembrie 2011, 17:25)

    calin [anonim]

    Trebuie sa ne reorganizam repede !!!

    Sa atragem fondurile europene, pina ce nu crapa aceasta Europa unita, pentru ca se pare ca vesticii ne cam vor pe noi esticii in afara zonei lor de circulatie, pentru economic vorbind ne-au cam cumparat si ne au in proprietate deci nu conteaza opinia noastra si asta se vede foarte clar.Altefl ne vom trezi cu contributia de cateva miliarde date la UE si fara sa primim inapoi sub forma de investitii cu bani europeni inapoi nimic din cauza incompetentelor noastre locale.. deci si cu banii dati si fara sa avem profit de pe urma lor.

    Nu sunt pesimist dar Europa pare sa se dezintegreze, si politic si economic apoi si financiar....