Soros: Avem nevoie de o trezorerie comuna europeana pentru a evita situatia de criza

de Andreea Stoica     Sibex.ro
Joi, 15 septembrie 2011, 11:55 Economie | Finanţe & Bănci

George Soros a avertizat Europa despre riscurile crizei europene ce ar putea duce la o noua recesiune daca liderii zonei euro nu adopta masuri radicale, inclusiv crearea unei trezorerii comune, potrivit Sibex. Soros afirma ca politicienii trebuie sa fie pregatiti pentru un posibil faliment al Greciei, Portugaliei si poate al Irlandei , care le-ar aduce in situatia de a parasi zona euro.

“Chiar daca putem evita catastrofa, un lucru este sigur: presiunile de reducere a deficitului vor impinge zona euro spre o recesiune prelungita. Acest lucru va avea consecinte politice neprevazute”

Tot mai multi politicieni si economisti sunt convinsi ca e doar o problema de timp pana cand Grecia va intra in faliment, deoarece nu isi poate indeplini obiectivele fiscale nici dupa cele doua interventii ale UE si FMI.

Citeste mai multe pe site-ul Bursei din Sibiu.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

1879 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Chiar este nevoiede o masura concreta! (Joi, 15 septembrie 2011, 12:08)

    alex [anonim]

    pentru evitarea crizei... cum ar fi sa isi doneze Soros averea obtinuta prin tot felul de inginerii si speculatii !?
    • 0 (0 voturi)    
      Soros (Vineri, 16 septembrie 2011, 13:25)

      obama [anonim] i-a raspuns lui alex

      nu va da niciodata un sfat cuiva pentru ca ii vrea binele. El va emite afirmatii doar pt interesul personal.
      Care este in acest caz interesul? NU prea imi dau seama.. Poate vrea sa dea lovitura finala tuturor tarilor europene reunite financiar sub aceasta trezorerie comuna..
  • -2 (2 voturi)    
    De fapt (Joi, 15 septembrie 2011, 12:27)

    xolv [utilizator]

    De fapt, Soros vrea un Federal Reserve European, care sa tipareasca bani precum fac americani de un secol.
    • -2 (2 voturi)    
      FED - afacere privata (Joi, 15 septembrie 2011, 14:29)

      GOe [anonim] i-a raspuns lui xolv

      FED-ul este o afacere privata a unor smecheri care capuseaza lumea :).
      • -1 (1 vot)    
        Pai asta si vrea (Joi, 15 septembrie 2011, 16:53)

        gheorghe [anonim] i-a raspuns lui GOe

        Pai asta si vrea, Soros si cei din clica lui
        Federal Reserve European privat ca in US.
        Poate ca asta a fost motivul real al infiintarii euro (si al UE).
  • +3 (5 voturi)    
    are dreptate! (Joi, 15 septembrie 2011, 12:28)

    hot news [utilizator]

    are perfecta dreptate batranul, Europa are nevoie de un FED, care sa actioneze ca un adevarat imprumutator de ultima instanta. Acum euro este o struto-camila ...
    • +2 (2 voturi)    
      tot eu... (Joi, 15 septembrie 2011, 14:50)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Daca vreti sa intelegeti mai bine ce face FED-ul lasati Zeitgeist, citit mai bine o carte de Hyman Minski " Cum stabilizam o economie instabila". E o lectura perfecta pt astfel de situatii ..
  • -2 (6 voturi)    
    Trez (Joi, 15 septembrie 2011, 12:45)

    eu [anonim]

    O trezorerie comuna ar fi cel mai mare rau pentru toti cetatenii din statele europene: pierderea autonomei financiare.
    Iar din punct de vedere politic și de organizare administrativa Uniunea Europeana (atentie: uniune liber exprimata de cetatenii statelor membre) se va transforma in Imperiul European.
    • +1 (1 vot)    
      asta e si scopul (Joi, 15 septembrie 2011, 14:54)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui eu

      si ce daca?
      Uite, de exemplu, daca Romania ar fi parte dintr-un asemenea imperiu as fi chiar curios cum s-ar mai face magarii gen contracte cu Bechtel sau stadioane facute la pret dublu si cu gazon aiurea...

      Un FED european ar avea doar consecinte pozitive
      • -2 (2 voturi)    
        S-ar face simplu... (Joi, 15 septembrie 2011, 15:32)

        Parallax [anonim] i-a raspuns lui hot news

        ... doar ca nu aici, ci direct la centru. Nu i-ar mai durea de consecinte nici cat ii arde pe astia de acum (ai "nostri"). Iar noi am fi tratati ca o provincie periferica, subdezvoltata, furnizoare de materii prime - ca de atatea ori in istorie.

        Nu fi naiv... Soros si ai lui stiu bine ce vor: sclavi.
        • -1 (1 vot)    
          comentariu prea bun ca sa fie minusat de cretini (Vineri, 16 septembrie 2011, 4:06)

          unu [anonim] i-a raspuns lui Parallax

          "
          S-ar face simplu

          ... doar ca nu aici, ci direct la centru. Nu i-ar mai durea de consecinte nici cat ii arde pe astia de acum (ai "nostri"). Iar noi am fi tratati ca o provincie periferica, subdezvoltata, furnizoare de materii prime - ca de atatea ori in istorie.

          Nu fi naiv... Soros si ai lui stiu bine ce vor: sclavi."
          • 0 (0 voturi)    
            si daca tu nu vrei sa fii sclav... (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:49)

            hot news [utilizator] i-a raspuns lui unu

            De ce nu pleci din tara? Mergi in strainatate si fa acolo o facultate, gaseste-ti un loc de munca si fii fericit.

            Sau tu preferi sa fii ca un capitan de vapor care prefera sa moara odata cu nava? Nu uita ca eroii exista, insa ei au in comun o singura caracteristica: sunt morti .
            • 0 (0 voturi)    
              da, extrem de naiv (Vineri, 16 septembrie 2011, 20:41)

              unu [anonim] i-a raspuns lui hot news

              am fost plecat din tara mai multi ani si am observat dupa o analiza atenta ca acolo se fura cu acte in regula si la nivel inalt. deci prefer macar ca la mine in tara sa fure ai nostri si nu cei din CE.

              asa cum scria cel de mai sus, trebuie sa fii naiv sa crezi ca o conducere straina o sa faca sa iti tie tie bine.

              extrem de naiv....
  • +1 (1 vot)    
    opinie (Joi, 15 septembrie 2011, 14:21)

    cetateanu' [anonim]

    1. Trezoreria comuna va avea nevoie si de armata comuna. Unui creditor de anvergura, daca-i furi bani prin emitere de moneda, tre' sa ai si cu ce sa-i opresti furia.
    2. Asa cum frumos zicea cineva, inflatia e diferenta intre ceea ce iti doresti si ceea ce poti. S-ar putea ca unii din Uniune sa-si doresca mai mult decat altii, in conditiile in care vor putea mai putin decat ceilalti. Sa vezi atunci distractie...
  • 0 (2 voturi)    
    Trezorerie Europeana (Joi, 15 septembrie 2011, 20:15)

    scridon radu-lucian [anonim]

    Propunerea D-lui George Soros, american, privind o Trezorerie comuna europeana este un nonsens, o astfel de institutie ar prelua toate caderile financiare ale unor state, atragand in aceasta gaura neagra si statele cu o economie echilibrata.O propunere ar fi infiintarea unei banci Est Europene de investitii, finantata de tarile Estice si care sa ofere credite avantajoase pe termen scurt, pentru investitii rentabile in agricultura si in industrii cu consumuri energetice scazute.
    Unde sunt propunerile unor minti sclipitoare din Europa?
    Ing.Scridon Radu-Lucian
    • +1 (1 vot)    
      cu riscul de a imi lua minusuri... (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:45)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      Trebuie sa iti spun ca nu stii ce spui.

      Intr-adevar, rolul FED incepand cu 1966 incoace a fost acela de a alimenta incet dar sigur sistemul bancar. Insa de multe ori prin actiunile sale, FED-ul a ajutat la dezvoltarea bancilor din USA, ceea ce a dus la o prosperitate nemaintalnita in USA.

      Cat despre fazele astea cu " sclavii evreilor" si alte bullshit-uri, le consider doar niste clisee cu rezonante naziste. Prin comparatie romanii nu au fost sclavii bancilor pana in urma cu vreo 5 ani, insa, extrem de curios, au dus-o extrem de prost.

      Acum o duc si mai prost pentru ca se cramponeza spre trecut si se uita in urma la zeul Ceausescu, care si-a tinut poporul intr-un veritabil Ev Mediu. (in engleza: Dark Age)