Lucian Croitoru la RFI: Falimentul controlat al Greciei nu este posibil, ar avea efecte negative asupra intregii zone

de RFI     RFI Romania
Vineri, 16 septembrie 2011, 10:49 Economie | Finanţe & Bănci

Lucian Croitoru
Foto: Agerpres
"Eventuala intrare a Greciei in faliment controlat este imposibila, pentru ca nu exista un precedent in acest sens si ar exista "multe efecte negative pentru intreaga zona", a declarat intr-un interviu la RFI Lucian Croitoru, consilierul guvernatorului BNR, Mugur Isarescu. In opinia lui Croitoru, "Grecia este o tara cu un PIB suficient de mare ca sa fie considerata "too big to fail", adica prea mare ca sa fie lasata sa dea faliment".

Consilierul guvernatorului BNR e convins ca liderii europeni nu vor permite falimentul Greciei: "Nu cred ca liderii europeni vor permite ca Grecia sa fie de facto si de jure in faliment. Cred ca vor gasi solutiile pentru a o ajuta sa evite acest moment din punct de vedere tehnic. Vor face acest lucru, pentru ca insasi soarta euro depinde de aceasta actiune. Deci momentele sunt dificile, dar cred ca vor fi trecute".

Croitoru a declarat ca un default controlat al Greciei nu este posibil: "S-a vorbit foarte mult de un default controlat. Adevarul este ca nu avem experienta la nivel planetar in legatura cu un default controlat, sunt foarte multe aspecte care sunt implicate, inclusiv legale, dar si economice. Multe lucruri nu pot fi anticipate in detaliu si nu cred ca pot fi controlate, astfel incat ar putea produce o contagiune, multe efecte negative pentru intreaga zona. Defaultul controlat va ramane doar o discutie, nu cred ca se va intampla in practica (...). Nu cred ca se poate, asta e adevarul, nu exista un precedent".

Consilierul guvernatorului BNR crede ca "sunt multe entitati bancare expuse fata de Grecia. In principal, aceste entitati sunt din Germania, Franta, Marea Britanie. Aceste banci vor intampina dificultati mari!".

"Contagiunea poate veni pe multe canale catre toate entitatile vecine, dar poate sa se extinda si la nivel mondial", a spus Lucian Croitoru.

Citeste continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2303 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    pai... (Vineri, 16 septembrie 2011, 11:03)

    mary [anonim]

    Sa incerce sa ii lamureasca de aceasta chestiune pe cei din Germania...

    Sa se puna clar si raspicat unde a gresit Germania, Franta, UK si EMU, in raport cu Grecia si sa isi asume acum o politica comuna si coerenta.

    EMU nu numai la placinte inainte, sa manance si talpa pana ajunge la ochisor..
    • +1 (1 vot)    
      Ce ai nene.de ce dai cu parul? (Vineri, 16 septembrie 2011, 11:22)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui mary

      Au fost diferite pareri despre modul cum sa se rezolve criza datoriilor din Grecia.Asa cum tu ai o parere si ai dreptul sa o expui,la fel au facut si unii analisti germani,preluati de presa romana.
      • 0 (0 voturi)    
        adevarat, dar... (Vineri, 16 septembrie 2011, 14:39)

        mary [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Desigur, parerile sunt pareri, si cu cat sunt ele mai variate si mai bogate cu atat se poate intelege mai bine complexitatea fenomenelor din lumea financiara europeana si nu numai.

        Ceea ce ramane dupa expunerea ideilor, a parerilor insa este insa realitatea care este numai una.

        Nu cred ca sunt utile, in opinia mea, discutarea falimentelor - este ca si cum am discuta despre moartea lui Popescu, sau daca cancerul lui Ionescu se poate vindeca sau nu. Ii face bine lui Popescu sau lui Ionescu o astfel de discutie?

        Sincer cred ca jocul cu falimentul Greciei fragiliezeaza tara, care si asa nu se simte bine. Nu stiu daca intotdeauna este bine sa te joci cu parerile pe lucruri extrem de sensibile.

        Imi aduc aminte cum, cam cu aproape 10 de ani in urma, cineva s-a jucat in RO cu zvonul falimentului BCR, se pare ca l-a lansat dupa ce discutiile legate de o posibila vanzare se intrerupsesera. Imi aduc aminte ca un fost coleg a venit la birou si a anuntat stirea, fara o minima verificare. Era un vector de trimitere de zvonuri. A iesit cu declaratii directorul de atunci dl. Danila, si imi mai aduc aminte ca a fost printre putinele iesiri in public ale domnului Isarescu in calitate de Guvernator ca sa linisteasca piata. Teroarea a durat numai 2-3 zile, dar tot o a fost un mini circ mediatic.

        Situatia in Grecia este tensionata de o prea lunga perioada de timp...

        Mai ma gandesc ca in locul Greciei putea sa fie Romania, si atunci reactia mea este mai puternica. Scuze, daca am deranjat!
  • -1 (1 vot)    
    Sigur ??? (Vineri, 16 septembrie 2011, 11:24)

    Belea [anonim]

    Deci daca ceva nu s-a mai intamplat nu poate intampla.

    Probabil asa si-a zis si cand era mititel domnul Croituru. Pana cand a dat cu capul pragul usii nu a stiut ca e tare, pana nu a pus mana pe ceva incins nu a stiut ca frige etc.

    Problema dumneavostra, domnule Croituru e ca acum sunteti adult in toata firea. Pe de alta parte sunt convins ca nu credeti ceea ce spuneti , doar credeti ca va adresati unor fraieri dispusi sa inghita orice vorba regurgitata de catre o "autoritate".

    Pentru toate exista un inceput. Chiar si pentru un faliment al unui stat menbru UE.
  • -1 (1 vot)    
    Este posibil (Vineri, 16 septembrie 2011, 11:54)

    direct [anonim]

    Acesta este sloganul optimist.
    Nu se va intimpla din alte motive.
    Patriciu are dreptate.Tari mici devin zona de ocupatie si vaci de mult alte tarilor mari.
    Rusia si Germania sunt aliate in acest proces si ar putea sa destrame UE.

    Asa cum este Grecia poate falimenta in orice moment intrucit exista un alt factor si anume "magarul grec" care ar putea sa nu mai poata sa duca si sa moara.
    Oamenii sunt terminati nu mai au putere si nici speranta.
    Economia este dezorganizata si se distrug ultimile ramasite.
    Aceasta nu este EUROPA promisa.
    Cea mai buna cale ar fi ca Grecia si alte tari sa iasa din UE si sa caute aliati naturlai nu hiene ca cei de azi.
    • +1 (1 vot)    
      Uitati-va la Islanda (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:18)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui direct

      Daca Grecia da faliment, pierdantii vor fi bancile. De asta vrea EU sa-i puna pe fraieri/cetateni sa plateasca.

      Uitati-va la Islanda. Si acolo au vrut politicienii sa-i puna pe cetateni sa platesca pierderile bancilor, dar nu le-a mers. S-a ajuns la referendum si oamenii au zis "nu". Au urlat bancherii la greu dar nu le-a folosit. Acum islandezii o duc la fel [de rau] ca toata lumea, doar ca nu au datorii:D. Respect!
  • -2 (2 voturi)    
    Ganditor profund (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:58)

    me [anonim]

    Alo, domnu' care a vrut sa fie premier, traducerea corecta e:
    too big to fail = prea mare ca sa dea faliment
    nu
    prea mare ca sa fie lasata sa dea faliment

    Mai spui ca nu exista precedent si asta inseamna ca nu o sa cada.

    Grecia o sa crape oricum.

    Gandeste inainte sa vorbesti.
  • 0 (0 voturi)    
    Lucian Croitoru are dreptate. (Vineri, 16 septembrie 2011, 13:46)

    mircea [anonim]

    Dar comentatorii ;me,direct,marian sunt de un anarhism bestial.De fapt sunt sinucigasi.Nu-si pot inchipui ca un faliment al Greciei poate afecta toata Europa,iar pe Romania cel mai mult.In Romania ,nu putem spune ,dupa 22 de ani ,ca romanii stiu mecanismele capitalismului concurential.In Romania inca se practica "sa moara capra vecinului',sa-mi dea statul(milogii cuiva),iar munca pare o rusine fara margini.Culmea este ca si partide pretins de stanga ca PSD si esuate in stanga ca PNL nu pun pret pe munca ,pe corectitudine,pe respect.Sunt sinucigasi,pentru-ca prin atitudinea manifestata distrug fundamentul de dezvoltare a unei societati.Munca si respectul pentru ea.Si cand spui ca respecti munca ,nu inseamna ca esti comunist.In fapt comunistii au fost cei care au distrus ,in Romania,ideia si respectul pentru munca.
    • 0 (0 voturi)    
      Respectul pentru munca cui? (Vineri, 16 septembrie 2011, 14:50)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Ar fi bine daca munca ar fi respectata, si cel mai bine ar fi sa incepem cu munca mea. Nu vad respectul cand sunt obligat sa platesc din munca *mea* pierderile altora. Nici unul din bancherii care luau bani cu 1% de la Banca Centrala Europeana si-i dadeau grecilor cu 7% nu a venit sa-si imparta profitul cu mine. Acum cand sunt la necaz vin cu mana intinsa?

      Probabil ce asta e protectie sociala pe invers. Parca cei bogati trebuiau sa-i ajute pe saraci. Acum trebuie ca noi sa finantam niste banci ce detin active de sute de miliarde de euro?

      E anarhie cand ceri ca fiecare sa doarma dupa cum si-a asternut? Pe mine cine ma ajuta daca iau o decizie proasta si pierd bani? Sau "dreptatea" e doar pentru dulai, nu si pentru catei?
  • 0 (0 voturi)    
    juma de milion (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:00)

    Lucifer [anonim]

    de imigranti ilegali in Grecia scapati de sub control . Asta va fi un rezultat al caderii Greciei. Romania e pe traseul lor...
  • 0 (0 voturi)    
    FMI STIA (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 15:56)

    VASILE [anonim]

    ba falimentul este extraordinar de bine controlat , asta si s-a vrut , planurile pentru falimentare se fac cu cel putin 10-15 ani inainte, vezi argentina .
    ma indoiesc , ca fmi care este o institutie cu foarte multa experienta n-a stiut ca o sa falimenteze o tara cand aceste falimente se produc in toata europa.
    sunt curioasa de ce ar dori bildenbergii sa falimenteze tarile europene ? vor resursele pe gratis ? sa le manipuleze cum vor ? cine are resursele are lumea la picioare,.
  • 0 (0 voturi)    
    sa bem o cafeluta (Luni, 19 septembrie 2011, 9:43)

    kiron [anonim]

    marian este singurul care a priceput cum devine treaba! nea croitoru macane si el ca prostu' despre tot felul de scenarii apocaliptice... in cazul in care grecia ar cadea:) pt ca nea croitoru ca si alti sclavi care lucreza in sitemul financiar vor sa salveze capitalul privat, ce a acumulat tot felul de "active" ffff toxice, cu bani publici din diferite tari! de fapt nimeni niciodata nu a explicat care sunt pasii dezastrului general!

    totul e o minciuna sfruntata iar imbecilul asta de croitoru nu e decat o sluga care e pusa sa cante asa cum ii zic altii;

    de fapt solutia in care cred ar fi oprirea oricarui imprumut, scoaterea in etape a greciei din zona euro, re-esalonarea imprumuturilor deja facute si monitorizarea greciei pana va dovedi ca este un stat functional adica e in stare sa-si colecteze taxele; daca va intra in "faliment" sau nu e problema ei; sunt sigur ca nu ni se va intampla nimic!