Analiza HotNews

Delocalizarile in Romania. De ce se pleaca, care sunt criteriile dupa care sunt cautate tarile de destinatie si ce se pierde pe plan local?

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2011, 12:47 Economie | Finanţe & Bănci

Finlandezii de la Nokia pleaca. Inainte de ei au mai plecat si altii: Nestle si-a mutat in 2008 productia de inghetata in Bulgaria, Coca Cola a inchis la Iasi si s-a mutat in Moldova, Kraft Food a relocat productia de inghetata tot la bulgari, van Melle si-a mutat businessul in alte tari din Europa etc. De ce se muta companiile, care sunt criteriile dupa care isi aleg noua destinatie, cum influenteaza piata locala a muncii si ce pot face Guvernele pentru a evita asemenea mutari, afla citind randurile de mai jos.

O parte din datele de mai jos provin de la OECD, altele fac parte din studiul realizat de compania de consultanta AT Kearney (ATK): „Offshoring opportunities amid economic turbulence. The AT Kearney Global Services Location Index 2011 ”. ATK analizeaza potentialul a 50 economii pentru a atrage
 
Cele mai bune scoruri sunt obtinute de India, China si Malaezia, fiind cele mai atractive tari pentru delocalizarea serviciilor. Acestea s-au mentinut in primele trei pozitii din anul 2003, cand s-a realizat primul raport in domeniu.
Tarile baltice au urcat in clasament, datorita reducerilor de cheltuieli si de salarii, devenind mai competitive in termeni de costuri.
 
 
Studiu A.T. Kearney
serviciile in curs de delocalizare in aceste tari. Sunt urmarite trei componente: atractivitatea financiara, abilitatile si disponibilitatea fortei de munca si mediul de afaceri.
Romania ocupa locul 25 in randul celor 50 tari analizate. Fata de anul 2009, pe fondul crizei economice, Romania a coborat 4 locuri in clasament.

 In randul tarilor din regiune, Romania se pozitioneaza mai bine decat Ungaria (locul 31), Cehia (locul 35), Slovacia (locul 40). Cu toate acestea, Polonia si Bulgaria ne devanseaza, pozitionandu-se pe locul 24, respectiv 17.

motive delocalizare
Foto: Hotnews
Cele mai bune scoruri sunt obtinute de India, China si Malaezia, fiind cele mai atractive tari pentru delocalizarea serviciilor. Acestea s-au mentinut in primele trei pozitii din anul 2003, cand s-a realizat primul raport in domeniu.

Tarile baltice au urcat in clasament, datorita reducerilor de cheltuieli si de salarii, devenind astfel mai competitive in termeni de costuri. Astfel, acestea se pozitioneaza pe primele 14 locuri: Estonia (locul 11), Letonia (locul 13) si Lituania (locul 14).

Exista un potential important, neexploatat pana in prezent, in domeniul globalizarii serviciilor. Pe termen lung, vom asista la delocalizarea a tot mai multor servicii in afara tarilor unde se afla consumatorii finali.
Pe termen mediu si lung, schimbarile demografice din statele dezvoltate vor incuraja trendul de delocalizare in domeniul serviciilor catre statele in curs de dezvoltare.
  • Cel mai mult sunt cautate tarile cu fiscalitate avantajoasa
"Inchiderea de fabrici este o tendinta in derulare de mai multi ani in Romania. Acest aspect este deosebit de
criterii selectie delocalizare
Foto: Hotnews
dureros, tinand cont de faptul ca in comparatie cu alte tari nivelul industriei locale este slab. Ne asteptam la un nou val de inchideri de fabrici in toate industriile in 2011, iar principala problema este ca, tinand cont de investitiile straine directe mici si eficienta limitata de a atrage noi investitori, Romania risca sa piarda potentialul de centru industrial al Europei", declara in urma cu ceva vreme Michael Weiss, vicepresedinte si partener al companiei de consultanta manageriala A.T. Kearney.
Principalul motiv este de natura financiara, mai spunea Weiss.
  • Ce pot face Guvernele pentru a evita delocalizarile?
-Sa asigure un mediu de afaceri prietenos, cu taxe si impozite transparente si rezonabile ca nivel.
-Sa fie constiente ca firmele se afla intr-o competitie globala pentru atragerea de investitii straine, dimensionand sistemul de impozite intr-o maniera mai atragatoare decat tarile din jur
-Sa duca o diplomatie economica proactiva
-Flexibilitate si un grad redus de birocratie

Cel mai mult sunt cautate tarile cu fiscalitate avantajoasa. In 88 la suta din cazuri, acesta este principalul motiv. Urmeaza calitatea resurselor umane, sprijinul autoritatilor sau chiar si imaginea tarii in care isi vor muta businessul.
  • Nu e de neglijat gradul de sindicalizare (cu cat mai mic cu atat mai bine pentru cei care isi muta afacerea) sau statutul fiscal privilegiat acordat expatilor.
locuri de munca
Foto: Hotnews
Cazuri concrete care sa ilustreze in Romania concluziile studiului AT Kearney sunt Bunge, (care detine marcile Unisol si Floriol) care a inchis fabrica Muntenia din Capitala in anul 2005, vanzand cu 29 de milioane de euro terenul (pe care daduse doar doua milioane de euro cu doar cativa ani inainte). Ulterior, Bunge a mai inchis si fabricile din Oradea si Iasi, dar terenurile acestora nu au fost vandute din cauza crizei. "Jucatorii internationali isi optimizeaza productia la nivel european pentru a avea mai multe rezultate pozitive in comparatie cu competitorii. Interesul lor principal nu este piata locala, ci piata internationala. Astfel, unitatile de productie sunt comparate cu rezultatele altor fabrici din alte tari si doar cele mai bune vor putea supravietui", mai spunea Weiss.

Americanii de la Kraft Foods au inchis fabrica de ciocolata de la Brasov, singura unitate de productie a grupului la nivel local, si a disponibilizat 440 de angajati pentru a reloca activitatea in Bulgaria. Si producatorul de bauturi racoritoare Coca-Cola a mutat anul trecut productia de la Iasi, fabrica in care lucrau 75 de persoane, in Republica Moldova, ca urmare a "evaluarilor periodice de activitate si infrastructura", in conditiile in care fabrica de la Iasi producea in principal pentru Republica Moldova.
  • Castigatori ai delocalizarilor sunt in primul rand tarile asiatice, unde costurile cu forta de munca sunt mult mai reduse
Cele mai multe delocalizari sunt in zona productiei, urmate de servicii. Castigatori ai delocalizarilor sunt in primul rand tarile asiatice, unde costurile cu forta de munca sunt mult mai reduse. De regula, transferul se face dinspre tarile dezvoltate catre economiile emergente, chiar daca uneori infrastructura este deficitara, lucru care creste considerabil costul cu transportul.
Una peste alta, delocalizarile fac parte din businessul global, axat pe maximizarea eficientei. Cata vreme investitorii gasesc nise de crestere a profiturilor prin plecarea in alte tari, o vor face.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

4608 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    De ce pleaca? (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:09)

    denvarel [utilizator]

    Din cauza costurilor cu forta de munca.
    Nu sariti ca sunt salariile mici pentru ca la fiecare leu in salariu se mai duc 80 de bani la stat. Si asta doar la prima strigare, legile stufoase si multitudinea de amanunte birocratice face ca de fapt la 1 leu dat in mana ca salariu mai mult de 1 leu sa se duca la stat.
    Deci ai 400 euro salariu net dar il costi pe angajator peste 800 euro.
    La acese costuri mai adaugati, dupa plac sau dupa nevoile fiecaruia:
    costurile cu securitatea muncii
    costurile cu specializarea
    trainingurile
    bonusurile: (gradinite, asigurari suplimentare etc)

    In Romania forta de munca nu este ieftina, este chiar scumpa!
    • +1 (5 voturi)    
      esti aberant (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:11)

      adi [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      companiile pleaca pentru ca au angajati ca tine, nu stiu sa faca o adunare, o inmultire si o scadere. un angajat bolovan, fara logica, te costa de sute de ori mai mult decat salariul sau taxele la stat.
      • 0 (2 voturi)    
        De unde au tras tu concluzia? (Vineri, 30 septembrie 2011, 16:10)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui adi

        Ca nu stiu sa fac o adunare, scadere, inmultire etc?
        • +2 (4 voturi)    
          Pai ai probleme la calcule (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:56)

          orly [anonim] i-a raspuns lui denvarel

          Pentru un salariu de 400 EU net angajatorul scoate din buzunar in total aproximativ 670 de EU. Dar este gresita abordarea cum ca angajatrul plateste pentru tine, si tu angajat tamp platesti banii aia la stat, care altfel ar intra in buzunarul tau, confuzia este creata de birocratia statului mafiot care percepe taxe in functie de salariul brut, care nu este brut si este o baza intemediara de calcul.
          • +1 (3 voturi)    
            orly or da (Vineri, 30 septembrie 2011, 23:54)

            Calculatorul [anonim] i-a raspuns lui orly

            De fapt tu gresesti. Cheltuielile cu salariile nu sunt doar cele care definesc salariul brut. Daca pe fluturasul tau apre salariu brut 670 euro si salariu net 400 de euro nu inseamna ca la stat ajung doar 270 de euro. La acestia se mai adauga si contributiile angajatorului: CASS angajator (pe langa CASS-ul care iti apare pe fluturas), CAS angajator (nici asta nu e pe fluturas), Somaj angajator (idem), etc. DA...este foarte adevarat ce a scris denvarel. Pe tine, ca angajator, de costa 100 de lei ca sa ii ajunga angajatului 50 de lei in buzunar (sau in cont.. ca doar avem carduri)...
          • +2 (2 voturi)    
            Imi cer mii de scuze... (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 0:52)

            denvarel [utilizator] i-a raspuns lui orly

            Pentru un leu in buzunarul muncitorului, la stat nu se duc 80 de bani, doar 76 de bani.
            Si pentru ca vedeai paiul in ochiul meu: la 400 euro salariu net
            angajatul da la stat 166 euro
            angajatorul da 158 euro
            in total la stat se duc deci 324 euro, costul total al muncii fiind 724 euro.
            • 0 (0 voturi)    
              EXACT (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 10:10)

              pointless man [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

              si toti cei ce va reproseaza nu stiu ce habar-nu au despre ce vorbesc. De fapt asta e marea smecherie cu salariul brut si net - angajatul crede ca el plateste toate darile. Adevaratul brut e brutul actual + restul care nu-i putin. Lasa-i pe bolsevicii din administratie ca se pricep la astfel de porcarii mai bine decit tatal lor Lenin (capra sare masa, iada sare casa).
  • 0 (6 voturi)    
    Asia e in jurul nostru (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:12)

    CTC [anonim]

    Si noi vrem sa fim in Europa. Toate companiile enumerate au plecat in tari vecine cu noi. Nokia a inchis in Romania, nu a inchis (inca) in Ungaria. Asia e ceva mai departe.
  • +2 (4 voturi)    
    De aia... (Vineri, 30 septembrie 2011, 14:12)

    Gimilica [anonim]

    Aseara la RTV am vazut personaje care incercau sa ne transmita cum ca probabil Guvernul trebuia sa dea ceva spaga la NOKIA . Probabil ca ramaneau daca angajatii romani acceptau un salariu de 5 euro/luna sau daca impozitul pe profit era zero. La cat tam-tam s-a facut cu contractul Alro era greu de presupus ca ne gandim la favoritisme. Pentru distrugerea combinatului romanesc COMTIM cine a platit?
  • +2 (4 voturi)    
    pai... (Vineri, 30 septembrie 2011, 14:14)

    me [anonim]

    in primu rand nokia au plecat pentru ca si-au facut calculele prost... cu nokia nu cred ca avea ce face romania...

    in schimb ceilalti au plecat din niste motive simple:
    - taxele foarte mari la stat (si multe... TVA, impozit pe profit, accize etc)
    - birocratie mare
    - schimbari foarte dese ale legilor taxelor si impozitelor (sa nu uitam ca marile companii isi fac planuri pe multi ani... o schimbare de tva le da peste cap toate calculele... ceea ce inseamna bani pierduti)
    - spaga mare (vreu sa deschizi firma trebuie sa dai spaga cu duiumu....)
    - salarii mari (le-am trecut separat fata de taxe). daca eu am 150 euro pe luna sa zicem... eu platesc 50 euro impozit.... si firma mai plateste pe langa asta si ea ~50 euro... ceea ce inseamna ca salariul tau este fix supa pe care o primeste si statul.
    - si sa nu uitam... infrastructura proasta... inafara de firmele de software si call centeruri... toate companiile au nevoie de sosele, aeroporturi etc...

    una peste alta... noi pur si simplu nu facem absolut nimic ca sa atragem investitori straini...
  • +3 (3 voturi)    
    delocalizarile (Vineri, 30 septembrie 2011, 14:53)

    gabi [anonim]

    ... nu reprezinta decat fuga dupa profit cu cat mai putine costuri. Ce nu au inteles multinationalele puse pe fuga este ca in scurt timp nu vor mai avea unde sa fuga! deja fug din ce in ce mai repede, se pare ca nu pot sa stea intr-un loc mai mult de 4-5 ani. Ce va mai urma dupa India, China si Malaezia? O alta problema va fi restrangerea pietii, daca europenii nu vor mai munci nu vor mai fi o piata si produsele, chiar fabricate ieftin dar vandute cu aceleasi preturi vor ramane nevandute (cond actuale - piata plina si aparent ieftina se prabuseste incet, incet ).
  • 0 (4 voturi)    
    statul ca un business (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:23)

    Paul [anonim]

    Varujan Pambuccian zice ca nu se muta, ci pur si simplu isi restrang activitatea cei de la Nokia. La fel cred si eu. Deci Nokia nu pleaca la costuri mai mici, ci pur si simplu dispare.
    In alta ordine de idei, guvernantii ar trebui sa conduca tara asta ca pe un business, ca pe un mega fond de investitii. Si sa o faca mai competitiva. Concurenta e mare din partea tarilor din jur. Batalia se da la nivel de taxe, la salarii, la ajutoare de stat, la birocratie etc. Cat timp ei nu pricep asta (sau nu vor), Romania o sa ramana tot o tara mediocra.
  • +3 (5 voturi)    
    mediu economic (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:45)

    Kris [anonim]

    Nokia are probleme pe piata telefoanelor mobile unde pierde teren in favoarea concurentilor si problemele se transmit catre filiale si sucursale...
    Mediul economic romanesc are numeroase puncte forte dar si numeroase puncte slabe... Taxe si impozite imprevizibile de la un an la altul, mana de lucru slab pregatita dar cu pretentii...
    O problema majora e infrastructura: degeaba oferim terenuri daca nu au utilitati, sau nu exista o acces la o retea de transport eficienta.
    Cate parcuri industriale au acces la autostrazi, de exemplu? Firmele au nevoie
  • 0 (4 voturi)    
    cuvinte pretioase.... (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:51)

    wiseguy [anonim]

    "Minunatul" prim ministru a incercat sa fie inteligent si a nascocit un anglo romanism de zgarie pe urechi si toata floarea cea vestita a presei romanesti (si nu numai) il foloseste imediat siluind o limba si asa agresata suficient...
    Imi spune si mie cineva ce sens are un cuvant ca "delocalizare" ??!!
    Off ce conducatori avem....
    De subiect nu are rost sa vorbesc, fiecare face ce vrea in tara asta, si romanul, si strainul...
    • -1 (1 vot)    
      ??? (Vineri, 30 septembrie 2011, 18:43)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui wiseguy

      Mutarea activitatii dintr-un loc, in alt loc, in alta "locatie". Nu vad marea agresiune.
  • 0 (0 voturi)    
    Durule (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 7:59)

    Mihai [anonim]

    Au crezut ca e bine. Au vazut dupa aia ca nu e bine. Scuza-ma ca iti spun dar in alte parti e de vis.
    • 0 (0 voturi)    
      Au vazut ca nu e bine... (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 11:39)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Nu, adi, are dreptate. Argumentul asta cu au vazut ca e rau nu sta in picioare.

      Pur si simplu Nokia a cazut rau de tot din 2007 si pana astazi si trebuie sa se reorienteze rapid. Pentru cine erau rasnitele alea facute la Jucu? Pentru Germania? Cine mai cumpara in Europa de Vest telefoane de 5 sau 10 euro cand un smart phone e sub 100 de euro? Daca vand bine in Asia, importa componente in Asia, au mana de lucru mai ieftina in Asia, de ce ar sta la Jucu?

      Pur si simplu situatia internationala si cea particula a Nokiei nu mai e aceiasi.

      Iar dintre argumentele de mai sus sunt multe hilare:
      A dat Nokia spaga in Romania? E ca la radio Erevan, mai degraba a luat. Impozitul pe profit de 16% e mare? Nu zau, ca e printre cele mai mici din Europa. Salarii mari? 200 de euro net, 350 de euro toata cheltuiala salariala. Astea sunt salarii mari pentru Europa???

      Taxe multe de platit? In care tara din Eu nu se plateste TVA, impozit pe profit, accize? Sunt aceleasi taxe.

      Instabilitate fiscala? De 3 ani de cand a venit Nokia TVA a fost modifcat cu 5% in 2010 si impoztele pe salarii cu 3% in 2009. Si asta in conditiile unei criza mondiale crunte.

      Compara cu schimbarile fiscale din Ungaria sau tarile baltice.

      Pur si simplu Nokia a facut niste calcule dupa ce firma e la un pas de faliment. Si fabrica de la Jucu nu mai e in planurile alea. Puteam si saii pupam in ... si tot nu ramaneau aici
  • 0 (0 voturi)    
    Toti guvernantii suntrupti de realitate (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 8:15)

    durnea [utilizator]

    Parca sindicatele au descoperit o cauza, (SF), ca prin noul cod al muncii au primit prea multe drepturi !!! si de aia pleaca.
    Adevarul este ca sunt prea multe taxe,impozite ,controale "din toate directiile" care trebuie sa dea amenda ,altfel nu-si justifica activitatea, plus spagile . .Un stat politienesc. Cine a fost "afara" ati vazut atatea filtre, masini de politie in tot satu cu cate trei, patru radare pe un drum. Libertatea are mult de suferit,cu mici exceptii ca pot spune ce vreau ...dar degeaba.
    cu toata stima
  • 0 (0 voturi)    
    Ceva putred! (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 8:35)

    nadia [anonim]

    As vrea sa cred comentariul facut de conducerea fabricii Nokia!Au spus ca nu mai renteaza sa ramana in Europa,deoarece vanzarile la acest telefon le-a scazut foarte mult!Este adevarat,daca nu vii cu noutati,cu ceva special,iti pierzi clientii!
    Sau,dupa o perioada,nu tocmai cinstita,pleci sa ti se stearga urmele!Ai dat un tun,si fugi!
  • 0 (0 voturi)    
    Unele multinationale vin si pleaca. (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 9:06)

    mircea [anonim]

    Asta-i rolul lor.Sa vina,sa consolideze democratia si pe urma sa-si ia zborul prin vecini.E rau cand pleaca,dar daca merg prin vecini este bine.Se creaza o zona de stabilitate.Daca stim ca au venit pentru forta de munca ieftina,trebuie sa ne asteptam sa plece cand salariile incep sa creasca.Ca sa ramana,probabil ar trebui sa acceptam sa ramanem cu salariile initiale!Daca ne vom lua dupa Ponta si Antonescu ,probabil ca pleaca toti.Poate unii isi fac bagajele si din cauza sondajelor de opinie care dau castigatori USL si PP-DD.Tu ai mai sta in Romania,daca ai fi in locul lor?Cu amenintarile pe care le fac Ponta si Antonescu ,dar si DD,ti-ai lua valea.