VIDEO Mugur Isarescu: Ce poate sa fie mai grav pentru Romania decat sa adopte o paleta de stimuli fiscali pe care sa nu o poata sprijini

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 4 octombrie 2011, 11:13 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
Mugur Isarescu, guvernatorul BNR, a declarat marti in cadrul Romania Financial Forum ca oricate lectii am invatat, experienta crizelor arata ca memoria sociala este destul de scurta si unele greseli pot fi repetate. El a reamintit ca, in urma cu 10 ani, pe Wall Street s-a prabusit un fond din cauza acelorasi probleme care au declansat criza din 2008: opeatiuni putin intelese chiar de cei care le faceau. Oficialul a mai aratat ca problema actuala din unele tari este supraindatorarea in perioadele de crestere economica, ceea ce a pus guvernele in situatia de a nu se mai putea indatora suplimentar in momentul declansarii crizei.

Citeste cele mai importante declaratii ale guvernatorului BNR in deschiderea Romania Financial Forum.

Mugur Isarescu:
  • Prin aceste dezbateri societatea romaneasca are sansa sa intre in campul adevarat al problemelor cu care se confrunta
  • Sper ca dezbaterea sa fie relativ optimista
  • Suntem inaintea anului electoral, devenim tot mai constienti ca avem constrangeri bugetare puternice, se discuta in permanenta despre solutii. Cateodata solutiile par sa fie glumete, dar ele se discuta
  • Dezbaterea va incerca sa raspunda la intrebarea: va reusi societatea si clasa politica ca in 2012 sa iasa din tiparul precedentelor cicluri electorale?
  • E o intrebare pe care o ridic si eu
  • Asa cum am vazut in ultimii 3 ani, gradul de afectare a economilor lumii de criza globala depinde de vulnerabilitatile fiecarei economii
  • Vulnerabilitatile interne pe care statele le-au dezvoltat in perioadele bune sunt cele care fac diferenta dintre tarile care vor iesi intarite si cele care vor iesi slabite
  • Oricate lectii am invatat, experienta crizelor arata ca memoria sociala este destul de scurta si unele greseli pot fi repetate
  • Va reamintesc ca in urma cu 10 ani, pe Wall Street s-a prabusit un hedge fund exact pe aceleasi probleme care au declansat criza din 2008: opeatiuni putin intelese chiar de cei care le faceau
  • Actuala criza aduce in prim plan dispute vechi: disputa reglementare-dereglementare
  • In cei 40 de ani de experienta am auzit aceasta melodie pe diverse tonuri
  • In discursul public solutiile balanseaza acum intre cele doua solutii
  • Idei ce pareau bune acum cativa ani sunt acum puse sub semnul intrebarii
  • O destructurare este privita ca o stricaciune
  • Lumea traieste intr-o perioada greu de definit, ca sa nu spun ca traieste in confuzie
  • Structurile politice par sa functioneze mai greu decat de obicei. Orice ajustare este mai intai respinsa si apoi apar ambele extreme, cand durerea sociala este prevalenta
  • Amintiti-va ce spunea Greenspan, ca o bula nu trebuie niciodata sparta
  • Ca sa dau un exemplu: Reglementarea BNR - ba ca e prematura, ba ca e prea tarzie
  • Acest lucru il vedem in UE, structurile politice par sa functioneze destul de greu. Uitati-va cat de greu se iau solutiile pentru iesirea din criza. Si solutiile par foarte simple: de ce nu faceti Fondul?
  • Ne schimbam prognozele de crestere economica in principal pentru ca nu mai putem sa mizam pe aceeasi crestere a exporturilor. Am fi nerealisti. In momentul in care ti-ai schimbat prognoza urmeaza o serie de consecinte pentru constructia bugetara si apare problema intre realitate si perceptie
  • Lumea mizeaza pe perceptii si deseori perceptia este mai tare decat realitatea
  • Sper ca in aceasta serie de dezbateri cu privire la rolul statului in economie sa nu uitam ca, chiar daca memoria sociala este scurta, sa invatam si noi, romanii, cateva lectii
  • Sunt lectii pe care e bine sa le pastram, sa le invatam bine
  • Problema actuala din unele tari este supraindatorarea in perioadele de avant, inainte de declansarea crizei, ceea ce a pus guvernele in situatia de a nu se mai putea indatora suplimentar
  • Solutia lui Keynes spunea sa se conserve capacitatea de interventie inaintea crizei
  • Aceasta lectie a lui Keynes, ca statul sa reduca imopzitele etc, sa se faca in conditiile in care are loc de manevra
  • Apare cineva la televizor si ne explica faptul ca Guvernul nu a luat masuri anticriza. Ce trebuia sa faca, intreaba moderatorul? Sa reduca impozitele. Si cine finanteaza? Este ca un doctor care spune da, solutia este simpla, ia medicamentul acesta, dar uita ca are efecte secundare: te vindeca de ficat si te omoara de inima
  • Ce poate sa fie mai grav pentru Romania decat sa adopte o paleta de stimuli fiscali pe care sa nu o poata sprijini. Ca in sase luni sau chiar mai repede sa constate ca nu are finantare
  • Poti sa iti bazezi un program de dezvoltare mare? Aceasta este problema oricarui cerc vicios
  • Solutiile care par simple - cum ar fi contributiile sociale trebuie scazute ca sa avem crestere economica, impozitele trebuie sa fie scazute, cheltuielile bugetare trebuie majorate - la a doua runda de judecati constati ca sunt lucruri care pot sa esueze dupa primele sase luni
  • O tara isi creste nivelul de trai in masura in care isi mobilizeaza resursele, nu le imobilizeaza. Prioritizarea resurselor este importanta, dar hai sa vedem daca le putem face.
Banca Nationala a Romaniei (BNR) si agentia Mediafax organizeaza in 4 si 5 octombrie a treia editie a Romania Financial Forum, care va reuni cele mai importante voci ale sistemului financiar-bancar, reprezentanti ai Guvernului, antreprenori si manageri de top. Conferinta a fost deschisa de guvernatorul Mugur Isarescu.

HotNews.ro a prezentat LIVE TEXT cele mai importante declaratii ale guvernatorului bancii centrale.













Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5108 vizualizari

  • +12 (22 voturi)    
    Corect! Si asa PSD se poate intoarce la guvernare (Marţi, 4 octombrie 2011, 11:30)

    alin [anonim]

    Istoria PSD pare sa fie uitata si nimeni nu le aduce aminte romanilor ca PSD:

    - este urmasul FSN care a furat Revolutia
    - a chemat minerii sa omoare studenti,
    - a vandut toate fabricile din timpul comunistilor pe nimic
    - a incheiat contracte de jaf national de miliarde de euro
    - a permis la sute de clanuri mafiote sa vanda romance ca sclave sexuale, sa pacaleasca romanii,
    - a permis Caritas si FNI
    - a vandut Petromul
    - a numit in functii fosti securisti, le-a dat si certificate de revolutionar
    - a ascuns pentru totdeauna adevarul legat de revolutia din '89
    - a numit judecatori corupti care nu mai pot fi scosi din sistem pana la pensie
    - a manipulat fraierii prin massmedia controlata de oamenii de afaceri pe care i-a imbogatit (Voiculescu, Vantu)
    - a produs pagube de sute de miliarde de euro Romaniei in peste 10 ani de conducere mafiota a tarii
    - si poate cel mai grav a pervertit mintile si spiritul romanilor, i-a transformat in legume fara creier
    - a negat dreptul la vot a milioane de romani plecati in strainatate fortandu-i sa calatoreasca sute de km daca vor sa voteze
    - lua impozit pe salariu de 50% pentru ca ei si acolitii lor sa aiba ce fura
    - a permis lucrul la negru ca fenomen national
    - a invatat pe romanii veniti din comunism ce inseamna spaga, coruptia, nesimtirea
    • +2 (12 voturi)    
      deci... (Marţi, 4 octombrie 2011, 11:46)

      me [anonim] i-a raspuns lui alin

      1 - aici e vorba de economie NU de politica
      2 - iti pot gasi la fel de multe puncte cu motive pentru care nu pdl, pnl si alte partide neinventate inca nu merita sa fie la guvernare
      3 - nustiu daca nu ai inteles inca... da TOTI sunt la fel de hoti (marja de eroare e de ~5-10%)
      • +8 (8 voturi)    
        Hm (Marţi, 4 octombrie 2011, 12:25)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui me

        Ati vrea voi sa se creada ca chiar TOTI sunt la fel de hoti. NU, mai hoti ca PSD-istii nu cred ca au fost altii si nici nu au cum sa mai fie, din simplul motiv ca tot ce a fost serios de furat s-a furat. Da, toti sunt(em) hoti, DAR NU LA FEL (de hoti)!

        Asa au aparut in România si capitalistii (milionarii) de carton: furand din proprietatea statului pentru simplul motiv ca (vezi Doamne!) avutia statului trebuia privatizata.
        • -3 (3 voturi)    
          deci... (Marţi, 4 octombrie 2011, 12:39)

          me [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          faptul ca furi mai putin pentru ca nu ai ce fura, nu te face mai putin hot...

          pe langa asta, cred ca acum, sunt ceva mai atenti cand fura sa nu afle chiar toti...

          eu cred ca toti sunt la fel de hoti si acesta este motivul pentru care nu ma duc la vot... pur si simplu la ora actuala nu gasesc nici un partid, primar, presedinte care consider ca merita votul meu :(
          • +3 (3 voturi)    
            topicul (Marţi, 4 octombrie 2011, 14:04)

            Relu [anonim] i-a raspuns lui me

            Isarescu spune clar .Tariceanu si Vosganian au gresit in 2008 .Mai spune Isarescu .Tot felui de soviani si stecheri pe la televiziuni vorbesc tembelisme.Si politicienii sunt imbecili.Bancherii lipsiti de discenamant.Investitorii romani nepriceputi si usuratici. In asa tara cine sa mai plateasca impozite?cine sa mai produca valoare?cine sa se mai gandeasca la strategii de viitor?Ce este de facut zice tot Isarescu.Resurele.Resurele Romaniei sunt salvarea.Guvernule .Vezi de resursele tarii si gospodarestele.Nu mai da cariere la smecheri care itzi vand propria piatra inapoi x100 ca sa itzi faci o sosea guvernule.Toate autostrazile sunt facute cu piatra tarii cumparata de la smecheri x 100. Uite coruptia.Uite resursa negospodarita.
          • +1 (1 vot)    
            Tu nu te duci la vot pentru-ca nu-ti pasa. (Miercuri, 5 octombrie 2011, 10:28)

            mircea [anonim] i-a raspuns lui me

            Daca tie nu-ti pasa ,nu-i incuraja si pe ceilalti .Lipsa ta de la vot le ofera sansa celor care vor sa fure voturi sa o faca.Asa ca nu ai rezolvat nimic.Ba ai incurajat hotia.
            • +2 (2 voturi)    
              Pai (Miercuri, 5 octombrie 2011, 10:43)

              nano2k [utilizator] i-a raspuns lui mircea

              Pai e foarte corect si normal ce zici, insa bate calul sa priceapa saua. Eu daca as fi un pesedist hot, corupt, mincinos chiar asta mi-as dori: sa nu mearga lumea la vot pentru ca fix aia scarbiti de mine nu vor merge. Eu, ca pesedist hot, corupt, mincinos am electoratul meu.
              • 0 (0 voturi)    
                ma mir... (Miercuri, 5 octombrie 2011, 16:23)

                me [anonim] i-a raspuns lui nano2k

                ca nu sunt tras in teapa pentru parerile mele...

                1 - in caz ca nu s-a inteleg... NU sunt psdist sau nu tin in general cu nici un partid
                2 - m-as duce cu placere la vot daca ar fi cineva pe care l-as considera demn de votul meu.
                3 - nu inteleg cum lipsa mea de la vot incurajeaza hotia... crezi ca daca as fi mers si mi-as fi anulat votul ar fi fost altfel?

                nu stiu daca ati observat da si autostrada transilvania (Care nu etreaba psdista) tot nu s-a terminat si tot de 10 ori mai mutl a costat...
                exemplele pot continua dar nu cred ca are rsot
                • 0 (0 voturi)    
                  Ok (Miercuri, 5 octombrie 2011, 16:39)

                  nano2k [utilizator] i-a raspuns lui me

                  Demn de votul tau poate nu ai fi nici tu :) Hai sa nu mai fim idealisti aiurea... Traim intr-o lume in care chiar tb sa alegem "raul cel mai mic". S-a dovedit ca indiferent de forma de organizare sociala, atata timp cat oamenii sunt cei care se conduc, finalul e acelasi: jalnic.

                  Tot ce putem face e sa amanam/indulcim finalul in fctie de alegerile personale si colective.
                  Asa ca abtinerea de la vot nu mi se pare o optiune, oricat de convins ai fi tu... si eu am fost convins, insa nu mai cred ca a sta pe margine fara sa tii cu nicio echipa (oricat de slab joaca ele) este in regula.
      • +3 (3 voturi)    
        Economie de politica (Marţi, 4 octombrie 2011, 13:48)

        Relu [anonim] i-a raspuns lui me

        Nu este nicaieri pe planeta asta undeva unde sa nu fie politicul bagat in economic si economicul in politic.Numai fraierii cred ca se poate . Omul Alin are dreptate .Si nici nu le-a trecut pe toate .Lista este mai lunga . Tragic este ca sa scapi de niste hoti trebuie sa votezi cu niste hoti mai mici .Nu este alta solutie . Romani nu voteaza idei si nici nu se pot coagula in jurul unei idei .Chiar Stefan cel Mare daca candida si tinea discursuri anti turcesti nu il alegeau.Asta este romanul .Nu poti sa il coagulezi in jurul unei idei.Il coagulezi in jurul unui gratar cu mici.Si mici costa si daca nu furi banii deundeva ca sa le dai mici nu te alegi.Nu te alegi raman pe viata la putere ultimii alesi care au furat bani de mici .
        • +1 (1 vot)    
          esti tare! (Marţi, 4 octombrie 2011, 14:23)

          lacra [anonim] i-a raspuns lui Relu

          Ai sintetizat. mioritic, cum stau lucrurile pe la noi...
        • 0 (0 voturi)    
          asta e problema... (Miercuri, 5 octombrie 2011, 16:24)

          me [anonim] i-a raspuns lui Relu

          eu nu vraeu niste hoti mai mici... eu vreau niste oameni cinstiti :(
          poate sunt prea pretentios...
  • -7 (11 voturi)    
    Visezi ? (Marţi, 4 octombrie 2011, 11:40)

    Anonim [anonim]

    Iar PD este cel mai corupt partid de dupa '89 care a furat si saracit tara in frunte cu dictatorul fost securist, Basescu.
  • +5 (5 voturi)    
    la obiect (Marţi, 4 octombrie 2011, 11:50)

    anonymus [anonim]

    scurt si la obiect
    • -1 (1 vot)    
      Scurt si la Obiect (Marţi, 4 octombrie 2011, 13:55)

      Relu [anonim] i-a raspuns lui anonymus

      Isarescu vorbeste .Cine pune in practica.Si daca pui in practica ce pui ?Ca romanii nu sunt un popor care sa aiba o traditie sau o calificare .Exceptie agricultura.care depinde de meteo.Si singurul avantaj salarii reduse nu mai sunt posibile din cauza cresterii costurilor vietii.Si atunci avem niste muncitori scumpi si necalificati.Ce sa faci cu ei ?Dupa 20 de ani de export de fier vechi si cherestea se ajunge la marele adevar.Nu suntem competitivi.Industria romaneasca nu produce nici macar un scuter sau o bicicleta.O masina de spalat sau o trotineta.Le importam de la turci sau chinezi.De ce ?
  • +3 (5 voturi)    
    MEMORIA MAJORITATII OAMENILOR (Marţi, 4 octombrie 2011, 12:02)

    pointless man [utilizator]

    este FOARTE scurta in general. Asa cum a spus Platon: "De la mase nu poate veni Adevarul si nici nu ii poate fi comunicat."
  • +5 (7 voturi)    
    despre vorbe (Marţi, 4 octombrie 2011, 12:20)

    cicio [anonim]

    Ceea ce spune Isarescu in titlu imi aduce aminte ca:
    “Nothing new ever happens. It is always the same old Stories experienced by new people.” (William Faulkner)
  • 0 (2 voturi)    
    frumoase vorbe dar... (Marţi, 4 octombrie 2011, 14:26)

    bozo [anonim]

    intotdeauna dl Isarescu a vorbit frumos, dar in cele mai multe cazuri ne da lectii dupa intamplarea evenimentelor si nu inainte. Asta pot face multi.

    Nu zic, o avea dreptate in privinta reducerii taxelor, dar pe de alta parte daca are intr-adevar bune intentii ar trebui sa preseze ministerul de finante sa aiba in sfarsit o viziune macro-economica reala atunci cand construieste bugetul. Sa ia in calcul nu numai simple intrari si iesiri implicite ci si modalitati de multiplicare a banului public prin acordarea de sprijin economic acolo unde e nevoie si unde sprijinul statului poate atrage bani privati, poate crea locuri de munca si dezvolta noi afaceri.

    Politica economica a Romaniei este statica si lipsita de viziune. Daca merg in ritmul asta vor ajunge sa nu mai aiba ce taia, bugetul sa fie tot in deficit iar tara inglodata in datorii.

    Restul sunt vorbe frumoase, tocmai bune de aruncat la un eveniment voit elitist si important care se lasa cu sampanie, caviar si un somn usor mai apoi.
  • 0 (2 voturi)    
    romanii se alatura Revolutiei Mondiale (Marţi, 4 octombrie 2011, 14:37)

    nik [anonim]

    http://romaniaautentica.blogspot.com/2011/10/vezi-mesajul-celor-care-cheama-la.html
  • 0 (0 voturi)    
    bine spus... (Miercuri, 5 octombrie 2011, 8:41)

    matrix [anonim]

    Alin are mare dreptate...bravo!
    pacat ca o mare parte dintre romani (mai ales cei din estul tzarii), au ramas indoctrinati ideii ca PSD (FSN sau PCR), sunt salvatorii Romaniei... grava eroare..... pe cand se vor destepta? posibil niciodata... si sa nu uitam ca urmeaza un nou an electoral... cu mici si bere...
    • 0 (0 voturi)    
      ma distreaza... (Miercuri, 5 octombrie 2011, 16:26)

      me [anonim] i-a raspuns lui matrix

      cum toti echivaleaza psd cu fsn si pcr.. cand cam toti politicienii se trag de acolo... (pcr si fsn _)
  • +2 (2 voturi)    
    Pt me (Miercuri, 5 octombrie 2011, 8:44)

    Bita [anonim]

    Me, daca nu te duci la vot, atunci lasa comentariile pentru cei care se duc si isi asuma responsabilitatea votului. Asa m-am saturat de tipi care dau din gura despre Pdl, psd, pnl...si cand colo ei nici macar o algere din ce au nu au putut sa faca. E la fel ca si cu foamea: mi-e foame si nu Imi place nimic din ce mi se ofera, nu aleg ceva, dar in schimb urlu ca mi-e foame. Sunteti jenanti, dragilor!!! Dar ce e mai grav este Ca nu va dati seama de cat de jenanti sunteti.
    • 0 (0 voturi)    
      deci.... (Miercuri, 5 octombrie 2011, 16:31)

      me [anonim] i-a raspuns lui Bita

      1 - votul este un drept nu o obligatie... daca se schimba constitutia mai vorbim
      2 - este DEMOCRATIE , deci am dreptul la o parere. Nu scrie nicaieri in constitutie ca daca nu am votat nu pot comenta.
      3 - poate ai dreptate si sunt jenant, dar poti te rog sa argumentezi?!
      4 - consider ca nu merita nimeni votul meu. Pur si simplu vreau sa votez unul in care chiar am incredere nu "raul cel mai mic". Fiecare cu parerea lui, nu cred ca o parere este mai gresita decat cealalta in cazul asta. Fiecare cu filozofia lui de viata.
      5 - cand iti e foame te poti duce sa muncesti ca sa ai bani si sa mananci sau orice altceva iti potoleste foame. cand vorbim de economia si conducerea unei tari lucrurile stau altfel. nu poti tu de unul singur sa schimbi nimic. Crezi ca daca ma duceam la vot se schimba ceva?!