Liderul ministrilor europeni de Finante: Avem in vedere o reducere cu peste 60% a datoriilor Greciei

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 11 octombrie 2011, 9:55 Economie | Finanţe & Bănci

O reducere cu peste 60% a datoriilor Greciei este posibila, a declarat luni seara liderul ministrilor europeni de Finante, luxemburghezul Jean-Claude Juncker,intr-un interviu canalul public austriac de televiziune ORF .

Potrivit acestuia, nu ar trebui sa fie exclusa o reducere a datoriei grecesti, dar, de asemenea, trebuie avut in vedere ca acest lucru nu este suficient pentru a rezolva criza.

Intrebat daca Unounea Europeana discuta despre o asemenea reducere a datoriilor din Grecia cu 50- 60%, a raspuns: "Vorbim despre mai mult", scrie AFP.

Potrivit sefului Eurogrupului, "trebuie sa facem totul pentru a preveni ca o tara din zona euro se afle intr-o stare de faliment." Jean-Claude Juncker a recunoscut faptul ca gestionarea crizei datoriilor, in special datoriilor din Grecia "nu a fost optima".

"Noi nu am fost suficient de rapizi", in timp ce pietele financiare reactioneaza mai rapid decat liderii politici, a adaugat el.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3993 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 11 octombrie 2011, 11:42)

    Marcu [anonim]

    Ce mesaj ar trebui sa percepem noi romanii din masura asta? Ca poti sa te imprumuti oricat, ca oricum nu dai faliment? Ca cei care au strans cureaua si nu s-au imprumutat au fost fraieri?
    • 0 (2 voturi)    
      altceva (Marţi, 11 octombrie 2011, 12:16)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      dupa miscarea asta n-o sa mai dea nimeni credite fara garantie 200%
    • +1 (3 voturi)    
      din (Marţi, 11 octombrie 2011, 12:28)

      din [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      din pacate, da. tari ca romania si altele care au ales masuri de austeritate vor fi marile perdante.

      cu grecia s-a dovedit ca e mai bine sa fii greiere decat furnica.

      a fi cinstit, onest si harnic nu sunt avantaje in viata.

      armele adevaratei reusite sunt tupeul, nesimtirea si hotia.

      amar...
      • -5 (9 voturi)    
        ... (Marţi, 11 octombrie 2011, 12:45)

        Marcu [anonim] i-a raspuns lui din

        Acelasi sentiment de nedreptatire ma incearca si pe mine. Grecia este o tara saraca plina de oameni bogati si nepasatori, pe cand noi avem o tara pe care ne straduim sa nu o inglodam in datorii, dar noi traim in saracie si lipsuri... trist!

        Off topic: @hotnews: cand aveti de gand sa schimbati sistemul asta idiot de inhibare a cometariilor care primesc minusuri? NU tin deloc la unanimitate de voturi pozitive, dar nu este democratic sa faci mai putin vizibil un comentariu pentru ca i s-a parut unuia ca nu ii place, fara sa isi dea silinta macar sa explice care parte a comentariului nu i-a placut. Faceti-mi o surpriza si macar raspundeti la intrebare.
      • +2 (2 voturi)    
        Romania nu face parte din zona Euro (Marţi, 11 octombrie 2011, 13:06)

        Grasul [utilizator] i-a raspuns lui din

        1. Asa ca Romania nu ar putea sa obtina o stergere a datoriilor!
        2. Este vorba deocamdata de discutii, nu de o hotarare finala.
        3. Daca pana la urma se va lua hotararea de a se sterge datoriile Greciei probabil ca grecii vor obtine niste conditii foarte grele, deja se prefigureaza investitii germane in sectorul de stat din Grecia. Traducerea acestei masuri ar fi ca sectorul de stat din Grecia trece sub management german in contul datoriilor!

        E cazul sa ii invidiem pe greci?
        • +1 (1 vot)    
          ... (Marţi, 11 octombrie 2011, 13:14)

          Marcu [anonim] i-a raspuns lui Grasul

          Sa fiu sincer, daca Grecia va trece sub administrare germana, eu chiar ii invidiez.
          • 0 (0 voturi)    
            iar (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:26)

            iar [anonim] i-a raspuns lui Marcu

            iar eu ma raliez.

            unde nu da norocul asta (si) peste romania!
            • 0 (0 voturi)    
              Trebuiau sa faca asta de la inceput (Miercuri, 12 octombrie 2011, 1:11)

              cib3k [utilizator] i-a raspuns lui iar

              Trebuiau sa impuna niste conditii drastice de participare la UE inca de la infiintarea uniunii. Cum economia Germaniei functiona cel mai bine, trebuia luata ca model si impuse reglementari similare statelor membre. Dar am inteles ca celorlalte state nu le-a convenit si s-a renuntat la ideea asta. Exista si banuiala ca nemtii au renuntat tocmai pentru ca stiau ca oricum tot la asta se va ajunge dupa un timp. E oricum absurd sa incluzi in aceeasi uniune cu Germania tari ca Grecia si Romania, sperand ca tarile slabe sa le ajunga din urma pe celelalte. Romania nu va ajunge la nivelul Germaniei nici peste 100 de ani, daca nu se trece la o coordonare stricta, centralizata a statelor din uniune.
      • 0 (2 voturi)    
        prin afirmatiile tale (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:07)

        visio [anonim] i-a raspuns lui din

        te numesti infractor; faptul ca s-ar putea sa taie din datorii inseamna ca aceste datorii sunt purtatoare de dobanzi suficient de mari incat sa acopere imprumutul; daca ai fi fost un cat de mic afacerist intelegeai sistemul; hai sa iti mai spun un secret: faptul faci cumparaturi de la carrefur dovedeste cat esti de "neajutorat"; m-am chinuit 1 an de zile sa imi conving clientii ca e mai bine sa cumpere haine romanesti, fabricate de mine, decat sa cumpere de marca; stii ce vrea romanul? sa cumpere marfa de marca produsa in Romania sau in china; cat despre greci si datoria lor, intai sa ai turismul de calitatea si infrastructura lor, sa ai serviciile lor, etc si apoi sa mai vb de cat de lenesi si hoti sunt grecii; ideea este ca munca inseamna eficienta, ori la noi agricultura se mai face cu sapa; daca romanul este suficient de prost incat sa scurme pamantul cu sapa, grecul s-a desteptat si angajeaza romani fraieri sa munceasca pt ei; asta nu ii face lenesi si pragmatici; serios acum, tu crezi ca eu iti dau bani fara sa ma asigur ca ii recuperez? atat de fraier esti incat sa crezi ca eu prefer sa pierd bani? amice, mergi la un doctor ceva si fa-ti analize; datoriile nu se sterg, ci se rostogolesc...cum a spus chichtul ala de presedinte al frantei; e alegerea grecilor daca vor sa traiasca in "dilema"; partea proasta este ca tu si multi ca tine nu observati ca politicienii sunt mai degraba o gasca de smecheri decat indivizi competenti care sunt platiti sa rezolve problemele oamenilor; retrospectiv, uite ce a facut psd-ul: a nenorocit Romania; sa vezi cat de anormal este romanul iti voi da exemplul pensiilor marite in guvernarea pdl+pnl si reducerea lor in guvernarea pdl+restul; asa cum ar fi vrut psd, hai sa marim pensiile si salariile bugetarilor adica a celor care nu produc si sa indatoram generatiile urmatoare; desigur ca si boc e prost, dar e problema noastra si nu a grecilor; so, cui vei dsa votul tau? parca si "vad" ca nu te vei duce la vot; oare de ce nu ma mir?
  • +1 (1 vot)    
    DA (Marţi, 11 octombrie 2011, 12:00)

    DA [anonim]

    DA ... ai ghicit ... ai o citronada din partea grecilor.
    • +1 (1 vot)    
      Cum sa nu ... (Marţi, 11 octombrie 2011, 12:40)

      Leeview [anonim] i-a raspuns lui DA

      O primesti in pauza de masa. Dar sa o bei incet, ca pauza la greci tine 2 ore ( asta acum, ca e toata lumea cu ochii pe ei si nu vor sa para puturosi, apoi revin la cele 4 ore standard )
  • +1 (1 vot)    
    Lenea (Marţi, 11 octombrie 2011, 12:58)

    Costin [anonim]

    Unul din cele mai lenese popoare pe care le-am intalnit.
    Iar lor li se pare normal sa se intamplea asa ca au fost prima democratie cica...
    Oricum no sa citesca comentariile noastre ca sunt in pauza de masa, pauza ce dureaza mai toata ziua iar seara sparg niste farfurii si arunca niste flori.
    Iar daca se sterg datoriile ei tot asa o sa faca!!!
    • 0 (0 voturi)    
      n-as da vina numai pe greci (Marţi, 11 octombrie 2011, 13:11)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Costin

      Marile institutii bancare au facut acelasi lucru peste tot in lume. Au cautat popoare abia iesite dintr-un sistem totalitar/militar etc. unde nivelul de indatorare era aproape de zero. Au creat cate o bula speculativa, de cele mai multe ori imobiliara pentru ca cei cu venituri peste medie sa se poata imprumuta pentru a-si achizitiona activele ce se credea ca vor creste la nesfarsit. In felul acesta sperau bancile ca ele nu vor avea de facut decat sa-si recupereze investitia foarte profitabil.
      Ce a fost gresit in acest plan a fost faptul ca din cauza lacomiei, s-a intins prea mult coarda si s-a ajuns in punctul in care respectivele popoare nu-si mai pot rambursa vreodata datoria.
      Deci nu i-as invinovati numai pe greci, cei care au mizat sa scoata banii usor pe spatele altora trebuie sa-si asume acum riscul.
      S-a intamplat mai intai in Grecia pentru ca grecii nu sunt un popor umil si protesteaza imediat ce ii sunt incalcate drepturile. Situatia este la fel in toate fostele tari comuniste. Din fericire a venit criza financiara si bula imobiliara s-a spart la timp.
      • 0 (0 voturi)    
        grecia nu mai e comunista (Marţi, 11 octombrie 2011, 13:47)

        nicolae [anonim] i-a raspuns lui eu

        de pe vremea lui Sofocle - si pe ala l-au dat afara din partidu comunist pe motiv ca nu era cu cotizatia la zi.
        In realitategrecii nu prea sunt cu cotizatia la zi de pe vreme lui Sofocle.
        Au avut bafta cu olimpiada din 2004 pentru care intreaga europa de vest a pus bani grei sa le construisca drumuri si sosele plus un aeroport chiar de milioane.
        Daca,intradevar, sportul national al grecilor este evaziunea fiscala si daca intradevar grecii sunt campioni mondiali sau cel putin europeni la aceasta proba,n-ar fi tpotusi noprmal sa li se acorde premiul 1-ii: eliminarea din zona Euro si ca supliment si eliminarea din uniunea europeana - sa vedem cum se descurca grecii fara pomana de la matusica Anghelina de la Berlin
      • +1 (1 vot)    
        ce (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:33)

        ce [anonim] i-a raspuns lui eu

        ce are a face "conspiratia" bancara cu faptul ca grecii lucreaza doar la negru, isi tin casele fara acoperis ca sa nu plateasca impozit pentru ele, nu isi declara piscinele si dorm toata ziua beti la crasma?

        spune si mie, i-a "conspirat" cineva sa fie lenesi?

        te pomenesti ca le-a modificat genele in somn, si ei, saracutii, nu s-au prins nici macar ca au devenit puturosi.

        nu, grecii fac ceea ce stiu ca tine: abuzeaza de orice bunavointa si cand li se reproseaza ceva incep sa urle ca din gura de sarpe si cu tupeu ca sunt nedreptatiti si nevinovati si discriminati negativ.

        e "reteta succesului" azi in europa. sa ai pretentii nesimtite si sa urli in gura mare lucruri "politically correct", chair daca la adapostul vorbelor furi, spargi, omori etc.
        • 0 (0 voturi)    
          erata (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:49)

          erata [anonim] i-a raspuns lui ce

          erata la "nu, grecii fac ceea ce stiu ca tine".

          trebuia sa fie "nu, grecii fac ceea ce stiu mai bine"
    • -1 (1 vot)    
      nici cu lenea (Marţi, 11 octombrie 2011, 13:45)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Costin

      nu sunt chiar de acord. In Grecia gasesti case ingrijite, flori la terase, nimeni nu bea bere la 7 dimineata in carciumi. Pe cand la noi....
      • -1 (1 vot)    
        NU (Marţi, 11 octombrie 2011, 15:10)

        bacterie [anonim] i-a raspuns lui eu

        Nu ca noi suntem poeti, scriitori si artisti. La noi se trece cu vederea ca suntem un popor de betivi. Noi avem orgoliu mare specific oamenilor cat mai distrusi. Noi facem foamea ca sa n-o luam peste bot ca de obicei.
        Te apuci tu (ce) sa critici un popor ca sa nu-ti vezi jegu din propria ograda.