Apocalipsa dupa UBS: Grecia va intra in faliment in martie 2012. Spania, Portugalia si Italia in recesiune, iar cash-ul si aurul vor fi optiunile investitorilor

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 13 octombrie 2011, 6:57 Economie | Finanţe & Bănci

"Cu toate acestea, credem ca Grecia nu poate evita falimentul pana in 2013. De fapt, credem ca defaultul va fi declansat in urmatoarele luni, poate in martie 2012, cand Grecia se va confrunta cu o acuta nevoie de finantare. Un asemenea eveniment va avea un impact semnificativ si de lunga durata, iar un posibil efect de contagiune va avea costuri politice si monetare semnificative. Grecia, Spania, Portugalia si posibil Italia ar putea intra in recesiune", scriu elvetienii de la UBS in Raportul lor de cercetare publicat miercuri seara.

"Banii cash, aurul si obligatiunile catorva tari vor fi optiunile care sa ofere protectie investitorilor si spre care se vor indrepta acestia. Din pacate, credem ca, chiar in situatia declararii falimentului Greciei, problemele fundamentale ale zonei euro nu vor fi rezolvate. Unii observatori sustin ca o mai profunda integrare fiscala (o uniune fiscala) ar avea un impact pozitiv asupra crizei. Nu suntem deloc de acord: In primul rand, nu vedem in mod practic functionarea unei uniuni fiscale nici in urmatorii ani si nici in urmatoarele decade. Mai mult, o astfel de constructie ar accentua dezechilibrele zonei, ar duce la nemultumiri politice si la o sub-performanta economica. Pe de alta parte, dizolvarea zonei euro ar implica de asemenea riscuri majore. Prin urmare, ne asteptam ca zona euro sa isi desfasoare activitatea  asa cum a facut-o  pana in prezent, intr-o amestecatura de politici care oscileaza intre integrare si dezintegrare", se mai arata in Raport.

In Raportul anterior, UBS avertizase ca incepand din 2013 am putea asista la cresterea inflatiei si la volatilitati ridicate ale preturilor la materii prime, iar in februarie elaborase trei scenarii pentru viitorul zonei Euro, predictia cea mai probabila in opinia UBS fiind chiar cea care se deruleaza astazi - Statele vor incerca sa salveze constructia politica a zonei, cu riscul de a agrava problema crizei datoriilor si a dezechilibrelor.

Asa cum spuneau niste baieti destepti, problema nu e ca grecii sau spaniolii sunt indatorati, ci ca cineva continua sa le imprumute bani. Iar cei care le imprumuta ar putea deveni noile victime. Pana la urma, desi pare o criza a datoriilor suverane subprime, raman la ideea ca discutam de o criza bancara, mai dificil de controlat decat cea anterioara pentru ca: riscurile sistemice sunt mai mari, produsele “contaminate” sunt CDS-urile si nu in ultimul rand pentru ca avem de-a face cu o criza de solvabilitate, mascata in criza de lichiditate. Citeste si Cat va mai dura experimentul


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

11328 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    ... (Joi, 13 octombrie 2011, 8:58)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    Este un semn bun se pare, romanii din strainatate se vor intoarce inapoi. Sa speram ca vor aduce un aflux de energie benefic tarii. Deocamdata tara este la mana hienelor.
    • +9 (13 voturi)    
      UBS (Joi, 13 octombrie 2011, 11:25)

      soy [anonim] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

      amice, esti, vorba lui Caragiale...
      faptul ca se intorc romanii din strainatate nu-i un lucru bun acum ca economia produce putine locuri de munca noi... deci nu ar face decat sa consume, ca nu ar avea unde sa produca...

      pe de alta parte UBS este in buda pentru ca nu si-a tinut oamenii sub control. si au un exces de franci elvetieni pe care l-ar vinde foarte bine daca isca o panica...

      e destul de simplu, e doar o magarie a lor, ca sa mai scoata din paguba...
      • +7 (7 voturi)    
        si (Joi, 13 octombrie 2011, 11:41)

        si [anonim] i-a raspuns lui soy

        si de ce nu s-ar intoarce ca antreprenori? sa creeze locuri de munca? sau ai impresia ca romania are parte de prea multi antreprenori si de pre putini salariati?
      • +9 (9 voturi)    
        ... (Joi, 13 octombrie 2011, 21:19)

        ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui soy

        trecand peste faza cu Caragiale, am sa ma clarific.
        Dupa cum am zis in Romania la ora actuala sunt foarte putini oameni care iau atitudine, atat de putini incat nici nu se vad momentele alea de atitudine, ba chiar mai mult acesti oameni incep sa se lase si ei pagubasi.
        Avem hiene sus (la putere) si jos (tiganii). Fiind flancati, oamenii din tara - care in marea majoritate sunt pensionari, elevi, bugetari - sunt ca o prada usoara ptr hiene, ca niste gazele printre hiene. Sunt tinuti in frau acesti oameni printr-un singur lucru: mizerie (remuneratie mica) si circ (vedete fara scrupule si emisiuni indobitocitoare).
        Domnule, nu am pretentia ca romanii care se vor intoarce din strainatate sa fie toti lei, dar chiar si tauri de vor fi, tot vor riposta hienelor.
        Prin ce mi-ai spus dumneata mai sus daca mi-ai raspunde si la mesajul asta ai face-o asa ? "da, dar si taurii sunt mancati de hiene."
        Asa o fi domnule dar iti garantez ca mult mai rar, si de multe ori taurii pun pe fuga hienele sau chiar le omoara. Multumesc de atentie si nu mai fii asa negativist. Romanii din strainatate sunt acei oameni care au inavata sa munceasca (pentru ca au si fost platiti) si care pot schimba mentalitatea in tara asta.
  • +3 (7 voturi)    
    UBS (Joi, 13 octombrie 2011, 9:29)

    Nel [anonim]

    Astia nu sunt in stare sa vada tepele din ograda lor si vand pareri...
    Daca erau asa buni nu si-o furau cu o teapa de 2 mld euro...
  • +17 (19 voturi)    
    daca vine USL ne-am scos (Joi, 13 octombrie 2011, 9:53)

    mircea [anonim]

    dupa ani grei de opozitie, cu foame mare de bani si avantaje pierdute, cred ca o tara din estul Europei o sa le ia inainte Greciei si Spaniei..
    • -13 (13 voturi)    
      Dar nici cu PDL nu se mai poate... (Joi, 13 octombrie 2011, 11:02)

      orly [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Dupa ani grei in care nu s-a intamplat nimic pozitiv in Romania datorita clasei politice (poate in justitie, dar asta a fost la ordin, gen executie), in care sistemul financiar decide ca e misto sa ataci si sa impotmolesti prin subfinatare sistemul medical si invatamantul care si asa erau la pamant, in care se aplica vechile metehne ale stangii PSD-iste supraimpozitarea si producerea de bani din piatra seaca (inflatie), in care se baga bani in sali de sport fictive si alte proiecte turistice, in care nu se construiesc autostrazi si drumuri express, in care forta de munca este intentionat pastrata eftina ca cica atrage investitori ajungand ca in Romania sa avem salarii mai mici ca in China ,in care infloresc companii ca UTI si Delta ACM, avem nevoie de o schimbare.
      Nimeni nu a uitat ce misto a fost pe vremea PSD-ului, dar nici pe vremea PDL-ului nu e mai bine.
      PDL-ul a dat gres, este un monstru ineficient care nu poate fi strunit si trebuie sa dispara.
      Deci cu cine votam?
      • +6 (8 voturi)    
        Cu partidele mici - Verde, Verzisori si altii (Joi, 13 octombrie 2011, 11:26)

        Alexandru [anonim] i-a raspuns lui orly

        Eu cred ca daca am vota cu orice partid care nu a mai fost la guvernare pana acum ar fi ok.


        Macar sa mergem toti la vot si sa nu mai intre UDMR-ul in parlament.

        Alta idee nu vad mai buna.
      • +10 (10 voturi)    
        Si totusi..... (Joi, 13 octombrie 2011, 13:18)

        Realist [anonim] i-a raspuns lui orly

        Daca nu punea pdl frana, Romania era cu mult inaintea Greciei... cu falimentul!
        Abia ne asteptau hienele.
        Este multa incompetenta in pdl si multa necoordonare dar au reusit, cu opintiri, sa ne opreasca totusi in varful prapastiei.
        In conditiile in care agentiile de rating coboara calficativele SUA, altor state de referinta din UE, calificativele Romaniei sunt imbunatatite. Dar nu vrem sa observam asta pentru ca irealitatea sau latrinele nu spun niciun cuvant despre aceste lucruri. Nu corespund intereselor lor meschine!
        Ce-a fost misto cu psd-ul?
        S-a trait o vreme bine dar pe CREDIT. Si in vreme ce noi eram fericiti si multumiti indatorandu-ne pe viata, EI se imbogateau prin furtisaguri.
        Au mosit si au dezvoltat un sistem mafiotic de care nu stiu peste cate generatii vom scapa.
        • -8 (8 voturi)    
          Credit (Joi, 13 octombrie 2011, 14:45)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Realist

          Prietene spune-mi si mie te rog, tarile dezvoltate pe ce crezi matale ca s-au dezvoltat?

          Grecia daca taia salariile bugetarilor cu 25% acum 1 an era iesita din criza. Lasa-i pe aia ca de la 1400 Eur/luna pot sa scada salariile si la 700 Eur/luna si au rezolvat criza. de foame nu mor la 700 eur ca au preturi apropiate de ale noastre.

          Problema e la noi unde s-au taiat salariile cu 25% de avem salarii de 200 Eur/luna. Nu-i mai da exemplu pe Greci si-i ridica in slavi pe pedelici ca au facut praf tara asta.
          • +7 (7 voturi)    
            Serios (Joi, 13 octombrie 2011, 16:00)

            Realist [anonim] i-a raspuns lui Alex

            Tara e facuta praf din "90 incoace.
            Numai ca dupa cesca, datoria publica: 0. Momentan, datoria publica : cam 35%. Si creste, pe consum si nu pe dezvoltare.
            Pe ce se dusera banii cu psd-ul matale??? Simplu: in Tzop 300.
            Si chiar nu percep de ce ai inteles ca ii laud pe greci. De ce s-a luat coana UE de ei? Pentru ca sunt cam lenesi si evazionisti.
            Iar de nu-ti place salariul de 200E gaseste-ti un loc pe masura nivelului de viata pe care ti-l doresti.
            Cat despre marile salarii ale altora, chiriile sunt pe masura.
            Numai ca in ultima vreme consumatorii din tarile UE cumpara de la market o ceapa si un ardei.
            Kg. de mere il cumpara doar la promotie iar imbracamintea la reduceri.
            Ai cumparat vreodata 2 mere?
            Si apropo: situatia Greciei in ceea ce priveste datoria publica, PIB-ul, nu este cea mai tragica dar ei mai au multe ....de privatizat!
            Eheee, e cu bataie lunga si tocmai de aceea m-am referit la hiene.
            • -6 (6 voturi)    
              Atentie ! (Joi, 13 octombrie 2011, 17:29)

              Rares [anonim] i-a raspuns lui Realist

              Voi observati ca aici se discuta daca in viitor se va vota cu PSD sau cu PDL. Adica in momentul acesta a mai ramas un singura partid PSD + PDL = FSN = PCR. Romani trezitiva pana nu e prea tarziu.
        • -1 (3 voturi)    
          indecizia (Joi, 13 octombrie 2011, 15:59)

          Stefan [anonim] i-a raspuns lui Realist

          Desi nu imi place PDL, recunosc ca PSD nu imi placea nici atat. Urasc creditele. Urasc ca si PDL a luat credite, dar macar a luat in asa fel incat suntem fortati sa mai luam si decizii nu foarte distructive. Poate ca in spate erau fortati sa ia decizii care nu vroiau, poate ca singura solutie era ca altcineva sa ia decizii decat iei
          ps: eu mi-am anulat votul din lipsa de posibilitati
          • -4 (4 voturi)    
            Atentie (Joi, 13 octombrie 2011, 17:29)

            rares [anonim] i-a raspuns lui Stefan

            Voi observati ca aici se discuta daca in viitor se va vota cu PSD sau cu PDL. Adica in momentul acesta a mai ramas un singura partid PSD + PDL = FSN = PCR. Romani trezitiva pana nu e prea tarziu.
            • +2 (2 voturi)    
              Si alte obtiuni (Joi, 13 octombrie 2011, 22:41)

              Realist [anonim] i-a raspuns lui rares

              Nu, tu mai ai o optiune: partidul lui DD. Habar nu am cum se numeste si nici nu ma intereseaza. Sau vadim...
              Si n-am fi fost aici daca tu nu ai fi votat psd-ul lui ilici iar schimbarile incepeau din"90. Acum asta e!
              Revenind la prezent: daca la momentul contactarii creditelor FMI am sarit in sus pentru ca urasc creditele, uitandu-ma inapoi, nu pot sa nu remarc ca de aceasta data am fost si noi cu vreo 2 pasi inainte.
              Probabil, la o intarziere de vreo 3 luni, ne-ar fi ingenunchiat mai rau decat pe greci.
              Francofonii ne-au scapat printre degete...si au dat-o pe rrromi si cersetori.
      • +8 (8 voturi)    
        Cu cine votam ? (Joi, 13 octombrie 2011, 16:37)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui orly

        Cu Noua Republica.
  • +5 (7 voturi)    
    Strategie de marketing (Joi, 13 octombrie 2011, 10:54)

    Omics [utilizator]

    E clar ca își atrag clienți prin denigrarea sistemului fiananciar-politic european.

    Dar nu cred că se va prăbuși sistemul financiar mondial și va rămâne o insulă elvețiană, cum sugerează propaganda lor.Cred că vor suferi mai mult ca alții.
  • +2 (2 voturi)    
    bun de citit (Joi, 13 octombrie 2011, 12:12)

    Adrian [anonim]

    de obicei in aceste rapoarte se pleaca de la o informatie "buna" si apoi se construieste o intreaga poveste in jurul ei.

    care ar fi informatia corecta? ca in martie vom avea din nou episod din criza datoriilor suverane? ca Irlanda si-a rezolvat problemele? Ca a pompa bani in statele cu datorii nu este solutia problemei?