La propunerea CES, Guvernul Romaniei a inaintat nominalizarea lui Liviu Luca ca membru al unui organism european. Vezi cum argumenteaza Guvernul si CES acest lucru

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 14 octombrie 2011, 12:39 Economie | Finanţe & Bănci

Liviu Luca (foto arhiva)
Foto: AGERPRES
La propunerea Guvernului Romaniei, Consiliul Uniunii Europene l-a numit pe Liviu Luca, CNSLR-Fratia, membru în cadrul Comitetului Economic și Social European (CESE) până la 20 septembrie 2015, postul devenind vacant ca urmare a încheierii mandatului lui Sorin Cristian Stan, se arata in Jurnalul Oficial al UE. Luca, considerat un apropiat al lui Sorin Ovidiu Vantu, este cercetat penal, fiind pus sub invinuire intr-un dosar legat de patrimoniul sindicatului. El a mai fost implicat  in mai multe scandaluri cum ar fi dosarul de privatizare al SC Bucureşti Turism SA sau infractiuni legate de activitatea PSV Company (fosta Petromservice).
UPDATE Chiar daca propunerea a fost trimisa de catre Guvern, ea a fost inaintata de catre CNSLR, cu avizul CES. Vezi explicatiile Guvernului si ale presedintelui CES, Florian Costache.

Ioana Muntean, purtatorul de cuvant al Guvernului:"Conform Legii Dialogului Social 62 din 10 mai 2011 desemnarea membrilor în Comitetului Economic si Social European (CESE) se face pe baza articolului 113, de către Comitetul Economic şi Social (CES) pentru cele 3 segmente separat (Sindicate, Patronate şi Societatea Civilă).

În data de 23.06 2011, CES a informat Secretariatul General al Guvernului că, în aceeaşi zi, a fost aprobată în unanimitate desemnarea lui Liviu Luca, membru CNSLR Frăţia, în funcţia de membru al CESE. Liviu Luca l-a înlocuit astfel pe Sorin Stan, tot de la CNSLR Frăţia, pe perioada de mandat rămasă.

Art 113, lit b) precizează că Guvernul face desemnările doar în cazul în care CES nu face acest lucru cu cel puţin 30 zile înaintea termenului prevăzut pentru nominalizarea reprezentanţilor în CESE.

În cazul acestei înlocuiri, desemnarea s-a făcut în termen, astfel încât, potrivit legii, nu a fost nevoie de o propunere din partea Guvernului, care a transmis doar propunerea CES, luată pe bază de consens, la Uniunea Europeană", ne-a transmis purtatorul de cuvant al Guvernului.

Florian Costache, presedintele CES a declarat pentru HotNews ca propunerea a fost facuta de reprezentantii CNSLR si a primit avizul CES. "La ora aceea (in vacanta de vara) dl. Luca nu avea problemele pe care le are acum. Si oricum, cata vreme nu exista o sentinta de condamnare definitiva nu poti acuza un om. Guvernul a indeplinit o formalitate prin nominalizarea d-lui Luca", a explicat Florian Costache pentru HotNews.ro

Legat de cel mai recent dosar, privind averea sindicatelor, liderul sindical a precizat ca firma care apartinea CNSLR-Fratia a incheiat un contract cu o alta firma privind managementul patrimoniului confederatiei, printre prevederile contractuale numarandu-se acela de a aduce un anumit profit: "Se incheie un contract de management intre firma sindicatelor si o alta firma, cu obligatia ca firma sindicatelor sa aduca un profit. Ca-l scoate, ca nu-l scoate, nu e treaba noastra. Nu vad care este problema", a mai spus Liviu Luca, citat de Agerpres.


  • Cum se propun membrii in CESE?
Potrivit Legii nr. 62 din 10 mai 2011 a dialogului social, Art. 113, Desemnarea membrilor în Comitetul Economic şi Social European se face după cum urmează:
a)câte 5 membri desemnaţi prin consens sau, în caz de dezacord, prin vot de către fiecare parte reprezentată în Consiliul Economic şi Social;
b)în cazul în care desemnarea nu se face cu cel puţin 30 de zile înaintea termenului prevăzut pentru nominalizarea reprezentanţilor în Comitetul Economic şi Social European, desemnarea va fi făcută de către Guvern.
  • Ce este CESE?

CESE este un organ consultativ al Uniunii Europene. Înfiinţat în 1957, acesta are rol consultativ pe lângă instituţiile europene mari (Comisia Europeană, Consiliul Uniunii Europene, Parlamentul European). Consilierea se realizeaza in principal prin avize privind propunerile legislative ale UE.  "Unul din rolurile noastre principale este de a asigura „o
ces
Foto: Hotnews
punte” între instituţiile UE şi ceea ce numim societatea civilă organizată", se arata pe pagina de net a institutiei.
 
"Membrii noştri reprezintă o largă varietate de interese economice, sociale şi culturale din ţările lor. Activitatea lor este împărţită în trei grupuri: Angajatori, Salariaţi şi Activităţi Diverse (de exemplu producători agricoli, consumatori, activişti ecologişti, activişti pentru drepturile familiei, organizaţii neguvernamentale etc.). Acesta este modul în care membrii CESE realizează puntea între UE şi organizaţiile societăţii civile din statele membre", se mai arata pe pagina organizatiei

  • Cine sunt ceilalti romani din CESE?
Romania este reprezentata la CESE de 15 membri, acestia fiind:

Ana Bontea, Director Departamentul Juridic şi Dialog Social, Consiliul Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România - CNIPMMR
Eugen Mircea Burada, Preşedinte executiv, Consiliul Naţional al Patronilor din România, Alianţa Confederaţiilor Patronale din România (CNPR-ACPR)
Petru Sorin Dandea, Vicepreşedinte, Confederaţia Naţională Sindicală „Cartel ALFA”
Dumitru Fornea, Şeful Departamentului Relaţii Internaţionale al Confederaţiei Sindicale Naţionale MERIDIAN
Sorin Ioniţă, Director cercetare, Societatea Academică din România (SAR)
Aurel Laurenţiu, Secretar general, Blocul Naţional Sindical (BNS)
Liviu Luca
Eugen Lucan, Preşedinte, Asociaţia Angel
Mihai Manoliu, Preşedinte CNPR, Confederaţia Naţională a Patronatelor din România; Secretar General ACPR, Alianţa Confederaţiilor Patronale din România
Radu Nicosevici, Preşedinte, Academia de Advocacy
Cristian Pîrvulescu, Preşedinte, Asociaţia Pro Democraţia (APD); Decan, Facultatea de Ştiinţe Politice, Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative (SNSPA)
Aurel Laurenţiu Plosceanu, Preşedinte, Asociaţia Română a Antreprenorilor de Construcţii (ARACO)
Sabin Rusu, Secretar general, Confederaţia Sindicatelor Democratice din România (CSDR)
Ionut Sibian, Director Executiv - Fundaţia pentru Dezvoltarea Societăţii Civile (FDSC); Preşedinte - Federaţia Organizaţiilor Neguvernamentale pentru Dezvoltare şi Ajutor Umanitar (FOND); Membru Team Europe
Stefan Varfalvi, Preşedinte Director General al IMSAT SA; Prim-vicepreşedinte Uniunea Generală a Industriaşilor din România


Citeste mai multe despre   










7269 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    Rusine guvernul Romaniei (Vineri, 14 octombrie 2011, 12:43)

    Relu [anonim]

    Asta este numire ?
    • +30 (32 voturi)    
      halucinanta numire.... (Vineri, 14 octombrie 2011, 12:53)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Relu

      ???????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Hai cu lupta anti-coruptie in Guvernul Romaniei!!!
      Propunerea asta o fi avut o expunere de motive, o argumentatie catre CE ??!!
      Exista vreun document in acest sens?!
      HN ia cautati, este halucinanta propunerea.... Merita efortul sa gasiti vreun document, ceva....
      • +5 (17 voturi)    
        pai... (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:37)

        jonny deep [anonim] i-a raspuns lui costica

        Oamenii patatzi pot fi controlati. Doar n-o fi propus Boc pe cineva onest, ca peste cateva luni s-ar ratzoit la guvern in cazul unei cresteri de taxe. Asa, cand Luca se va ratzoi, ii arata Boc dosaru' .
        • +9 (13 voturi)    
          Si Vantu? Ce ati facut cu Vantu? (Vineri, 14 octombrie 2011, 14:43)

          zexe [anonim] i-a raspuns lui jonny deep

          l-ati uitat si pe Voicu si pe Costiniu? Ce se intampla cu premierul? N-ar fi fost mai onorabil sa isi dea demisia?
          • -8 (14 voturi)    
            premierul... (Vineri, 14 octombrie 2011, 15:46)

            vallya3 [utilizator] i-a raspuns lui zexe

            Pai da , trebuia sa-si dea demisia si sa va lase in treaba voastra....si asa numai va incurca in afacerile voastre de mafioti...De altfel sant convins ca va da de pamant cu cel vinovat de aceasta neglijenta...
      • -9 (19 voturi)    
        Sunteti nebuni,Si tu si Relu. (Vineri, 14 octombrie 2011, 14:45)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui costica

        Cred ca nici nu ati citi articolul,dar urlati ca boii.Individul nu este numit de GUvernul Romaniei.Are dreptul sa fie prin forta lucrurilor-presedinte al CNSLR.
        • +14 (14 voturi)    
          Mircea, Guvernul putea sa spuna NU! (Vineri, 14 octombrie 2011, 15:01)

          zexe [anonim] i-a raspuns lui mircea

          Guvernul nu este obligat sa fie de acord cu propunerea facuta, si ar fi avut motive serioase sa o faca.
          Citez: "Unul din rolurile noastre principale este de a asigura „o punte” între instituţiile UE şi ceea ce numim societatea civilă organizată"
          Altfel spus, guvernul este de acord ca intre mine si institutiile UE sa il puna pe tovarasul de "smecherii" al lui Sorin Ovidiu Vantu.
          Daca tu esti idiot sa accepti asa ceva, eu nu sunt obligat sa fiu.
          • +8 (8 voturi)    
            hmm (Vineri, 14 octombrie 2011, 15:16)

            adyQ [utilizator] i-a raspuns lui zexe

            hai ca asta sunt si eu curios sa aflu daca guvernul are vreun cuvant de spus sau e obligat sa respecte decizia sindicatelor, daca guvernul are ultimul cuvant ne-am lamurit definitiv si cu pdleii
            oricum procedurile de numire sunt foarte ambigue sau cel putin asa sunt prezentate in articol, nu imi e clar daca este sau nu guvernul obligat sa faca numirea daca nu trec alea 30 de zile....
          • -7 (9 voturi)    
            Pe ce te bazezi cand acuzi? (Vineri, 14 octombrie 2011, 17:31)

            mircea [anonim] i-a raspuns lui zexe

            Liviu Luca a fost audiat ca martor in cazul SOV-Popa-FNI.E posibil sa nu fie implicat,altfel,baniesc ca DNA ii instrumentau si lui un proces.Nu mie simpatic tipul,dar nu putem spune ca toti din sindicate sunt niste excroci.Sa fiu corect,cred ca cei care au lins talpile unor lideri de partid pentru a ajunge in palament ,sunt mai jigodii.Si-au abandonat sindicalistii pentru propriile interese.
            • +1 (1 vot)    
              ti s-a impaienjenit mintea de portocaliu.... (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 9:07)

              costica [anonim] i-a raspuns lui mircea

              Tu nu vezi ca in tara asta liderii de sindicat sunt miliardari si sunt mana-n mana cu guvernantii vremii ?!
              De ce nu ies romanii in strada sa se revolte?!
              Pentru ca liderii sindicali ii tin sub control.
              Asa este peste tot.
              La Nokia acum s-a vazut ca liderii sindicali aveau salarii urase iar Contractul de munca incheiat era catastrofal ptr sindicalisti!!
              La fel, Vasile Marica mare lider sindical miliardar era anchetat cand avea gura mare.
              Acum nu-l mai auzi, a disparut efectiv cu gura lui mare cu tot, si nici anchetat nu mai este!!
              Si ce vila, ce masini scumpe are Marica!!!
              Din salariul lui de bugetar?!
              Guvernantii ii tin sub control pe liderii sindicali, ii tin de partea lor si este liniste in Romania.
              Asa era si pe vremea lui Ceausescu, ce salarii aveau liderii sindicali.. si ce liniste era pe foametea aia....
      • 0 (0 voturi)    
        Mafia (Duminică, 16 octombrie 2011, 12:12)

        toni [anonim] i-a raspuns lui costica

        transpartinica guverneaza Romania, cu ajutorul guvernului, parlamentului, justitiei, mass-mediei si populatiei care nu vrea sa-si puna mintea la contributie si se lasa manipulata, o parte impotriva celeilalte, de lozinci privind lupta anti coruptie, statul social/statul liberal, pensionarii care submineaza statul altfel infloritor, care-i mai bun PSD, PDL, PNL?- toti la fel...si-s mana in mana de fapt.
    • +3 (7 voturi)    
      interesant (Vineri, 14 octombrie 2011, 16:03)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Relu

      Pe site-ul pd-l-istilor, un mesaj intitulat "Rusine guvernul Romaniei" primeste (pana acum) 21 de voturi pozitive....
      • +4 (8 voturi)    
        L-o fi vandut pe Vantu (Vineri, 14 octombrie 2011, 18:15)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Sau fura suficient de la OMV ca sa dea si la altii cum citeam acum cateva zile pe HN. RUSINE PDL!!!!
  • +24 (24 voturi)    
    numire (Vineri, 14 octombrie 2011, 12:57)

    silvia [anonim]

    Este normal ca o tara in care colcaie coruptia,un element care numai cinstitit nu poate fi catalogat,sa fie numit in functii de reprezentare. Stai sa te minunezi si sa te crucesti de ceea ce este posibil sa se intample in tara. Este clar ca nu mai avem nicio sansa de scapare. Vai de capul romanasului !
  • +11 (23 voturi)    
    Apai si Boc prea cinstitul... (Vineri, 14 octombrie 2011, 12:59)

    mithrill [utilizator]

    L-o fi servit si pe el sov cu hidrantu'? Si i-o fi si placut. Ca altfel nu-mi explic. Poate ne explica domnii de la guvern de ce se c..a peste noi. Si le explicam si noi de ce o sa ia 1% si ei ca pnt acum nu multi ani in urma. Istoria se repeta, dar se pare ca unii nu vor sa priceapa nimic.
  • +22 (24 voturi)    
    O imbecilitate (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:00)

    tt drops [anonim]

    Astia chiar fac mishto de noi
    • +7 (13 voturi)    
      Nu (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:37)

      Zulu [anonim] i-a raspuns lui tt drops

      Nu, nu fac misto! In urma studiilor s-a stabilit ca la nivelul de imbecilitate a populatie, se poate orice. Asa ca ...
      Inca o dovada ca toti se balacesc in aceeasi troaca, numai fraierii mai musca la "dreapta", "stinga", "reformarea statului", etc, etc.
      Iar ei numara si numara ...
  • +17 (21 voturi)    
    daca ar avea demnitate ceilalti 14 membri s-ar (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:03)

    ion [anonim]

    retrage din CESE!

    Incep sa se lege! Vantul iese la rampa , Luca este numit la CESE.... PDL isi cauta ponsori ptr alegeri???
  • +10 (20 voturi)    
    Felicitari Guvernului Romaniei! (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:03)

    lucky luck [utilizator]

    Nu are de ce sa-i fie rusine. E bine. Un corupt e santajabil. Acesta-i algoritmul si criteriul de competenta in numirile guvernului PDL.
  • +10 (18 voturi)    
    Bagam mafia romaneasca in UE (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:04)

    aura [anonim]

    Vintu continua sa bata in toate guvernarile.
  • +22 (26 voturi)    
    Incredibil (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:04)

    TB [utilizator]

    si extrem de ciudat. Vom vedea daca vor exista reactii. Daca nu vor exista inseamna ca suntem pierduti - coruptia nu numai ca se afla la masa guvernului, ci conduce aceasta tara. Si o spun ca unul care a fost mereu de partea actualei guvernari. Trist, foarte trist.
  • +14 (26 voturi)    
    what?? (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:06)

    Slevin [anonim]

    Tin minte cand Basescu il ataca pe SOV, se referea si la mafiotul Luca, iar acum il numeste intr-o functie?
    Ce curva e politica asta ..
  • +18 (20 voturi)    
    GUVERNUL ROMANIEI reprezentat de-un MAFIOT (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:08)

    alike [utilizator]

    stai si te-ntrebi... unde-i contradictia, domnilor......

    romani, treziti-va: de 21 de ani structurile politice ale Romaniei nu reprezinta in nici un caz Romania, desi e "democratie". nu, acele structuri (mafiote - vorba sefului actual - capo di tutti capi) reprezinta interesele unor viermi precum Liviu Luca, Adrian Nastase etc.

    stiu ca avem un procent de hoti mai mare decat al majoritatii natiilor, dar chiar si asa majoritatea o reprezinta cei relativ corecti si fraieri (ca altfel hotii nu ar castiga de zeci de mii de ori mai mult).

    pentru ca am permis hotia asta timp de 20 de ani, pentru ca ne-am lasat mintiti de "saracia si cinstea" tatucului mineriadelor si al coruptilor, de "schimbarea" taratoarei Constantinescu si, in final, de "lupta" unui Basescu in colaborare iar nu in conflict cu Patriciu, Berceanu, RMGC... - din cauza asta suntem vai si-amar. iar daca nu schimbam nimic, dezastrul va creste. daca in continuare punem botul la "reformisti" pupincuristi si "dornici de afirmare", daca inca ne mai duc de nas toate minciunile de stanga, de dreapta, "tinerii" sau "traditia"... putem tot atat de bine sa emigram cu totii si sa lasam Romania celor ce au impartit-o deja.

    p.s. pentru necunoscatori: Liviu Luca, "sindicalist" al regiei autonome a petrolului (pe vremea aceea), a primit o halca din respectiva companie, a devenit seful acelei bucati "privatizate" de Petrom si a ramas in continuare nu numai sindicalist, dar si sforar in Petrom, desi nu mai este angajat al acestuia si, de jure, nici proprietar. las' ca e proprietar al tarii...
  • +14 (18 voturi)    
    La piovra (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:08)

    cattani [anonim]

    Caracatita are tentacule in guvern.
  • +12 (18 voturi)    
    Halucinant! (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:12)

    Alius [anonim]

    Tara asta nu mai are scapare.. e pierduta.
  • +11 (15 voturi)    
    La revedere, (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:22)

    Stapanu [utilizator]

    scapa cine poate!
  • +10 (12 voturi)    
    Lupta cu coruptia.. (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:26)

    ew [anonim]

    l-au" avansat "din tara.
    asta e numire??!!!
  • +11 (13 voturi)    
    coruptia si Schengen (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:26)

    tepes [anonim]

    Cu acesta numire guvernul Roman s-a ....... in capul poporului roman. Deci Olanda si Filanda au dreptate. Aia ne atentioneaza ca nu suntem in regula iar noi promovam un corupt in structurile europene. Boc cu gasca chiar si-au batut joc de stradanile acestui popor de a ajunge in Schengen.
  • +11 (11 voturi)    
    ok (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:33)

    MirceaA [utilizator]

    de maine votez cu Vanghelie. E mult mai curat decat Luca.
  • +11 (11 voturi)    
    numirea lui peshte prajit (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:34)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti!!
    Corb la corb nu-si scoate ochii!!
    Ce aveti cu acest tovaras LUCA? A propos,o fi cumva ruda cu defunctul Vasile Luca,fost ministru de finante pe la inceputurile comunismului,deoarece prea are mult tupeu individul asta comunistoid!?
    Cat despre Boc,lasati-l incolo deoarece este atat de ingust la minte incat nu merita sa ne mai batem capul cu el,prea e...bel.
  • +9 (11 voturi)    
    !!! (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:36)

    CMD [utilizator]

    Boc a ajuns sa faca figuratie la Guvern!
  • +11 (13 voturi)    
    mogulii... (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:42)

    geo12 [utilizator]

    cand am spus eu pe aici la alegerile trecute ca PDL-ul si Base v-au indesat in creier frica de moguli si ca acestia din urma " vor trai bine" indiferent de guvernare, mi-am luat zeci de minusuri... Patriciu isi vede de afaceri bine-merci (ba chiar si-a cules si niste laude de curand din parta lui Base), Vantu bate dupa interese si isi planteaza oamenii pe la conducere, iar Voiculescu manipuleaza in continuare....la urmatoarele alegeri votam iar pe cei care striga mai tare "huooo mogulii" si tot asa... eu inca mai astept o "Alba-ca-zapada".
  • +12 (14 voturi)    
    Luka (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:44)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    Altul cu imunitate! Or mai fi corupti in tara asta? Nee, numai curati, saraci si cinstiti.
  • +8 (10 voturi)    
    CATASTROFAL!!! (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:59)

    Petre Pandrea [anonim]

    Sunt absolut sigur si convins ca, in curand, vom avea in Comitetului Economic si Social European un nou caz "Adrian Severin", spre marea rusine aruncata din nou asupra tarii noastre. Este inexplicabil si de neinteles cum guvernul poate promova asemenea nominalizari de oameni total compromisi si corupti, in foruri UE!!?? Si mai vrem sa fim primiti si in "Spatiul Shengen"!! Singuri ne excludem dand asemenea argumente. Sa stiti domnilor care faceti asemenea numiri ca acel for european care se cheama OLAF urmareste foarte atent tot ce se intampla in tara noastra si stie exact Adevaratele "C.V. uri ale tuturor celor propusi in organisme europene. Aceasta numire a marcat inca o mare deceptie la Bruxelles, la adresa Romaniei! Continuam sa ne afundam...
    • +6 (8 voturi)    
      ne scufundam, dar in buzunarele altora :D (Vineri, 14 octombrie 2011, 15:25)

      . . . [anonim] i-a raspuns lui Petre Pandrea

      cei ce ne afunda sunt rasplatiti pentru "abnegatia" lor de cei care doresc aceasta afundare. Romania pierde pe zi ce trece sansa de a fi un stat independent (ah, vai, la nici 150 de ani de la 1877), civilizat, riguros, devenind in schimb o mare afacere pentru cei cu bani si putere. toti marii corupti romani nu-s decat niste pestisori (va aduceti aminte filmul lui Solomon?) ce au contribuit la PRIVATIZAREA tarii in schimbul ingrasarii lor.
      reteta o putem deja vedea in "privatizarile" democratiei noastre de balta cu peste:
      - Petromul, ca tot ni l-au reamintit scumpii nostri guvernanti pe maharul sindicalist.
      va amintiti? Regia Autonoma a Petrolului - una dintre cele mai prospere dupa lovilutie. un sector in care s-a furat incredibil - mare parte din prosperitatea Petromului din acei ani se poate vedea in zeci de mii de vile particulare, in puterea imensa a oamenilor "din interior" (acelasi Luca da si astazi ordine in Petrom cand ii tuna! cu "austrieci" cu tot! cu "fara cadru legal" cu tot...)
      alta parte a profiturilor de atunci ale Petromului s-a risipit pe petreceri, excursii in strainatate, vile de protocol, vacante, hoteluri fara numar... - vi se pare ca banii astia s-au dus degeaba? - nicidecum. s-or fi transformat ei, banii, in pulbere si vant, dar OAMENII, insarcinatii de mai tarziu cu furtisagurile serioase, atunci s-au format. a fost, daca vreti, un TRAINING intr-ale hotiei.
      a urmat pasul doi: daca un Patriciu primeste cadou Petromidia, un "om din interior", "aparatorul intereselor salariatilor" - sindicalistul Luca capata Petromservice, iar gluma se ingroasa.
      bine scuturat de "pleava", Petromul saracit este declarat neprofitabil si privatizat pe o treime din pretul refuzat anterior de MOL-ul unguresc (mult mai mic decat Petromul), printr-un contract de privatizare secret si penal, treb'soara rezolvata de alt vechi pretin al nostru: Adrian Nastase.
      si uite-asa austriecii au devenit proprietari :D

      aceeasi reteta la scara intregii Romanii e in curs de aplicare
  • +11 (13 voturi)    
    vreau... (Vineri, 14 octombrie 2011, 14:29)

    soso [anonim]

    ...sa emigrez!!! niciodata nu am simtit o scarba mai mare fatza de rahatul asta de tzara ca pana in ziua de azi!!! nici habar nu aveti cine este Luca!!!
    • +6 (8 voturi)    
      si eu (Vineri, 14 octombrie 2011, 15:31)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui soso

      Am 55 de ani si nu am bani.Ash dori sa emigrez si eu.Cine ma poate ajuta ca nu mai suport.Chiar si intr-o tara africana.In afara de Somalia.
  • +6 (8 voturi)    
    probabil peste putin timp Dl Boc va exlica numirea (Vineri, 14 octombrie 2011, 14:41)

    lili [anonim]

    Nici macar curioasa nu mai sunt sa vad explicatiile, nu au scrupule politicienii nostri...
    Nici o speranta de-acuma.....
    Romania e pierduta.
  • +7 (9 voturi)    
    banii (Vineri, 14 octombrie 2011, 14:52)

    Ion Popescu [anonim]

    A dat omul banii necesari si s-a ales! Asa merge treaba (ca pe roate) acum: dai shpaga si te pun in ce functie vrei.
  • +9 (11 voturi)    
    oare de ce? (Vineri, 14 octombrie 2011, 14:52)

    . . . [anonim]

    am si eu o modesta intrebare: de ce articolul despre judecatoarea corupta si ANCHETATA Gabriela Birsan este intitulat emfatic "Scrisoare halucinanta a judecatoarei Gabriela Birsan catre CSM", iar articolul despre un element sinistru al coruptiei romanesti (daca judecatoarea respectiva e o piesa din sistemul coruptiei din Romania, ei bine, Luca e unul dintre pilonii importanti al acestui sistem) este prezentat pe un ton rezervat "La propunerea CES, Guvernul Romaniei l-a nominalizat pe Liviu Luca membru al Comitetului Economic si Social European"?

    sunteti cumva site oficial al guvernului? al conducerii tarii? aveati intr-o vreme o rubrica pentru monitorizarea (inexistentei) "lupte anti-coruptie". unde sunt ditirambele unor jurnalisti HN impotriva "solutiilor imorale", a coruptilor, a injustitiei?

    cu sustinerea puterii cred si eu ca e usor sa "iei atitudine" impotriva coruptiei.

    astazi singurele lucruri pe care le mai oferiti cititorilor sunt perierea optiunilor dubioase ale presedintiei sau guvernului (RMGC, Liviu Luca acum...), cenzura, propaganda politica (vezi lansarea la apa cu surle si trambite a prospaturilor favorite ale puterii actuale - "Noua" dar expirata Republica), monopolul ideilor (un singur tip de discurs asupra comunismului, asupra politicii internationale, asupra chestiunilor ideologice interne...).

    aveti, vorb-aia, modelul Realitatii, al Antenei, ca doar le-ati criticat acerb atata timp. tot ce-i val ca valul trece, si toti banii murdari tot in pulbere se prefac.

    asa ca va intreb: chiar merita?

    peste 2 decenii, cand, probabil, in Romania cetatenii romani vor mai avea cate un petec de pamant sa-si duca zilele, iar tot restul va fi al altora, iar politica va fi oficial straina de interesele bastinasilor - veti considera ca a meritat?
  • +11 (11 voturi)    
    Imposibil! Este o greseala sau o gluma proasta (Vineri, 14 octombrie 2011, 14:52)

    D@N [utilizator]

    Este cumva o gluma proasta? Refuz sa cred asa ceva, tot caut sa verific stirea si din alte surse dar nu gasesc nimic. Inca mai sper ca au gresit ziaristii de la Hotnews si in loc de "Liviu Luca este dat in urmarire internationala" au scris "Liviu Luca reprezinta sindicatele la Bruxelles".
    • +8 (8 voturi)    
      nu e o greseala (Vineri, 14 octombrie 2011, 16:04)

      alike [utilizator] i-a raspuns lui D@N

      dau si linkul in articol...

      http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:268:0015:0015:RO:PDF

      avand in vedere ca distrugerea e completa, vom avea tot mai multe socuri dintr-astea.

      nu mai e nevoie sa speram ca "Patriciu, Nastase, Vantu" vor ajunge la inchisoare, nu mai e nevoie sa "intelegem" lupta inegala a eroicului nostru presedinte cu structurile mafiote...

      asa ca vor inlocui minciuna cu nerusinarea fatisa.

      dupa 8 ani de lupta, tovarasi, coruptia e salvata, iar pacientul roman e in agonie.

      nu stiu ce simteau parintii mei in anii 1990 vazand jaful si violenta ce le erau vandute pe post de "libertate", dar situatia se repeta. iluziile noastre ajung inca o data la gunoi.
  • +6 (6 voturi)    
    curat (Vineri, 14 octombrie 2011, 15:05)

    am [anonim]

    ce va inflamati asa ?..............dintre toti cei posibili de a fi nominalizati,asta este cel mai curat....ha,ha,ha.
    si ne va reprezenta cu brio prin Europa.
  • -2 (6 voturi)    
    De unde ati luat stirea? Nu apare nicaieri... (Vineri, 14 octombrie 2011, 15:14)

    Colette [utilizator]

    HotNews, de unde aveti aceasta stire? Am 'pieptanat' toata actualitatea de la Mediafax si nu am gasit nimic in sensul asta... Nu cumva e o intoxicare? Ca sa nu mai spun, in paranteza, ca asta e al doilea comentariu la aceasta stire, primul nu a fost publicat! Cumva, CENZURA HOTNEWS functioneaza si noi nu stim? Ok, ii voi adresa aceeasi intrebare si d-lui Dan Tapalaga...
  • +9 (9 voturi)    
    deh... (Vineri, 14 octombrie 2011, 15:43)

    . . . [anonim]

    iata ce scria in 2010 un jurnalist cu ceva sange in instalatie:

    "Firmele controlate de Liviu Luca au supt de la SNP Petrom 134 de milioane de dolari dintr-un singur gaz"

    http://www.atacdeconstanta.ro/articole/3028-firmele-controlate-de-liviu-luca-au-supt-de-la-snp-petrom-134-de-milioane-de-dolari-dintr-un-singur-gaz.html

    or, de cat timp ma vantur pe aici nu stiu sa fi vazut un articol atat de razboinic la adresa unui corupt ne-criticat deja, macar formal, de Basescu sau de putere sau ne-luat deja, temporar, evident, in vizor de DNA.
    toate criticile erau la adresa acelorasi intangibili Patriciu, Vantu... care se simteau maguliti de interesul constant ce li se acorda.

    iata ca prin alte locuri sunt, totusi oameni dispusi sa ia sapa in maini si sa vorbeasca despre lucruri periculoase.

    a propos, iata aici buncarul respectabilului domn Luca despre care cei care au lucrat acolo povestesc ca ce se vede in afara nu-i nici jumatate, caci hardughia are vreo 3-4 nivele sub pamant:

    http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/EXCLUSIV-_Averea_incredibila_a_sindicalistului_Liviu_Luca-_FOTO-_VIDEO_0_454155169.html
  • +10 (10 voturi)    
    suprarealism (Vineri, 14 octombrie 2011, 16:19)

    Paul [anonim]

    Sa luam raspunsul lui Florian Costache ca la scoala, analiza frazei:
    1. "La ora aceea (in vacanta de vara) dl. Luca nu avea problemele pe care le are acum" Domnul Luca are demult probleme, doar ca acum au fost facute publice.
    2. "Si oricum, cata vreme nu exista o sentinta de condamnare definitiva nu poti acuza un om." Dar de etica ati auzit? E un concept strain voua, vag?
    3. "Guvernul a indeplinit o formalitate prin nominalizarea d-lui Luca" Nu, guvernul a indeplinit o marsavie si a dat dovada de cinism.
  • +5 (5 voturi)    
    Rusine! (Vineri, 14 octombrie 2011, 17:20)

    roman [anonim]

    Incredibil! Rusine guvernului Romaniei!
  • +6 (6 voturi)    
    Luca un escroc notoriu (Vineri, 14 octombrie 2011, 19:06)

    prieten [anonim]

    Domnilor
    Nominalizati-l dupa ce isi justifica averea.
    Pare incredibila stirea Guv. Romaniei
    Toti capii sindicali sunt niste mafioti cu acte acoperitoare
    In curand vor da socoteala natiunii romane
    Sunt sigur ca vor disparea
    Dzeu e unic si vegheaza la eliminarea lor rapida
  • +2 (2 voturi)    
    iata (Vineri, 14 octombrie 2011, 19:19)

    ... [anonim]

    http://memberspage.eesc.europa.eu/Detail.aspx?id=2028491&f=11&s=0&o1=0&o2=0&o3=0&inst=CES
  • +7 (7 voturi)    
    indignare (Vineri, 14 octombrie 2011, 22:06)

    traiang [utilizator]

    Nici macar numai pot sa ma indignez Puteam sa cred ca vine apocalipsa dar asa ceva nici nu-mi imaginam Nici un guvern de mercenari nu putea sa faca asa o prostie Sunt incapabil sa mai pricep ceva Se face intentionat sa-ti scormoneasca toate pornirile animalice si sa pui mana pe bata sau toata tara asta nici numai conteaza
  • -1 (1 vot)    
    nu condamnati pe cei ce respecta legea (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 9:43)

    robertberta [anonim]

    legea 62/2011 articolul 113:
    Desemnarea membrilor în Comitetul Economic şi Social European se face după cum urmează:
    a) câte 5 membri desemnaţi prin consens sau, în caz de dezacord, prin vot de către fiecare parte reprezentată în Consiliul Economic şi Social;
    b) în cazul în care desemnarea nu se face cu cel puţin 30 de zile înaintea termenului prevăzut pentru nominalizarea reprezentanţilor în Comitetul Economic şi Social European, desemnarea va fi făcută de către Guvern

    boc nu a facut decit sa respecte legea
  • -1 (1 vot)    
    Ce porcarie?! (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 9:44)

    Rescatorul [anonim]

    Guvernul incurajeaza toti penalii si coruptii? Nu mai sunt oameni cinstiti in aceasta tara? De-aia trebuie schibata urgent intreaga clasa politica. Oameni ca Mihai Neamtu, Monica Macovei si Sebastian Lazaroiu trebuie sprijiniti pana in panzele albe.
  • +1 (1 vot)    
    sa-i imparti in doua cete... (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 10:56)

    tzepos [anonim]

    Vad ca impartirea s-a facut, jumatate sunt sindicalisti. Mai lipseste tartorul, cu acupunctura, dar vine el pana la urma
  • +1 (1 vot)    
    Ce va mirati? (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 11:40)

    O'prea [anonim]

    L-a reevaluat si p-asta! Ce, ala de la Aparare nu era numit "seful mafiei personale a lui A. Nastase"?! Si acum, vedeti bine, e ministru! Singura necunoscuta e ce post ministerial va primi in viitor apostolul.Poate Internele?
  • +1 (1 vot)    
    Cum i-a incetat mandatul d-lui Sorin Stan? (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 15:03)

    Eba [anonim]

    Intrebarea este: Cum de i-a incetat mandatul d-lui Sorin Stan, pentru ca el a fost numit anul trecut in iunie tot de catre guvern si tot la propunerea confederatiei pentru un mandat de 5 ani? Numirile oficiale la CESE atunci au fost facute, aceasta este o manarie cusuta cu ata alba de BOC si gasca lui prin care trimite tot felul de mofioti sa ne reprezinte in Europa.
    • 0 (0 voturi)    
      Mandatul lui Sorin Stan a incetat prin demisie (Duminică, 16 octombrie 2011, 7:11)

      Mandatul lui Sorin Stan a incetat prin demisie [anonim] i-a raspuns lui Eba

      Mandatul lui Sorin Stan a incetat prin demisie. Asta e singura explicatie plauzibila daca cititi articolele din noul tratat al UE. Este pacat ca se aduce un prejudiciu de imagine si asupra celorlalti membri CESE care reprezinta Romania in mod onorabil. Dumitru Fornea-sindicate, Ana Bontea-IMM-uri, Eugen Lucan ONG, Ionut Sibian ONG sunt cativa din romanii care au multe avize in CESE si promoveaza imaginea tarii la nivel european. Pe de alta parte, domnul Luca ar trebui tratat conform principiului "prezumtiei de nevinovatie" si ar trebui totusi sa explice care este punctul lui de vedere.
  • 0 (0 voturi)    
    coloana 5-a (Duminică, 16 octombrie 2011, 8:08)

    buzelan corneliu [anonim]

    Se cunoaste oarte bine de catre cei avizati ca dupa asazisa revolutie,toate puctele cheie ale tarii au fost penetrate de "coloama 5-a"Dece guvernul ar face exceptie?Zi de zi avem exemple prin care se evidentiaza sabotarea cu buna stiinta a drumului drept pe care ar trebui sa-l urmeze tara.Pana cand nu vor dispare aceste elemente perturbatoare,tot in epoca de piatra vom fi.-
  • 0 (0 voturi)    
    doamne, scapa-ne tu de ei.... (Luni, 17 octombrie 2011, 10:14)

    aaaa [anonim]

    oameni buni, suntem o tara fara viitor.... nu se poate asa ceva, nu se poate....nu am cuvinte sa-mi exprim indignarea.....
  • 0 (0 voturi)    
    halal numire (Miercuri, 19 octombrie 2011, 16:46)

    ionescu [anonim]

    Rusine Guvernului pentru numire lui Luca.
    Halal Tara.