Ialomitianu, Finante: Cand ma criticati, spuneti ca sunt un economist intr-o intreprindere. Cand imi cereti, imi laudati experienta

de DP     HotNews.ro
Marţi, 18 octombrie 2011, 11:27 Economie | Finanţe & Bănci

Gheorghe Ialomitianu
Foto: AGERPRES
Trebuie sa spun foarte clar ca Romania la sfarsitul lui 2008 nu era pregatita sa faca fata crizei. Pe pietele financiare nu eram capabili sa ne finantam deficitul, a declarat ministrul Finantelor, Gheorghe Ialomitianu, la o intalnire cu membrii Comisiei de Buget Finante din Senat.
Vezi in text cele mai importante declaratii ale ministrului Ialomitianu
  • Regionalizarea Romaniei ar aduce economie la buget.
  • Am fost obligati sa incheiem acordul cu FMI pentru a ne asigura ca putem sustine cheltuielile bugetare.
  • S-au luat masuri dure, asa cum s-a intamplat si in alte tari, reusind sa finalizam cu succes acest acord.
  • In 2012 trebuie sa iesim din procedura de deficit excesiv.
  • Bulgarii introduc in lege sa nu depaseasca 40% cheltuielile in PIB. Poate ne gandim si noi sa facem acest lucru.
  •  Nu putem veni acum cu reduceri si taxe. Costul fortei de munca este ridicat, dar nu vreau sa ajungem ca in Bugaria sau Ungaria ca, dupa ce reduce taxele, sa venim cu cresteri ulterioare de taxe.
  • Avem o problema cu companiile de stat. Trebuie sa discutam la urmatoarea misiune a Fondului care va fi marja care o pastram pentru acele pierderi ale companiilor. Eu mi-as dori sa fie zero.
  • Legat de bugetul pe 2012: am respectat procedura Legii Finantelor Publice, discutand cu Ordonatorii si vrem sa mergem cu un procent mai mare pentru investitii. Daca dam mai multi bani pentru investitii vom avea o crestere sustenabila.
  • Nu am putut prezenta in Parlament bugetul pentru ca trebuie sa avem prognoza UE si abia in aceste zile se discuta prognozele pe 2012. In urma discutiilor de la finele lunii vom finaliza bugetul si il vom inainta Parlamentului. 
  • E posibil sa ajustam prognoza. Sa speram ca ajustarea va fi cu o diferenta nesemnificativa.
  • Nu vrem sa aducem un Buget in Parlament pentru ca ulterior nu avem voie la rectificari decat dupa 6 luni.
  • Legat de trimiterea bugetului: la Strategia Fiscala am lucrat pe baza Prognozei de vara. Am avut in vedere si programul de convergenta. In baza acelor cifre am elaborat bugetul.
  • Au mai fost discutate probleme legate de restructurarea companiilor de stat. Impreuna cu CE si FMI am ajuns la concluzia ca trebuie sa discutam legat de deficit, sa discutam la urmatoarea misiune si sa luam o decizie corecta.
  • Valoarea PIB e in functie de cresterea economica. In functie de prognoza, vor aparea unele ajustari. 
  • Nu ne vom construi bugetul pe 2012 pe cresterea de 3,5%.
  • Toate investitiile locale sunt aprobate de consiliile locale. Ne dorim ca investitiile sa aiba impact asupra cresterii economice. Ne-am fi dorit cat mai multi bani pentru garantii in cadrul Programului Kogalniceanu, dar avem niste limite...
  • Am vrut sa majoram capitalul social al CEC, dar CE nu ne-a dat acordul nici pana azi.
  • Am mandadat presedintele CEC sa reia procedura de majorare.
  • Bancile din Romania - din cate stiu de la BNR- nu sunt in situatia de a fi ajutate, cu toate discutiile care se poarta acum in Europa.
  • Speram ca Romania sa nu participe la constituirea unui fond de sprijin al sectorului bancar.
  • Cand ma criticati, spuneti ca sunt un economist intr-o intreprindere. Cand imi cereti, imi laudati experienta (catre secretarul Comisiei de Finante, care ii ceruse schimbarea criteriilor de alocare ale cotelor defalcate).


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1897 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    buget (Marţi, 18 octombrie 2011, 11:43)

    dorin valeriu [anonim]

    Oare ce procent din PIB colecteaza bulgarii la buget ? Ca noi si la asta stam rau, ANAF sa-si faca treba bine si apoi sa mai vorbim.
    • +2 (2 voturi)    
      eh (Marţi, 18 octombrie 2011, 12:06)

      I [utilizator] i-a raspuns lui dorin valeriu

      foarte putin. Dar pana acum nu a fost nici un ministru cu viziune la finante. Eu as vrea sa-i intreb ce ar trebui sa faca un instalator care vrea sa lucreze legal? Adica sa plateasca taxe, sa aibe pensie, sa dea factura. Ca in romania daca esti solo si iti faci firma nu mai apuci sa mai muncesti nimic din cauza birocratiei si in plus mai ti in carca si un contabil.
      • +1 (3 voturi)    
        PFA (Marţi, 18 octombrie 2011, 12:39)

        calin [anonim] i-a raspuns lui I

        Te faci PFA. PFA este ideal pentru astfel de chestii.
        • +4 (4 voturi)    
          instalator PFA (Marţi, 18 octombrie 2011, 13:03)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui calin

          Un instalator nu se prea descurca in increngatura de legi fiscale fara un contabil.
          Sa nu uitam ca in secolul 21 inca se pot cere in Romania registre snuruite si stampilate de Fisc.

          Sa nu uitam ca vorbim de meseriasi, care repara foarte bine o instalatie, etc. dar nu au aceeasi indemanare la completat registre, la facut fise de mijloace fixe, etc.

          Asa ca... are dreptate omul. Si sunt multi oameni ca el care ar lucra legal in Romania, dar nu pot.
        • +1 (3 voturi)    
          Mda (Marţi, 18 octombrie 2011, 13:34)

          cristi [anonim] i-a raspuns lui calin

          Daca esti PFA si nu ai carte de munca undeva ajungi sa muncesti pentru stat nu pentru tine. Cea mai mare parte a muncii tale se duce la stat degeaba. Cam naspa as zice eu.
        • +1 (1 vot)    
          glumesti (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:12)

          I [utilizator] i-a raspuns lui calin

          fa-te tu PFA si sa vi sa ne povestesti pe urma cum a fost. A fost publicat pe aici o astfel de experienta dat omul era cu carte din moment ce stia sa-si faca blog. Si tot i s-a parut complicat. Defapt i s-a parut o bataie de joc...
    • 0 (0 voturi)    
      aritmetica! (Marţi, 18 octombrie 2011, 17:14)

      pragmatic [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

      marim toate pensiile cu 16% si le impoziam tot cu 16%. A crescut astfel gradul de colectare cu 1,5% si "premiile Nobel" de pe blog se mangaie fericiti pe burta! Gradul de colectare nu e comparabil decat intre sisteme de impozitare SI TAXARE identice! Altfel e doar subiect de discutie la vuvuzele!
  • +3 (3 voturi)    
    ba da, se pot taia taxe (Marţi, 18 octombrie 2011, 12:08)

    io [anonim]

    ba da, puteti taia din taxe si puteti creste si pensiile....totul depinde de colectarea celorlaltor datorii la buget - si vorbesc de firme mari, ca nu-si platesc niciodata datoriile....da' de ce sa nu platim tot noi, prostii?
    ca de la astia multi si prosti se aduna...colectarea e mai usoara, decit sa ceri datoriile de zeci de milarde ale altora, nu???
    • +2 (4 voturi)    
      normal (Marţi, 18 octombrie 2011, 13:07)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui io

      Asta pentru ca prostii stau la cozi sa plateasca taxe. De cate ori ma duc sa-mi clarific situatia creantelor la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate sau la Pensii imi vine sa ma dau cu capul de pereti cand vad cozi pline de prosti.
      Asta-i diferenta in prosti si marile firme. Primii platesc (si stau ore in sir la cozi pentru asta), ceilalti asteapta delegatiile guvernului ca sa le cerseasca taxele.

      Sa vezi daca fac astia regiuni in loc de judete, cum se vor aduna prostii gramada din cate 4 judete la Sanatate si la Pensii la cozi in resedinta de regiune!
      • +2 (2 voturi)    
        prosti, da' multi (Marţi, 18 octombrie 2011, 13:24)

        io [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        mda...si pentru marea masa a prostilor, retinerea taxelor se face la sursa, adica din salariu...si nu poti protesta ca nu vrei sa platesti impozit, sau cas, sau mai stiu eu ce....si uite de-aia platesc prostii!
        Iar plata CAS...as perefera sa platesc pentru serviciile medicale la momentul efectuarii ( adica maxim 1 data la 5 ani) decit sa dau lunar bani din salariul meu, pentru ce?? sa se scurga in buzunarele baietilor jmeckeri??si in spital tot eu sa platesc pentru medicamente??
        mi-e rau cit de prosti sintem si cit de multi!!
      • 0 (0 voturi)    
        un exemplu? (Marţi, 18 octombrie 2011, 17:19)

        bula [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        da UN SINGUR EXEMPLU de mare companie care nu-si plateste impozitele. Vezi sa nu nimeresti pe companie de stat! PS. si ca orice alt premiu Nobel pe economie ar trebui sa-mi spui cum faci ca Hidroelectrica sa faca profit mare, sa plateasca taxe multe si mari si sa tina si curentul electric ieftin!
  • 0 (0 voturi)    
    aha (Marţi, 18 octombrie 2011, 12:11)

    calin [anonim]

    Cred ca nimeni in Romania nu intelege si nici nu v-a intelege ce inseamna GLOBALIZAREA!
    Globalizarea inseamna ca eu, persoana fizica detinator a unui capital de X EUR pot sa ma duc in orice tara sa deschid o afacere cu acel capital X. Desigur voi lua in calcul mai multe aspecte cum ar fi:
    - costurile cu forta de munca
    - impozitul pe profit
    - stabilitatea fiscala (sa nu existe legi care se aplica dupa 3 zile dupa ce au fost elaborate - vezi cresterea TVA)
    - etc.

    Nu spun ca trebuie scazut CAS-ul acum dar in momentul de fata CAS-ul este doar un alt impozit.
    Corect ar fi sa existe niste sume minime si maxime pentru CAS (un fel de pachete).
    Daca eu am un veni de 5.000 EUR / luna ce beneficii am in plus la CAS tinand cont ca eu contribui cu 5.5% din 5.000 EUR - adica 275 EUR fata de cineva care contribuie 5.5% din 200 EUR - adica 11 EUR?
    Desigur trebuie sa existe si o componenta sociala prin care cei care pot isi ajuta semenii (prin contributia mai mare) dar toate trebuie sa fie intr-o anumita limita.
  • +1 (1 vot)    
    EVAZIUNE E MAI ALES IN PRIVAT (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:17)

    RAUL [anonim]

    Citi dintre privati declara corect salariile , profitul sau citi dau facturi ? De aceea salariile la privat sint mai mici in evidentele fiscale ca cele de la stat, de aceea nu se platesc impozitele corect si de aceea nu sint bani la buget .As propune ca toate tranzactiile,cheltuielile persoanelor fizice si juridice sa se faca numai prin banci iar de la bancomate sa nu poata fi scoasa o suma mai mare de 100 lei de catre oricine si atunci vom avea o imagine clara a celor care evazioneaza si nu-si pot justifica legal banii detinuti.
    Ministrul face si el ce poate avind in vedere stabilitatea pe functii in ultima perioada.
    • +1 (1 vot)    
      CORECT DAR (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:35)

      calin [anonim] i-a raspuns lui RAUL

      Foarte corect DAR
      Hai sa facem un mic calcul sa vedem de ce lumea nu isi plateste taxele la stat. Sa presupunem ca un "patron"(angajator) vrea sa cheltuie cu un angajat X RON.
      In urma tuturor taxelor angajatul ramane in mana cu aproximativ 58% din X restul de 42% fiind incasati de stat intr-un fel sau altul (sursa http://www.calculatorsalariu.ro/?action=calcs2).
      Din cei 58%, presupunand ca respectivul angajat cheltuie toti banii in Romania (ca si persoana fizica), acesta va mai plati 24% TVA (din cei 58%X) ceea ce inseamna aproximativ 14% din X-ul initial. De aici rezulta ca din suma X statul incaseaza 56% iar angajatul 44%!!!
      Nu am luat in calcul accize la carburanti, alcool, tutun etc. Eu cred ca este cel putin absurd ca din banii cheltuiti cu un angajat statul sa beneficieze de 56% iar angajatul de doar 44%!

      Nici pe firma(SRL/SA) situatia nu e mai roz. Te asteapta un impozit de 16% pe profit la care se mai adauga inca 16% pe dividende (deci 16% din cei 84% ramasi). Cumulate vine iarasi aproximativ 30% din profitul initial (X). Apoi daca adaugam inca 24% TVA (considerand ca patronul isi cheltuie banii in Romania) ajungem la 17% TVA din X (profit initial) + cei 30% = 47%!!!
      Deci ca si "patron" dai statului 47% iar restul de 53% ii folosesti... (iarasi nu am calculat accize aici).
      In plus vreau sa subliniez ca orice ban cheltuit in Romania in principiu genereaza profit companiei de la care ai cumparat acel produs ceea ce iarasi inseamna impozit colectat de stat!
      • 0 (0 voturi)    
        Da , asa este , dar asa e legea in Romania (Marţi, 18 octombrie 2011, 17:01)

        Raul [anonim] i-a raspuns lui calin

        Corect , dar daca toti ar respecta legea , TOTI , inclusiv cei ce au facut-o cred ca era posibila chiar o relaxare fiscala.In acest fel , nu vom mai ajunge nici noi nici copii nostrii sa luam o pensie,mai mult de 70% nu-si platesc taxele corect,asta se intoarce impotriva noastra , a celor de mijloc si celor de jos ca cei de sus au si vor avea grija sa aiba in continuare.
        A propos de pensionarii , de care se pling ca-s multi , desi cine a pensionat pe cei din Aparare cind au desfiintat unitatile? Cine au inclus in rindurile pensionarilor circa un milion cinci sute de cooperatisti dindu_le pensii de 350 lei , fara ca acestia sa fi cotizat la fondul de pensii , in loc ca acestia sa fie inclusi lin cadrul celor asistati social? cum sint de fapt.
      • 0 (0 voturi)    
        foarte tare comentariul (Marţi, 18 octombrie 2011, 17:07)

        I [utilizator] i-a raspuns lui calin

        stiam ca asa este dar putini romani isi dau seama cati bani ia statul pentru ca pe ei ii intereseaza doar ce "iau in mana". Incetul cu incetul poate ne mai desteptam.