Un eurosceptic britanic, lordul Wolfson, ofera un premiu de 250.000 de lire pentru cea mai buna solutie de iesire din Zona Euro

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:27 Economie | Finanţe & Bănci

Un bogat eurosceptic britanic, lordul Wolfson, a anuntat miercuri ca va acorda un premiu in valoare de 250.000 de lire sterline (286.500 euro) economistului care va identifica cel mai bun scenariu de iesire din Zona Euro, relateaza AFP.

Potrivit unui comunicat, "Premiul Wolfson pentru Economie", cel mai mare in domeniu, ca valoare, dupa premiul Nobel, nu va fi decernat decat o singura data.

Candidatii au termen pana in 31 ianuarie 2012 pentru a raspunde la intrebarea urmatoare: "Cum se poate gestiona o iesire ordonata a unuia sau mai multor state membre ale Uniunii Monetare Europene?"

Premiul este finantat de Simon Wolfson, directorul general al lantului de retail vestimentar Next.

"Astazi este perfect posibil sa luam in calcul ca presiunile politice si economice vor forta unul sau mai multe state sa paraseasca Zona Euro", explica acesta, intr-un comunicat.

Premiul isi propune sa "motiveze cei mai eminenti economisti in identificarea solutiilor" si sa "evite un haos financiar care ar distruge economiile, locurile de munca si coeziunea sociala".

Deputatii urmeaza sa voteze in 27 octombrie pentru sau impotriva unui referendum privind mentinerea Marii Britanii in sanul Uniunii Europene, dupa ce 100.000 de persoane au semnat o petitie care reclama acest lucru.

Initiativa este simbolica, tinand cont de aritmetica parlamentara si de opozitia premierului David Cameron fata de o astfel de initiativa.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1649 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    solutia? (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:00)

    ChavaLito^ [anonim]

    1. iesirea din zona euro
    2. iesirea din UE
    3.Iesirea din FMI/BM
    scaderi masive de taxe si impozite
    Rezultat? crestere economica foarte solida si mare.
    exemplu ? Qatar, Norvegia
    • +2 (4 voturi)    
      ai uitat de punctul 4 (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:11)

      marius [anonim] i-a raspuns lui ChavaLito^

      4. Descoperirea unor zacaminte foarte importante cantitativ de petrol si/sau gaze naturale in subsolul national.

      abia apoi poti sa vorbesti de Qatar si Norvegia.

      PS: mai degraba gasim petrol in subsol decat sa iesim din FMI/BM (sa rupem acordurile, adeca)
      • 0 (4 voturi)    
        mda... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:13)

        chavalito [anonim] i-a raspuns lui marius

        tu ai vazut ce zacaminte avem noi ? pe langa petrol si aur si gaze naturale noi avem wolfram care este mult mai scump ca aurul si petrolul si care se foloseste in tehnologia spatiala. problema este ca nu suntem lasati sa le folosim
      • +1 (1 vot)    
        de ce? (Miercuri, 19 octombrie 2011, 17:23)

        ergher [anonim] i-a raspuns lui marius

        avem zacaminte de petrol de 100miliarde de dolari. le-am cedat la OMV pentru un miliard.

        La ce ne-ar folosi altele?

        Si aurul tot pe gratis l-am cedat. daca calculezi si costul post-exploatare, poluare, poate chiar iesim in pierdere
  • 0 (0 voturi)    
    Si cum s-ar evalua solutiile propuse? (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:01)

    BEDE [anonim]

    Singura metoda de a demonstra ca o solutie propusa este buna ar fi ca ea sa fie aplicata si sa dea rezultate bune.
    Deci, daca este sa fie pe cinstite, atunci ar fi ca premiul sa fie dat dupa iesirea din criza...
    Altfel, este posibil ca o solutie sa fie buna, dar sa nu fie apreciata ca fiind buna si sa nu fie aplicata.
    Era o idee valabila sa nu se mai acorde premiul Nobel pt economie. Pt ca fenomenele economice sut atat de complexe incat stiintele economice sunt tare departe de a fi stiinte exacte. Inafara de chestiuni care pot fi luate in calcule matematice, mai sunt si aspecte psihologice, care fac ca stiintele economice sa nu poata fi exacte.
  • +1 (1 vot)    
    lol (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:13)

    me [anonim]

    vorbeste anglia de zona euro.... le aminteste cineva ca ei nu folosesc euro?!
    intre 2 sticle de wisky se dau si ei mari...
  • +4 (4 voturi)    
    mda... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:16)

    Neo [anonim]

    Mi se pare o tampenie si-o aroganta -tipica dealtfel bogatasilor englezi,lorzi si alte specii asemanatoare-fara rost.Solutiile trebuie sa deschida noi orizonturi in afaceri,trebuie sa tina cont si de factorul social si sa fie aplicabile.Aceste solutii trebuie luate de guvernele europene si de comun acord.Problema tocmai e aceasta: atata timp cat un om are in conturi si se poate juca cu sute de mii ,milioane si miliarde de euro,in timp ce altii mor de foame,situatia nu va fi mai buna ca acum,ci,dimpotriva se va inrautati si la momentul maxim va rabufni,va exploda in ample miscari si revolte populare.Suntem la un pas de un haos general,o revolta globala.Luati aminte.
  • +1 (3 voturi)    
    britanic (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:45)

    Paleopterix [utilizator]

    Nu prea inteleg nimic. Englezii nici macar nu fac parte din zona euro. Atunci ce mama dracului au ei de comentat pe tema asta? Altceva este ca englezii au fost dintotdeauna supusii politicii de la Washington, care se pare ca de ani buni da impresia ca vede in Europa un concurent prea puternic si incearca cu orice pret sa ii taie aripile. Britanicii ar trebui sa iasa din UE si sa se duca naibii.
    • 0 (0 voturi)    
      englezii (Miercuri, 19 octombrie 2011, 19:43)

      Ari3s [anonim] i-a raspuns lui Paleopterix

      Englezii, nu sunt si nu au fost supusi politicii de la Washington.
      • 0 (0 voturi)    
        atunci (Miercuri, 19 octombrie 2011, 20:18)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Ari3s

        Atunci cum iti explici ca sunt singurii care ii urmeaza pe americani in orice conflict, ca niste catelusi ascultatori? Sunt singurii care nu ridica niciodata glasul la nici o interventie a SUA in afara teritoriului lor. SUA e "copilul" minune al Angliei. In timp ce din punct de vedere istoric, englezii au fost tot timpul in conflict cu Franta, Spania si Germania, in pana acum mai putin de un secol. Daca ar fi sa aleaga intre SUA si Europa, fii sigur ca ar alege SUA fara a clipi.