BNR vrea sa introduca restrictii pentru acordarea de credite in valuta si pentru bunuri de consum - Bogdan Olteanu, viceguvernator

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2011, 20:39 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Nationala a Romaniei (BNR) se pregateste sa introduca unele restrictii la acordarea creditelor in valuta si pentru pentru bunuri de consum la persoanele fizice, a declarat vineri, la Timisoara, viceguvernatorul BNR, Bogdan Olteanu.

"In momentul in care vom avea proiectul finalizat, il vom face public. Restrictiile au un singur scop, acela ca cei care iau credite sa poata permite rambursarea creditului, pentru ca rostul unui credit este sa fie luat, folosit si apoi rambursat. In caz contrar, pierde si clientul - pentru ca isi va pierde, spre exemplu, casa pe care si-a luat-o, pentru ca nu o va putea plati -, pierde si banca, dar si societatea in ansamblu, pentru ca resursele sunt ineficient alocate", a declarat viceguvernatorul.

Potrivit acestuia, ceea ce BNR reglementeaza este acea zona a creditelor care nu pot fi rambursate.

Prin noul regulament se va limita si accesul romanilor la creditele in alta moneda decat cea in care este sunt platiti.

"Este posibil ca venitul pe care-l ai astazi, si pe baza caruia iti calculezi rata, sa scada: sa nu-l mai ai, sa-ti pierzi locul de munca sau venitul sa scada si, atunci prevedem ca e obligatoriu sa se ia in calcul o rata care sa poata fi platita si dintr-un venit redus cu un anumit procent. Exista riscul dobanzilor si trebuie sa verificam masura in care clientul poate rambursa creditul, chiar daca dobanda la acest credit creste. In sfarsit, riscul valutar - daca iei credit intr-o alta moneda decat in cea care esti salarizat si moneda respectiva creste fata de leul in care-ti primesti salariul, atunci, automat, rata ta creste si trebuie sa ne asiguram - si noi, dar mai ales clientul - ca va putea sa-si plateasca aceasta rata, chiar daca veniturile sale raman stabile in lei, dar scad in euro sau in alta moneda in care a luat creditul", a explicat Bogdan Olteanu.

BNR a lansat in dezbatere publica proiectul de regulament privind creditele destinate persoanelor fizice, care are ca scop limitarea ponderii creditelor in valuta, in special a celor de consum.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2413 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Corect (Vineri, 21 octombrie 2011, 20:53)

    HP [utilizator]

    Si principiul si mai ales decizia ca creditele sa fie luate doar in moneda in care este platit contractantul. Niciodata nu am inteles de ce nesimtitii de la companiile de telefonie mobila sau de masini afiseaza totul in euro, eludand astfel devalorizarea monedei locale.
  • +1 (13 voturi)    
    vicetzutzer Olteanu a prins glas,se pricepe... (Vineri, 21 octombrie 2011, 21:01)

    Eneas [anonim]

    rusinea famigliei pnl a ajuns si economizd de marca in bnr in calitate de nepotul gornistei evreico-kgbiste !
  • -2 (6 voturi)    
    DUPA 20 DE ANI... (Vineri, 21 octombrie 2011, 22:19)

    MIHAI V [anonim]

    ...de la Revolutie nu va puteti debarasa de gandirea comunista. E democratie, e piata concurentiala , bancile comerciale trebuie sa-si ia toate masurile sa poata imprumuta populatia in ce moneda doreste ea si sa se asigure ca imprumuturile pot fi returnate. Daca mergem pe ideia lui Olteanu ca BNR sa reglementeze totul, putem ajunge si la varianta sa se inchida si granitile ca sa nu fuga imprumutatii, si ne-am intors de unde am plecat. Intodeauna BNR se situiaza numai de partea bancilor sacapand de vedere ca mai multe dezavantaje este populatia in relatia cu bancile.
    • +2 (4 voturi)    
      "ideia" cui o fi e buna :) (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 1:30)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI V

      si din pacate este cam tarzior sa se gandeasca la ea, inca nici nu se aplica pt ca e doar o "ideie"
      eu nu am putut niciodata sa inteleg cum de am putut sa iau credit in euro cand eu eram platit in lei...pe mine nu prea ma afecteaza ca nu mai stau in romania, nici macar in europa, dar nu cred ca ai idee cat de bine merge treaba cand banca centrala reglementeaza piata financiara strict, si mai ales cand o face in interesul statului, al populatiei si nu al unor grupuri infractionale...
    • +2 (2 voturi)    
      dada (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 11:20)

      dada [anonim] i-a raspuns lui MIHAI V

      Zici bine, dar stii care-i problema de fapt? Profiturile sunt private, iar pierderile se socializeaza. Eu sustin libertatea si functionarea pietei inclusiv in sistemul bancar. Ar trebui sa functioneze piata si daca banca duce o politica gresita si o da in bara: falimentul. Din pacate cand totul merge bine bancile striga ca este libertate, iar cand vine o criza si sunt pe marginea prapastiei nu le mai trebuie libertate si piata, vor sprijin de la stat (pierderile sa le acopere contribuabilul).
  • +2 (6 voturi)    
    "B.N.R." - via Bogdan Olteanu (Vineri, 21 octombrie 2011, 22:46)

    lilly [anonim]

    ... Lamuriti-ma si pe mine... nu este "baiatul" care nu stia(si ma-n doiesc c-a aflat intre timp) cum se face "calculul" TVA?!
    • 0 (2 voturi)    
      nu e chiar ala, dar esti pe aproape (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 12:26)

      sa-ti fie rusine, bnr [anonim] i-a raspuns lui lilly

      pe ala il chema Bodu, dar ai dreptate; amindoi, in afara ca nu au par in cap, sint niste lichele extrem de incompetente, dar cu origine "sanatoasa" bolsevica.
  • +2 (8 voturi)    
    de cate ori apare incompetentul asta (Vineri, 21 octombrie 2011, 22:55)

    mi-e scarba [anonim]

    ce inseamna politizarea excesiva a institutiilor,e mai ceva ca pe vremea pcr,atlfel nu ajungea asta niciodata pe merit la BNR.Nu s-o fi simtind si el,nu s-o fi plictisit de dus cafele,ca nu are studii economice nici cat un absolvent de liceu economic.Cum sa fie BNR performanta cu astfel de persoane in posturi cheie?Si nici nu le-a taiat cu 25 % salariile,geniilor.
    • +2 (2 voturi)    
      SI AM FOST PUTERNIC ATACAT (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 10:47)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui mi-e scarba

      aici pe forum cind m-am legat de alt tzutzer BNR - Adrian Vasilescu. Drept e ca nu vine dintr-un partid dar tot vorbeste absolut degeaba, adica papa salariu degeaba.

      Eu propun urmatorul rationament:
      - daca in anii '90 BNR stia cum sa lupte cu inflatia (ca acum vad ca e experta) DE CE NU A FACUT-O ?
      - DACA NU STIA, a invatat PE PIELEA NOASTRA ?
      (si astazi se da rotunda dupa ce ne-a ruinat).

      Tertium non datur ! Si acum liber la voturi negative & atacuri de mahala.
  • +1 (5 voturi)    
    clauzele abuzive din contractele de credit (Vineri, 21 octombrie 2011, 23:34)

    altu [anonim]

    ale bancilor sunt inca nesanctionate de BNR. sunt decizii irevocabile ale instantelor din RO impotriva BCR (probabil si impotriva altor banci) si BNR inca le tolereaza aceasta practica!!!!!
    desigur Bogdan Olteanu nu se ocupa de ce ar trebui sa faca (parca are studii juridice - clauze abuzive) si vorbeste de cat de rai sunt clientii bancilor care trebuie sa ramburseze creditele....risk valutar etc..
  • +4 (4 voturi)    
    Grija fata de OM revine (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 3:07)

    TK9 [utilizator]

    Daca le permiteti sa aiba grija de voi, sa nu va plingeti de consecinte! Intrebati-i pe cei mai batrini cit de departe au dus comunistii grija asta.
  • +1 (1 vot)    
    Se misca rapid astia de la BNR! (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 8:51)

    Fat Bastard [anonim]

    In plina bula a datoriilor nu au limitat creditarea in valuta. Acum, cand creditarea este practic moarta s-au trezit si ei. Dupa cum romanii si-o tot iau de zeci de ani incep sa cred ca BNR este o institutie care face jocul altora.
  • 0 (0 voturi)    
    astia sunt decalati cu 4 ani (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 11:44)

    asdc [anonim]

    cand lumea imprumta miliarde in nestire cu buletinul inainte de criza BNR nu misca un deget pentru ca habar n-avea ce se intampla si credea ca e bine. in 2007 nu stiau ca daca ai salariu in lei nu e bine sa iei credit in franci elvetieni?

    acum consumul s-a prabusit si banca nationala a lui peste vine si ea sa-l stranga de gat si mai mult pentru ca a descoperit si ea covrigul si apa calda.

    bnr e doar o adunatura de mosi care putrezesc gramada acolo de 20 ani. a auzit cineva de vreun nume nou la bnr vreodata? aceiasi isarescu, croitoru, vasilescu, xulescu. o sa iesim la pensie si tot astia au sa apara in carje la conferinte de presa sa ne anunte masuri care trebuiau luate cu 4-5 ani inainte.
  • +1 (1 vot)    
    dezbatere o creasta... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 13:22)

    cosming [anonim]

    "BNR a lansat in dezbatere publica proiectul"

    Unde sunt dezbaterile astea publice sa le urmarim si noi ?

    Cine participa la ele in afara de BNR ?

    Astia ne cred chiar pe toti TAMPITI ?
  • 0 (0 voturi)    
    Devalorizare RON (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 14:32)

    gabi [anonim]

    Cine poate sa ne spuna cu cat va creste estimativ EURO fata de RON in urmatorii 3-5 ani ? Cu 50%, cu 100%...?
    Care este prognoza BNR in acest sens?
    • 0 (0 voturi)    
      Devalorizare ... (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 18:45)

      lilly [anonim] i-a raspuns lui gabi

      O poti afla printr-un simplu calcul; anume: in luna octombrie a ficarui an, BNR stabileste accizele raportandu-se la "cursul zilei", care este unul evident marit artificial in "favoarea" valutelor si, implicit, in defavoarea noastra, a "oamenilor, a romanilor de rand" care, de bine , de rau, se (mai)straduiesc sa realizeze, sa (mai) produca ceva .
  • 0 (0 voturi)    
    B.N.R. ne poate lamuri pe criza asta... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 15:59)

    danarad [anonim]

    care covrigi sunt mai buni: cei cu o gaura, sau cei cu trei, pt ca in cozile javrelor nu am vazut niciunul.
    uneori,ai impresia ca B.N.R., sunt si ei un partid politic, demagogi !