Vosganian: Bugetul statului va fi excedentar in 2012

de DP     HotNews.ro
Vineri, 28 octombrie 2011, 13:53 Economie | Finanţe & Bănci

"Pentru anul viitor inteleg ca deficitul bugetului consolidat, pe cash, adica executia bugetara efectiva, fara alte influente, cum ar fi cele ale bugetelor companiilor de stat, va fi de sub 2% din PIB (cu adaugirie metodologiei ESA, cam 2,3 – 2,4%). Asta ca sa mai ramana, pana la 3%, ceva loc pentru costurile suplimentare ale refinantarii datoriei publice, daca vremurile se inrautatesc", scrie Varujan Vosganian pe blogul lui


"Potrivit evolutiei datoriei publice, daca lucrurile nu se inrautatesc, Romania va plati in anul 2012 costuri ale datoriei publice de cel putin 2% din PIB. Asta inseamna ca, daca deficitul bugetar este de sub 2%, in anul 2012, ceea ce inseamna finantarea sectorului bugetar, bugetul statului va fi, de fapt, excedentar", mai sustine fostul ministru de Finante.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

1815 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    deci nu s-a furat ,s-a dariut si nu e Mercedes e (Vineri, 28 octombrie 2011, 13:57)

    Eneas [anonim]

    o bicicleta !tot atat de confuz s-a ocupat si de finantele Romaniei armeanul asta de care vad ca nu scapam curand!
    • -3 (3 voturi)    
      Asa... sau (Vineri, 28 octombrie 2011, 14:44)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      incearca sa mai citesti o data.
      Poate ajuta.
      • +4 (4 voturi)    
        Am mai citit o data (Vineri, 28 octombrie 2011, 14:58)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Si iata ce a iesit: "Sunt incompetent total si nici macar TVA nu stiu cum se calculeaza dar simt nevoia imperioasa de a-mi da cu parerea peste tot. Desi nu inteleg diferenta intre bugetul pe cash si cel consolidat cu toate costurile de capital si nu numai, imi spun punctul de vedere pentru a-mi confirma incompetenta si deci optiunea mea pentru postul de ministru intr-un viitor guvern" Asa am citit eu - Tu cum ai citit ?
        • 0 (0 voturi)    
          Am mai citit odată (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 1:31)

          Balthazar [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Aşa este ! Şi eu am citit la fel, el......
  • +2 (2 voturi)    
    vWosganian (Vineri, 28 octombrie 2011, 15:22)

    qaziop [anonim]

    vosganiene, las-o balta. ma stii cand erai ministru de finante si ai marit pensiile cu 50% zicand ca economia o sa creasca mereu cu 10% pe an. de ce nu te dai tu la fund, dupa tampeniile excedentrare pe care le-ai facut.
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne...... (Vineri, 28 octombrie 2011, 16:11)

    polonyca [utilizator]

    Da tipul asta chiar nu are rusine deloc ???? In locul lui....eu as tacea chitic .Domne'......mai fa niste poezii !! Acolo e alta situatie......nu faci rau nimanui !! Aici , in finante......ai facut-o lata rau !!! Ce naiba mai tot vrei....????????
  • +1 (1 vot)    
    hai,lasa-ne (Vineri, 28 octombrie 2011, 18:37)

    trica [anonim]

    prietenii stiu de ce
    • 0 (0 voturi)    
      bine (Vineri, 28 octombrie 2011, 22:42)

      bine [anonim] i-a raspuns lui trica

      bine zis.
  • 0 (0 voturi)    
    Fara Vosganian (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 1:57)

    Vasile [anonim]

    Va rog nu mai publicate pareri de ale lui Vosganian. In septembrie 2008, in timp ce banci mari din USA falimentau si tot sistemul financiar mondial era in plina criza, acest domn pe cand era ministru al economiei in guvernul Tariceanu ne demonstra pe o tabla la unul posturile TV ca Romania va fi ocolita de criza economica. Ce s-a intampla la 2-3 luni dupa aceea se stie. Cadere economica de 7-8%, criza profunda, bani salvatori de la FMI, reducerea salariilor la bugetari, majorare de TVA si altele.