Regulament BNR: Bancile vor solicita un avans de minim 25% la creditele imobiliare in euro

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 1 noiembrie 2011, 14:34 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
Bancile vor solicita un avans de minim 25% la creditele imobiliare in euro si de 40% la cele in alte valute daca clientul nu obtine venituri in moneda respectiva sau daca acestea nu sunt indexate la moneda creditului, se arata in Regulamentul BNR privind creditele destinate persoanelor fizice. In cazul in care clientul obtine venituri in valuta creditului, sau sunt indexate la acea moneda, avansul minim va fi de 20%.

In ceea ce priveste creditele imobiliare in lei, avansul minim pe care trebuie sa il aduca clientii va fi de 15%.

Aceste prevederi nu se aplica si Programului Prima Casa, unde avansul cerut este de doar 5%.

In proiectul de regulament publicat in septembrie se arata ca valoarea unui credit pentru investitii imobiliare nu poate depasi 85% din valoarea imobilului pentru achizitionarea caruia se solicita creditul si/sau din valoarea devizului estimativ in cazul creditelor acordate in lei, 70% in cazul creditelor denominate in euro sau indexate la cursul euro si 60% in cazul creditelor denominate in alte valute sau indexate la cursul unor alte valuta.

In prezent, cele mai multe institutii de credit impun un avans de minim 15% la creditele ipotecare.

In ceea ce priveste creditele de consum, acestea vor fi acordate pe o perioada de 5 ani, iar solicitantul trebuie sa aduca garantii de minim 133% din valoarea imprumutului. Aceasta prevedere nu se aplica creditelor de consum cu destinatie imobiliara acordate in lei si pentru care debitorul a facut dovada detinerii unui avans de minim 40%.

Totodata, imprumutatorii trebuie sa puna la dispozitia persoanelor fizice care solicita acordarea unui credit in valuta sau indexat la cursul unei valute brosuri continand avertizari cu privire la posibilitatea si consecintele cresterii costului creditului in cazul materializarii riscului valutar, precum si recomandari asupra nivelului gradului de indatorare acceptabil pentru diferitele categorii de clientela.

De asemenea, acestia sunt obligati sa informeze clientii prin mentionarea in cadrul graficelor de rambursare aferente contractelor de credit ori, daca nu se intocmesc grafice de rambursare, prin mentionarea distincta in cadrul contractelor de credit a posibilitatii modificarii, in sensul majorarii, a sumelor datorate, in cazul materializarii riscului valutar si a riscului de rata a dobanzii.

Conform definitiei BNR, creditul pentru investitii imobiliare este orice credit care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii: este garantat cu ipoteca imobiliara si este acordat in scopul dobandirii sau mentinerii drepturilor de proprietate asupra unui teren si/sau unei constructii, realizate sau care urmeaza sa se realizeze, sau in scopul reabilitarii, modernizarii, consolidarii sau extinderii unei constructii ori pentru viabilizarea unui teren; in aceasta categorie intra si creditele acordate exclusiv in scopul rambursarii unui credit pentru investitii imobiliare.

Celelalte imprumuturi pentru populatie sunt calificate drept credite de consum.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3154 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Motive (Marţi, 1 noiembrie 2011, 14:52)

    nano2k [utilizator]

    Care sunt motivele acestor conditii mai dure pentru valuta?
    • +1 (1 vot)    
      pai ia zi tu (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:45)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      daca in 2007 era euro 3.1 RON, si azi e 4.35 RON.
      In 4 ani, deprecierea e de 40%, la un calcul simplu.
      Daca tu ai salariul in lei, cu cat ti-a crescut rata acum fata de 2007?
      • +3 (3 voturi)    
        Hm (Marţi, 1 noiembrie 2011, 18:19)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        Dar daca euro "pica"?

        Acuma e tardiv sa faci miscarea asta, cum bine ai aratat deja. Banuiala mea e ca de fapt e o masura care sa protejeze mai degraba bancile decat oamenii. Vroiam sa citesc cat mai multe pareri.
    • 0 (0 voturi)    
      motivul (Marţi, 1 noiembrie 2011, 23:31)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      se pare ca scopul urmarit de 'patriotul ' isarescu este oprirea completa a creditarii in tara [vezi declaratia domniei sale de vineri 28 octombrie ] ,oferint astfel un pretext bancilor straine de a si repatria masiv capitalurile in tarile mama [ 'bietele banci vrea sa dea credite da' romanii au devenit toti ZEN si nu mai ia credite deloc dom'le ! ' ]
  • -1 (3 voturi)    
    Prima Casa (Marţi, 1 noiembrie 2011, 15:01)

    iou [anonim]

    Ma bucura enorm ca nu s-au atins de programul Prima Casa. In acest fel se poate mentine specula imobiliara si preturile de Monte Carlo in Romania. Anunturile suna toate la fel: Vand apart. 60.000 euro.

    Foamea romanului de a fi proprietar impreuna cu momeala aruncata de 5% avans sunt instrumentul perfect de a-l face pe tanarul din Romania sclav la banci pe urmatorii 30 de ani.

    Sa traiti bine dragi creditaci!
    • +3 (5 voturi)    
      si tu cum ai vrea?! care crezi tu ca e pretul real (Marţi, 1 noiembrie 2011, 15:34)

      eu [anonim] i-a raspuns lui iou

      sa fie casele 5000 euro si ne permitem toti sa le luam cu un salariu... nu ar fi rau stiu dar real nu e chiar asa... pretul caselor sunt aproape de realitate ( costurile de constructie + profitul vanzatorului ) cine si-a construit o casa poate confirma... asa ca daca visezi sa cumperi casa pe 2 lei mai ai de asteptat ... cam toata viata.. nu se va intampla cum crezi tu...
      • +1 (7 voturi)    
        nah (Marţi, 1 noiembrie 2011, 15:44)

        unu_de_aiurea [anonim] i-a raspuns lui eu

        Iti spun eu cum ar vrea: pretul sa fie dictat de cerere si oferta si de cat isi permit oamenii sa plateasca, fara sa fie influentat de stat prin programe ca Prima Casa sau prin construirea si vinderea prin intermediul ANL.

        Care cred eu ca e pretul real? Salariul familiei ce il cumpara pe 3-5 ani...Calculeaza tu acum cam care e marja de pretz.
      • +1 (1 vot)    
        Aproape (Marţi, 1 noiembrie 2011, 20:31)

        Je Sus [anonim] i-a raspuns lui eu

        "Pretul caselor SUNT aproape de realitate" - aproape...corect dpdv gramatical, la ciobani mere. Acu' sa-ti spun io cum ie cu "aproape" si "departe". De departe, departele apare...aproape. Adica daca te uiti de pe Luna la Ploiesti il vezi "lipit" de Bucuresti. Par "aproape". Daca insa esti melc, Ploiestiu' este la ...capatul Universului, caci daca te nasti in Bucuresti nu poti ajunge in Ploiesti nici macar in 50 de generatii. Pentru melc, Ploiestiu' ie departe de Bucuresti. Ce vreau a spune? Pretul caselor poate fi aproape cu corect (poate cu 500,000 de Euro bataie sau aproximatie daca esti miliardar, 500,000 de euri sunt maruntul pentru veredeata cand meri la piata). Daca iesti parlit, si 5 lei poate sa-ti para o avere, si atunci pretul caselor poate fi departe de a fi corect. Oricum, m-ai facut sa zambesc la faza cu costurili di constructii si profitu lu' vanzatoru'. Cre'ca te-ai distra foarte tare la raspunsu' lu' intrebarea: Unde iti cheltuiesti profitu'? pusa lu' dezvoltatoru' Tepelor de beton Asmita Gardens. Sau poate cei de la Planorama iti vor da un raspuns haois...Sau poate altii...care au visat profituri...si care nu o sa vanda sub pretu' de cost ce dreq!
        • 0 (0 voturi)    
          Eminescu si teoria relativitatii (Joi, 3 noiembrie 2011, 11:27)

          iou [anonim] i-a raspuns lui Je Sus

          Prietene, hai sa lasam poezia si puterea artei in mana celor care se pricep. In Ro. e simplu: salariul mediu net pe economie e 1500 RON adica aprox. 350 EUR. Preturile trebuie relationate la aceasta realitate, nu la tot felul de regi ai asfaltului, la tzigani care au fete la produs prin Europa sau alti omanei de afaceri care trag din banii publici.
  • -2 (4 voturi)    
    opaaaaa (Marţi, 1 noiembrie 2011, 15:08)

    Radu Ghetea [anonim]

    stati asa un pic. Care 25% avans, ca eu am zis deja pe toate posturile ca imobiliarul nu va fi afectat.

    Cine e proprietar si mai are o ultima urma de desteptaciune o sa vanda acum
  • -1 (5 voturi)    
    unde era BNR? (Marţi, 1 noiembrie 2011, 15:55)

    andu [anonim]

    vad ca trecem din lac in put!!! Unde era BNR acu vreo 4 ani cind bancile dadeau credite fara nici un avans si la oricine? Acum s-au trezit, deja aud la tot mai multa lume ca nu mai se pot lua credite, la fel la firme. Eu inteleg ca in ceasul al 14lea vor sa sufle si in iaurt, insa cresterea economica e total compromisa!
  • -2 (2 voturi)    
    regulament bnr (Marţi, 1 noiembrie 2011, 20:56)

    andrei [anonim]

    se pare ca si mitul 'isarescu' s a prabusit.
    practic ' isarescu este si el un rumanash [manelist ] care vineri zice ceva si marti face altceva.
  • -1 (1 vot)    
    Serialul glumelor proaste (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 7:50)

    roberto [anonim]

    Romanii sunt parliti. Nu au de unde plati. Asa ca se baga BNR si produce arbitrar un procent. Nu inteleg de ce nu BANCILE isi stabilesc un prag minim de avans pentru astfel de credite. Doar este in interesul lor. Sunt banii lor si ii imprastie dupa cum au chef. Sau nu?
    • 0 (0 voturi)    
      aoleo (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 10:28)

      a [anonim] i-a raspuns lui roberto

      sunt banii lor????
      de cand? ca din ce stiu eu banii cu care vine banca de acasa sunt chiar putini raportat la banii deponentilor. Deci aia nu sunt banii bancii sa stii si tu, sunt banii deponentilor, cu care banca face afaceri. Ca atare, ca sa nu se trezeasca banca cu tot felul de credite neperformante si deponentii fara bani in final, BNR ia o masura de ingradire. E ceva firesc, doar ca o iau prea tarziu.

      Trebuia luata cand era boom-ul, nu acuma cand oricum nu prea ia nimeni credite. Are si BNR-ul ditamai vina in boomul imobiliar din Romania, ei au permis pana la 75% din venituri sa te indatorezi.