Sarkozy si Merkel se intalnesc miercuri cu liderii eleni pentru a-i convinge ca este absolut necesar sa aplice urgent planul pentru salvarea Greciei

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 2 noiembrie 2011, 6:42 Economie | Finanţe & Bănci

Nicolas Sarkozy si Angela Merkel se vor intalni miercuri la ora 16:30 GMT la Cannes (Franta), cu liderii UE si FMI inainte de discuta la ora 19:30 GMT cu prim-ministrul grec George Papandreou, a anuntat, marti seara, presedintia franceza citata de presa internationala.

Prima reuniune de "consultare" va fi intre presedintele francez si cancelarul german care vor discuta si cu presedintele Eurogrupului si premierul luxemburghez Jean-Claude Juncker, presedintele Consiliului European Herman Van Rompuy si cu cel al Comisiei Europene Jose Manuel Barroso precum si cu directorul executiv al FMI, Christine Lagarde.

Toti se vor intalni apoi, la ora 19:30 GMT, cu prim-ministrul grec si ministrul Economiei si Finantelor Evangelos Venizelos, pentru a discuta situatia creata de anuntarea unui referendum in Grecia privind planul de salvare al zonei euro adoptat joia trecuta la Bruxelles.

Intre aceste doua reuniuni, Nicolas Sarkozy si omologul sau chinez, Hu Jintao, se vor intalni pentru un pranz de lucru de la ora 18:00 GMT, scrie AFP.

Intalnirea Mekel-Sarkozy, programata rapid pentru miercuri dupa-amiaza, are loc cu doar cateva ore inaintea reuniunii G20 de pe 3-4 noiembrie de la Cannes.

Anuntul domnului Papandreou, la doar cinci zile dupa prezentarea planului de salvare european, a provocat marti un adevarat cutremur pe burse si a reinviat temerile unui faliment al Greciei si o disparitie a zonei euro.

Intr-o discutie telefonica marti, domnul Sarkozy si Merkel au asigurat ca sunt "hotarati" sa puna in aplicare planul convenit la summitul de saptamana trecuta.

Si, dupa o reuniune de urgenta la Palatul Elysee, Sarkozy a reiterat faptul ca masurile adoptate de catre cele 17 tari din zona euro au fost "singura cale posibila de a rezolva problema datoriei Greciei".


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2345 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    hmm.. (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 7:19)

    Florin [anonim]

    ...cine restituie imprumutul,aia sa hotarasca daca le trebuie bani sau nu le trebuie niciun ajutor.
  • +2 (2 voturi)    
    unu (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 7:21)

    unu [anonim]

    fabulos. cred ca grecia trebuie dusa la pshihiatrie pentru ca are ganduri de suicid.
  • +3 (3 voturi)    
    Ironie (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 7:21)

    Nightprowler [utilizator]

    Nu pot sa remarc asemanarea dintre Troia si UE. Acum Grecia e un cal troian pentru uniune si tare mi-e sa cada din cauza asta.
  • -5 (5 voturi)    
    tot respectul (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 7:42)

    grec [anonim]

    jos palaria pentru greci. nu mai vor sa fie pres pentru mafiotii din occident.
    • 0 (0 voturi)    
      stai relaxat (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 15:50)

      visio [anonim] i-a raspuns lui grec

      uite ce de minusuri ai...stii cine ti le-a dat? cei care se multumesc cu salariu minim pe economie, adica 150eur; ei nu stiu sa faca diferenta intre un trai decent si o viata de hoinar; maimutele astea nu se intreaba de ce dosarele de mare coruptie nu se rezolva insa ii injura pe greci pentru nu stiu ce fantezie; daca sarkozi ar fi avut decenta sa taca, exact ce i-a spus el lui cameron, adica sa nu faca declaratia aceea legat de acceptyarea greciei in zona euro in 2001, acum lucrurile erau linistite; insa sarkpzi e jumate ungur si precum bine se stie, ungurii nu sunt iubitori de compania speciei umane; oricine a fost in franta, nu vprbesc de eiffel sau versaille, ramane scarbit de mizerie unor cartiere si putoarea francezilor; revenind la romanasii nostri de rand, judecati-l p eiliescu pentru crimele din decembrie 89, judecati-l pe nastase pentru favorizarea infractorului si subminarea economiei de Stat; judecati-l pe basescu pentru foamea in care ne-a adus, judecati-l pe tariceanu si pe antonescu si chiar ponta; nu-l uitati pe geoana care trebuia sa obtina vize gratuite in sua pentru romani; dupa ce ati terminat cu astia, treceti la randul 2: voiculescu, patriciu, catarama, sov, etc; dragii mei romani, asa este ca numai gura e de voi? asa este ca megeti cu pinguinul la cotroceni? si cu politisti corupti? si judecatori informatori, etc; in grecia, ca si in romania, nu se colecteaza taxele de la oamenii de afaceri bagati in politica pana in gat; astia nu platesc niciun ban; deci, cine sa plateasca? fraierii de rand; romanii nu se intreaba de ce creste benzina, de ce creste gazul, cati intermediari sunt pe acest lant, etc; ei se uita la otv si aplauda dezarticulati din incheieturi; nu e problema, in romania nu am vazut turisti germani, finlandezi, sau norvegieni; in schimb am vazut la greci....aratam catre altii insa noi umblam goi si plini de datorii...ins ane place circul...oare tine de foame?
  • +6 (6 voturi)    
    Incompetenta sau inconstienta? (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 8:22)

    Gigi-Contra [utilizator]

    Am ramas perplex ieri cand am vazut stirile despre acest referendum. PM-ul Greciei da dovada de incompetenta sau inconstienta? Cum sa lasi pe mana oamenilor simpli decizii extrem de importante care tin de macroeconomie. Daca ar avea efect doar asupra Greciei, nu ar fi problema, insa efectul de domino asupra zonei geografice dar si asupra zonei euro va fi de neoprit. Care om normal la cap si-ar vota un plan de super-austeritate? Nu cred ca vor grecii sa isi taie toate bonusurile salariale si sociale. Doar daca printr-o minune de neinchipuit, se va abate asupra grecilor o constiinta ultranationala de salvare a tarii si vor proceda asemenea sud-coreenilor de la sfarsitul anilor 90, cand acestia si-au donat si bijuteriile pt ca statul sa poata iesi din criza financiara. Eu sper ca acest referendum sa ramana doar in faza de proiect, iar planul de salvare agreat acum o saptamana sa continue.
  • -7 (7 voturi)    
    DUO M&S (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 9:00)

    evoque [utilizator]

    La asta chiar nu sau asteptat. Pana la urma grecii dau dovada de demnitate.
    M&S se cam vad conducatorii europei si ca de obicei socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ.
    De ce nu merg in atena sa discute direct in piata cu poporul?!!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg nimic (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:49)

    Marian [anonim]

    Nu mai inteleg nimic, poate cineva sa explice care este problema daca grecia da faliment? cum ne afecteaza pe noi economic? eu stiu un lucru simplu , ca daca un organ este cangrenat atunci il tai. Daca bancile sunt expuse , foarte bine sa dea faliment, de ce nu au fost preventive cand au dat imprumutur, de altfel pe noi romanii ne reguleaza cu tot felul de conditii si avem una din cele mai mici datorii si sustenabile datorii din UE, eu stiu ca intr- economie de piata se vor gasi alte banci mai competente care vor lua locul celor slabe. De ce sa platesc eu cetaten pentru grecia, sa iasa din zona euro, sa revina la drahmele lor si la revedere, sa se descurce cum pot. sa plece si din Romania, se vor gasi si alte banci care sa preia clientii din Romania, oricum nu cred ca imm-urile romanesti vor fi afectate pentru ca si asa accesul la credite este foarte restrictiv, vor avea de suferit multinationalele probabil, desi nu cred. sa ma lamureasca i pe mine cineva de ce atat tam tam cu salvarea Greciei.