BNR: Bancile din Romania reintra pe pierdere

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 3 noiembrie 2011, 16:42 Economie | Finanţe & Bănci

Sistemul bancar romanesc a revenit pe pierdere in cel de-al treilea trimestru, potrivit indicatorilor agregati privind institutiile de credit publicati joi de Banca Nationala a Romaniei (BNR). Astfel, rata rentabilitatii economice (ROA) pe intreg sistemul bancar a fost de -0,31% la sfarsitul lunii septembrie, iar rentabilitatea capitalului propriu (ROE) a fost de -3,37%.

Potrivit lui Radu Gratian Ghetea, presedintele Asociatiei Romane a Bancilor (ARB), a declarat pentru HotNews.ro ca motivul revenirii pe pierdere a sistemului bancar este lesne de inteles.

"In conditiile in care exista incertitudini pe pietele externe si pe piata interna, mai ales in ceea ce priveste constructiile, exista clienti care se confrunta cu greutati, astfel incat bancile trebuie sa constituie provizioane. Ar fi interesant de vazut cum a evoluat profitul operational, care nu este afectat de provizioane", a afirmat Ghetea.

Rentabilitatea activelor din sistemul bancar (ROA), calculata ca raport intre profitul net si valoarea medie a totalului activelor, a scazut in cel de-al treilea trimestru al anului, de la 0,06% la -0,31%, dupa ce revenise in teritoriu pozitiv in primul semestru al anului.

Rentabilitatea capitalului din sistemul bancar (ROE), calculata ca raport intre profitul net si capitalul propriu, a inregistrat, de asemenea, o scadere importanta, de la 0,62% la -3,37%.

Rata rentabilitatii activitatii de baza (venituri operationale/cheltuieli operationale) s-a majorat insa in trimestrul trei la 151,35%, de la 148,24%, in iunie 2011.

Activele bancilor, inclusiv cele ale sucursalelor institutiilor bancare straine, au crescut pe parcursul celui de-al treilea trimestru cu 5 miliarde de lei, pana la 343,9 de miliarde de lei.

In acelasi timp, raportul dintre credite si depozite s-a mentint pe parcursul trimestrului III din acest an, la 118,63%, comparativ cu 118,42% la sfarsitul lunii iunie.

Pe parcursul celor trei luni, ponderea totala a creantelor restante si indoielnice in total active s-a diminuat pana la 2,45%, fata de o valoare de 2,51% in cel de-al doilea trimestru si 2,59% la finele primelor trei luni ale anului.


Citeste mai multe despre   










3236 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Poate e timpul sa mai taie niste salarii (Joi, 3 noiembrie 2011, 17:29)

    enter [utilizator]

    Umbla vorba prin targ ca sunt destul de multe posturi in banci platite prea bine, in special cele de conducere. Daca ar reduce salariile/indemnizatiile de la varf cu 10%, probabil ca ar trece la pozitiv rata rentabilitatii.
  • 0 (4 voturi)    
    eu.. (Joi, 3 noiembrie 2011, 17:52)

    alex nambani [anonim]

    din mesaj inteleg 2:
    1. le e greu bancilor si ar fi cazul sa punem mana de la mana sa le ajutam cu ce mai avem pus in gaura de la ciorap..si/sau
    2. ar fi cazul sa facem depozite in aur sau mai bine unobtanium.
  • 0 (4 voturi)    
    da, asa e (Joi, 3 noiembrie 2011, 17:56)

    vasile [anonim]

    Stiu eu o directoare la Volksbank care are un super salariu si nu face mai nimic.
  • 0 (2 voturi)    
    aha (Joi, 3 noiembrie 2011, 18:01)

    eu [anonim]

    pierdere inseamna ca nu mai fac profit 100% si numai vro 90 %, e o pierdere ....
  • +2 (2 voturi)    
    plus... (Joi, 3 noiembrie 2011, 18:07)

    Vlad [anonim]

    in plus platesc niste chirii la agentii de iti pica plombele = 9000-12000/luna Euro pt 40-50m2... si asta nu in Bucuresti. Au si ei "baieti destepti"... :D
  • +1 (3 voturi)    
    impresionat pana la lacrimi (Joi, 3 noiembrie 2011, 18:43)

    nano2k [utilizator]

    Sunt profund impresionat de povestile astea tragice cu bancheri pe minus :))

    Asa cum zice alex mai sus: cand se plang bancile inseamna ca se pregatesc sa mai cerseasca ceva. Plus ca daca esti pe minus, nu platesti impozit, nu? Ati vazut cum se fac "din pix" datorii de aproape 4mld (Irlanda) sau 50mld (Germania). Doar sensul banilor difera la cele 2 cazuri.

    In timp ce se plang, bancherii nu mai stiu cum sa isi scoata capitalurile din tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai sa le cumparam inapoi (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:30)

    hic sunt leones [utilizator]

    sigur ca nu cu aceiasi bani cu care le-am vandut, cred ca undeva la 20% ar fi un pret foarte corect.
  • 0 (0 voturi)    
    relax (Vineri, 4 noiembrie 2011, 14:01)

    Stefan [anonim]

    Stirea asta este defapt directionata catre noi : vedeti ca maine o sa vi se ia banii sa capitalizeze banca.
    Nu imi vine sa cred ca vre-o banca a intrat in panica cand era vorba ca nu sug destui bani de la populatie.
  • 0 (0 voturi)    
    erata? (Vineri, 4 noiembrie 2011, 15:38)

    James Bond [utilizator]

    "Rentabilitatea capitalului din sistemul bancar (ROE), calculata ca raport intre profitul net si capitalul propriu, a inregistrat, de asemenea, o scadere importanta, de la 0,62% la 3,37%."

    Eu stiu ca 0.62% este mai mic decat 3.37%
    • 0 (0 voturi)    
      Re: erata? (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 1:43)

      unul [anonim] i-a raspuns lui James Bond

      Eroarea este in articol, in loc de 3.37% ar fi trebuit sa scrie -3.37% (vezi link-ul)