Jeffrey Franks: Daca eram in locul BNR as mai fi asteptat cateva luni inainte de a reduce dobanda de politica monetara

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 8 noiembrie 2011, 16:06 Economie | Finanţe & Bănci

Reducerea dobanzii de politica monetara ar fi putut fi amanata cu cateva luni, este de parere Jeffrey Franks, seful misiunii FMI in Romania, pentru a confirma consolidarea inflatiei la un nivel redus, potrivit Mediafax.

"Eu as mai fi asteptat cateva luni inainte sa operez o modificare a politicii monetare, daca eram in locul BNR. Dar acest lucru este doar o discrepanta minora intre viziunea noastra si cea a bancii centrale. (...) Adevarul este ca inflatia s-a redus puternic, iar masura este una adecvata atat timp cat vom vedea o consolidare a acestei reduceri", a declarat Jeffrey Franks.

Intrebat daca reducerea in continuare a dobanzii ar fi sustenabila, Franks a spus ca acest lucru va depinde in principal de inflatie, dar si de evolutia cursului de schimb si a fluxurilor de capital.

"Nu trebuie sa te uiti doar la inflatie, trebuie sa te uiti si la presiunile pe cursul de schimb, pe fluxurile de capital. Dar, in acest moment, ele sunt administrabile" , a spus Franks.

Saptamana trecuta, BNR a redus dobanda de politica monetara cu 0,25 puncte procentuale, de la 6,25% la 6%. Decizia a fost luata in contextul in care inflatia anuala a coborat la 3,45% in luna septembrie, intrand in intervalul tintit de BNR pentru acest an.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1133 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    independenta bancii centale (Marţi, 8 noiembrie 2011, 16:16)

    alex_1 [anonim]

    Eu reactionez foarte ura in momentul in care cineve, oricine se amesteca in independenta bancii centrale. Ei au niste dae pe care dl Franks nu le are. In plus exista foarte reala posibilitate ca lichidiaea in sistem sa fie constransa, caz in care orice masura de genul acesta ce ar facilita fluidizarea circulaiei lichiditatii in sistem.
    • 0 (0 voturi)    
      sa (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:03)

      sa [anonim] i-a raspuns lui alex_1

      sa fim ceva mai calmi. in mare, franks sprijina si aproba decizia bnr. apoi, nimeni nu a contestat independenta bnr ci si-a dat cu parerea despre o decizie a bnr. orice om liber poate face asta, fara mustrari de constiinta si asta nu trebuie sa genereze vreo suparare. daca ar fi intervenit sau ar fi facut presiuni asupra bnr, ar fi fost altceva.
    • 0 (0 voturi)    
      Da' ce-a facut FMI-ul dom'le (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:39)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui alex_1

      Franks a zis doar ca el, daca era in locul BNR, mai astepta citeva luni. Nici macar nu a zis ca masura e gresita, sau pripita, sau altceva.
      Scaderea dobanzii de referinta incurajeaza creditarea dar descurajeaza economisirea. Si ca posibil efect, fodurile speculative ar putea pleca spre alte zari cu dobanzi mai mari si ca o consecinta cursul de schimb ar putea creste. De aia a zis Franks ca ekl ar fi facut altfel.

      Nu mai are voie omu' sa-si dea cu parerea ca sar vajnicii aparatori ai tarisoarei la atac...
  • +2 (2 voturi)    
    Cineva are o problemă cu capu' (Marţi, 8 noiembrie 2011, 16:46)

    felis_tigris [utilizator]

    Prietene Jeffrey Franks, poate nu ai sesizat, dar cu bunele şi relele ei, BNR este singura instituţie din România care funcţionează coerent din '89 încoace. Deranjează probabil, păi hai să o facem praf şi p-asta, nu vă trebuie prea mare osteneală!
  • +2 (2 voturi)    
    Tzzz nea Jeffrey, (Marţi, 8 noiembrie 2011, 16:54)

    Gigell [anonim]

    Vine Craciunul, sezonul de cumparaturi, bugete de inchis etc. si vrem ca romanu' sa produca si sa exporte, nu sa importe. Asa ca ieftinim leul acum, nu peste cateva luni, dupa Craciun, cand a trecut valul cumparaturilor.
  • +1 (3 voturi)    
    FMI... (Marţi, 8 noiembrie 2011, 17:02)

    Gabi [anonim]

    PAi Dl FMI sa mai stea pe la el pe acasa... ca poate nu intelege economia .... cred ca a lipsit de la cursuri sau poate nu le-a facut .... el nu intelege ca orice plus.... inseamna un minus undeva.... ca asa este in ecomonie... ne vinde gogosi... cresterea economica acum este strans legata de cresterea demografica....
    • 0 (0 voturi)    
      criza (Marţi, 8 noiembrie 2011, 18:33)

      alex_1 [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      e vb si de consum/producie... eu ziceam insa ca ACUM suntem fatza in fatza cu o criza financiara (v 2.0)
  • +2 (2 voturi)    
    BANCA CENTRLA (Marţi, 8 noiembrie 2011, 17:12)

    kid_rahova [utilizator]

    Singura institutie in care mai am incredere
  • 0 (2 voturi)    
    De ce? (Marţi, 8 noiembrie 2011, 19:24)

    je [anonim]

    Sa puna strainii bani in RON, cu dobanzi mari si apoi sa cumpere EUR subventionati prin imprumutul FMI? Ca doar romanii e prosti si ei plateste dobanda la FMI!

    Sau cumva scade profitul bancilor, care se vad nevoite sa scada dobanzile nesimtite? N-or sa-si mai ia, strainii tainul?