VIDEO Mugur Isarescu: Daca le spui romanilor ca din datoria totala de 90 de miliarde de euro, 20 de miliarde sunt facute de ei, se supara

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 9 noiembrie 2011, 10:54 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
Criza actuala nu are logica. Cum sa vorbesti despre o criza a euro, cand euro se intareste? Poate unii se gandesc ca daca se duce prea sus, se va prabusi mai de sus, eu stiu...?", se intreba retoric Guvernatorul BNR Mugur Isarescu, intr-un discurs tinut la conferinta analistilor financiari bancari din Romania, gazduita de BNR. Guvernatorul a sustinut un consistent discurs despre criza si modul in care e abordata de catre media.

Isarescu a recomandat analistilor financiari bancari sa ajute la "reformarea" abordarilor publice a chestiunilor economice, unde e nevoie de mai mult profesionalism. "Am vazut in presa referiri la datoria de 90 de miliarde de euro a Romaniei. Lucrurile trebuie nuantate. Nu toata e datorie publica- avem acolo si datoriile companiilor care s-au imprumutat si datoriile bancilor care au imprumutat populatia... trebuie facute aceste nuantari daca dorim sa transmitem un mesaj corect", a spus Guvernatorul. Cand se ajunge la discutia despre datoria Romaniei, atunci parca a facut-o Dumnezeu din cer si se spune ca Banca Nationala este de vina, a adaugat Guvernatorul.
  • Cat e de fapt datoria Romaniei si cum e ea distribuita?

Potrivit datelor BNR, la sfarsitul lunii august datoria externa a Romaniei era de 96,69 miliarde de euro, din care datoria externa pe termen mediu si lung reprezinta 78,2% (75,61 miliarde de euro).

Datoria publica directa, ce include imprumuturi externe contractate direct de Ministerul de Finante si autoritatile locale, era de 18,55 miliarde de euro (19,1% din total), in vreme ce datoria externa garantata public era de 1,54 miliarde de euro (1,59% din total).

Datoria externa negarantata public, care provine in proportie covarsitoare din sectorul privat, insuma 37,24 miliarde de euro (38,5% din total).

Depozitele pe termen mediu si lung ale nerezidentilor, care sunt incluse in datoria externa, se situau la 8,64 miliarde de euro la finele lui august, iar imprumuturile de la Fondul Monetar International (FMI) insumau 9,62 miliarde de euro.

  • Isarescu: ar fi o crima economica sa ajungem cu datoria la zero
Tot legat de problema datoriei, Isarescu a explicat ca ar fi o crima economica sa ajungem cu datoria la zero, asa cum a facut Ceausescu. "Unii dintre noi isi amintesc cum, in anii '70, dupa 10 ani de prosperitate au venit 10 ani in care ne-am platit datoria. A fost o crima economica. Solutia Romaniei este sa avem o datorie pe care s-o putem gestiona", a explicat Isarescu.



In opinia Guvernatorului, intram intr-o "noua normalitate"- aluzie la termenul introdus de Mohamed El-Erian "Principiile politicilor monetare s-au rupt. Asistam la o noua paradigma. Asa cum omenirea a cunoscut "Marea Moderatie", acum intram in "Noua Normalitate", a spus Isarescu.

Despre rezerva BNR:

"Bancile sunt inghesuite, statul este inghesuit, la fel si cercurile de afaceri, chiar si Banca Nationala. Cat avem rezerva de mare, o fructificam doar la o zecime din capacitate. Randamentul de acum al rezervei nu se mai compara cu cel obtinut in urma cu cativa ani. Si, in plus, toate aceste rezerve, tampoane, buffere sau cum doriti sa le spuneti, costa. Si asta trebuie spus oamenilor. Totul costa. Pentru ca se vor gasi "mari analisti" care o sa vina sa spuna mai tarziu ca uite cat ne-a costat tamponul creat", a explicat Isarescu.

Citeste mai jos si alte declaratii facute de Guvernator:

  • Economia mondiala pare sa fie blocata pe o crestere redusa, desi s-au facut eforturi pentru cresterea economica "fara precedent" 
  • Discursul public trebuie sa se imbunateasca, sa apara mai des formulte profesioniste in domeniu, sa mai echilibram vocea uneori galagioasa, sa folosesc un cuvant deja aruncat pe piata de ceilalti vorbitori in numele opiniei publice romanesti
  • Problema in Romania este sa apara opinii pertinente, profesioniste, nu sa se vanture idei, lucruri simple sau simpliste, daca vreti, pentru ca populatia este foarte dezorientata. Daca se repeta zi de zi: domule, stii ca uite, aici, dupa colt, e solutia, dar nu vrea sa o ia nici Banca Nationala, nici Guvernul, nici altcineva, bineinteles ca intreaga societate pierde, se ajunge la formule din acestea de complot international, de conspiratii impotriva Romaniei si nu de aceasta avem nevoie in momentele acestea dificile, si nici de defetism
  • Corul defetistilor, care nu este numai in Romania, il vedem peste tot in Europa, el devine o problema majora daca societatea nu stie sa lucreze cu el. Nu ai cum sa-l anihilezi, este o reactie absolut normala in vremuri grele, tulburi,  sa ai si defetisti
  • Acolo, jos, la nivelul saibei, al intreprinderilor, mediul economic trebuie ajutat pentru a-si mari competitivitatea. Insa, atentie, ce se da mediului de afaceri, sa nu se ia dublu, triplu sau multiplu inapoi
  • aceasta noua normalitate consta intr-o crestere economica doar atat cat sa opreasca expasiunea somajului, dar fara sa creeze locuri de munca noi
  • Capitalurile intra si ies libere, indiferent daca sunt sau nu speculative, iar noi trebui sa vedem cum putem sa le stimulam pe cele care ne avantajeaza
  • Investitia straina inseamna si Renault, dar si cumpararea de pamant si lasarea lui in balarii, in asteptarea unui boom imobiliar
  • Unii dintre noi isi amintesc cum, in anii '70, dupa 10 ani de prosperitate au venit 10 ani in care ne-am platit datoria. A fost o crima economica
  • Solutia Romaniei este sa avem o datorie pe care s-o putem gestiona
  • 90 de miliarde de euro datorie nu se poate compara cu ceea ce a fost inainte de 1989
  • Doar o mica parte e datorie publica. O alta parte a ei e formata din datoriile sectorului privat si o a treia parte e creata de banci care au finantat romanii
  • Cand unii analisti vorbesc despre datorie nu fac aceste nuante care pot degenera in discutii periculoase
  • Diversitatea culturala este bogatia Europei. Este un activ, nu un pasiv
  • Circulatia fortei de munca e tot mai puternica, piata unica e o realitate
  • Trebuie sa ne sporim competitivitatea
  • Am intrat intr-o perioada de "new normal"- noua normalitate
  • Imi doresc ca discursul public sa se imbunatateasca, sa se utilizeze mai des cuvinte de specialitate si sa echilibram putin lucrurile
  • Intr-un fel se discuta cu un public educat si altceva e cu un public confuz si dezorientat
  • Competitivitatea unei economii tine nu de subventii ci de competitivitate
  • Si politicile macro sunt conditii necesare pentru prosperitate, dar ceea ce face diferenta este coerenta si consistenta politicilor macro
  • Nu exista un inlocuitor valid a unor politici economice
  • Investitii straine sunt si Renault si cumpararea de pamant de catre straini care il lasa cu buruieni acolo.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

19796 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    Datoria publica externa a Romaniei este la 32% PIB (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:29)

    BNR are grija de leul tau [anonim]

    Analistii din mass-media, unii din simpla prostie si incompetenta (pt ca oricine isi spune analist), altii din rea vointa platita de grupari mafiote gen Vantu, deseori nu fac diferenta intre datoria publica si datoria privata, prefera sa vorbeasca la gramada despre 'datoria externa' sau 'datoria totala' (ceea e si mai rau..), etc.

    Fata de Romania, exista 23 de state UE cu datorie publica externa mai mare de 32% PIB si doar 3 state cu datorie publica externa mai mica (Estonia, Bulgaria si Luxemburg).

    Asa ca cel putin aici stam destul de bine, Isarescu are dreptate, trebuie doar sa gestionam prudent si inteligent aceasta datorie.
    As zice ca nu trebuie sa ne indatoram mai mult de 40-50% din PIB (UE cere in teorie maxim 60%), nu e necesar.

    Isarescu are dreptate si in ce priveste competitivitatea, e normal ca intr-o societate de performanta noi nu putem sa ne bazam doar pe turism (desi are efect multiplicator ridicat) si agricultura (desi e domeniu strategic pt viitor), de aia cresterea productiei industriale in ultimii 2 ani e probabil cea mai buna veste de dupa Revolutie.

    Pare adeptul unui discurs echilibrat, cumpatat si asta e foarte util intregii societati romanesti, lipsite de astfel de moderari ale discursului public (uitati-va numai la huliganismele lui Ponta fata de Basescu sau Udrea sau de glumele proaste ale lui Basescu fata de adversarii sai politici).

    Insa si Isarescu e putin confuz cu privire la 'diversitatea culturala' (o fi un fel de pasaj obligatoriu pt ipocrizia 'corectitudinii politice', pt ca spusele sale sunt analizate si prin alte locuri din UE, nu doar la Bucuresti). De ce?
    Pentru ca Europa este intrinsec o cultura unitara si o civilizatie omogena, daca treci din Austria in Germania, sau din Rusia in Ucraina, sau din Grecia in Bulgaria, nu treci frontiera catre o cu totul alta cultura sau civilizatie.

    E vorba de diferente lingvistice si etno-folclorice, mai rar de diferente de mentalitate colectiva. Care sunt doar elemente intr-o cultura..
    • +7 (15 voturi)    
      Turism? (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:59)

      Necherman [anonim] i-a raspuns lui BNR are grija de leul tau

      Efect multiplicator?Turismul se face numai cu alimente din import,bauturi din import sau produse clandestin.Angajatii sunt platiti la negru,incasarile nu sunt inregistrate.Turismul este cea mai multiplicata evaziune fiscala la care asista ministerul de finante si nu face nimic.Ai vazut sa itzi dea vreodata cineva undeva in turismul romnesc un bon la casa?????daca ceri insisten bon fiscal trebuie se bage casa in priza,s-a uscat cerneala ,nu au hartie sau casele sunt la misto nefiscalizate .Din Vama Veche ,Costinesti pana la Cabana din varful muntelui evaziunea fiscala este scopul principal pentru care se pretexteaza ca se face turism.Complicitatea este intinsa si investitorii in evaziunea fiscala numita turism sunt chiar cei pusi sa controleze.De la seful de post la Ministrul caltabosi .
      • -4 (10 voturi)    
        mda (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 13:26)

        Minime [anonim] i-a raspuns lui Necherman

        "Daca le spui romanilor ca din datoria totala de 90 de miliarde de euro, 20 de miliarde sunt facute de ei, se supara."
        Pai normal ca se supara cand le spui ca tre' sa returneze toate alea 90 de miliarde cu toate ca ei n-au luat decat 20.
        • +4 (8 voturi)    
          definitia analfabetului! (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:26)

          curios [anonim] i-a raspuns lui Minime

          nu numai cel nu stie sa citeasca ci si cel ce NU intelege ce citeste. Depozitele nerezidentilor trebuie sa le plateasca romanii? Aportul la capital Ford (de ex) tot romanii le platesc? deci minime, cum e cu analfabetul?
        • +1 (7 voturi)    
          Nu ai inteles nimic (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:22)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Minime

          "Doar o mica parte e datorie publica. O alta parte a ei e formata din datoriile sectorului privat si o a treia parte e creata de banci care au finantat romanii" Numai datoria publica o platesc "romanii". Datoria privata e platita de Ion, Vasile, Jim, Hans ce au angajat creditele
        • +2 (4 voturi)    
          ASA ESTE . Ai dreptate. (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 19:03)

          gfifgigii [anonim] i-a raspuns lui Minime

          E ca intr-un Caritas National sau FNI.
          Unii toaca banii si alti platesc .
          Trebuie o Revolutie ca sa plateasca cei care au luat banii si poate nici atunci.
        • -1 (3 voturi)    
          lasati morala de 2 lei (Joi, 10 noiembrie 2011, 6:37)

          Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Minime

          Minime are dreptate. Eu zic sa capitalizati bancile din taxele romanilor din clasa de jos si mijlocie, ca in America. Numai asa poate veti iesi si voi la "Occupy Romania".
        • 0 (4 voturi)    
          isarescu - demisia !!! repede (Joi, 10 noiembrie 2011, 11:21)

          dan [anonim] i-a raspuns lui Minime

          1) cine trebuia sa vegheze ca populatia sa nu dea 20 mld euro "pe frigidere si masini"? acu vine si spune ca "maturitatea de 10 ani a creditelor de consum este prea mare" pai cand a relaxat creditarea nu s-a gandit la asta?
          2) cele 20 de mld euro populatia le-a cheltuit pe "pe frigidere si masini" si vede pe ce s-au dus, se foloseste de ele si le returneaza acum, dar restul de 70 de mld euro unde sunt?
          • 0 (0 voturi)    
            Si daca si-ar da demisia?! (Joi, 12 septembrie 2013, 20:58)

            GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui dan

            Crezi ca s-ar sterge si datoriile populatiei si/sau ale Romaniei?! Traim peste posibilitati, producem putin si importam mult! Desi Romania ar putea hranii 80 de milioane de oameni, ea importa 80% din produsele alimentare pe care romanii le manaca, platindu-le cu bani imprumutati! Asta-i situatia!
      • -1 (1 vot)    
        da (Joi, 10 noiembrie 2011, 15:51)

        Ardelean Ion [anonim] i-a raspuns lui Necherman

        Aveti dreptate , dar te poti pisa contra vantului ? da dar te uzi cu propia-ti urina ..Asa ca noi ,,batem " din gura si ne tereorizam pshicul degeaba ..

        Nesatui si HOTI din guvern sant mana in mana cu toate aceste jigodi de oameni ..
    • +1 (11 voturi)    
      comparatii (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:11)

      alex [anonim] i-a raspuns lui BNR are grija de leul tau

      Comparatia asta cu "noi stam mai bine decat altii" nu este productiva.

      Trebuie sa ne uitam strict la noi. Datoram 32% din PIB (la sf 2011 o sa fie 37%). Poate statul roman sa plateasca acesti bani? Cum? Astea sunt intrebarile, nu comparatiile cu alte state.

      Problema asta am avut-o si in 2008-2009 cand cu o datorie publica de sub 20% din PIB era sa intram in default si ne-am dus la FMI pentru bani.

      Asa ca din punctul asta de vedere a avea 32-37% din PIB datorie publica externa este mult (e aproape dublu fata de cat aveam acum 2 ani cand era sa intram in incetare de plati).
      • +2 (14 voturi)    
        ... (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:39)

        Marcu [anonim] i-a raspuns lui alex

        Corect! Comparatia asta cu alte tari este stupida. E ca si cum ai spune ca unul care castiga 500 E/luna si are datorii 30% din venituri pentru o garsoniera o duce mai bine decat unul care castiga 5000 E/luna si are datorie 70% din venituri pentru o afacere care ii aduce venituri lunare. Dl.Isarescu dovedeste o viziune ingusta asupra economiei, ca un functionar, nu ca un antreprenor.

        Datoriile nu sunt un lucru rau in sine, important este ce faci cu banii si cat esti de capabil sa rambursezi datoria. Asta trebuie sa ne intrebam noi: ce am facut si ce facem cu banii imprumutati? Si cum ii vom rambursa?
      • +3 (9 voturi)    
        breh, alex (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:48)

        break a leg [utilizator] i-a raspuns lui alex

        ma intreb doar: ai citit ceva din ce este scris aici sau te-ai uitat la tv si doar ai intrat sa-i spui vreo 2 lui mugurel??
        • +5 (9 voturi)    
          ok (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 13:35)

          alex [anonim] i-a raspuns lui break a leg

          Eu nu m-am luat de Mugur Isarescu, ci de cel care a facut primul comentariu:

          "Fata de Romania, exista 23 de state UE cu datorie publica externa mai mare de 32% PIB si doar 3 state cu datorie publica externa mai mica (Estonia, Bulgaria si Luxemburg)."

          Din punctul meu de vedere Mugur Isarescu e cel mai bun guvernator pe care il poate avea BNR si sper sa stea acolo cel putin inca 5 ani. Vad ca multi incearca sa ii dea la gioale mai ales din politicieni- pentru ca vor sa ajunga la "rasnita de bani" si sa finanteze deficitele prin inflatie.
          • 0 (4 voturi)    
            risnita (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:14)

            a [anonim] i-a raspuns lui alex

            a invirtit-o si mugurel prin anii 90 stai linistit ca el ar invirti-o si acum dar europa e cu ochii pe noi.nu o sa mai aderi in vecii vecilor la euro cu inflatie de doua cifre
          • 0 (4 voturi)    
            pe ce te bazezi? (Joi, 10 noiembrie 2011, 11:36)

            dan [anonim] i-a raspuns lui alex

            pe ce te bazezi cand spui ca isarescu e cel mai bun guvernator pe care il poate avea bnr? pe faptul ca a fost singurul guvernator dupa revolutie?
            o sa-ti enumar cateva greseli majore:
            1) "pariati pe leu" - unde e euro acum?
            2) "maturitatea creditelor de consum este prea mare la 10 ani" - cine a relaxat creditarea?
            3) "am avut o crestere economica nesanatoasa, bazata pe credit" - cine a relaxat creditarea?
            4) cine a relaxat creditarea in perioada de crestere economica astfel incat cresterea preturilor apartamentelor a devenit o explozie a preturilor apartamentelor?
            5) cine a blocat creditarea in perioada de recesiune cand era nevoie de consum pentru a sprijini economia si locurile de munca?
            • +1 (1 vot)    
              Mi se pare (Joi, 10 noiembrie 2011, 13:42)

              zit [anonim] i-a raspuns lui dan

              normal ca intr-o perioada in care economia "duduie" (iti amintesti cuvintul asta si cine l-a zis ?), in care salariile cresc si lumea "e fericita" sa se relaxeze creditarea . Ideea e ca aceste miscari se fac be baza unor statistici ! Mai repede intreaba-te cine, in acele momente, a "umflat" scriptic "bunastarea" populatiei, pe de-o parte, iar pe de alta, citi dintre cei care au facut credite s-au gindit, cind le-au facut, cit isi pot permite sa faca si la ce le serveau ?
              • 0 (2 voturi)    
                gresesti (Joi, 10 noiembrie 2011, 17:00)

                dan [anonim] i-a raspuns lui zit

                nu este normal ca intr-o perioada in care economia "duduie" sa relaxezi creditarea, pentru ca oricum sunt bani pt consum, ceea ce a facut isarescu se numeste masura "prociclica" care "umfla valul", asa cum nu este normal ca la inceputul recesiunii sa blochezi creditarea, alta masura "prociclica" dar si "reactiva" nu "proactiva" masura care a "dezumflat valul" si mai mult
                in concluzie.... demisia isarescu !
      • +3 (5 voturi)    
        no! (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:13)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui alex

        era sa intram in default nu datorita serviciului datoriei publice ci datorita executiei bugetare (caderea brusca a veniturilor la buget vs cheltuielile cu bugetarii: salarii, pensii, prestatii sociale, etc etc). hai sa fim profesionisti in abordari, ok?
        • +1 (1 vot)    
          cheltuieli (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:12)

          amer [anonim] i-a raspuns lui Razvan

          dar uriasa gaura neagra din asa zisele investitii, n-o pui la socoteala?
    • -4 (14 voturi)    
      Datoria publica externa a Romaniei este la 32% PIB (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:32)

      Machiavelli [anonim] i-a raspuns lui BNR are grija de leul tau

      Dupa unul ca tine, ar trebui sa jubilam!
      "Gestionarea inteligenta" a unei datorii de 90 miliarde! Ce sa gestionam? Dobanzile uriase pe care trebuie sa le achitam, altceva, ce? Mai avem ce? Altii au "datorii" mai mari, dar au si potential economic:resurse, tehnologie etc. Romania? Ce sunt de preferat, "huliganismele" lui Ponta care au pus punctul pe "i" (si te-au deranjat) sau "discursurile echilibrate" menite sa ne afunde si mai mult? Cel pe care il adulati atata , de ce nu a contracarat lacomia bancilor, care in goana dupa profit, dadeau credit cu... buletinul, nu de putine ori, falsificat!
      • 0 (2 voturi)    
        Machiavelli, concentreaza-te! (Joi, 10 noiembrie 2011, 8:59)

        dodu [anonim] i-a raspuns lui Machiavelli

        PAna acum n-ai inteles nimic!
    • +4 (6 voturi)    
      comentariu (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 13:07)

      alex_1 [utilizator] i-a raspuns lui BNR are grija de leul tau

      imi plac ideile tale. mai ales aceea cu efectul multiplicator al turismului... nu ma gandisem la asta. E o idee buna.

      Eu am insa o neincredere fundamentala in eficientza guvernului in a gestiona banul public, o reticentza cred ca impartasia de foarte multi romani. Intr-adevar, un deficit 0 ar rani economia. Eu insa as redistribui activitatile guvernului. As taia cheltuielile (mai ales cele in privintza angajatilor) si as reduce taxele ca si stimulent pt economie. Cred ca atat timp cat guvernul se dovedeste un prost administrator al banului public, acest stat ar trebui sa fie redus dpdv marime, cheltuieli si incasari.

      Pe termen scurt, as scade taxele, iar odata depasita criza si atunci cand suntem in boom (da doamne :P ), atunci as reduce nr salariati la stat. As face un stat mai putin 'gras' si mai eficient. In plus, asta ar injecta un nr destul de mare de oameni pe piatza muncii, reducand presiunile asupra salariilor (in timp de boom) si crescand competitivitatea Romaniei exact atuncicand banii circula cautand loc sa fie investiti.

      O alta chestie ar fi ceea ce Dl Isar a numit ieri interventie la nivel 'mezzo' - din asa inteleg mediu. Adica la nivel de sector industrial. Un exemplu ar fi stimulente fiscale (reducere de taxe d x) pt sectorul IT. Sunt complet de acord.

      Nu sunt de acord insa cu comentariul tau vis-a-vis diversitatea in Europa. Nu cred ca se referea la diversitatea in Romania propriu zis, ci exact la noi Romanii. Romanii care pentru Europa de vest reprezinta exact acea diversitate 'culturala' - vezi ca a facut referiri si la mobilitatea in EU a fortzei de munca.
      • +6 (10 voturi)    
        ... (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:23)

        Marcu [anonim] i-a raspuns lui alex_1

        Asa ca tine gandeste orice om cu capul pe umeri, orice om care munceste cinstit pentru bani. Insa masurile despre care spui tu ar insemna o drama pentru cei multi care nu muncesc cinstit si castiga o paine pentru familia lor din diverse aranjamente cu statul. Este inuman din partea ta sa propui sa li se ia painea de la gura acestor oameni, au si ei familii de intretinut, copii de trimis la facultate, rate la case si masini, etc...
        • +4 (4 voturi)    
          e greu cu subtilitatile (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 20:18)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui Marcu

          Se pare ca cei care ti-au dat vot negativ n-au inteles ironia.
    • +3 (3 voturi)    
      deseori nu fac diferenta intre datoria publica si (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:13)

      alex1234 [anonim] i-a raspuns lui BNR are grija de leul tau

      "deseori nu fac diferenta intre datoria publica si datoria privata, "

      confuzia este in capul tau prietene: pentru ca n-ai fost atent....

      la momentul asta statul a fgost fortat de merkozy in 2009 sa garanteze inteaga datorie a romanilor

      cea privata + cea de stat....

      de aceea s-a si imprumutat (tot fortat) sa dea bancilor straine o parte din datoria privata a romanilor ....

      la momentul asta toata datoria privata a romaniei e in mod criminal garantata de statul roman (adica e a "intregului popor")

      pacat ca multi nu inteleg asta iar smecherii de isarescu si basescu nu le_au explicat ce au fost pusi sa faca....
    • +1 (1 vot)    
      situatia la zi a datoriilor (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:32)

      razvan diaconu [anonim] i-a raspuns lui BNR are grija de leul tau

      o analiza la zi a datoriei, nu doar a celei publice, ci si a celei private, din Romania, aici:
      http://cursdeguvernare.ro/datoria-externa-a-romaniei-situatia-la-zi-oficial-ne-merge-bine-unde-ne-asteapta-varful-de-plata.html
    • -1 (1 vot)    
      Grad de indatorare micnu e neaparat mai bine (Joi, 10 noiembrie 2011, 8:26)

      dan [anonim] i-a raspuns lui BNR are grija de leul tau

      Quote: Asa ca cel putin aici stam destul de bine, Isarescu are dreptate, trebuie doar sa gestionam prudent si inteligent aceasta datorie.
      As zice ca nu trebuie sa ne indatoram mai mult de 40-50% din PIB (UE cere in teorie maxim 60%), nu e necesar.
      Gresit!!! Nu producem nimic. Nu suntem in stare a ne plati datoriile! ce dracu sa mai vindem? Guvernantii din ultimii douazeci de ani au fost o pacoste.
      Ca sa exemplific: Un nene are o datorie de 80% din venitul anual, e strungar, dar a cumparat un strung cu care face un beneficiu de 15% pe an. Un alt nene are datorie de 10 la suta din venitul anual, e un fost securist fara meserie, alcoolic si lenes, castiga mai putin decat consuma.
      Cine sta mai bine, ala cu datorie de 80% sau ala cu datorie de 10%? La fel cu deficitul... deficit mai mic nu inseamna ca stai mai bine...
      Nu inteleg de ce se bate atat moneda pe gradul de indatorare cand este clar ca nu producem aproape nimic in tara asta... Se inchide o microsectie de telefoane si se da totul peste cap... halal cugetatori....
  • +9 (11 voturi)    
    Datoria publica a Romaniei (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:32)

    Claudiu POPA [anonim]

    Buna ziua,
    Pornind de la '' Doar o mica parte e datorie publica. O alta parte a ei e formata din datoriile sectorului privat si o a treia parte e creata de banci care au finantat romanii'' , am citat din discursul lui Mugur Isarescu, ati putea prezenta, dumneavoastra presa, o lista mai detaliata privind defalcarea datoriei? Eu unul as fi interesat sa vad si eu pentru ce platim toti si mai ales daca nu cumva datoria sectorului privat nu poate fi recuperata de la sectorul privat. La fel si pentru banci. Eu nu am luat credit de la banca Dacia Felix, nici de la cea a Religiilor sau Bancorex. De ce sa platesc poate si pentru ele? Cei care au luat credite sau au prejudiciat statul iau pedepse cu suspendare de cateva luni sau nu iau deloc si eu platesc. De ce?
    • +9 (11 voturi)    
      pai ce nu intelegi (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:04)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Claudiu POPA

      de ce crezi tu ca datoria sectorului privat o achiti tu? poate ca datoria sectorului privat influenteaza cursul de schimb atat in jos cat si in sus, dar tu nu platesti datoria unei firme private catre mama ei. Tu platesti (prin faptul ca nu ti se da mai mult in sanatate, educatie, salariu de bugetar daca e cazul) doar datoria publica sau public garantata, datorie ce s-a facut pentru majorari anterioare de salarii, majorari de pensii, sau eventual investitii (care nu prea au fost sau daca au fost au fost gen bechtel). Firmele private care se imprumuta extern isi platesc singure datoriile, iar daca nu le platesc intra in faliment si tot nu platesti tu (poate indirect ca scade pib-ul => recesiune, masuri de austeritate). Din taxele tale nu se achita datoria lui Dacia catre Renault. Majoritatea creditelor externe ale sectorului privat pot fi si credite furnizor, de exemplu, cumperi din China un container cu scobitori si il platesti peste 6 luni, timp in care ai timp sa il vinzi, si aceasta datorie din cate stiu se raporteaza, si totusi aceasta datorie da bunul mers unei intreprinderi, care isi face loc pe piata prin aceasta facilitate (mai exact poti face business si fara sa vi cu bani de-acasa).
    • +6 (8 voturi)    
      date (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:37)

      BANCHER [anonim] i-a raspuns lui Claudiu POPA

      http://www.bnr.ro/Raport-statistic-606.aspx
      Aici se pot vizualiza date despre datoria externa a Rom si structura ei.
      La nivelul iunie 2011, aveam o datorie bruta totala de 98.220 mld EUR (inclusiv credite de comert exterior, imprumuturi primite de BNR, etc).
      Dar situatia nu e asa de tragica. Ceea ce conteaza cu adevarat este datoria publica si public garantata, care sunt de 22.78 mld EUR. Deci atat am de platit eu, Gica, Pantelica si alti romani: 22.78 mld EUR.
      Restul sunt imprumuturi care le platesc alte sectoare:
      -BNR are dat de 9.5738 mld EUR|
      -sectorul privat are dat de 36.97 mld EUR. Aici intra si datoriile pe care sucursalele bancilor straine le au la banca mama din strainatate (ex datoria lui BCR la Erste), dar acestea au bani sa isi ramburseze datoria. Tot aici intra si imprumuturile facute de firme romanesti la societati din afara (ex un credit al OMV sau Rompetrol la o banca din Austria). Dar e treaba companiei sa o dea inapoi, nu a noastra.
      • +1 (1 vot)    
        doua intrebari (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 13:38)

        Eugenn [utilizator] i-a raspuns lui BANCHER

        Care-i diferenta intre datoria publica directa si cea garantata?

        BNR ce statut are? De ce datoria ei nu e considerata datorie publica?
        • +2 (2 voturi)    
          datorie (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:05)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

          datoria publica este datoria facuta de stat pentru stat.
          datoria public garantata, dupa cum spune si numele este o datorie privata garantata public, de exemplu investitia ford, prin care ford a luat un credit si este contragarantat de stat, sau instrumentele de garantare a creditelor gen prima casa, cardul kogalniceanu, etc. prin care desi nu statul se foloseste de bani ci individul sau entitatea economica, in caz de neplata creditorul se indreapta asupra statului.

          In ceea ce priveste BNR, cred ca acea datorie mentionata mai sus este reprezentata de fapt de depozitele bancare ale nerezidentilor, si e impropriu sa il consideri o datorie cat timp in practica nu este un imprumut ci un depozit.
      • +1 (1 vot)    
        hahaha (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:14)

        alex [anonim] i-a raspuns lui BANCHER

        Fugi bai d-aci cu prostiile tale. D-aia dau statele faliment ca sunt destepti care gandesc ca tine.

        Daca bancile denumite "too big to fail" (care au datorie privata) ridica mainile in sus si zic "oops am dat-o in bara salvati-ne"...datoria lor va fi preluata la datoria publica si platita de noi.

        Sau mai exista varianta sa creasca dobanzile si sa ii "curete" pe aia care au de platit credite.
        • +1 (1 vot)    
          raspuns (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:54)

          bancher [anonim] i-a raspuns lui alex

          1)Datoria publica este cea contactata direct de guvern prin Min Finante sau prin agentii ale statului. Datoria public garantata poate fi contactata de orice companie (chiar si privata), numai ca statul se obliga sa plateasca datoria respectiva daca firma nu o mai poate plati
          2)Alex, nu ai dreptate. Ce banci romanesti mai sunt in Romania? Doar Bancpost, CEC si Eximbank. Restul sunt detinute de investitori straini, si e treaba firmei mama daca banca da sau nu faliment. Oricum, guvernul Romaniei (adica Ministerul de finante) nu da bani bancilor sub nici o forma, chiar daca e ,,too big to fall''. Imprumuturile catre banci le poate acorda Banca Nationala, din fondurile ei, dar si acolo zgarcenia e mare, nu scoate guvernatorul asa de usor bani din buzunar sa dea unei banci falimentare. Chiar si asa, asta va fi treaba BNR-ului, nu teindatoreaza pe tine.
          • +1 (1 vot)    
            Bancpost are capital grecesc (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:28)

            ion [anonim] i-a raspuns lui bancher

            Bancpost este detinuta de un grup bancar din Grecia. La CEC si Eximbank mai poti sa adaugi Banca Transilvania si Banca Carpatica.
      • +1 (3 voturi)    
        fiecare sa-si plateasca propriile datorii (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:31)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui BANCHER

        Eu nu am imprumutat bani de la nimeni! Daca nu am datorii nu am de ce sa platesc.
        Asa cum fiecare a stiut sa faca datorii, acum e vremea sa le plateasca! Individ, banca, tara.
        Daca datornicii nu-si vor plati individual TOATE datoriile, atunci NIMENI nu isi va mai plati nici o datorie!
        Pentru un bancher, situatia e similara: bancile cu datorii trebuie sa plateasca individual, nu cetatenii sa fie zeciuiti de catre STATE care, la randul lor sa tina bancile cu datorii in brate.
        La nivel de state e la fel: cine nu poate plati sa fie executat imediat. I se vor vinde cladirile, firmele de stat, toate activele la bucata. Si, daca tot nu-si recupereaza creditorii datoria, sa isi asume pagubele, nu sa ceara sa ii ajut eu! Caci nici pe mine nu m-a ajutat nimeni, niciodata!
        Sa nu se uite ca aceasta criza, inceputa acum 4 ani, a inceput ca o criza de incredere si a sfarsit ca o criza sistemica, culminand cu retragerile fiecaruia in pestera lui. Cine a ramas pe afara a fost canibalizat!
        A bon entendeur, salut!
        • +1 (3 voturi)    
          dead wrong! (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 17:25)

          precaut [anonim] i-a raspuns lui mircea

          Cand la fondul de pensii se strang numai 74% iar diferenta se imprumuta, cine plateste??? Dupa ce capeti un raspuns, revizuieste-ti parerea despre liderii Asociatiei Pensionarilor!
  • +23 (29 voturi)    
    Uratii (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:34)

    Richard von Urlati [anonim]

    Asa suntem noi .Urati.Ne uram intre noi,Ne uraste Europa.Popi isi urasc enoriasii ca nu dau.Profesorii isi urasc elevii ca nu invata.Elevii isi urasc profesorii ca ii pun sa invete.Bancherii isi urasc clientii ca nu platesc dobanzi mai mari.Clientii isi urasc bancherii ca iau dobanzi mari.Taranii urasc orasenii ca nu le pretuiesc munca.Orasenii urasc tarani ca vand scump recolta.Ura are la baza saracia.Saracia morala a societatii fara morala.Nu exista nici o morala in societatea romaneasca.Nici crestina .Nici europeana.Este o japca generalizata in care cine poate fura de stinge.Fura ca apucatii la gramada hotii si politisti,judecatorii si evazionistii,politicienii si ministrii,primarii si consiliile locale,medici si mecanicii auto,notarii si ospatarii,carciumarii si carnatarii,majorii si minorii,socrii si tatii,fii si ficele,nepotii si bunicii.Seara ajunsi acasa in sanul familiei crestine toti pun pe masa ce au furat peste zi si maninca fericiti in sanul familiei ruganduse la bunul D-zeu sa ii ajute si maine sa nu fie prinsi.Uita toti ca de fapt se fura unii pe altii intr-o nebunie care a cuprins acest popor in decembrie 1989 cand si-au furat chiar revolutia .Cine ne opreste ???????????????
    • +5 (9 voturi)    
      asa este (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:58)

      moromete [anonim] i-a raspuns lui Richard von Urlati

      BRAVO!!ai dreptate
    • +5 (11 voturi)    
      pai avem repere morale (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:08)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Richard von Urlati

      gen voiculescu seful comisiei de etica al parlamentului cand s-a pus problema suspendarii, televiziuni care canta dupa cum le vin sau nu le vin contracte de la stat sau citatii pentru procese de coruptie pentru patronii lor, unde vedem cum jurnalisti sfideaza legile nutritiei (stau cu fundul in sus sa primeasca ceva ce sa le umple burta goala si rasufla apoi pe gura sa faca loc la inca o intrare dorsala), etc. O sa vina din urma o noua generatie care nu stie ca se poate fura cu suta de milion de euro, si asta consecutiv (ca vantu) sau ca poti sa vinzi cu 2 miliarde ce ai cumparat cu nimic (patriciu) sau ca 1 milion la tine e mai presus decat 5 miliarde lipsa la altu (bechtel, rompetrol, petrom, sidex), transpusa in spitale cu intai salariile noastre sa avem o dovada pentru conturile din spaga, apoi termopane iar bolnavii sa isi cumpere singuri.
      • -1 (1 vot)    
        repere morale (Joi, 10 noiembrie 2011, 11:38)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        ai uitat sa mentionezi stalpul moralitatii in romania, primarul care si-a dat casa singur si a ajuns presedinte
    • +1 (1 vot)    
      Daca ai ca tinta ura (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:25)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Richard von Urlati

      orice mentalitatea, chiar si cea nemteasca nu numai romaneasca, poate s-o atinga prin mijloace potrivite. Problema nu este de mentalitate, ca-i romaneasca, greceasca, nemteasca sau italiana, ci scopul in care conducatorii se folosesc de ea.

      Orice mentalitate e buna deoarece iti asigura o baza solida de actiune la nivelul fiecarei natiuni. Cand e vorba de Europa insa, esti pe nisipuri miscatoare intrucat mentalitatea se schimba de la natiune la natiune.
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:36)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Richard von Urlati

      Sigur. Noi datoram 37% din PIB datorie publica pentru ca popii se cearta cu enoriasii. :)

      E adevarat ca exista o lipsa de morala si etica in general in Romania, dar a aplica acest lucru la datoria publica e un pic prea mult. Evident ca lipsa de morala si etica se duce in lipsa de competitivitate, iar pana la urma asta duce la deficite si indatorare. Dar drumul e lung...
    • +8 (8 voturi)    
      Forta exemplului (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:40)

      albatrosulverde [anonim] i-a raspuns lui Richard von Urlati

      este singura care ne poate opri din prabusire. Asa au functionat toate momentele de avant ale omenirii. Sunt de acord ca ne uram si ca saracia este cauza acestei uri si de fapt, a tuturor relelor.

      Ne trebuie modele fara sechele ale foamei ori umilintei si care sa dea un nou suflu de conduita acestei societati.

      Pana si marii intelectuali de azi au suferit umilinte inainte si dupa 89, fie pentru ca au fost nevoiti sa se imbranceasca la cozi la oua, lapte ori mai rau, pentru ca au fost haituiti de niste analfabeti de la Securitate. Iar incrancenarea lor se simte si nu ii ajuta pe cei multi, in randul carora aceleasi umilinte isi spun cuvantul in mod diferit. Suntem pe locuri fruntase in consumul de produse de lux, in incercarea disperata de a ne masca pustietatea interioara.

      Cand vom avea modele care ne vor ajuta sa ne intoarcem catre noi insine si sa vedem cat de multe sunt de facut pentru noi, ne vom opri din aceasta hora nebuna in care toti se impiedica, dar dau vina pe ceilalti.
      • +1 (1 vot)    
        :) (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:16)

        alex [anonim] i-a raspuns lui albatrosulverde

        Ale umilintei? Poate...ca model de civism, pentru interesul public si pentru societate. As zice mai degraba modestie decat umilinta.

        Dar nu inteleg de ce al foamei...
        • +2 (2 voturi)    
          cred ca se referea (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:10)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui alex

          ca avem nevoie de modele ce NU AU sechele de foamete si umilinta, mai exact propune sa vina unii noi care au uitat istoria. Mi-e greu sa cred ca asta ar fi solutia, intrucat am repeta-o, nu peste putin timp va apare generatia care va considera PC-ul drept etalon de moralitate, cei care nu au prins vremurile in care sange din sangele tau te turna la tortionari, pentru a pune pe masa inca o halca de porc.
          • +2 (2 voturi)    
            Nu trebuie sa uitam istoria (Joi, 10 noiembrie 2011, 2:43)

            albatrosulverde [anonim] i-a raspuns lui Ghita

            ca sa propunem alt tip de dialog civic. intelectualii mai rasariti pe care ii mai avem, combat de 20 de ani hienele ce s-au napustit pe cadavrul comunismului, precum si metehnele noastre de indobitociti ai fostului regim si cu toate demersurile lor, poporul se afunda in ignoranta si obiceiuri proaste, iar hienele se ingrasa tot mai mult.

            mesajul celor ce ar trebui sa ne lumineze ca popor, nu ajunge la cei multi, ci doar la o minoritate cu aspiratii elitiste care il folosesc pentru a-si hrani sentimente de superioritate fata de ceilalti.

            ar fi bine ca toti intelectualii, mai mici sau mai mari. sa incerce sa intre in dialog real cu oamenii mai putin cultivati, sa-si impartaseasca parerile pe intelesul tuturor, pentru ca altfel, opinia colectiva va fi data in lipsa de altceva, de impostori plini de interese obscure, gen Dan Diaconescu pe care mirosul sangelui ii va tine "aproape de popor".
        • +5 (7 voturi)    
          Umilinta si Foamea (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:12)

          Richard von Urlati [anonim] i-a raspuns lui alex

          Umilinta crestina si foamea ca post .Daca o cusatoreasa de pantaloni crede ca este dreptul ei ca din salariul ei sa isi cumpere casa si masina trebuie sa i se spuna ca nu se poate si ca daca i se satisfac aceste fantezii fabrica de pantaloni va da faliment si ea va ramane fara servicii.Daca un functionar de stat neproductiv doreste acelasi lucru si obtine o marire de salariu va fi chiar cusatoreasa care ii va platii casa si masina.Orice om care lucreaza trebuie sa aiba constinta propriei valori.Cand nu este aceasta constinta societatea respectiva o ia razna .Asta este morala unei societati.Daca societatea este dominata de frauda,coruptie evaziune fiscala care genereaza modele de prosperitate prin afaceristi infractori cu automobile scumpe ,case opulente,copii rasfatati si oraznici,neveste arogante,prieteni corupti ,protectori suspusi aceste exemple corup si tenteaza devenin modele sociale spre care toti tind .Si asa se raspandeste molima coruptiei care genereaza toate relele societatii actuale.Si nu mai exista nimeni sa impuna morala pentru ca toti sunt corupti.Toate astea se intampla poporului care se spune s-a nascut crestin de la Sf Andrei incoace.Degeaba.Nu am invatat nimic.crestinismul nostru este gaunos si bigot ,practicat de babe in scop de sanatate si de politicieni in scop electoral.Fara morala.
          • -2 (2 voturi)    
            exact (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:39)

            Ghita [anonim] i-a raspuns lui Richard von Urlati

            foarte plastici prezentari ai :)) pe scurt, nu oricine care munceste merita casa, masina, vacanta sau si-ar permite sa creasca copii. La noi e mai grav, oricine traieste are aceste drepturi, pentru ca la noi primesti si daca nu faci nimic.

            Modelul de economie ca daca esti aprozarist, trebuie si poti sa ai usor o casa si masina am vazut unde a dus, la o falimentare a tarii , cat si la una morala a populatiei: am muncit (1 luna pe an la CAP) deci acum trebuie sa imi permit la pensie ca unul ce a muncit 40 ani si 45 de ore pe saptamana in industrie.
  • -4 (10 voturi)    
    nu mai spuneti (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:07)

    gigi [anonim]

    e corect sa vorbesti de datoria totala. Pentru ca ce se intampla cu datoria privata cand e o problema cu rambursarea ? Pac pac facem imprumut la FMI si o acoperim. Asta inseamna ca ea se transforma in datorie publica. Isarescu e de-o ipocrizie rara
    • +4 (6 voturi)    
      mecanismul descris de tine (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:24)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui gigi

      este halucinant.
      tu ori nu te pricepi dar iti place sa vorbesti, ori te pricepi dar vrei sa manipulezi.
      ori ai trecut prin scoala degeaba (clasele 1-8 nu vorbesc de liceu), ori nu ai trecut deloc.

      tu ai vazut ca a facut statul un imprumut sa imi achit eu rata la o banca cu capital strain?
    • +3 (5 voturi)    
      fals (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 13:32)

      El_Dudeinio [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      vorbesti prostii. datoria privata nu o plateste statul in caz de default. este problema creditorilor. statul plateste doar datoria publica sau datoria privata garantata de stat. nu mai dezinforma ca doar e la mintea cocosului ca statul nu achita datoria privata a unei firme sau persoane fizice.
    • +4 (4 voturi)    
      mare greseala (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:57)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Fals, fals, fals: datoria privata (pe termen scurt sau pe termen lung) este exclusiv problema contractorului rezident. Debitorul intra in faliment daca nu o plateste, si in nici un caz nu se transforma in datorie publica. Singura datorie privata care se poate transforma in publica, este datoria public-garantata. Dar ea este deja inclusa in cei 22.8 mld datorie publica externa.
      • -1 (3 voturi)    
        SE TRECE LA PUBLICA FRAIERE (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:48)

        ALEX1234 [anonim] i-a raspuns lui bancher

        in 2009 statul a garantat toata datoria privatilor din romania....

        deci datoria privata a devenit implicit publica ?

        tu pe ce lume esi daca nu stii asta?

        acuma intelegi de ce o aduna isarescu pe toata?

        si de ce am luat 20 de miliarde datorii la fmi?

        ca sa platesaca prostii datoriile private
        ale bancilor fiice "romanesti"
        • +4 (4 voturi)    
          asculta (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 17:11)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui ALEX1234

          ai citit in shaorma de tre sa o prepari la urmatorul client ce a garantat isarescu si cum functioneaza lumea?
          • -2 (2 voturi)    
            am citit acordul cu FMI din 2009 (Joi, 10 noiembrie 2011, 9:16)

            alex1234 [anonim] i-a raspuns lui Ghita

            am citit acordul cu FMI din 2009 documentul original (nu povestile tale)

            Daca tu esti analfabet si nu citesti nimic...nu-nseamna ca sant toti

            citeste cum datoriile trec la categoria celor garantate de stat
        • 0 (0 voturi)    
          Esti cu pluta pe dimboviya (Joi, 10 noiembrie 2011, 10:38)

          Gino [anonim] i-a raspuns lui ALEX1234

          Se face o datorie finala care este de 90 miliarde
          pentru ca el ( Isarescu ) se refera in final pe expunerea pe leu in raport cu alte valute...pentru ca acest indice este foarte important pentru bancheri si investitori sa fie cunoscut....caci daca aztazi cumperi sau imprumuti pe cineva
          cu un adoas de 1% cu o fructuatie a monedei nationale de 1% ai facut munca patriotica....
          Menirea lui Isarescu este sa aiba grija de moneda sa se incadreze pe un ,,culoar''
          predictibil in a face economia sa ,,plutesca''.
          In viata reala fiecare fura cum il duce capul
          si interesul....si arunca pisica in ograda altuia ...sa nu fie aratat cu degetul....
          • 0 (0 voturi)    
            Gino e mai mult decat atat (Joi, 10 noiembrie 2011, 19:49)

            alex1234 [anonim] i-a raspuns lui Gino

            Gino e mai mult decat atat....partea privata a celor 90 de miliarde e garantata de Statul Roman...

            dar nu zice nime' ca s-a NATIONALIZAT DATORIA PRIVATA desi e adevarat, ca suna rau..

            14 din cele 20 de miliarde imprumutate (cele care apar la BNR) sant tocmai fondul de garantare a acestor datorii private....


            Unii imi dau 2 voturi negative ca nu sant de acord....in loc sa mearga sa citeasca sa vada ca asa e.....

            Din pacate asta e Tara in care traim....unii care zic ca au scoala nu le place sa se intereseze singuri si ce le spune X Y la televizor o iau de buna.....
  • +4 (4 voturi)    
    datorie facuta de romani... (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:30)

    sorin [anonim]

    Eu roman fiind(persoana fizica sau juridica nu conteaza), ma duc la o banca (persoana fizica romaneasca) si fac un imprumut. Se cheama ca fac un imprumut extern? Daca banca respectiva e detinuta de actionari straini, si s-a imprumutat de afara ca sa-mi dea mie banii, asta se aduna la datoria externa? adica daca eu nu dau banii inapoi bancii si banca trebuie sa-si plateasca datoria creditorilor ei, actionarii bancii de unde scot banii? de la "noi" sau de la "ei"?
    • +2 (2 voturi)    
      raspuns: (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:01)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui sorin

      tu ai un imprumut extern, dar banca de la care te-ai imprumutat are un imprumut extern contactat de la banca mama nerezidenta. Acesta se trece in datoria privata externa,
      Daca tu nu dai banii inapoi, e problema bancii cum ramburseaza imrpumutul. dar iti spun eu, ca mama ei din strainatate nu ii ia pielea, cum ti-ar lua-o tie, daca ar putea.
  • -1 (3 voturi)    
    si cele 70 de cine sunt facute? (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:32)

    aa [anonim]

    Exita o alta populatie de 60 de milioane de romani ce a mancat cele 70 de miliarde?
    • 0 (0 voturi)    
      Mare DREPTATE AI (Joi, 10 noiembrie 2011, 20:04)

      alex1234 [anonim] i-a raspuns lui aa

      1. daca observi isarescu injura pe cele 20 de milioane care s-au imprumutat cu 20 de miliarde ==> adica fiecare amarat in medie cu 1000 de euro (cei mai multi pe zeci de ani)

      2. in schimb nu sufla o vorba de el si alti cativa zeci, sute de privati care s-au imprumutat in nume privat sau in numele tarii cu 75 de miliarde de euro.....si pentru care tot prostii aia injurati de isarescu platesc, pentru ca statul roman garanteza si cele 75 de miliarde ale astora la acceptul lui isarescu si basescu

      3. (bineinteles ca si nastase a furat tot petrolul romanesc, tariceanu a umflat fondul proprietatea dand halci din hidroelectrica, nucleara etc...plus in alta afacere platforma continentala)

      4. si mai sant fraieri aici care-l lauda pe isarescu....fara sa inteleaga nimic
  • 0 (2 voturi)    
    experienta (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:37)

    ginghis han [anonim]

    cred ca specialistii nu ar trebui sa se puna cu prostii, deoarece astia au experienta si si ne pot dobora! In media ar trebui sa apara doar specialisti si nu hahalerele lui becali si vantu! trecem printro perioada de criza determinata de politici publice proaste, dar si de creditele acordate de banci fara garantie, asa numitele active toxice. Aici are o vina si Isarescu care a permis, ca si in alte parti ale lumii, creditele cu I.D.
  • +1 (3 voturi)    
    dar (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:41)

    asasaassa [anonim]

    datoriile statului fata de cei deposedati abuziv, fata de cei nedatornici, contribuabili, fata de tineri, fata de cei ce se zbat sa puna ceva pe picioare, fata de cei care inca mai cred in civilizatie si nu in mahala, ce fac ilustrii nostri demnitari pentru ca tara asta sa se civilizeze ? NIMIC, dar pentru ei si gastile lor fac totul (si asta de vreo saptezeci de ani)
  • +4 (6 voturi)    
    discurs (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:51)

    alex_1 [utilizator]

    Imi place apelul la un discurs mai profesionist. E un lucru bun si o voce normala in aceste impuri confuze. Gasesc ca discursul public est deseori impanzit de elemente tragi-comice, de un circ perpetu. Ori aceasa stare de fapte nu ajuta pe nimeni. Avem nevoie intr-adevar de un public informat pentru o transparentza mai mare a procesului decizional. Are MARE dreptate el Gubernatore cand spune asta.
    In plus, apelul la cresterea competitivitatzii este unul ce rasuna prin cam toate bancile centrale ale continentului. Este un lucru necesar si nu imposibil de atins. Avem nevoie de o piatza a muncii mai flexibila si de o incarcare birocratica mai mica a firmelor de catre stat. Acestea sunt niste lucruri usor de obtinut daca vointza politica exista. Exact aici intervine discursul public profesionist: un astfel de discurs ar aduce in prim plan nevoile imediate ale tzarii, ar conduce opinia publica in spatele masurilor necesare (asa cum ar fi ele vazute de publicul larg). Actualul discurs nu face decat sa confuzeze un public deja apatic. Iar apatia si confuzia sunt cele mai mari inamice al unui proces decizional benefic populatiei.
    • -2 (4 voturi)    
      discurs profesionist? (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 13:51)

      woe [anonim] i-a raspuns lui alex_1

      Mie imi pare Isarescu un profesionist foarte slab. Bine, nu prea e treaba lui sa fie profesionist, ci a subordonatilor.
      Cum poti afirma "Criza actuala nu are logica..."
      Pai daca tu, primul cap monetar al tarii nu vezi logica, adica procedura care a generat criza financiara, mi-e frica sa citesc mai departe.
      • +2 (4 voturi)    
        lui woe (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:18)

        bob [anonim] i-a raspuns lui woe

        tie ti se pare ca "Isarescu e un profesionist foarte slab" ....tu find cumva un laureat cu premiul nobel in economie ??? un doctor in finante la o universitate celebra de afara cumva ? ......unde am ajuns .... in tara asta toti tzancii au ajuns mari analisti economici iar orice neica nimeni isi da cu parerea de nivelul profesional al guvernatorului Romaniei .... omul acesta ( Isarescu) a intrat deja in manualele de istorie pt tot binele ce a facut tarii ...
        • -1 (3 voturi)    
          serios? (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:47)

          woe [anonim] i-a raspuns lui bob

          Spre surprinderea ta, chiar consider ca sunt un bun analist economic. Si am exemplificat de ce mie imi pare un foarte prost profesionist. Ca are atitudini de mesia financiaro/monetaro/economic, e treaba lui si a prostilor care citesc manuale de-lea. Poate ai vrut sa spui almanahe.
          • +1 (3 voturi)    
            pet analist (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:24)

            bob [anonim] i-a raspuns lui woe

            nu conteaza ce crezi tu despre tine , conteaza ce cred altii despre tine ...fii sigur ca nu o sa te "descopere" nimeni ... asa in fata oglinzii poti sa te crezi si Napoleon :)
  • 0 (2 voturi)    
    dincolo era mai ieftin... (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 13:22)

    ribelalu [anonim]

    hai sa zicem ca datoria externa garnatata public este sustenabila. as fi fost insa interesat sa aflu care este si DATORIA INTERNA pentru ca aproape saptamanal Ministerul de finante se imprumuta de pe piata locala de capital. sau aia nu conteaza ca romanii sunt mai prosti si ii poate amana statul printr-o ordonanta de urgenta pana la calendele grecesti?
  • +1 (1 vot)    
    explicatie (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 13:30)

    Eugenn [utilizator]

    Stie cineva sa explice ce a vrut sa spuna in paragraful despre rezerva BNR? Ce inseamna ca bancile sunt inghesuite? Cine le inghesuie?

    Credeam ca asta-i datoria (sau una din datoriile) jurnalistilor...
    • +2 (2 voturi)    
      Pentru banci s-au redus drastic (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:37)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

      oportunitatile pentru a-si plasa banii si a face profit. Banile s-au blocat singure la colt prin modul cum au gestionat fluxul de capital: au pompat asa se multi bani in piata cu gandul la profitul care o sa iasa incat motorul economic s-a infundat. Iar politicienii vad ca procedeaza in acelasi mod pompand bani in banci si adancind infundatura asta in care suntem. Sa goleasca odata piata de bani ca daca nu o s-o faca razboiul in locul lor!
  • +3 (3 voturi)    
    dincolo de lipsa de educatie economica a romanului (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 13:37)

    costica [anonim]

    fie el din media, fie el omul de rand, eu am ointrebare catre Dl Guvernator; OK, cu astia mai sus mentionati sunt de acord ca au nevoie de educatie in domeniu, dar cei care ne conduc , incepand cu Dl Boc Prim Ministru si cu Dl Ialomiteanu Minsitru de Finantesi continuand cu toti Ministrii si apoi cu cei cu functii inalte in statul roman si care gestioneaza BANUL public, cata NEVOIE au de EDUCATIE in domeniul economic, financiar, Dle Guvernator?!
    Lor chiar nu credeti deloc ca le-ar fi necesara o astfel de DECUCARE , eu spun ca astia sunt PRIMII care au NEVOIE de edcuatie in domeniu!!!!
    Cand il aud pe analfabetul ala de Minsitru de Finante pe Dl Ialomiteanu nu ma pot gandi decat la intrebarea: cum o sta Minsitrul asta la masa discutiilor cu cei de la FMI, de la UE, cu Ministrii de Finante din alte tari?!
    Faceti-le astora prima data educatie in domeniu si pe urma o sa vedeti rezultate in Romania.
    Nu d-aia ca sunt needucati cei mentionati de Dvs ii este rau Romaniei azi, ci din contra din cauza lipsei de EDUCATIE in domeniu a lui Boc, Ialomiteanu si a alorlalti care ne conduc si care NU au habar.
    Niste politruci vremelnici departe de ceea ce trebuie pe posturile respective.
    D-aia suntem unde suntem.
  • +2 (2 voturi)    
    normalitate (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 13:43)

    casieru' [anonim]

    Noua normalitate va insemna:
    1.Reducerea treptata a bonusurilor in sistemul bancar ( indiferent de forma de proprietate a bancii) pina la zero.Bonus zero este tendinta normala maestre Isarescu.Cand mai tii discursuri de genul celor de mai sus explica romanilor si ca parte din datoria pe care o au de platit reprezinta si bonusurile astea.Si daca stai bine cu matematica si statistica, spune-ne si noua cat din datoria pe care avem de platit reprezinta bonusurile astea.De ce toate sediile astea de banca sunt asa luxoase?N-am putea face bankingul asta nenorocit in cort si sa fie bine pentru toti?
    2.Inchiderea imediata a marilor producatori de pierderi in economie..are curaj cineva la BNR sa spuna cat platim noi toti ca sa tinem pe picioare colosii de care nimeni nu se atinge ca sa nu piarda voturi?Franks ala de la FMI a aratat si arata incontinuu in directia asta insa nimic nu se intampla.

    Deci alea 20 de miliarde sunt facute de romanii care ii conduc pe romani maestre Isarescu...ca sa fim mai exacti in exprimare...nu-i asa?
  • +1 (1 vot)    
    curat neobrazare (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 13:49)

    un votant [anonim]

    Dar restul de peste 75 % cine l-a facut? I-ai gasiut vinovati pe romani pentru ce ati furat voi timp de 20 de ani.Rusine sa-ti fie ,Isarescule,unealta a finantei internationale.
    • 0 (2 voturi)    
      Bre matale, (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:03)

      Filip [anonim] i-a raspuns lui un votant

      cand spui "unealta a finantei internationale" e greu sa te creada lumea altceva decat o fosta glorie utecista redusa la statut de pensionar de rand.
      • +1 (1 vot)    
        bre matale, Filip (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:11)

        teo [anonim] i-a raspuns lui Filip

        Dar bre matale Filip, te-ai uitat si matale pe internet pe la finantele alea internationale, la care cu onoare e membru al nostru guvernator, numite "Clubul de la Roma" si "Comisia Trilaterala"?
  • +1 (1 vot)    
    datorii care supara (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 13:55)

    teo [anonim]

    Eu ma numar printre romanii care se supara, dar va explic de ce. Am intemeiat o familie, am construit o casa, am sadit un copac. Am fost 32 de ani salariat, iar din salariile intrate in familie am gestionat economic familia astfel incat sa nu avem niciun fel de datorii, restante de plata catre stat privitoare la impozite sau taxe, sau sa avem facturi curente de utilitati neachitate. NU AM CONTRACTA NICIODATA UN IMPRUMUT LA BANCI!
    Iar dl. Mugur Isarescu, GUVERNATORUL BANCII NATIONALE, spune ca o parte din datoria de 90 miliarde de euro a contractat-o si familia mea.
    Pot eu sa il cred fara sa ma supar? Sau sa reformulam: pe ce se bazeaza dumnealui cand puna in spinarea mea si a familiei mele o parte din aceasta aceasta datorie?
    • +3 (3 voturi)    
      iti explic eu (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:26)

      casieru' [anonim] i-a raspuns lui teo

      1.fizic nu ai contractat ...da pe persoana juridica( vorba lu' vanghelie) da.faci parte dintr-o comunitate care are datorii...deci ai si dumneata datorii...
      2.aia care au facut datorii pentru comunitate au fost alesi si de d-ta...care va sa zica moral s-ar pune
      3.daca zici ca nu ai fost la vot e mai grav...inseamna ca ai favorizat pe aia care au facut datorii
      4.datorii ai din clipa in care te nasti...noi le-am avut mici...astia care vin dupa noi...insa...vor plati la greu ...le-am cam amanetat existenta celor nenascuti....:(((...
      • -1 (1 vot)    
        ha ha ha, ce tare!!! (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:16)

        Laur006 [anonim] i-a raspuns lui casieru'

        daca ai fost la vot - e grav
        daca nu ai fost la vot - e si mai grav

        :) :) :) :D
    • -1 (3 voturi)    
      foarte frumos spus (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:51)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui teo

      32 ani , eu am deja 14 si mai am nevoie de inca 33 (daca nu se majoreaza iar) sa ajung la pensie.

      probabil ca in viata dumitale nici nu ai luat initiativa, si ai depins de deciziile si riscurile altuia, angajat la stat program lejer, nu te doare capul daca treaba nu merge bine.

      nu ai contractat niciodata imprumut la banci. Pai daca mi-as fi putut si eu lua o casa pe 25 de salarii , salarii ce curg indiferent daca imi fac treaba sau nu , si sa am siguranta locului de munca probabil ca nici eu nu as face. Dar vai, trebuie pentru ca noi astia din urma platim pretul corect + pretul ce nu l-ati platit voi prin subventie. Este minunat sa platesti o casa cu 10.000 dolari si sa cotizezi la stat 30 ani o nimica toata, ca apoi la pensie sa vinzi apartament la fraieri cu 100.000 euro si sa ceri pensie ca si cum ai fi cotizat 50 ani la taxele din ziua de azi. Ma gandesc daca nu cumva ti-a fost greu la revolutie sa nu ti morala celor ce au murit, cum ca tu d-aia esti in viata ca ai fost mic si ai tacut milc.

      Nu fi paranoic, nu se referea exact la tine, ci la majoritatea care primeau prin 2008 o leafa buna si sigura, 13-14 salarii , fara sa faca nimic si-au luat credite gandindu-se ca poti o viata sa traiesti bbine nefacand nimic, mintindu-te ca esti cu adevarat de ajutor tarii, si care acum cand se incearca reglarea unor erori sistemice, urla ca nu au cum din salariul lor de 700 ron sa isi plateasca rata la case si masini, sau ca nu isi mai permit pampersi la cei 5 copii facuti pe legea veche.
  • +1 (3 voturi)    
    Praf in ochii poporului (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:12)

    mugurel [anonim]

    E instruit bine Mugur, curios ca toti spun ca e bine si de fapt nu e asa, datoria creste vertiginos iar tara se degradeaza sub toate aspectele, social, moral, economic, etc. Tinerii pleaca, tara se depopuleaza, lumea se schimba, Europa se indreapta spre stagnare, poate o noua recesiune si el bate campii ca Romania sta mai bine ca altii. Nu se fac comparatii de genul asta, dai sperante desarte poporenilor. Daca UE intra in colaps, intreaga lume o ia la vale si Romania odata cu ea.
    Fara hapuri de la FMI tara intra in incapacitate de plata instant pt ca nu are in spate decat cateva milioane de tone de popushoi si fier vechi.
    • +1 (3 voturi)    
      raspuns: (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:03)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui mugurel

      ai zis bine: daca ue intra in colaps.
      dar daca nu intra in colaps, trecem criza cu bine.
      acest ,,daca'' e marea cheie a problemei.
  • +1 (1 vot)    
    criza fara logica (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:20)

    luci30 [utilizator]

    poate dl guvernator al bnr face front comun cu alti guvernatori europeni care stau acum si se gindesc cum sa cirpeasca prostia marilor banci care au finantat din gros o tara ca grecia-fara suparare-care au finantat si alte tari pentru planuri mai mult sau mai putin realizabile,depunere bani in contul banci central europene pentru salvarea unor state bogate dar nesabuite in cheltuieli,.....pentru a plati unor state -la o anumita epoca colonialiste- datoriilemorale si materiale fata de tarile pe care nu le mai pot fura.da nu mai este logica ,nu gasesti logica analistilor care au aprobat ani si ani imprumuturi pe o analiza dupa ureche sau pe baze oculte ,oricum afara de studiile pe care le presupune un asemenea post......si noi romanii ne place sau nu sintem in acest virtej pe care mai trebuie sa-l si platim daca vrem sa fim in hora europeana.......parerea mea
  • +3 (3 voturi)    
    ar trebui civilizat hotnews..ca sa crestem... (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 19:18)

    suba [anonim]

    prima regula ar fi nu atacuri personale, toate comentariile cu atac la persoana ar trebui scoase. si ptr ca nu putem identifica persoana ca sa vedem calificarile, punctele de vedere ar trebui sa aiba sustinere sau cel putin o creionare logica in spiritul corectitudinii.
    despre isarescu? atita timp cit in BNR si alte institutii criteriile de anagajre ramin relatiile eu nu cred ca statul roman va avea verticalitate si intr-o zi nu o sa patim ce au patit grecii. oameni minjiti, care sint usor santajabili, pot duce tara in crize majore. iar referitor ca trebuie sa avem datorie publica, da, dar sa vedem si noi o autostrada ca in elvetia dupa 20 de ani de democratie. pt mine democratia cu acesti oameni e un esec. cine se simte liber, crestin, fericit?
  • +2 (2 voturi)    
    bate campii (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 20:54)

    gigi [anonim]

    Despre ce vorbeste asta? eu nu am nici o datorie si nici nu pot lua decizi legat de cum se cheltuie bugetul tarii

    Bate campii, singurii responsabili sunt cei care iau decizii de cum se cheltuie banii publici si cine lasa bancile sa jefuiasca oamenii si aici cred ca are si el o mare parte din vina.

    Dar toata lumea il vede ca un om echilibrat care a "salvat" tara cand el de fapt a inchis ochii la toata debandada de pe vremea creditului cu buletinul la dobanzi exorbitante contribuind in mare parte la problemele de acum a romanilor legate de datorii.
  • +1 (1 vot)    
    daca-i spui lui Mugur (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 22:19)

    paraipan [utilizator]

    ca tot pe spinarea prostilor care mai muncesc in Romania va fi platita datoria de la 20 pan la 90 de miliarde, se supara.
  • +1 (1 vot)    
    Cine aproba imprumuturile sa le plateasca ... (Joi, 10 noiembrie 2011, 8:07)

    Gheorghe [anonim]

    Frate, eu n-am nici un imprumut. Vina e exclusiv a managerilor care s-au imprumutat si au "uitat" sa citeasca "textul scris marunt" din contract. Probabil s-au "molipsit" dupa "promotia" imprumut cu buletinul si au hotarat ca e nevoie de mai multe comitete si comisii pentru a misca ceva in tara asta.
  • +1 (1 vot)    
    bancher mediocru (Joi, 10 noiembrie 2011, 8:49)

    ady [anonim]

    un sfert din datorie e facuta de romani..iar BNR a asistat pasiv in ambele cazuri
  • +2 (2 voturi)    
    Nu ma supar, suma asta reprezinta numai 22%. (Joi, 10 noiembrie 2011, 8:51)

    etre [anonim]

    Restul s-a sifonat in sistem ajugand la indivizi care ne explica, intre doua excursii in insule exotice, cum sta de fapt cu economia de piata.
  • +1 (1 vot)    
    nu ne suparam asa usor (Joi, 10 noiembrie 2011, 9:33)

    boyscout [anonim]

    Domnule Isarescu , nu ne suparam pt cele 20 miliarde, ne suparam pt diferenta de 70 care nu se reflecta in nivelul de trai.
    Daca se faceu investitii de 70 de miliarde unde eram acum, cate locuri de munca erau, nu mai era nevoie de imprumuturi peste imprumuturi pt pensionari, pt someri, cati km de autostrada aveam si multe altele.
    Cei drept stam mai bine decat Grecia, Italia, Spania, si altele in cauza dar sa nu comparam .
    Problema nu este in curtea cetateanului este in alta ograda cu garduri mai inalte care ingradesc altfel de" casute". nu umilele noastre bordeie.
    • 0 (0 voturi)    
      70 miliarde nu e mult (Vineri, 25 noiembrie 2011, 20:14)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui boyscout

      prietene, cu 70 de miliarde euro nu se poate creste nivelul de trai cum crezi tu. exista multi americani fara case, care dorm pe strazi in timp ce SUA au datorii de 15 trilioane de $
  • 0 (0 voturi)    
    isarescu (Joi, 10 noiembrie 2011, 19:02)

    dekar [anonim]

    Ca si alta data intervin in discutia despre isarescu pe un culoar care poate vorbi nu despre profesionistul (finantist) isarescu ci despre ceea ce reprezinta omul in sine,in alt plan.
    Pentru mine isarescu este in primul rand omul care in anul electoral 2000 a rupt bruma de intelegere care mai ramasese in spartul si amaratul CDR,fortand electoratul sa se fractioneze inte a alege pentru presedintie intre el si "Tzapul" ,pe de o parte si iliescu.Mare murdarie !
    Aparut ca din neant in acest joc infect care a determinat o finala iliescu-vadim,isarescu cred ca si-a dovedit neechivoc duplicitatea .
    Ca a facut un joc murdar proiliestean (cata vreme el se dadea opozant),ca a facut un joc al altor interese oculte si,de ce nu,straine,nu mai aprofundez.E plauzibil.
    Isarescu este cel mai longeviv politruc, aparent in afara politicii dense postdecembriste,tinut in carca de toate partidele si guvernele care s-au succedat dupa1989.
    Este inteligent,educat (scrobit),are un "joc de glezne "argumentat si cred ca, in planul doi al vietii publice in care a stiut sa steie discret intotdeauna,este unul dintre cei mai bogati - in bani - oameni din Romania.
    Cine crede ca isarescu moare de dragul bunastarii tarii, dupa parerea mea ,se inseala.
  • 0 (0 voturi)    
    ideea este un pic mai vasta (Vineri, 11 noiembrie 2011, 13:03)

    visio [anonim]

    ceausescu a avut un mare patriotism si oprtunism; cam atat a fost in acel individ, la fel de actual ca si lumea sau pamantul; numai ca ceausescu a avut sfatuitori buni in perioada de inceput si sfatuitori prosti in ultima perioada; a vrut sa faca din Romania o tara care imprumuta, adica sa fie un fel de mica putere financiara in balcani; ca orice alt individ, ceausescu a cazut in mrejele lingusitorilor asa cum basescu crede tot ce ii spune tismaneanu; revenind la isarescu, unora le place sa fie slugi....
  • 0 (0 voturi)    
    Isaraescu (Joi, 12 septembrie 2013, 16:04)

    cornel [anonim]

    Ce dracu sa zica hotul hotilor, pe care o sleahta de idioti (hoti si ei il ridica in slavi). Cine dracu credeti voi ca a hotarat soarta ROMANIEI, daca nu vinzatorul de tara ISARESCU - caruia ar trebiu sa i se ia tot ce are, si dupa aceeia schingiuit 100 de ani.