Jean-Claude Juncker: Germania, inainte de a da lectii partenerilor sai, ar trebui sa-si aduca aminte ca are o datorie "ingrijoratoare", mai mare decat a Spaniei

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:37 Economie | Finanţe & Bănci

Seful ministrilor de Finante din Zona Euro, Jean-Claude Juncker, a declarat miercuri ca Germania, inainte de a da lectii partenerilor sai, ar trebui sa-si aduca aminte ca are, de asemenea, o datorie mai mare decat cea a Spaniei, scrie AFP.

"In Germania, se procedeaza ca si cum nu ar exista nicio problema, ca si cum Germania ar fi scutita de datorii in timp ce toti ceilalti au datorii excesive", a declarat Juncker, pentru cotidianul german Der General-Anzeiger, intr-un interviu care va fi publicat joi, dar din care au fost publicate in avans extrase.

Or, pentru Juncker "nivelul datoriei germane este ingrijorator".

"Germania are o datorie mai mare decat Spania. Doar ca nimeni nu vrea sa o stie aici", a adaugat acesta, calificand drept "jenanta" dezbaterea germana legata de viitorul euro.

"E mai usor sa spui ca oamenii din sud sunt lenesi iar germanii muncesc pe rupte. Dar nu este asa", a continuat acesta.

Intrebat asupra influentei Germaniei asupra deciziilor adoptate in Zona Euro si sentimentul de agasare pe care acest lucru l-ar putea genera, Juncker a subliniat ca aceasta tara este cea mai mare economie din regiune si ca are o functie de "locomotiva" pe care "nimeni nu o poate inlocui, daca va face o pana".

"Este adevarat, influenta germana in Zona Euro este mare. Dar anumiti oameni in Germania considera ca este prea mare", a mai spus acesta.


Citeste mai multe despre   










4676 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    in sfarsit (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:55)

    vercingetorix [utilizator]

    Prima persoana pe care o aud ca Germania e mai in buda decat altii. Pentru ca atunci cand spui ca datoria Germaniei e "ingrijoratoare" e mare deranj.
    • 0 (2 voturi)    
      A doua (Joi, 17 noiembrie 2011, 0:16)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui vercingetorix

      Sacalii se pregatesc sa tinteasca mai sus
      http://www.riscograma.ro/5178/franta-austria-olanda-sunt-tot-pigs-ce-surpriza-urmeaza-germania/
    • 0 (6 voturi)    
      prostii (Joi, 17 noiembrie 2011, 4:41)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui vercingetorix

      Nu doar datoria trebuie luata in calcul ci si multi alti factori precum cat cheltuiesti sau economisesti, cat de diversificata e economia, nivelul somajului, etc, etc.

      Pentru ca te vad mai naiv, am sa-ti dau cateva exemple concrete.

      Germania, din 2005 pana astazi, s-a remarcat numai prin EXCEDENTE bugetare:
      - 2005 : +140.654 miliarde de euro
      - 2006 : +182.068 miliarde de euro
      - 2007 : + 248.291 miliarde de euro
      - 2008 : + 227.87 miliarde de euro
      - 2009 : + 186.279 miliarde de euro
      - 2010 : + 187.232 miliarde de euro

      Spania s-a remarcat numai prin DEFICITE bugetare:
      - 2005 : -83.291 miliarde usd
      - 2006 : -110.89 miliarde usd
      - 2007 : -144.281 miliarde usd
      - 2008 : -154.053 miliarde usd
      - 2009 : -75.881 miliarde usd
      - 2010 : -64.227 miliarde usd

      Deci, care datoria ti se pare mai ingrijoratoare ?

      Aia a Germaniei, tara care are resursele financiare de a-si acoperi de 4 ori datoria (publica+privata) si care e pe plus, bine-merci, sau cea a Spaniei, tara ce inregistreaza deficite bugetare in fiecare an ( e numai pe minus pe ultimii 25 de ani...de fapt in ultimii 40 de ani, doar in 3 ani a fost si ea pe plus ).

      Judecand doar la suprafata, situatia de moment, iti pot scapa problemele sistemice cu care se confrunta o tara sau alta. Totusi, n-ar trebui sa fie prea greu sa-ti dai seama care's aia ce traiesc bine din cauza ca-si pot permite, relativ la cat muncesc si cat castiga ... si care traiesc bine din cauza ca nu sfiesc sa se imprumute in prostie.

      Deh, ingrijorarea de care vorbesti e problema oamenilor mai putin educati sau inteligenti ... se ingrijoreaza din orice ... nu au capacitatea de a gandi la rece (sau mai simplu de a gandi) si sar repede sa dea din clanta dupa cum starea afectivo-emotionala de moment le dicteaza.
      • -2 (6 voturi)    
        :) (Joi, 17 noiembrie 2011, 6:34)

        vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui mvr

        "Deh, ingrijorarea de care vorbesti e problema oamenilor mai putin educati sau inteligenti ... se ingrijoreaza din orice ... nu au capacitatea de a gandi la rece (sau mai simplu de a gandi) si sar repede sa dea din clanta dupa cum starea afectivo-emotionala de moment le dicteaza." :)))))))))))))))))

        Sunteti amuzant/a (si acum m-am exprimat fara sa dicteze starea mea afectivo-emotionala).

        Nu cunosc cat de educat e Juncker (desi m-as putea ajuta de internet, dar nu ma intereseaza) spre deosebire de dvs care stiti si ca e mai putin inteligent.

        As vrea sa va aud ce veti spune cand veti afla ca si Marea Britanie are probleme! si asta se va intampla cat de curand. Mai aveti putintica rabdare.
        • +3 (5 voturi)    
          ce va tot ofuscati ? (Joi, 17 noiembrie 2011, 10:00)

          toma [anonim] i-a raspuns lui vercingetorix

          problema-i urmatoarea gracia are aprox 250mil E datorie,ce reprezinta aprox 250% din pib.(si nu-si poate plati datoria cat va fi ea grecie decat daca-si vinde cateva insule ! )
          germania poa sa aibe 1500mil E datorie,ca asta reprezinta poate 30% din pib !
          si anglia la fel !
          ce mare descoperire,cand se stie ca toate tarile-s datoare !
  • +2 (6 voturi)    
    Monsieur Juncker (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 23:49)

    Regent [utilizator]

    Ar trebui sa fie mai clar. datoria ca procent din PIB sau ca valoare absoluta? sa nu uite ca Germania are un PIB de 2,5 mai mare decat Spania. Si cu siguranta isi gestioneaza datoriile mai bine decat PIIGS
    • +4 (4 voturi)    
      Da! (Joi, 17 noiembrie 2011, 7:19)

      omo [anonim] i-a raspuns lui Regent

      Raspunsul este da, la ambele intrebari. Pe 2010 Germania avea o datorie publica de peste 83% din PIB in timp ce Spania avea aproximativ 61%. Evident ca si in cifre absolute datoria Germaniei este de cateva ori mai mare.
  • -3 (7 voturi)    
    nwo step1 (Joi, 17 noiembrie 2011, 0:03)

    dan [anonim]

    nwo = disparitia statelor si preluarea puterii de catre corporatii si evrei.
    Step 1. Distrugerea statelor cu ajutorul politicienilor corupti. Sa fim seriosi; statul ia prin impozite, tva.. 50% din tot ce misca in tara respectiva. cum sa ajunga sa aiba datorii la niste banci care acum 50 de ani nu aveau nici un ban in cont?
    Step 2.Crearea haosului
    Step 3.Oameni disperati, dezordine, foamete
    Step 4.Oamenii ^i primesc cu bratele deschise pe "salvatori"
    Step.5 (in desfasurare) reducerea capacitatii intelectuale a prostimii si limitarea duratei de viata la max 40-45 de ani; folositi doar ca sclavi pana cand robotii vor prelua munca
    Step 6. Crearea unei noi specii umane din copiii conducatorilor prin inginerie genetica; cu capacitate intelectuala sporita si cu durata de viata peste 1000ani (ongoing)

    majoritatea trepadusilor din politica i fortele militare nu se califica pentru pasul 6; desi le-a fost promis ca da.
    • +1 (5 voturi)    
      :))))))))))))) (Joi, 17 noiembrie 2011, 4:43)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui dan

      lol ... tu de unde ai mai scapat ?

      Favorita mea de mai sus e "reducerea capacitatii intelectuale a prostimii " :))))).

      ... deci altii sunt vinovati ca pe tine nu te duce capul deloc... strainii iti reduc capacitatea intelectuala :)))
      • -3 (3 voturi)    
        unii-s mai destepti, altii mai clontosi (Joi, 17 noiembrie 2011, 13:51)

        qwe [anonim] i-a raspuns lui mvr

        daca nu s-ar vedea cu ochiul liber ca omenirea urmeaza cursul amintit mai sus, cu atat mai mult Romania, ti-as mai intelege nedumerirea (nu si dreptul de a ataca o opinie). sigur, unii se impotrivesc mai mult ca altii, la noi tocmai asta e politica: sa fie debandada, lipsa de incredere, haos. sa nu ne pese unii de altii. sa nu ne mai pese, in general, nici de copii nostri prin mizeria morala si altcumva pe care consimtim sa o lasam in urma. cat despre cercetarile pentru prelungirea vietii celor "alesi" se stie demult. si a scris nu neaparat hotnews, ci si alte publicatii din strainatate. poate de aia se bate moneda acum pe limitarea dreptului la informare. faptul ca in Romania dreptul la viata, la educatie, la un viitor este interzis mai mult ca in alte tari nu arata decat ca avem o clasa politica (si nu numai) cu mult mai dezgustatoare ca altii. si are dreptate dan: ce prost isi inchipuie ca toate rapandulele de copii, fara nici cea mai mica educatie si cu o totala lipsa de respect fata de tot ceea ce ii inconjoara, vor primi dreptul de a supravietui?!? hai sa fim seriosi... trist este ca in toata aceasta mizerie nu supravietuiesc multi oameni care cred in valori adevarate si care ar fi putut schimba, poate, sensul "evolutiei". nwo nu mai e demult teorie, ci realitatea in cele mai mici detalii.
  • +1 (3 voturi)    
    jumatate de adevar (Joi, 17 noiembrie 2011, 0:25)

    tudor [anonim]

    daca e cumva adevarat ceea ce spune acest personaj oricum e un adevar spus pe jumatate.
    pentru ca, pentru a fi corect pana la capat, ar fi trebuit sa continue spunand ca spre deosebire de cei din sud si nu numai, Germania nu are si nici nu va avea vreodata probleme in a se imprumuta pentru ca nu va avea nicicand probleme in a restitui banii imprumutati.
    mai probabil insa, omul, avand si el o functie acolo, incepe sa fie deranjat de faptul ca Germania a inceput sa preia haturile si sa nu mai accepte ca tot felul de neaveniti sa decida dupa bunul lor plac.
    • 0 (4 voturi)    
      Serios? (Joi, 17 noiembrie 2011, 11:48)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui tudor

      hai sa ii dam un test germaniei, si anume o dobanda de peste 7% cum e cea a italiei, sa vedem atunci cand e de puternica si cum isi achita ratele. Italia nu avea probleme inainte sa creasca dobanzile, isi achita creditele la dobanzi normale. Hai sa mai terminam cu robotii germani, nu de alta dar nu-i pot numi oameni. Toti gresim dar sa nu exageram ridicand tarile nordice in slavi ca nu mai este mult si pica si ele si vai de capul lor cand pica de acolo de sus unde au fost inaltate.
  • +3 (5 voturi)    
    asa e (Joi, 17 noiembrie 2011, 7:21)

    catelu [utilizator]

    Si Dinu Patriciu are o datorie mult mai mare decat a mea. Ce loser!