Irlanda. Mii de functionari publici isi pierd locul de munca

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 18 noiembrie 2011, 7:23 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul irlandez a anuntat, joi, desfiintarea a mii de locuri de munca in sectorul public, in momentul in care autoritatile pun in aplicare un plan de salvare "dureros" in valoare de 85 miliarde de euro, scrie presa internationala.

"Pentru prea mult timp am ignorat reforma guvernului, am lasat-o deoparte. In aceste vremuri dificile din punct de vedere economic, trebuie sa actionam mai inteligent cu resursele noastre limitate", a declarat prim-ministrul irlandez Enda Kenny.

Numarul de functionari publcii va fi redus cu 23.500 intre sfarsitul anului 2011 si 2015, potrivit ministrului irlandez pentru Reforme si Cheltuieli Publice, Brendan Howlin. Pana in 2015, "numarul de angajati la stat va scadea cu 37.500 fata de 2008, adica va fi o reducere de 12%", a adaugat el.

Guvernul a decis, de asemenea, sa se incheie cu un program de descentralizare a serviciilor ministerelor anuntat in 2003.

Irlanda a fost aruncata intr-o criza economica majora in urma prabusirii sectorului bancar. Tara a trebuit sa accepte in noiembrie 2010 un ajutor financiar international de 85 miliarde de euro in schimbul unor noi economii si unor reforme structurale.











2230 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    .... (Vineri, 18 noiembrie 2011, 7:58)

    eu [anonim]

    Romania FYI....
  • +7 (7 voturi)    
    pai si (Vineri, 18 noiembrie 2011, 9:34)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    curtea lor constitutionala e de acord? A fi functionar la stat nu e un drept cistigat pe viata?
  • +1 (3 voturi)    
    ce ticalosi (Vineri, 18 noiembrie 2011, 10:02)

    catalin [anonim]

    ei nu se gandesc la bietii oamenii aia ca au rate la banci pentru masina de spalat, frigider, televizor, casa si masina?
    ei nu se gandesc la bietii oamenii aia ca nu o sa-i angajeze nimeni in privat pt ca nu stiu sa faca nimic?
    din o sa traiasca acum?
    e inacceptabil, sa dea statul in judecata.
    • +1 (1 vot)    
      cum sta treaba. (Vineri, 18 noiembrie 2011, 11:15)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      Statul e un prost administrator. E de bun simt sa inceapa taierile din propria ograda. Daca statul era un bun administrator, nu se ajungea la criza, si prin asta indivizii aia isi justificau cumva salariul.

      Cam acelasi lucru e si la noi, dar noi in loc sa dam afara in grup, taiam salariile la toti; sa demotivam si mai tare pe cei ce lucra, ciar si pe cei putinii competenti.
  • +1 (1 vot)    
    Bugetari poilitici afara (Vineri, 18 noiembrie 2011, 15:39)

    Ioana [anonim]

    Pe cand si in Romania ? Cand dam afara vreo 100000 de bugetari politici ?Ei se afla in primariile infiintate de vreo 8 ani incoace. Unii isi mai dau si sporuri, altii se plimba prin vacante etc.
    • +1 (1 vot)    
      Fii serios! (Vineri, 18 noiembrie 2011, 19:39)

      Klopo_tare [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      In cazul in care nu stii, 100 000 de bugetari au fost angajati doar in perioada guvernului liberal!!! Cu tehnologia IT actuala, s-ar putea da afara circa 1 000 000 - UN MILION!!! - de bugetari din 1 400 000 actuali, plus nustiucatzi functzionarei din administratiile locale. Dar dispare parghia politica de control/influentzare/manipulare a populatziei.
  • -1 (1 vot)    
    Statul n-are bani ?! Zau ? (Vineri, 18 noiembrie 2011, 16:14)

    BX [anonim]

    Hai sa luam cazul Greciei. E in criza. N-are bani.

    1. Pe data de 5 octombrie a aparut o informa?ie într-un ziar suedez în care se arata ca de?i a ramas fara bani de salarii ?i pensii, Grecia a cumparat 400 de tancuri M1A1 Abrams de la americani. Conform informa?iilor de pe SvD, costul celor 400 de tancuri se ridica la câteva zeci de milioane $.

    2. Publica?ia germana Der Spiegel a pucblicat un articol în care arata ca grecii au dat peste un miliard de euro pentru 4 nave de razboi - fregate ultramoderne de tip FREMMluate de la francezi, acest contract riscând sa tensioneze rela?iile dintre Germania ?i Fran?a.

    3. Înglodate în datorii atât de mari, încât insolvabilitatea lor ameninta cu o criza a "Zonei Euro", Grecia si Portugalia au gasit bani pentru a cumpara submarine germane. Grecia negocia achizitia a doua submersibile, în schimbul a unui miliard de euro, la începutul acestui an, în lunile agitate care au precedat acordarea unui împrumut de 110 miliarde euro de la UE si FMI.

    Am comentat inteligent ?

    Vedeti voi dragi cititori, intre ce vi se prezinta la stiri si ce se intampla in realitate e diferenta ca de la alb la negru.