Standard & Poor`s comite a doua gafa intr-o saptamana. Dupa Franta, a venit randul Braziliei

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 18 noiembrie 2011, 9:50 Economie | Finanţe & Bănci

Exact la o saptamana dupa ce anuntase din greseala ca a redus ratingul de top AAA al Frantei, agentia americana de evaluare financiara Standard & Poor`s a comis joi o noua gafa joi. A anuntat ca a imbunatatit calificativul pentru Brazilia publicand, de fapt, ratingul pe care tara il avea deja.

Intr-un comunicat de presa, agentia americana a spus ca a imbunatatit cu o treapta ratingul Braziliei, la BBB-, greseala rectificata rapid. Si, pe buna dreptate. Calificativul Braziliei era deja BBB-, iar agentia l-a crescut, de fapt, cu o treapta la BBB, comenteaza Reuters.

Un purtator de cuvant al S & P a declarat agentiei Reuters ca titlul incorect a fost trimis anumitor abonati si a spus ca va cerceta cum a aparut eroarea.

Investitorii au avut insa un soc mai mare saptamana trecuta, cand S & P a trimis din greseala unor abonati stirea ca ratingul Frantei a fost revizuit in scadere, eroare care a dus pentru putin timp la scaderea actiunilor pe piata americana.

S&P si-a recunoscut ulterior greseala si a reconfirmat calificativul Frantei la "AAA", cu perspectiva stabila.

Richard Smith, un trader al companiei Faros din Connecticut a declarat ca titlul incorect al informarii privind economia Braziliei nu este o greseala minora, astfel de erori putand destabiliza piata si asa nervoasa si foarte atenta la evolutiile economiei globale.


Citeste mai multe despre   










7821 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Varza (Vineri, 18 noiembrie 2011, 10:09)

    anonim [anonim]

    Prea multe erori... Cineva trebuie sa zboare!
    Cred ca ar trebui sa ii controleze si pe ei cineva...
    • +8 (10 voturi)    
      S&P = Superficial & Pathetic (Vineri, 18 noiembrie 2011, 10:55)

      Pep [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Poate ar trebui ignorati, nu controlati. Pana la urma fac prea multe gafe pentru a mai fi luati in seama!

      Pentru mine - ce-i drept, putin conteaza :) - ceea ce decreteaza S&P valoreaza la fel de mult ca si parerile lui Jiji...
      • +2 (6 voturi)    
        asasini economici (Vineri, 18 noiembrie 2011, 11:36)

        periscop [utilizator] i-a raspuns lui Pep

        N-ai cum să ignori aceste agenţii de rating fiindcă au un impact major asupra situaţiei economice mondiale.

        Nu e doar opinia mea că agenţiile respective sunt responsabile în mare parte de actuala criză economică mondială.
        • +2 (4 voturi)    
          remember 2008? (Vineri, 18 noiembrie 2011, 18:04)

          Dana43 [utilizator] i-a raspuns lui periscop

          O banca americana a primit rating maxim cu 3 zile in ainte de parbusire. Cine da rating agentiilor de rating?
          • 0 (2 voturi)    
            Rating-ul si zvonurile (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 13:31)

            Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui Dana43

            Rating-ul si zvonurile: motorul economiei capitaliste. Vrei sa prabusesti o institutie financiara, raspandesti zvonuri negative despre ea. Lucru facut din 1930 incoace.
    • +1 (1 vot)    
      amatori.... (Vineri, 18 noiembrie 2011, 17:24)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      si cand te gandesti ca se invart mii de miliarde la semnul lor....prea mari amatori
  • +6 (6 voturi)    
    Cu atat mai bine (Vineri, 18 noiembrie 2011, 10:13)

    unul [anonim]

    Cu atat mai bine ca economia mondiala sa nu se mai ia dupa o amarata de agentie.Nu am priceput niciodata de ce marile tari tremura in fata unei neica nimeni de agentie.exact cum as spune eu de maine este vara si toti ma cred.Idiotii aia de la agentia de cartier si prostii care o asculta au destabilizat economia mondiala.
    • 0 (0 voturi)    
      Uite ce cred eu ... (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 0:35)

      Leeview [anonim] i-a raspuns lui unul

      Daca tu ( sau eu ) vrei sa iei 100.000 euro imprumut de la o banca, daca nu garantezi cu ceva baban ( in ultima vreme cu ceva de cel putin 120.000 euro ) nu primesti nici un sfant. Poti sa ai salariu mare, sa garanteze directorul firmei pentru tine, sa stai in cap si apoi in maini, tot zero euro primesti. Nu ai garantie, nu primesti bani.

      Dar daca esti o tara, primesti 100.000.000 euro fara sa pui nimic garantie ( nici macar chiolotii ministrului de finante ). Totul se ia in calcul in functie de "notele" date de cele trei "amarate de agentii".

      Din aceasta cauza tremura chilotii tuturor guvernantilor la orice miscare a unei agentii de rating. Fara nota buna, no money.
  • +21 (21 voturi)    
    Rugaminte (Vineri, 18 noiembrie 2011, 10:20)

    Minime [anonim]

    Hotnews, va rog, nu incepeti si voi cu titluri "teaser" in care nu spuneti nimic concret urmate de "...vezi aici" doar ca sa faceti o afisare in plus.

    E tabloitizare si voi sunteti prea seriosi pt asta. Tocmai ce am renuntat la Capital pt ca in ultima vreme abunda in "SURPRIZA" "SOCANT" si "...vezi aici".

    Oricum noi citim articolul, chiar daca dati date concrete in titlu, ca sa vedem detaliile si comentariile.
    • +8 (8 voturi)    
      corect (Vineri, 18 noiembrie 2011, 10:41)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Minime

      fix ce voiam si eu sa spun...
      poate modificati totusi titlul...
    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Vineri, 18 noiembrie 2011, 16:07)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Minime

      Am observat şi eu în ultima vreme această tendinţă supărătoare. Am alergie la asemenea titluri şi evit să deschid articolele în care autorul deja din titlu ne crede prostime cititoare de Libertatea, Click, Cancan, sau alt kkt.
  • +3 (3 voturi)    
    eroare (Vineri, 18 noiembrie 2011, 10:22)

    cezar [anonim]

    Cred ca aceste erori s-au mai petrecut pana acum. Ele se vad acum, fiindca spre deosebire de alte perioade in timp toti ochii privesc f atent cateva tinte. Cred ca si agentiile sunt sub presiune, desi ele tot unelte raman.
  • +4 (4 voturi)    
    Bullsh... (Vineri, 18 noiembrie 2011, 10:28)

    martianu [anonim]

    Sunt un numar redus si select de oameni care se imbogatesc masiv in urma asa ziselor greseli, in timp ce alte sute de milioane saracesc.
    Mi se par o prostie colosala aceste agentii de rating, atata timp cat dupa astfel de greseli ele nu au nici o responsabilitate juridica.
    • 0 (0 voturi)    
      ce respnsabilitate juridica? (Vineri, 18 noiembrie 2011, 11:54)

      bbk [anonim] i-a raspuns lui martianu

      astia sunt niste economisti/statisticieni/etc care aduna date economice din diverse surse si apoi fac niste estimari.

      tu, daca vrei, ii asculti, si actionezi in consecinta, sau nu ii asculti, si faci de capul tau.

      daca ei sunt tantalai si fac greseli, este problema lor, de imagine. si e si problema ta, ca in loc sa faci si tu niste calcule, ii crezi pe ei.

      de cind cu criza asta, oamenii au inceput sa fie atenti la ce spun agentiile de rating, si sa nu ii mai creada chiar asa de usor. totusi, aia de la bursa, panicati cum sunt tot timpul, imediat incep sa cumpre sau sa vinda, depinde de ce zice o agentie de rating, fara sa si gindeasca prea mult (ca nu au timp de gindire, in lacomia lor, trebuie sa fie rapizi, sa nu le ia cineva fata)
  • +2 (2 voturi)    
    limbistii astia... (Vineri, 18 noiembrie 2011, 10:28)

    Gigi [anonim]

    nu sunt decat niste momai in mana americanilor. Si nu fac altceva decat sa se joace cu situatia unor state. Puscaria sa va manance...
    • +2 (4 voturi)    
      in mana caror americani ? (Vineri, 18 noiembrie 2011, 10:55)

      jiji [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      ca si cu guvernul american au avut contre.

      hotnews a schimbat si bine afacut. scrisese americanii, apoi au modificat cu agentia americana.
      agentia este cu sediul in america, dar nu reprezinta america. este mult mai la mana marii finante internationale, decat la mana americanilor.

      propun ruperea in doua: standard sa ramana in america, poors in china, sau la rusi. :-)
  • -2 (2 voturi)    
    ma repet (Vineri, 18 noiembrie 2011, 12:38)

    oana [anonim]

    ma repet zicand ca Agentiile de Rating TREBUIE desfiintate. Fac numai gafe si nu sunt decat niste mancatori de rahat turcesc. Din cauza lor, totul merge asa de prost si bursele reactioneaza imediat la orice spusa, parere, opinie a acestor agentii. Nu este normal. Cum era acum 10 ani, 15 ani??

    Sa fie desfiintate fara drept de reorganizare niciodata!!
    • +2 (2 voturi)    
      pfuai (Vineri, 18 noiembrie 2011, 13:16)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui oana

      Draga oana, agentiile astea au o varsta de aprox 100 de ani. Daca n-ar fi fost utile, ar fi "murit pe limba lor" in tot acest timp, asta e o regula de baza a economiei de piata. Atata vreme cat un guvern se impacienteaza si miliarde de dolari fluctueaza la anunturile facute de ele, ar trebui sa te-ntrebi ce-ti scapa din vedere si cum de tu esti singura persoana clarvazatoare intr-un ansamblu de oameni de afaceri, economisti, finantisti.
    • +2 (2 voturi)    
      Bravo,sa ii terminam! (Vineri, 18 noiembrie 2011, 13:27)

      traian [anonim] i-a raspuns lui oana

      Bravo,faina propunere! Sa terminam cu bursele care reactioneaza! sa trecem la bursele care nu reactioneaza,sa nu ne luam dupa evidente si sa nu credem nici macar ce vedem! Sa fim orbeti ca tot nimerim pana la urma Braila,nu?
  • +2 (2 voturi)    
    Greseli? (Vineri, 18 noiembrie 2011, 13:21)

    Toma [anonim]

    Astea nu sunt gafe...nu sunt erori...sunt actiuni cu scop precis si bine gandite. Putintica panica si confuzie e mana cereasca pentru cine urmeaza sa speculeze prin ape tulburi. Agentiile de rating sunt platite sa spuna ceea ce suna bine pentru cei care le platesc. Refuz sa cred ca la nivelul respectiv de expertiza se poate da cu batu'n balta asa toata ziua buna ziua.
  • 0 (0 voturi)    
    Poate ca toata chestia (Vineri, 18 noiembrie 2011, 15:30)

    sile231 [utilizator]

    E facuta cu intentia de a discredita aceasta agentie. Daca as fi in conducerea ei as lua in considerare aceasta ipoteza. O zi buna !