Intalnire intre presedintele Basescu si Mugur Isarescu la Palatul Cotroceni, fara premierul Boc

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 noiembrie 2011, 10:36 Economie | Finanţe & Bănci

Presedintele Traian Basescu si guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, se intalnesc, marti dimineata, la Palatul Cotroceni, discutie la care, potrivit unor surse din Palatul Victoria, premierul Emil Boc nu participa, relateaza Mediafax.

Intalnirea va dura aproximativ 45 de minute, urmand ca guvernatorul sa se deplaseze ulterior la sediul Institutului Bancar Roman, unde va sustine un discurs, au confirmat, pentru HotNews.ro, surse apropiate sistemului bancar.

"Intalnirea dintre seful statului si guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei a fost programata din scurt, dar face parte din cadrul intalnirilor periodice", au declarat surse oficiale.

In ultimii ani au mai fost programate astfel de intalniri intre presedinte si guvernatorul BNR, unele dintre acestea fiind anuntate public de catre cele doua institutii.

Intalnirea dintre Basescu si Isarescu are loc in contextul in care Romania a esuat in incercarea de a se imprumuta in dolari pe piata americana prin programul de emisiuni MTN (Medium Term Notes), iar Guvernul se pregateste sa aprobe, in aceasta saptamana, proiectul de buget pentru anul viitor. De asemenea, pietele financiare sunt tensionate, iar cursul leu-euro s-a apropiat in ultimele zile de cotatia maxima istorica.

Romania a esuat in incercarea de a se imprumuta in dolari pe piata americana prin programul de emisiuni MTN, dar nu renunta la emisiunea programata pentru SUA, unde va reveni atunci cand conditiile vor fi favorabile.

Reprezentanti ai Ministerului Finantelor au participat recent la intalniri cu investitori in Marea Britanie si SUA pentru promovarea emisiunii de obligatiuni in dolari.

Ministerul Finantelor a pregatit o emisiune de obligatiuni romanesti denomiate in dolari pe piata SUA cu o valoare minima de 500 de milioane de dolari si un nivel maxim de 2 miliarde de dolari, care urma sa fie lansata la jumatatea saptamanii trecute, potrivit unor surse guvernamentale.

Agentiile Fitch si Standard&Poor's au inrautatit la negativa perspectiva de rating a Ungariei, aflata pe ultima treapta recomandata pentru investitii, iar retrogradarea in categoria "junk" pare numai o chestiune de timp, potrivit Financial Times.

Ziarul britanic scrie ca Ungaria a fost lovita din plin de agravarea crizei din zona euro, iar problemele celei mai indatorate economii din Europa Centrala si de Est ar putea indica un nou val de contagiune in regiune.

Budapesta "a indurat" trei licitatii dificile pentru vanzarea de obligatiuni intr-o saptamana, randamentele au urcat puternic, iar forintul s-a depreciat la un minim istoric.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4452 vizualizari

  • -2 (22 voturi)    
    Boc ala micu' (Marţi, 22 noiembrie 2011, 10:44)

    bozo [anonim]

    Normal, se intalnesc oamenii mari sa disute treburile tarii la o cafea irlandeza. Boc ala micu' isi papa lapticu' acasa la ora asta si o sa afle ce trebuie sa faca dupa ce taticu' si nenea Mugur hotarasc mersul lucrurilor.
    • +1 (15 voturi)    
      podgoreanu si vaporeanu (Marţi, 22 noiembrie 2011, 10:57)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui bozo

      Tare mi-e mie ca si astia doi primesc deciziile in plic. Asta nu inseamna insa ca nu le face placere.
  • +3 (13 voturi)    
    Atentie! (Marţi, 22 noiembrie 2011, 11:05)

    Saw 40 [anonim]

    Urmeza statia Taieri Noi 30% peronul pe partea dreapta!
    • +7 (9 voturi)    
      30% e putin. (Marţi, 22 noiembrie 2011, 11:22)

      deno [anonim] i-a raspuns lui Saw 40

      Si asa Romania are cu 50% mai multi functionari decat Germania care e de 4 ori mai mare.

      Sunt prea multe primarii care au dublat numarul de angajati din 10 ani. Plin pe coridoare de paznici care nu fac nimic.
      • -1 (1 vot)    
        Cifre (Marţi, 22 noiembrie 2011, 16:28)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui deno

        Ne dai si niste cifre ca sa te credem?
        Vrei sa-ti zic de ce ai date eronate? Confunzi bugetarii cu functionarii drept urmare compari mere cu pere. Nu-i de mirare ca doar suntem pe Hotnews.

        Judecand dupa cifrele tale Germania are judecatori, militari, doctori si profesori de 2 ori mai putini decat Romania desi are o populatie de 4 ori mai mare.

        Pune-ti o compresa ca ai febra.
  • -2 (12 voturi)    
    Sa intelegem ca (Marţi, 22 noiembrie 2011, 11:10)

    haplea [anonim]

    BNR va bate moneda cu chipul lui Zeus? Ce va fi pe avers?
    • -1 (13 voturi)    
      Desigur! (Marţi, 22 noiembrie 2011, 11:41)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui haplea

      Pe avers va fi Zeus de Murfatlar, iar pe revers va fi Prima Doamnă Elena de Plescoix!
  • -1 (7 voturi)    
    F bine!!! (Marţi, 22 noiembrie 2011, 11:17)

    catalin_mattei [utilizator]

    daca nu vine premierul nu va mai trebui sa raspunda guvernatorul la intrebari penibile care sa dovedeasca lipsa de cunostinte a lui Boc... ii vor ajunge intrebarile tatucului ...
  • +3 (3 voturi)    
    trebuia sa vina si boc (Marţi, 22 noiembrie 2011, 11:18)

    anonim [anonim]

    poate este bine ca un tehnocrat sa preia sefia guvernului sau sa fie prim vice -prim-ministru
    • -1 (3 voturi)    
      Pai... (Marţi, 22 noiembrie 2011, 11:58)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      a fost una din ideile presedintelui deloc sustinuta de partidul domniei sale ( cu unele mici exceptii).. si sa fim sinceri! nu s-au gasit nici tehnocratii care sa doreasca sa isi distruga renumele de profesionisti avand in vedere ca presedintele roman are mereu pretentia ca oricine sa il asculte.. tocmai datorita implicarii presedintelui in actul de guvernare nu s-a reusit un guvern condus de tehnocrat... sa nu uitam discutiile avute cu ceva timp in urma pe aceasta tema ( excludem orice comentariu al Opozitiei care are interesul de a fi haos in sanul Puterii)
  • +3 (7 voturi)    
    :) (Marţi, 22 noiembrie 2011, 11:23)

    alex [anonim]

    Pai B & B sunt tot timpu de manuta?

    Cand Boc se duce sa vorbeasca cu Isarescu, se sesizeaza cineva ca nu participa si Base?

    Lasati titlurile prostesti.
    • +3 (3 voturi)    
      lung prilej de certuri (Marţi, 22 noiembrie 2011, 12:12)

      tropaceanu [anonim] i-a raspuns lui alex

      dar, mai ales, de ipoteze !

      c'asai romanul, fire iscoditoare !
      think in advance ! :-)
  • -1 (9 voturi)    
    Este normal! (Marţi, 22 noiembrie 2011, 11:28)

    Alin [anonim]

    Normal că nu participă şi premierul Emil Boc din guvernul cu acelaşi nume condus de Preşedintele Traian Băsescu, Conducătorul nostru Neobosit! Şi nu pentru că ar urma să fie demis, ci doar pentru că doar Preşedintele Traian Băsescu, Conducătorul nostru Neobosit şi guvernatorul BNR Mugur Isărescu trebuie să ştie ce au făcut cu cele 20 de miliarde de euro luate de la FMI, centura aceea de siguranţă luată ca să trăim şi noi bine! În rest, nu trebuie să mai ştie cineva, decât atunci când va trebui să dăm banii înapoi!
  • 0 (4 voturi)    
    ce prostie (Marţi, 22 noiembrie 2011, 11:34)

    ploiesteanu [utilizator]

    ce sa caute boc ? Chiar daca ar fi ajuns, i-ar fi dat o jucariuta sau l-ar fi trimis la joaca pe afara sa se joace frumos.
  • +1 (3 voturi)    
    e groasa (Marţi, 22 noiembrie 2011, 11:34)

    demaGOGU [anonim]

    bancile vestice isi retrag masiv liniile de credit din periferia EU(sorry...) iar cursul sta sa explodeze undeva la 5.6-6 ron\"iero"
    BNR incearca sa limiteze efectele "colaterale", not much it can do, though...
    • +2 (2 voturi)    
      iesirea din criza (Marţi, 22 noiembrie 2011, 12:24)

      grover cleveland [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      faraonii au construit sistem de irigatie si pirmide
      americanii au construit cai ferate si sistemul de autostrazi, cel mai mare din lume
      nemtii lui hitler au construit au asfaltat sosele si'au construit autostrazi.
      toate astea, dainuie si azi.

      solutia romaneasca: lasati leul liber, tipariti lei, intr'o inflaie controlata, si treceti tare pa infrastructura.
      drumuri, poduri, aductiuni de apa potabila in toata tzara, gaze, canalizare, autostrazi.
      dati de lucru oamenilor.
      singura solutie adevarata, care a lucrat de la faraoni pana azi.

      dece china ? pentru ca nu si'a lasat moneda in voia pietii. pentru ca, in china se foloseste yuanul, pe care'l tiparesc cum vrea muschiul lor si pe care'l tin jos in comparatie cu valutele forte.
      si construiesc in prostie.

      sa traiti bine, mai draga !
      • +1 (1 vot)    
        mai draga :) (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:33)

        qwe [anonim] i-a raspuns lui grover cleveland

        ai putea avea dreptata insa uita ca Romania are politici stabilite de alte "cabinete". are drreptate cineva mai sus cand zice ca poate cei doi primesc deciziile la plic si ca, probabil, le place. niste interese au avut grija sa sprijine anumite persoane (din tot esichierul politico-economic) sa fure la greu asa incat sa nu mai aiba cale de intoarcere. toate astea ar putea fi rezolvate daca niste romani de bun simt ar prelua initiativa, insa s-a avut grija ca romanul de rand sa aiba supravietuirea pe primul plan, si apoi imoralitatea in toate formele sale pe al doilea, inclusiv prin puterea exemplului. in ce-i priveste pe cei care si-au construit averi fabuloase pe cadavrele altora (la propriu si la figurat), ei nu spera acum decat ca societatea sa faca implozie si au convingerea ca ei vor supravietui. only time will tell... pacat ca nu au avut atata minte cat sa se opreasca la timp.
  • -1 (7 voturi)    
    Boculeţ - copil de mingi (Marţi, 22 noiembrie 2011, 11:35)

    periscop [utilizator]

    Iată încă o dovadă că Boc face figuraţie în fruntea guvernului Băsescu.
  • +1 (3 voturi)    
    Iaca aici guvernatorul (Marţi, 22 noiembrie 2011, 11:38)

    Niggerson [utilizator]

    http://www.money.ro/cum-prc-c8prc-99i-au-batut-joc-bancile-de-clienprc-c8prc-9bii-buni---varianta-romaneasca-a-crizei_1165306.html
  • -1 (7 voturi)    
    ce sa caute Boc?! (Marţi, 22 noiembrie 2011, 11:59)

    costica [anonim]

    El oricum nu intelege nimic din ceea ce discuta Basescu cu Guvernatorul...
    Ii va spune Basescu pe urma ce trebuie sa faca Guvernul.....
    De ce altfel nu-l ia TB nici la Brusselles cand merge?! Niciodata nu l-a luat... asta spune multe, il cheama pe urma la el si-i povesteste ce si cum trebuie sa faca Guvernul....
    Asa va fi si acum..... Boc oricum face figuratie la guvern, cine mai crede azi ca el conduce Guvernul ?!
  • 0 (0 voturi)    
    of-of-of... (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:41)

    bubu [anonim]

    terminati cu prostiile. Boc e la proces cu Vintu. puscariabilul iroseste timpul oamenilor cu treaba.