Mugur Isarescu: Relatia dintre bancher si client trebuie sa fie de colaborare, nu de ucidere reciproca

de DP     HotNews.ro
Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:29 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
Industria bancara se afla la o rascruce istorica. Motivul este ca increderea s-a erodat. Nu numai in Romania, ci peste tot, a explicat marti Guvernatorul Isarescu la o conferinta pe teme de etica bancara, organizata de Institutul Bancar.
Vezi in continuare cele mai importante declaratii ale lui Mugur Isarescu

  • Niciodata nu s-a discutat despre criza ca acum. Categoric a fost un “overshooting” la faptul ca anterior s-a mers pe ideea de libertate totala, inovare in exces, ba l-au citat pe batranul Adam Smith si legat de lacomie.
  • In vremea cand aparea Avutia Natiunilor, normele etice erau foarte puternice. Lumea mergea la biserica. Din aceasta perspectiva, faptul ca intr-o societate umana mult transformata, in care apar suprapuneri intre civilizatia globalismului si cea religioasa, cu capacitate de comunicare extrem de rapida, o discutie despre normele etice nu trebuie sa fie surprinzatoare.
  • Industria bancara nu numai la noi este la o rascruce istorica. Motivul este ca s-a erodat increderea in aceasta industrie. Nu stiu pana unde va ajunge aceasta normare a eticii, dar unele norme vor prinde viata.
  • Se discuta astazi foarte mult despre remuneratia bancherilor si nu fara motiv. Se discuta despre morala bonusurilor, despre modelul de business bancar. Mai avem problema reglementarilor prudentiale.
  • Traim o perioada de avant a reglementarii- toata lumea astazi reglementeaza.
  • Increderea depinde de calitatea bancherului, sa va fie clar.
  • Participam la Basel si ne retrageam cu bancherii si discutam. Un subiect era de pilda cum in viitor creditele vor fi date de un computer. Pana acolo se ajunsese. Ori, creditul e o relatie umana, de incredere.
  • Nu un computer trebuie sa intermedieze acordarea de credite. Trebuie sa se revina la functia de baza a bancherului.
  • Relatia dintre bancher si client trebuie sa fie de colaborare, nu de ucidere reciproca.
  • Stiti ce a mai distrus increderea? Niste formule sofisticate aruncate pe pereti, din care reiesea ca toata lumea castiga.
  • Mai avem si bonusurile exagerate care s-au acordat si care au contribuit si ele la deteriorarea increderii.
  • La un moment dat au venit la mine cativa bancheri mari, de la banci din afara. Fiecare ma anunta ce cota de piata vrea sa obtina in Romania. Unul voia 7%, altul 14%... Cand am adunat cotele de piata, rezulta o cota totala de piata de 240%.


Citeste mai multe despre   










6329 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Lacomia este de vina (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:41)

    Adam si Eva Smith [anonim]

    Toti banii care lipsesc din Europa si SUA sund in China si India ,Vietnam sau Bangladesh. Impreuna cu locurile de munca respective.Companiile smechere au inchis fabricile si au concediat muncitorii .Au comandat produsele in China sau India si au venit cu ele inapoi pe piata . Banii au plecat in China su offshoruri.In tarile lor nu mai este nimic.Numai consumatori care nu mai au bani ca nu mai au servici.
    Situatia se reechilibreaza daca se impun cote si taxe vamale .Altfel nu este solutie. S-au distrus mediile economice .Este ca un ecosistem in natura .Prea multi lei prea putine antilope se termina ca mor de foame si leii.Si mai este ceva.Muncitorii chinezi si indieni exploatati la 1 dolar pe zi .Aici este baza prosperitatii chinei.Exploatarea muncii oamenilor la preturi derizorii.Muncesc sa manance.Ca sunt multi si fara valoare.
    • -2 (2 voturi)    
      :) (Marţi, 22 noiembrie 2011, 20:38)

      cosming [anonim] i-a raspuns lui Adam si Eva Smith

      ///Ce legatura are articolul cu ceea ce debitezi tu ?! Mai mult, mai sunt si altii ca tine care te voteaza!
      • 0 (0 voturi)    
        Made in Romania (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:56)

        Mu Ci In Ceai [anonim] i-a raspuns lui cosming

        Asta-i chinez,vame sau importator .L-a deranjat faza cu taxele vamale.Bine le-ar face.
  • +6 (8 voturi)    
    bancile intai (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:43)

    dan [anonim]

    cand a inceput criza toate firmele au facut ceva pt clientii lor, diverse promotii, reduceri de pret, au acceptat o reducere a profitului, mai putin bancile, acestea au mers tot spre o crestere a profitului, sub masca reesalonarii creditelor nu faceau decat sa prelungeasca perioada creditului, dar niciodata nu au scazut dobanda sau comisioanele
  • +7 (7 voturi)    
    Asiciatia Romana a Bancilor (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:46)

    demaGOGU [anonim]

    doar asociatia este "romana" pentru ca bancile nu's...
  • +2 (10 voturi)    
    Bancile (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:52)

    Bogdan C [anonim]

    Bancile ar trebui sa dispara sau sa fie transformate in institutii non-profit. Oricat ai incerca sa le controlezi, vor gasi intotdeauna modalitati de ocolire a regulilor. Americanii au inceput deja sa-si mute banii spre uniunile de credit.
    • 0 (0 voturi)    
      mda.. (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:11)

      LEVI [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

      tu vorbesti din partea oamenilor care au credite, dar uite ca eu am bani in banca interesul meu este ca banca sa faca profit, ca sa fie sigura si sa mi dea mai multa dobanda...si atunci?
      • 0 (0 voturi)    
        PROFIT vs LACOMIE (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:54)

        Stefan Nicolescu [anonim] i-a raspuns lui LEVI

        Sa-mi permiteti, sa-ti raspund si tie, Levi, si lui Bogdan. Exista o teorie financiar economica potrivit careia care spune ca daca ai o Banca Nationala (Centrala) puternica si o Trezorerie a Statului la fel de puternica, celelalte tipuri de banci (comerciale, investitii, etc) pot sa dispara. Iar daca la aceste doua institutii se adauga si oamenii bogati bancile chiar nu-si mai au rostul. Dar, asta este, in prezent o teorie, iar din nefericire, in realitate, bancile, in general, isi bat joc de clientii bancari si in particular si in special, clientii bancari din Romania sunt jefuiti si talhariti, la sange, de catre bancherii din Romania, in conditiile in care clientii bancari romani au cele mai mici venituri din U.E. si DAE din sistemul bancar romanesc sunt cele mai mari din U.E., adica nu exista o colaborare onesta si corecta dintre BANCHER si CLIENTUL BANCAR ROMAN, care sa aiba la baza o corelare directa dintre DAE si VENITURILE (de mizerie) romanilor care au credite in derulare. Solutiile rapide sunt, in primul rand, scaderea DAE la o singura cifra pt. cel mai scump tip de credit si proportional scaderea, celorlalte tipuri de credite, iar in al doilea rand refinantarea, obligatorie de catre banci, a tuturor creditelor la DAE cele mai mici de pe piata. Aceste 2 solutii ar reface increderea in banci, ar relaxa presiunea ilogica a bancilor asupra clientilor bancari romani si in final i-ar recapacita pe clientii bancari romani sa-si achite ratele la credite scazand astfel si nr. creditelor neperformante. A 3-a solutie rapida ar fi introducerea unei perioade gratie, pt. clientii bancari care o solicita, pe timp de 1(un) SINGUR AN, incepand cu 01.01.2012. In acest mod s-ar aplica cel mai vechi si bun principiu financiaro-economic din lume: cat mai putin de la cat mai multi. Lacomia, cu masura, e buna, dar lacomia paranoica e rea si distruge.
  • +1 (11 voturi)    
    mugurel a devenit filosof (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:52)

    daniel [anonim]

    parca nu vorbeste un economist sau un bancher, parca ar vorbi un profesor de filosofie. Mugurel asta vine acum sa ne predea lectii de moralidate cand jigodia de el e de 20 de ani supraveghetorul sistemului bancar din Romania. Cred ca nici la prosti nu mai prinde discursurile lui. Un ipocrit de om sub supravegherea caruia bancile si-au facut de cap. E vina mea ca m-am imprumutat dar e vina lui ca au fost si sunt pe piata contracte cu tot felul de clauze ilegale; nu am sa le enumar pt ca nu asta e scopul. M-am saturat sa-l tot aud latrand fara sa faca nimic in favoarea cetateanului.
    • -2 (6 voturi)    
      eu nu te inteleg... (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:06)

      gelu soferu [anonim] i-a raspuns lui daniel

      "E vina mea ca m-am imprumutat dar e vina lui ca au fost si sunt pe piata contracte cu tot felul de clauze ilegale"
      omule, dar nu ai citit contractul? aveai ochii inchisi?
      isarescu a spus: nu luati credite in franci elvetieni? de ce s-au luat astfel de credite? din lacomie...da, lacomia celor care s-au imprumutat.
      • 0 (4 voturi)    
        eu pe tine nu te inteleg (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:21)

        gelu bancheru [anonim] i-a raspuns lui gelu soferu

        In loc sa iti vezi de covrigul tau, stai pe net si spui prostii...
      • +2 (4 voturi)    
        Hmmm (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:47)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui gelu soferu

        Eu nu am luat niciodata niciun credit de la o banca...deci nu pot fi acuzat ca-i tin partea lui @daniel din interes propriu, dar sa stii ca are dreptate.
        Exista o multime de comisioane abuzive, ilegale, ascunse, modificate dupa cum vor bancile, etc,
        Asa ca lasa naiva intrebare retorica:""omule, dar nu ai citit contractul? aveai ochii inchisi?""
        Poate nu stii ca maldarul acela de foi(contract) nu putea fi luat acasa ca sa fie citit si nu putea fi inteles nici de juristi daramite de oameni obisnuiti.
        • +1 (3 voturi)    
          Nici eu nu am credit dar nenea MUGUREL (Marţi, 22 noiembrie 2011, 19:40)

          ogi [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

          spunele asta clientilor care au murit fie din cauza prostiei lor fie din cauza lacomiei bancilor.
          BAncile au uitat si uita ca fara clientii astia fraieri, dar multi mor , nu mai au viata.
          Cind bancle si-au omorit clienti ai tacut milc .Acum devii mare orator , dar vai clientii au murit .Ce-i de facut MUGUREL???????///
          • 0 (0 voturi)    
            corect ogi. e buna observatia (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:09)

            nenea [anonim] i-a raspuns lui ogi

            cand clientii murea pentru ca bancuile cresteau aiurea dobanda, ghidandu-se doar dupa indicatorul crescator, isarescu a tacut malc. atunci cand ordonanta 50 a incercat sa reglementeze ceva la contracteole vechi, isarescu a tacut malc, mai mult, a facut lobi in favoarea bancilor. de ce nu ne explica domnul isarescu cum a fost posibila cresterea dobanzilor la banci in functie de cresterea unui indicator, pentru ca dobanda sa ramana constanta sau chiar sa creasca cand acelasi indicator de referinta scadea? ce fel de relatie de colaborare este asta? noi dam bani si banca cere cat doreste....de acord, poate nu am inteles contractele, dar faptul ca ne-0au fraierit, nu se mai numeste colaborare isarescule
  • -1 (5 voturi)    
    expertiza judiciara in Romania (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:54)

    area [anonim]

    Detin in acest moment o expertiza judiciara in care se scrie negru pe alb ca 6,5 kilograme de aur fac azi in Romania fix 13 lei (noi).

    Calculul matematic este absolut corect in raport de legislatia in vigoare si atesta fara dubiu cat FURA statul roman.

    Dl. Isarescu cere ca relatia bancher client sa fie una de colaborare.

    Dar dl. isarescu uita ca aceasta relatie depinde extraordinar de mult de politica financiara si bancara pe care o promoveaza BNR-ul, adica o politica in care normativitatea este exatraordinar de exagerata, cica facuta cu scopul de a se induce o stare de incredere in sistemul bancar.
    Ori normativitatea exagerata induce exact starea inversa de anormalitate, pentru ca oricine va gandi ca a fost necesara adoptarea unui asemenea surplus de reguli pentru ca si bancherul dar si clientul se suspecteaza de incorectitudine.

    Asadar, sistemul bancar roman este fundamentat pe neincredere tocmai pentru ca aceasta a fost indusa de normativitatea exagerata.

    Iar acest exces normativ isi are originile in trecut, iar BNR stie bine asta...
    • +2 (2 voturi)    
      CUM ASA? (Marţi, 22 noiembrie 2011, 18:48)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui area

      6,5 kilograme de aur fac azi in Romania fix 13 lei (noi).


      poate le-o dai celor de la HOTNEWS sa intelegem si noi....ce zici?

      sa o scaneze si sa ne arate...sau?!
      • +1 (1 vot)    
        Cum sa nu (Marţi, 22 noiembrie 2011, 21:09)

        area [anonim] i-a raspuns lui Ana

        Nu am nicio problema de a o arata cui este curios.
        Problema este sa se doreasca cu adevarat in tara asta sa se cunoasca adevarul.

        Vreti un alt adevar?
        Cercetati singuri fondul arhivistic CC al PCR dosarul nr. 215/1944. E public la Arhivele Nationale Istorice Centrale.
        Va veti lamuri exact o mare dilema a zilei de 23 august 1944. Acolo este transcriptul intalnirii celebre, de pe placile audio...
        Mai departe aflati singuri daca sunteti curiosi.
  • +4 (8 voturi)    
    doar vorbe goale (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:56)

    FLO [anonim]

    In ultimii 3 ani bancile si-au calcat in picioare clientii buni platnici (vezi cazurile BCR si Volksbank) si toate astea s-au facut sub privirea "intelegatoare" a mugurului. Mi-e sila!
    • +3 (7 voturi)    
      chiar cu complicitatea lui (Marţi, 22 noiembrie 2011, 15:01)

      dan [anonim] i-a raspuns lui FLO

      de exemplu:
      in 2008 cand toata lumea lua credit imobiliar a lasat bancile sa dea credite in franci elvetieni, mai tarziu, cand au inteles toti ca asta e o greseala a limitat creditarea in franci
      exemplele pot continua
    • +5 (5 voturi)    
      Gresiti enorm (Marţi, 22 noiembrie 2011, 15:48)

      Gogu de la bancarie [anonim] i-a raspuns lui FLO

      Lucrez in domeniu de vreo 15 ani, de vreo 10 in jungle cu banci mai bune. BNR-ul (ca majoritatea bancilor centrale) nu are nici in clin nici in maneca cu relatia dintre banci si clienti. Toate normele BNR se refera la cu totul alte aspecte. BNR nu poate face absolut nimic legat de relatia dintre banca si client.
      Normele si legile care guverneaza relatia dintre client si banca sunt cele date de Parlament si verificate de OPC (sau cum i-o mai fi zicand) De parlamentarii aia care va tot promit tot felul de chestii (orez, zahar, ulei, galeti) dar nu fac ABSOLUT nimic in legatura cu legile si normele care guverneaza piata.
      Pe unde lucru acum, daca banca scrie 5% in contract si iti cere 5.1% este data in judecata pentru inselaciune, apare in toate ziarele si pe toate posturile si pierde procesul clar. In RO....
  • +1 (11 voturi)    
    Credibilitate (Marţi, 22 noiembrie 2011, 14:13)

    aura [anonim]

    "Se discuta astazi foarte mult despre remuneratia bancherilor si nu fara motiv. Se discuta despre morala bonusurilor , despre modelul de business bancar. Mai avem problema reglementarilor prudentiale."

    Etica, morala, lacomie, incredere - despre aceste lucruri ne tine lectii unul dintre cei privilegiati ce au trecut prin criza fara nici un fel de privatiune.

    Filosofeala financiaro-bancara ce precede un discurs electoral?
    • -2 (4 voturi)    
      n-a mincat (Marţi, 22 noiembrie 2011, 15:51)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui aura

      salam cu soia. ca matale. Matale ai mincat prea mult si in timpul asta te uitai si la antene. Normal ca acum ti-e rau, se vede clar din ceea ce scrii.
  • +4 (4 voturi)    
    bonusul e platit tot de clienti (Marţi, 22 noiembrie 2011, 14:17)

    dicava [anonim]

    deci, de ce eu trebuie sa platesc ceva extra ptr cel care prin natura muncii trebuie sa-si indeplineasca atributiile. presiunea e mare, iar distributia veniturilor nu mai e normala,ca in vremea cind bancile aveau venituri infernale si nu stiau ce sa faca cu banii...e normal ca salariile si bonusurile sa fie taiate....costuri mici, profit mai mic....e greu stiu, cum e sa mergi cu suv si apoi sa te nimeresti in lastun, ..inaceptabil ...
  • +8 (10 voturi)    
    d-l isarescu e (Marţi, 22 noiembrie 2011, 14:19)

    nahir [utilizator]

    glumet cand afirma "Relatia dintre bancher si client trebuie sa fie de colaborare, nu de ucidere reciproca ".
    n-am auzit de nicio banca ucisa de vreun client.
    invers insa.....
  • +3 (7 voturi)    
    iaserescu bancanescu (Marţi, 22 noiembrie 2011, 14:32)

    nenea [anonim]

    sunt convins ca pentru isarescu relatia cu bancile este una de dragoste. pentru ceilalti clienti nu stiu ce relatie poate fi daca banca are grija "sa-si rezerve dreptul..." de fiecare data.
  • +3 (5 voturi)    
    Corect (Marţi, 22 noiembrie 2011, 14:45)

    fsfs [anonim]

    Asa trebuie sa fie, ca altfel se prinde omu' ca are ditamai capusa in spate si s-ar putea sa o dea jos.
  • +3 (5 voturi)    
    IAR, ne citeste din carti (Marţi, 22 noiembrie 2011, 15:05)

    radu [anonim]

    cand ati permis bancilor din Romania, sa-i forteze pe clienti sa ia credite in Franci elvetieni, ati jucat vreun rol intre client & banca?

    NU CRED, pt ca din moment ce francul elvetian se "vinde" la 0.9% rata de dobanda in tzara mama si DUMNEATA ai permis zecilor de banci din Ro sa dea bani la "nestiutori" cu 10% tot in CHF, NU AM DECAT 2 EXPLICATII:
    - ori nu aveai habar de ce se intampla la nivel mondial si "puterea" fiecarei valute in parte
    -ori erai constient, dar din dorinta de a avea o relatie buna BNR/banci te-ai facut ca nu vezi.

    Inclin sa cred in prima varianta, motiv pentru care ceea ce ne vorbiti d-voastra acum e mai mult subiect de Cronica Carcotasilor, decat de un AVIZAT.

    Si pe d-nul Adrian Vasilescu nu l-as mai trimite la televiziuni ca FINANTELE se misca REPEDE in ziua de azi. A trecut vremea cand doar cu bun simt esti competitiv, trebuie sa mai intelegi si CONTEXTUL GLOBAL din care BNR/bancile fac parte.

    Sa ma insel eu oare ???
    • 0 (0 voturi)    
      cunosti pe cineva (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 8:25)

      xy [anonim] i-a raspuns lui radu

      care a fost FORTAT de vreo banca sa ia credite in franci elvetieni? mai sa fie!
      iar in rest mai informeaza-te:
      http://www.sfin.ro/articol_12861/bnr_sfatuieste_bancile_sa_renunte_la_creditele_in_franci_elvetieni.html
  • +2 (4 voturi)    
    mai... (Marţi, 22 noiembrie 2011, 15:07)

    me [anonim]

    zice bine mugurel...
    problema e ca bancile sunt alea care nu stiu cum sa ia cat mai mult de la fraier... pardon client...
  • +3 (5 voturi)    
    duioasa declaratie (Marţi, 22 noiembrie 2011, 15:15)

    Mihai [anonim]

    ce colaborare?mi-a introdus comisionul de risc in comisionul de administrare cont fara sa fiu notificat.Inainte: 20 comision risc+5 comision administrare+81 rata si dobanda=106 eur/luna
    acum:25 comision administrare+83 rata si dobanda=108 eur/luna. Este vorba de Erste BCR.
    Sa-i dau in judecata?-pierd mai mult,asa ca vom ""colabora""in continuare.Cui sa ma adresez ?
    probabil lui Mugurel..
  • +3 (5 voturi)    
    Pai stai putin... (Marţi, 22 noiembrie 2011, 15:31)

    Andy [anonim]

    Acum cand bancile sunt in buda, pentru ca fraierii "cu buletinul" nu mai pot plati dobanzi ridicole, sa colaboram cu bancile?
    Pai in contracte nu scrie decat ca banca are dreptul sa... are dreptul sa...are dreptul sa...

    Pentru client:
    clientul are dreptul sa-si plateasca ratele (fara sa comenteze).
    in rest doar obligatii.
    In momentul in care bancile impart si riscul cu clientul, atunci colaboram. Pana atunci cei care pot si au chef rupeti-le capul la banci.
    Ei cand pleaca acasa cu salariul de miii de euro nu se gandesc ca unii nu-si pot plati LCD-ul luat cu credit pe 5 ani.
    E si vina gusterilor care nu stiu ce-i aia DAE, dar bancile puteau sa "colaboreze" si sa le explice la ce se "injuga".
    • +2 (2 voturi)    
      daca toti as sti ce este DAE (Marţi, 22 noiembrie 2011, 16:09)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Andy

      cine ar mai matura strazile ?
  • +1 (3 voturi)    
    predici de biserica (Marţi, 22 noiembrie 2011, 15:58)

    Stefan [anonim]

    Mai intai a existat increderea, dupa care realitatea a omorat increderea. Adevarul este ca acesti bancheri ne-au vandut gogosi, au promis marea cu sarea oeamenilor simplii care nu au fost in stare sa isi dea seama ca degeaba cumpara un televizor cu buletinul daca nu isi permite din salariu atunci nu isi permite nici pretul + dobanda.
    Putem filozofa mult pe tema, putem face si afirmatii, dar adevarul este ca am ajuns in halul asta din cauza lipsei de reglementari care NU au fost facute de BNR. Lipsa de incredere a existat in oamenii simplii care au realizat ca in loc ca o promisiune frumoasa sa aduca fericire defapt aduce chinuri. Acuma e un pic prea tarziu sa facem predici si promisiuni noi. Dar mai trece o generatie si putem reveni fericiti la marketingul care spala creierul usor.
  • +1 (1 vot)    
    da unele banci (bcr) ucid parte din clienti.. (Marţi, 22 noiembrie 2011, 16:06)

    altu [anonim]

    pentru ca practica dobanzi abuzive, dar ceilalti o vor ucide plecand cu sursele....iar bnr tolereaza practicile ILEGALE ale bancii!!!
    de unde incredere/colaborare cand CEO erste declara acum 2 luni ca erste va inchide anul pe profit si la 2wks declara pierderi de 1.5 bio. erste a pierdut in ultima luna...25% la bursa - directia e una singura in bratele "contribuabilului austriac" iar bcr in "bratele" noastre/banca punte. erste si-a luat o super teapa in RO si incearca jalnic acum sa tzapuiasca clientii persoane fizice....
  • +2 (2 voturi)    
    Bancile (Marţi, 22 noiembrie 2011, 16:15)

    andrei [anonim]

    Au considerat clientii romani ca pe ..."monkey people".
    Ei, din pacate pentru unii, se mai desteapta de voie de nevoie lumea, mai vine o criza...
  • -2 (2 voturi)    
    subiect de interes (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:10)

    Raluca [anonim]

    Un subiect care merita un articol de o calitate mai buna. Sunt uimita sa vad cate greseli au putut aparea in cateva randuri si sunt convinsa ca se putea scrie un articol mult mai bun plecand de la ideile expuse de Isarescu.
  • +2 (2 voturi)    
    La jug am tras, trag si voi trage (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:12)

    Un bou roman [anonim]

    Sa ne amintim ca atunci cand romanii astia mari bancheri au inceput sa dea credite, s-a ales praful si pulberea de bancile lor. Frauda interna a macinat banci mari, de stat la pierderi si private la profit... dar lasati, doamna, ca a platit tot boul de contribuabil. O tara de boi constiinciosi, cu frica de bata, asta suntem.

    Acum, cand tot capitalul este privat occidental si creditele sunt date de banci care fac retail de sute de ani in tarile lumii intai, venim noi sa ii invatam meserie. Isarescu vorbeste ca si cum nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i pute.

    Ironia este atat de amara incat cafeaua neindulcita pare miere.
  • +1 (1 vot)    
    Incredere (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:13)

    Vali [anonim]

    Adevarul este undeva la mijloc: in timpul boom-ului din 2006-2007 lacomia bancilor s-a intalnit cu lacomia debitorilor (firme si indivizi). Asta era numita Incredere. Am vazut ce a iesit.

    Acum se intampla exact invers: suspiciunea bancilor se intalneste cu suspiciunea debitorilor. Asta este numita "erodarea increderii".

    Jocul de la incredere la neincredere se afla in mana bancilor. Mai ales cand unii din debitori sunt tot banci. Bancile mici sunt "jucate" de bancile mari, care la randul lor sunt "jucate" de cele si mai mari si de guverne.

    Zilele acestea a reiesit destul de clar ca actuala criza din Europa s-ar putea rezolva daca BCE ar tipari Euro (propunerea Frantei). BCE insa "tinteste" inflatia (ca si BNR de altfel) si nu este de acord sa utilizeze tiparnita.

    Jocurile in Europa sunt facute astfel de BCE, dirijorul principal al bancilor de pe continent.
  • +2 (2 voturi)    
    in cine sa ai incredere?!? (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:29)

    mda [anonim]

    cand, de exemplu, cea mai mare banca e anchetata si la mama acasa pentru manipularea bilantului, si aici pentru practici ilegale si imorale care au dus la plecarea directorului bvb?!? despre care au scris si clientii si salariatii denuntand modul mizerabil in care sunt tratati?!? si se pare ca aceleasi practici sunt comune in sistem. dar cui ii pasa? lui isarescu sigur nu, el are treaba la trilaterala... pacat, domnule guvernator.
  • +1 (1 vot)    
    Isarescu si reglementarea (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 9:26)

    Adrian [anonim]

    Vad ca deja v-ati infierbantat dar voi nu va dati inca seama ce a facut mugurel cel frumusel din clientii bancilor, sclavi pe viata. Acum eu il acuz pe mugurel pentru ceva foarte simplu, in toate tarile civilizate, exista o limiatare a dobanzii si va dau un citat ca sa nu credeti ca inventez eu roata:


    Multe state au dezvoltat acest concept si au stabilit un cadru legal precis pentru identificarea imprumuturilor scumpe si interzicerea acestora. Restrictii impuse se aplica inclusiv pentru institutiile de credit autorizate.

    Studiul Comisiei Europene identifica limitari cu privire la costul maxim al creditului in 14 state: Belgia, Franta, Germania, Estonia, Grecia, Irlanda, Italia, Malta, Olanda, Polonia, Portugalia, Slovacia, Slovenia si Spania.

    Ori cu asta trebuia sa se ocupe mugurel cu limitarea nesimtirii bancherilor, acestia din urma aveau contracte tipizate care culmea treceau pe la BNR si erau aprobate, iar acum clientii sunt acuzati ca nu stiau sa le citeasca? Cand, atunci cand erai chemat la banca sa semnezi? Voi aveti idee, ma refer la postacii de rea credinta care incrimineaza doar clientii, cam ce dimensiune avea un singur contract? Aud? Vreo 30-40 de pagini facute de firme de avocatura unde banca avea doar drepturi iar clientul doar obligatii. Ati incercat voi sa negociati cu banca clauze contractuale sau marje de dobanda? Si ati si reusit? Felicitari atunci, dar eu sunt convins ca nu exista clienti care sa fi avut parte de negociere la semnarea contractelor. Asa ca ciocu mic d-le guvernator, ati facut mult prea mult rau acestor 4 miliaone de oameni care au credite.
    Sa traiti bine!
  • +1 (1 vot)    
    inca putin (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 9:55)

    finantistul [anonim]

    Prin martie aprilie 2012 o sa imi platesc ultima rata si NU mai calc intr-o banca toata viata mea.
    Camatarii legali ar trebui scosi in afara legii!
  • +1 (1 vot)    
    relatia bancher-client (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 23:56)

    nerro [utilizator]

    Este greu de crezut ca exista o banca ce tine cont de etica, cand singurul scop al acesteia este de a-ti lua banii...nemaivorbind de faptul ca in relatia banca-client sau banca -stat institutia bancara a triumfat mereu, a reusit asta in timpul razboaielor mondiale ....ar treb realizat un studiu pentru a se vedea ''fericirea'' persoanei cand aude cuvantul:banca:-)))