LIVE VIDEO Cum vede un sociolog criza economica si solutiile oferite pana acum? Mirel Palada si grupul de bloggeri discuta online miercuri incepand cu ora 19,30 pe aceasta tema

de DP     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2011, 11:44 Economie | Finanţe & Bănci

Dezbaterea bloggerilor
Foto: Hotnews
Grupul de bloggeri format din Bogdan Glavan, Florin Citu, Cristian Paun, Dan Selaru si Dan Popa va discuta online miercuri incepand cu ora 19,30 despre cum vede un sociolog criza economica si solutiile oferite pana acum. Invitatul emisiunii:  Turambar (Mirel Palada- directorul institutului de sondaje CCSB). Intalnirile fac parte din seria "Inspiratia bloggerilor impotriva conspiratiei ideilor proaste din economie". Cei care doresc raspunsuri la intrebari punctuale, pot utiliza formularul de la finalul articolului sau pe pagina de Facebook
Nota redactiei:
  • Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana.
  • Va rugam sa nu adresati mai mult de doua intrebari pentru a da posibilitatea invitatilor sa raspunda la cat mai multe probleme ridicate de cititori. Postarile lungi sau care contin mai mult de doua intrebari nu vor fi validate.




Concluziile intalnirilor anterioare:
  • Episodul 1, dedicat acordului cu FMI
Desi fundamental necesar, acordul a incurajat non actiunea guvernamentala si hazardul moral din jurul deciziilor politice. "Decidentii politici stau linistiti, au acesti bani care sunt un garant de a nu aparea o depreciere a leului si isi continua politicile publice fara sens", a explicat Cristian Paun. "Ideea era sa fi luat banii de la FMI ca sa ii tii pe speculatori departe ca sa nu iti atace valuta, nu sa ii folosesti la plata salariilor. Noi am trecut prin criza cu FMI de mana. La un moment dat FMI va pleca iar noi vom ramane fara sa fi invatat ceva", a spus si Florin Citu.

Vezi aici inregistrarea intalnirii

  • Episodul 2: despre impozite si taxe
Romania nu a fost pregatita pentru socurile care au lovit-o, iar solutiile pot veni din reducerea numarului de taxe si a scaderii impozitelor directe, a fost una dintre concluziile intalnirii celor 5 bloggeri sub genericul "Inspiratia bloggerilor impotriva conspiratiei ideilor proaste din economie". Romania este in echilibru letargic acum- o inflatie mica (datorata scaderii consumului in principal), deficite mici, iar daca tintele pe 2012 vor fi atinse va fi un echilibru mai solid, au mai comentat participantii la discutie. Una din principalele cauze ale crizei a fost lacomia din sistemul bancar, amplificata de o politica fiscala nepotrivita -prin acordarea de privilegii sociale peste puterea bugetului de a le suporta, totul pe fondul unui trai pe bani de imprumut.
Vezi aici amanuntele discutiei si inregistrarea emisiunii

  • Episodul 3: despre aparitia banilor
Vezi aici inregistrarea emisiunii


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2200 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Astia nu pricep nimic (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:07)

    flavian [utilizator]

    Eu stiu doua citate. Primul zice ca numai un nebun sau un economist poate spera la o crestere infinita pe o planeta finita. Citatul asta l-am postat de vreo doua ori pana acum, dar oamenii insista pe vesnica pomenire.. pardon. crestere economica.

    Al doilea citat zice asa: Nebunia înseamnă să faci acelaşi lucru în mod repetat şi să te aştepţi să obţii alt rezultat. Acuma nu stiu cine este mai nebunu. Eu incercand sa-i lamuresc pe ei sau ei insistand in continuare pe cresterea economica.
    • +3 (7 voturi)    
      A treia oara (Joi, 24 noiembrie 2011, 14:31)

      DumiDum [utilizator] i-a raspuns lui flavian

      Sa mai incercam o data. Poate a treia oara e cu noroc. Daca nu, ma las pagubas si n-au decat sa coantinue cu prostiile, nebuniile sau cresterea lor economica...

      Dobanda, mama ei. Cand mizezi pe crestere infinita imediat miroase a schema piramidala. Iar baietii astia de la think-banc o tin cu cresterea si consumul, vesnica poveste pe care o repeta si alti prosti pe la facultati sau televiziuni.

      Discutand despre ideea ca sistemul financiar actual este un fel de caritas, imi punea cineva zilele trecute o intrebare interesanta pe un forum. Ce asemanare e intre unul care pune 1000 lei la caritas si se asteapta ca la sfarsitul anului sa aiba 6000 lei si unul care pune 1000 lei intr-un depozit si se asteapta la sfarsitul anului sa aiba 1070 lei ?

      Voia sa zica de fapt ce diferenta e intre cei doi. Ati auzit de notiunea "doubling time" ? Primul caritas se va prabusi mai repede, al doilea mai lent. In final, un sistem bazat pe crestere infinita intr-o lume finita tot acolo ajunge. E asadar doar o chestie de timp. Rata de dublare si timpul de atingere a limitelor, ori ca vorbim de bacterii intr-un borcan, ori ca vorbim de 6 miliarde oameni pe o planeta, ori ca vorbim de sisteme financiare bazate pe crestere si dobanda.

      Oamenii in ziua de azi au probleme cu intelegerea functiilor exponentiale. Demonstratia am mai pus-o pe aici, dar nu strica s-o mai punem. Iar zic ca lumea pricepe greu si uita repede. Matematic si logic, pentru cine e in stare sa inteleaga: http://blog.flavian.ro/2009/10/de-weekend.html
  • +2 (2 voturi)    
    pacat (Joi, 24 noiembrie 2011, 16:36)

    gigi [anonim]

    incepusera relativ bine, am vazut niste discutii interesante, dar vad ca trec din barca noastra in barca lor. nea isar asta e din cercul pseudo-economistilor de tip neo-keynesian slabi de tot, am citit niste articole. Au luat-o pe un drum gresit.
    • +2 (2 voturi)    
      de acord (Vineri, 25 noiembrie 2011, 10:49)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Da, ar fi fost mult mai interesant ca discutiile sa ne aduca altceva, nu aceleasi idei mainstream pe care le putem citi cam peste tot.
  • -2 (2 voturi)    
    @ Gigi (Joi, 24 noiembrie 2011, 22:49)

    Lavinia [anonim]

    Nu intotdeauna cand percepi o diferenta intre tine si cineva, asta e o veste buna pentru tine :).

    Asta asa, ca regula generala de viata.
  • +1 (1 vot)    
    CEC (Vineri, 25 noiembrie 2011, 9:43)

    andrei [anonim]

    Ce -ar intampla daca romani si-ar retrage depozitele de la bancile straine (austriece de exemplu) si i-ar depune la CEC si Transilvania, banci romanesti?
    • 0 (0 voturi)    
      BT nu mai e chiar romaneasca (Vineri, 25 noiembrie 2011, 12:22)

      Cora [anonim] i-a raspuns lui andrei

      din 2003 BERD-ul a cumparat un pachet de actiuni.
  • 0 (0 voturi)    
    Agricultura este o solutie? (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 14:29)

    Agroblogger [anonim]

    Produsele agricole pot fi stocate mai mult timp, atunci cand cererea scade si pot fi procesate si conservate - produse ale pomiculturii sau zootehniei, grane de exemplu. Lipsa unei politici pe termen lung a dus la abandonarea agriculturii ca sursa de venituri la buget, desi potentialul este urias, avand in vedere inclusiv reteaua hidrografica bogata, care permite irigarea sistematica a terenurilor.
  • +1 (1 vot)    
    Grupul de bloggeri (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 20:19)

    George [anonim]

    "Blogger" e o calitate sau o calificare speciala? Ca mie imi suna penibil "grupul de bloggeri" care pun tara la cale si se pricep la orice.
  • -2 (2 voturi)    
    inainte...mars! (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 22:11)

    Andrei [anonim]

    Dar "George" este calificare sau grad? Nu mai au serviciile obiect de activitate si va deranjeaza discutiile libere? De ce nu va ocupati cu apararea intereselor tarii in loc sa aruncati cu noroi si sa incercati discreditatea unor idei libere? Aveti alta opinie puteti sa o exprimati si argumentati dar ceea ce faceti se numeste simplu "MIZERIE"!