Agentia Standard & Poor's a retrogradat ratingul Belgiei

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 25 noiembrie 2011, 21:24 Economie | Finanţe & Bănci

Agentia Standard & Poor's a retrogradat vineri ratingul Belgiei, lucru care creste costurile la care tara se va putea imprumuta in viitor, transmite BBC. Ratingul a fost scazut cu o treapta, de la nivelul "AA+" la "AA", cu perspectiva negativa.

S&P si-a exprimat ingrijorarea legata de finantare si de presiunea pietelor.

Agentia de rating a afirmat ca datoria publica a Belgiei se afla la "niveluri inalte".

S&P a afirmat ca perspectiva ratingului Belgiei este "negativa", ceea ce inseamna ca el ar mai putea fi taiat in viitor.


Citeste mai multe despre   










1556 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Hmm (Vineri, 25 noiembrie 2011, 21:44)

    Task Damager [utilizator]

    "S&P si-a exprimat ingrijorarea legata de finantare si de presiunea pietelor."

    M-am saturat sa aud zi de zi de agentiile de rating! Este inadmisibil xa o firma privata sa aiba atata putere incat sa puna pe chituci o tara, indiferent care ar fi ea. Daca ar fi dupa mine, as da de pamant cu toate agentiile lui peste prajit!
    Toata treaba asta pute ingrozitor de tare a puci la nivel global!

    Treziti-va oameni buni!

    Si voi astia din presa cat timp o sa ne tot .... la cap cu aberatiile acestor SRL-uri?!
    Toata criza asta creata artificial este trambitata si implementata de presa tot mai flamanda de senzatii tari.
    Este o criza de neincredere, asta e! Si voi puneti botul si o ajutati sa se accentueze. Ar trebui ca presa sa-si puna streangul de gat la cat rau au facut in ultimii ani!
    • 0 (0 voturi)    
      putere (Vineri, 25 noiembrie 2011, 23:25)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

      puterea agentiei nu e data de ceva din interiorul ei. Puterea agentiei este data de investitorii care se bazeaza pe evaluarile agentiei si investesc banii acolo unde spune agentia ca e sigur. Daca investitorii ar pierde bani ascultand de agentie, nu i-ar mai baga nimeni in seama pe S&P.
      Problema este ca investitorii sunt ca oile, unde merge unul merg toti.
    • -1 (1 vot)    
      sti care e motivul? (Vineri, 25 noiembrie 2011, 23:40)

      chavalito [anonim] i-a raspuns lui Task Damager

      absenta masurilor de austeritate. intotdeauna cand gunoaiele astea de agentii de rating au retrogradat o tara a urmat dezastrul si anume masurile de austeritate care au distrus de tot economia. exemple ? grecia irlanda portugalia spania Romania... si lista continua ... e doar inceputul. usor usor natiunile vor renunta la suveranintate de dragul UE BCE si FMI si se va forma SUE. ve ti vedea.
  • +1 (1 vot)    
    mincinosii Standard & Poor's (Vineri, 25 noiembrie 2011, 22:31)

    stalin [anonim]

    cine-i mai crede pe astia? unealta SUA prin care se cauta distrugerea UE.
    • 0 (0 voturi)    
      da binenteles (Vineri, 25 noiembrie 2011, 23:38)

      chavalito [anonim] i-a raspuns lui stalin

      la fel au facut si cu ungaria au speculat cursul forintului tocmai ca tara sa ajunga din nou la mana FMI. imperialismul SUA se baga sa distruga tot ce e bun pentru ca bancile mama (morgan stanley goldman sachs jp morgan ... ) sa isi mareasca si mai mult profitul pe langa ca detin mai bine de jumate din economia mondiala. toata europa va fi ingenunchiata de asa zisele agentii de rating care acorda 'calificative' dupa cum vrea SUA si nemernicii de pe wall street
  • +1 (1 vot)    
    ce smekerie (Vineri, 25 noiembrie 2011, 22:45)

    MirceaA [utilizator]

    vine Standard Sarac si retrogadeaza o tara si se imbogatesc bancile care o crediteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt pe pozitie opusa (Duminică, 27 noiembrie 2011, 14:19)

    Atreus [anonim]

    Comentariilor de mai sus. Nu e o criza cauzata de neincredere ci de prea multa incredere sau mai bine zis de naivitate si complicitate. Nimeni nu si-a asumat raspunderea si nici nu vrea sa si- o asume. De aia se doreste "socializarea" datoriilor pe toata zona euro, cu emisie de eurobonduri. Poate agentiile de rating sunt controlate, nu stiu... Dar dau evaluari pentru orice stat. Dupa mine, din pacate categoriile sunt prea largi si sunt puse laolalta state care ar trebui sa aiba calificative diferite. Faptul ca cineva care are o functie de raspundere iti va spune ca ce emite el e sigur nu inseamna ca si e asa. Fiecare tara pare ca isi ascunde mizeria. Nici un politician sau bancher care declara sus si tare ca ce e a lui e cel mai sigur nu mai poate fi crezut, si voi, in loc sa va bucurati ca cineva spune lucrurilor pe nume dati in presa si in rating negativ... Asa va trebuie...