VIDEO: Franta a pierdut ratingul AAA si a fost retrogradata la AA+. Noua tari si-au pierdut ratingul. Germania si alte 6 tari si-au pastrat ratingul. EFSF este in pericol

de D.C., C.B., I.B.     HotNews.ro
Vineri, 13 ianuarie 2012, 16:36 Economie | Finanţe & Bănci

Standard&Poor's a a anuntat vineri seara ca a retrogradat ratingul a 10 tari din zona euro si l-a mentinut la alte 7 tari. S&P isi justifica decizia, spunand ca liderii europeni "au luat masuri politice insuficiente" pentru redresarea sistemului financiar.
  • Austria, Franta, Malta, Slovacia si Slovenia au fost retrogradate cu o treapta, in timp ce Italia, Cipru, Portugalia si Spania au pierdut doua trepte.  Asa cum era de asteptat, ratingul Frantei a fost redus la AA+. Perspectiva este negativa, ceea ce inseamna ca tara ar putea suferi mai multe taieri.
  • Germania, Olanda, Belgia, Estonia, Finlanda, Irlanda si Luxemburg si-au pastrat ratingurile.

S&P a avertizat totodata ca masurile de austeritate nu sunt suficiente pentru a rezolva problemele financiare ale Europei. Reprezentantii agentiei sunt de parere ca, singure, masurile de austeritate "risca de devina auto-distructive" si, in plus, "nu acopera intregul spectru al turbulentelor financiare". Acest avertisment trebuie indreptat catre Fondul Monetar International, dar si catre puterile Europei. 

Bruxelles-ul a anuntat ca se teme acum pentru ratingul Fondul European de Sprijin (EFSF) a carui retrogradare ar avea consecinte extrem de grave pentru economia europeana si mondiala.


Vezi LIVE TEXT evolutia evenimentelor:

23:40 Standard&Poor's a retrogradat Franta la ratingul AA+. Perspectiva este negativa, ceea ce inseamna ca tara ar putea suferi mai multe taieri.

Ratingul Germaniei nu a fost coborat si ramane la AAA, in timp ce ratingul Portugaliei a fost retrogradat cu doua trepte, ceea ce inseamna ca va intra in randul statelor cu rating nerecomandat investitiilor - junk.

Italia a fost retrogradata la BBB+.

Austria este retrogradata la AA+.

Ratingul Spaniei a fost retrogradat cu doua trepte la A de la AA-.

Finlanda si-a pastrat ratingul la AAA-, dar este amenintata de perspectiva negativa.

22:25: Randamentul obligatiunilor Fondului European de Stabilitate Financiara cu scadenta in aprilie 2022 a crescut pe piata secundara dupa aparitia zvonurilor privind retrogradarea ratingurilor mai multor tari din zona euro, de la 3,128% la 3,144%

22:20: Agentia italiana de presa ANSA, citata de The Guardian, arata ca Guvernul de la Roma ar fi fost notificat ca ratingul Italiei urmeaza a fi retrogradat (aceasta este o practica curenta a agentiilor de evaluare financiara)

21:50: Potrivit datelor furnizate de "persoane apropiate situatie", compilate de The Telegraph, aceasta este situatia in acest moment: Franta si Austria vor singurele tari din zona euro care isi vor pierde ratingul AAA in aceasta noapte. Germania, Finlanda, Luxemburg si Olanda sunt, aparent, in siguranta. Surse din Irlanda au anuntat ca si aceasta tara a scapat de retrogradare, in vreme ce Italia, Spania si Portugalia vor primi un calificativ cu doua trepte mai mic decat cel actual (Portugalia va intra in randul statelor cu rating nerecomandat investitiilor - junk).

Slovacia a fost atentionata ca va fi retrogradata, iar Belgia - tara cu cea mai mare datorie raportata la PIB si cu un sector bancar cu probleme, e un candidat probabil.

Nu se stie inca nimic despre Slovenia, Estonia si Malta.

21:39: Ministrul german de finante, Wolfgang Schaeuble a minimizat importanta retrogradarii ratingului tarilor europene. "In ultimele luni am ajuns sa fim de acord la mivel mondial ca nu trebuie sa supraevaluam deciziile agentiilor de rating. Nu este o noutate ca exista o incertitudine mare pe pietele financiare in ceea ce priveste zona euro", a spus el. (The Wall Street Journal)

21:25: The Guardian arata ca surse din Germania, Finlanda, Olanda si, in urma cu cateva minute, Irlanda au negat ca ratingul acestor tari ar fi fost coborat. Asta inseamna ca posibilele "victime" ar fi Franta, Austria, Belgia, Luxemburg, Estonia, Italia, Malta, Portugalia, Slovacia, Slovenia si Spania.

21:22: Baroin a mai declarat ca cele mai multe state din zona euro au fost notificate de agentia de evaluare financiara cu privire la o retrogradare a ratingului. Nu se stie inca ce inseamna "cele mai multe state din zona euro".

21:20: O sursa europeana a declarat pentru AFP ca si Austria isi va pierde ratingul triplu A

21:08: E oficial. Ministrul francez de finante a anuntat ca Franta a fost avertizata ca ratingul va fi retrogradat cu o treapta, transmite AFP. Francois Baroin a adaugat ca retrogradarea nu este o catastrofa, calificativul AA+ fiind unul bun. El a adaugat ca Franta nu va adopta noi masuri de austeritate, guvernul urmand sa propuna "reforme puterrnice"

21:04: Presedintele francez Nicolas Sarkozy va sustine in aceasta seara un discurs la televiziunea publica, tema probabila fiind retrogradarea ratingului Frantei

20:58: Ratingul Slovaciei, in prezent la A+, va fi coborat cu o treapta

20:43: Politicianul german Michael Fuchs acuza S&P de jocuri politice si se intreaba de  ce ratingul Marii Britanii este mentinut la AAA, in conditiile in care tara are o datorie mai mare decat a Frantei (Reuters)

20:37: Les Echos scrie ca S&P ar putea publica numele tarilor retrogradate la 23:30 (ora Romaniei)

20:35: The Guardian noteaza ca exista zvonuri potrivit carora Finlanda nu ar fi fost retrogradata

20:30: The Wall Street Journal arata ca trebuie urmarite 4 lucruri dupa anuntul S&P: este crucial cine nu va fi retrogradat, perspectiva atasata noilor ratinguri va da tonul tranzactiilor financiare de saptamana viitoare, desi Franta este in centrul stirilor cea mai vulnerabila tara in cazul unei retrogradari este Italia, S&P este prima agentie care ia o astfel de masura

20:22: Ultimele zvonuri arata ca ratingul Italiei va fi coborat cu doua trepte, de la A la BBB+

18:56: Bursele europene au inchis pe rosu vineri, dupa aparitia zvonurilor ca agentia Standard & Poor's va retrograda mai multe state europene, pierderile fiind insa limitate. Indicele FTSE 100 al Bursei din Londra a scazut cu 0,46%, iar Dax, indicele Bursei din Frankfurt, a coborat cu 0,58%. La Bursa din Paris, indicele CAC 40 a coborat cu 0,11%.

18:44: Surse: Ratingul Frantei va fi retrogradat cu o treapta

18:33: Un purtator de cuvant al Guvernului francez a declarat la un post TV ca "Franta ramane o investitie sigura si isi poate plati datoriile", potrivit The Guardian. In trecut, surse din cadrul Executivului se grabeau sa nege zvonurile privind o eventuala retrogradare.

18:30: Bloomberg noteaza ca S&P ar putea publica anuntul privind retrogradarea tarilor din zona euro in jurul orei 20:00 (ora Romaniei)

18:20: Presedintele francez Nicolas Sarkozy la convocat vineri dupa-amiaza pe ministrul de Finante, Francois Baroin, in contextul informatiilor aparute cu privire la o retrogradare iminenta a ratingului Frantei. Francois Baroin a ajuns la palatul prezidential la ora 16:00 GMT. Presedintia franceza a refuzat sa comenteze pe marginea acestui subiect.

Standard & Poor's a avertizat inca de la inceputul lunii decembrie ca ar putea reduce calificativele acordate unui numar de 15 state din zona euro, printre care si Franta.

Citeste si:



,br>


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

9758 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    cine mai sunt si astia? (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 0:12)

    stalin [anonim]

    cine e "Standard&Poor's"? sunt cumva americani? au cumva interese sa denigreze uniunea europeana? sau ma insel?
    • -5 (17 voturi)    
      Intr-adevar, te inseli! (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 1:31)

      ssiile [anonim] i-a raspuns lui stalin

      Te inseli.
      • +8 (8 voturi)    
        da da (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 6:53)

        FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui ssiile

        Americanii cu 14 mi de miliarde datorie si au AAA rating. Si acum mai zi ca S&P nu lucreaza pt americani sau pt aia care ii conduc maibine zis.
        • -3 (3 voturi)    
          cultura generala (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 12:07)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui FLORIO

          americanii nu mai au AAA si nu conteaza marimea datoriei ci posibilitatea de a o plati inapoi. Americanii nu detin active in grecia... :p
      • +3 (3 voturi)    
        Pentru toti!!! (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 10:32)

        Gigi-Contra [utilizator] i-a raspuns lui ssiile

        Iata un articol excelent despre agentiile de rating. Incercati sa cititi si articolele la care sunteti directionati in text: http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-11211417-agentile-rating-jocurile-culise-care-distrug-sau-coafeaza-economie-vezi-cat-castiga-cum-iau-deciziile-comitetele-rating.htm
    • 0 (14 voturi)    
      Mare... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 2:27)

      Knightmare [anonim] i-a raspuns lui stalin

      ...dreptate ai. Eu zic sa organizam un miting european de protest impotriva imperialistilor americani si sa le aratam ca, de fapt ce stie absolut toata lumea, sistemul falit european e exemplul "de urmat" pt intreaga omenire. C'mon, get real! Lasa teoriile conspiratiei deoparte si cauta pe un site de specialitate serios situatia reala a europenilor. O sa ramii foarte neplacut surprins de ce o sa vezi pe acolo, prin statistici.
      • +5 (5 voturi)    
        nu e mai simplu sa citesti articolul lui Dan Popa (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 7:47)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Knightmare

        decat sa te dai interesant cu gargara antieuropeana?
        UE , in comparatie cu SUA ,e Paradisul ! chiar sunteti cativa orbi pe forum care va amagiti singuri.....
  • +1 (13 voturi)    
    deci... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 0:22)

    me [anonim]

    dupa pauza pe care sua i-a lasat-o europei de sarbatori
    gardianul lumii, america ataca din nou direct europa, in loc sa o lasa sa-si revina economic, petnru a destabiliza euro lucru care va impiedica/intarzia caderea dolarului si va permite americanilor in continuare sa tipareasca bani in loc sa-si repare rahatu ala de tara care a creat criza da acu da vina pe altii
    • +1 (15 voturi)    
      S&P (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 1:33)

      nick287 [anonim] i-a raspuns lui me

      S&P nu sunt americanii. Nu uita ca S&P a coborat ratingul SUA acum vreo cateva luni bune. Toate tarile o duc prost, nu e vorba de nicio conspiratie.
      • +4 (6 voturi)    
        S$P (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 3:10)

        Euu [anonim] i-a raspuns lui nick287

        Este companie americana

        http://ro.wikipedia.org/wiki/Standard_%26_Poor%27s
        • -3 (3 voturi)    
          si fitch (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 7:33)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui Euu

          a fost franceza si se lauda ca nu scade nici un rating.. so what? uita-te la spread-ul yields -urilor franceze vs germana, la CDS-uri si la evolutia indicilor CAC40 pe ultimii ani si o a sa vezi ca franta e stat bananier in cel mai bun caz... nu e normal nici macar sa aiba acelasi indice cu USA. Oricum, notele astea sunt tot mai mult ignorate de cine e cu adevarat interesat... cat despre EFSF in pericol... lol, in pericol a fost de cat l-au adus pe lume...
          • -2 (2 voturi)    
            Corect (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 14:44)

            Andrei [anonim] i-a raspuns lui atreus

            Cu riscul de a imi atrage antipatii, nu pot decat sa spun ca este absolut corect ceea ce spui. Politicienii europeni nu au pic de imaginatie. Evolutia EUR/USD spune mult. Singurii castigatori din toate astea sunt Germania si tarile nordice. Proiectul eur a fost un esec de cand a aparut. Gargara asta cu a doua moneda, este valabila doar in mintea celor saraci cu duhu. Piata libera exista si fara EUR.
    • +2 (12 voturi)    
      Cum... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 2:35)

      Knightmare [anonim] i-a raspuns lui me

      ...bine zicea vorba aia, prin fum, foc si baionete, la lupta tovarasi, ca ne ataca imperialistii de dincolo de ocean de frica sa nu cumva sa ne revenim. In viata mea nu am citit un comentariu mai patetic. Esti complet pe linga, in a intelege problemele de fond ale economiei europene, dar iti dai si tu cu parerea p-aici pe forum, ca si asa nu te baga nimeni in seama...
      • +1 (3 voturi)    
        sa ghicesc... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 10:14)

        me [anonim] i-a raspuns lui Knightmare

        oi fi vreun economist de talie mondiala?!

        daca nu ai o pregatire economica solida si tu tot cu parerea iti dai. nu stiam ca pe forumul asta sunt numai laureati ai premiilor nobel

        "dar iti dai si tu cu parerea p-aici pe forum, ca si asa nu te baga nimeni in seama" - exact asta inseamna democratia... in comunism te arestau, in democratie doar te ignora
      • +2 (4 voturi)    
        eu inteleg (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 10:17)

        me [anonim] i-a raspuns lui Knightmare

        datoriile externe ale americii, interesele americii
        si faptul ca memoentan europa dadea semne de revenire.

        pe langa asta retrogradarea unul stat in dificultate nu inseamna decat un bocand in fata. nu ajuta. e ca si gand in momentul in care sunt la spital cu o problema grava vine unu si-mi rupe picioru
        • -2 (2 voturi)    
          care semne? (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 13:10)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui me

          chiar ma uitam de ceva vreme la "situati"... unde sunt semnele alea? poate inveti cum se citeste un grafic cu evolutia pietelor si vezi cum reactioneaza inaintea unui declin major si apoi o sa intelegi ce sunt de fapt "semne de revenire"... eu nu am vazut nici unul. Pe fond, datoria e tot acolo si o sa mai fie zeci de ani de acum inainte... diviziunea nord sud, cu franta clar in sud, va fi o diviziune relativ pecetluita pentru anii care vin. America are tot interesul sa aiba o europa puternica dar n-are ce sa le faca la europeni, sunt un continent mare si prost...
      • -3 (3 voturi)    
        ai naibii imperialistii astia (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 11:21)

        joculdeculise [anonim] i-a raspuns lui Knightmare

        de s-au atacat pana si pe ei insisi..
  • +1 (7 voturi)    
    in tema (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 0:30)

    rica [anonim]

    oare ce impact poate avea destabilizarea socio -politica -prin sa zicem demisia preseditelui asupra situatziei financiare a Romaiei - atitudina lui Ponta prin cele spuse la conferintza de presa mi s a parut ciudata ? destul de retrasa -anul acesta va fi un an greu
  • +4 (8 voturi)    
    hmm (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 0:31)

    Sakura [utilizator]

    mă întreb dacă pe bune sau iaraşi au omis vreo 5-6 zerouri, ori alte greşeli, atât de frecvente recent...
  • +7 (7 voturi)    
    où sont les neiges d'antan ... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 0:34)

    zizin [utilizator]

    macaroane italienesti cu branza de capra greceasca si un croissant frantuzesc ... cina saracului
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 8:51)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Poate si un salam cu soia romanesc. :)
    • 0 (4 voturi)    
      treceti pe (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 9:06)

      ice berg [anonim] i-a raspuns lui zizin

      ciolan cu fasole berlinez, stropit cu vin de rin, sau la snitzal vienez stropit cu bere blonda !

      sau pe telemea gretza cu mamalighi rumeno.

      patru din sase initiali mai stau pe rating bun.

      adevarul este ca, daca vezi cine a ramas, mai este germania care conteaza, plus cateva statulete de pana la cin mil. bucata.

      germania a fost si este profitorul politicii economice ioropene, a euro si a zonei schimbului liber...

      si niamtzu nu'i dispus sa imparta.

      nici macar la vecinul si aliatul de nadejde, dincolo de linia maginot.

      sper ca obama va face ce zice si o sa retraga toata armata in germania si europa.

      santate !
      • +1 (1 vot)    
        scuze (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 12:17)

        ice berg [anonim] i-a raspuns lui ice berg

        vroiam sa zic, sa'si retraga soldatii din germania si ioropa.

        sa lase si uniunea asta mareata sa'si aiba de grija cheltuielilor pentru aparare.

        caz in care, sigur, euro va ramane.
        ca sa contribuie tot saracul la aparare.
  • 0 (8 voturi)    
    13 + 13 + 13 (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 0:48)

    zizin [utilizator]

    Sunt 3 zile de vineri 13 in 2012: in ianuarie, aprilie si iulie.
    Daca Franta pierde cate o nota in fiecare din aceste vineri, pana la vara ajunge JUNK! lol
  • -3 (5 voturi)    
    in sfarsit o veste buna (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 7:28)

    atreus [anonim]

    trebuia sa se intample mai demult si cu mai multe note... de altfel e evident ca in decursul lui 2012 franta ar mai trebui sa piarda din nota ca sa ajunga la valoarea ei reala... pacat ca agentiile de rating pastreaza artificial nota lor ridicata pe criterii politice. Fr nu mai este de mult AAA si nici macar AA+ cat este acum...
  • 0 (4 voturi)    
    si mai jalnica (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 7:39)

    atreus [anonim]

    este atitudinea politicienilor: sunt de acord ca nu trebuie sa supraevalueze importanta agentiilor de rating... pai cum sa zic, pe ei ii ignora toata lumea, s-au trezit si ei sa ignore pe cineva...
  • +4 (4 voturi)    
    credibilitate rating = zero (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 9:03)

    green spam [anonim]

    americani sau nu, ce credibilitate au agentiile astea carea au dat 3A cu cateva zile inainte de prabusirea marilor banci din state, cum ar fi lehmans bro? o fac numai calculat, adica pt incasari propri.

    in fata congresului american au zis ca sunt numa niste opinii ratingurile lor. deci, inca o data, ce credibilitate au? opinii are tot poporu, dupa cum vedem si pe forum.

    sper ca f curind agentiile de rating (cele 3 sau 4) si cele de audit (la fel) sa dea faliment iar cei care au participat la crearea crizei sa intre la parnaie un pic. sau sa nu intre la parnaie, ok, da sa-si doneze benevol casele, avioanele si alte proprietati, intr-un fond de asigurare a sukerilor de contribuabili care platesc extravagantele unor finantisti decreptiti si ale unor politicieni si guvernanti retardati.
  • +2 (2 voturi)    
    ca la scoala (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 9:07)

    stahanov [anonim]

    zici ca toate tariile europene se tem de rating ca la scoala, cum se temeau elevii de extemporal.

    ce absurd articol. ok, putem si noi sa urmarim site-uri si ziare straine. ceva in plus sau numa obisnuitele copy/paste?
  • -3 (5 voturi)    
    O, saracii !!! (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 9:48)

    dana [anonim]

    Vai de capul lor! Totusi e ciudat ca cetatenii acestor tari in loc sa tipe isteric lozinci despre criza (asa cum le-a aratat base ca se face) isi vad in continuare de salariile lor medii de 2.000 de euro sau de pensiile lor de o mie. Dar ce stiu ei? In loc sa stea acasa si sa rabde de foame, frig si boli (asa cum base in mod justificat ii obliga pe romani) ei tot se incapataneaza sa mearga la doctor, sa manance si sa se educe. Dar o sa vedeti ce rau o sa ajunga, doar base i-a avertizat.
  • -3 (3 voturi)    
    ma bucuram si eu (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 11:42)

    atreus [anonim]

    ca uite, in sfarsit o veste buna de la agentiile de rating! In sfarsit, dupa 30 de ani de imprumuturi facute aiurea, pe criterii sociale si investite in chestii neproductive, rating-ul frantei este scazut... Cei care sunt cat de cat constienti de situatie vor spune: nu a fost scazut suficient... si eu spun: de acord, nici nu a fost scazut suficient si nici nu a fost scazut suficient de repede... asta pentru ca statele si presedintii de state au facut tot felul de lobby -uri absurde. Totusi, ceea ce s-a intamplat era previzibil si inevitabil. Doar uitati-va la spread-ul pentru yields urile guvernamentale... apoi uitati-va la cine detine datoria greciei si care este CDS-ul greciei... la cum evolueaza negocierile dintre finantatori si greci si cine profita si atunci o sa vedeti de ce degradarea frantei poate avea doar efecte pozitive pe termen mediu si lung. O tara care a obligat grecia si alte state sa devina piete de desfacere pentru produsele lor (cel mai des militare) a observat ca nu isi poate cumpara piata de desfacere, sau cel putin nu la infinit. Bunaoara si romania este, in anumite sectoare pura piata de desfacere pentru alde unele lanturi de retaileri francezi... De asta zic: degradarea frantei? Prea tarziu si prea putin! Totusi, e un semn bun
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 21:16)

    mariage [utilizator]

    Franta a pierdut ratingul AAA si a fost retrogradata la AA+. Noua tari si-au pierdut ratingul. Germania si alte 6 tari si-au pastrat ratingul. EFSF este in pericol
    Putea Franta sa-si piarda ratimgul AAA fara sa fie retrogradata?
    • -1 (1 vot)    
      putea (Duminică, 15 ianuarie 2012, 6:37)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui mariage

      sa fie retrogradata cu doua puncte nu doar cu unul. Sper ca se va corecta asta pe parcursul lui 2012