Peste 70 de mii de beneficiari nu mai pot primi ajutoarele sociale din cauza ca nu si-au platit impozitele

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2012, 18:55 Economie | Finanţe & Bănci

Circa 10% din totalul beneficiarilor de ajutoare sociale inregistreaza restante la plata impozitelor, informeaza Ministerul Muncii. Aceasta inseamna ca peste 70.000 de beneficiari nu-si pot primi ajutoarele. Până la data de 31 ianuarie, toţi primarii au avut obligaţia să transmită Agenţiei Naţionale pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, situaţia beneficiarilor de ajutoare sociale-venit minim garantat, alocaţia de susţinere a familiei şi indemnizaţia de creştere a copilului- care nu şi-au plătit impozitele locale.

Situatia restantierilor.


  • Alocaţia de susţinere a familiei: 11,65% dintre cei 347.469 beneficiari nu şi-au plătit impozitele locale;
  • Venitul minim garantat: 10,84% dintre cei 190.490 de beneficiari nu şi-au plătit impozitele locale;
  • Indemnizaţia de creştere a copilului: 6,71% dintre cei 177.577 de beneficiari nu şi-au plătit impozitele locale.
 
"Aşadar, 10,21% din totalul beneficiarilor înregistrează restanţe. Judeţele în care există cel mai mare număr de restanţieri sunt: Mureş-23,4%, Dolj-17,12%, Bacău-16,9%, Sălaj-16,43%, Giurgiu-16,18%, iar în capitală-7,92% dintre beneficiari", sustine Ministerul Muncii.
 
Potrivit acestuia, toţi cei care au restanţe la plata impozitelor locale ies din plată începând de miercuri, 1 februarie. Toţi beneficiarii vor fi înştiinţaţi de suspendarea plăţii. Aceştia sunt repuşi în drepturi, în momentul în care fac dovada plăţii taxelor. Astfel, dacă cetăţenii îşi achită obligaţiile locale într-o perioadă de 5 luni de zile, reintră în plată şi vor primi şi drepturile din urmă. În situaţia în care nu plătesc restanţele în această perioadă de timp, dreptul încetează, iar beneficiarul trebuie să reia întreaga procedură, pentru a reintra în drepturi.
 
Echipele de specialişti de la ANPIS vor verifica, în perioada următoare, dacă datele transmise de primarii coincid cu cifrele din registrele de la primăriile din ţară. Edilii locali care nu au trimis datele corect, riscă amenzi de până la 5.000 de lei.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2509 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    pai la placinte (Miercuri, 1 februarie 2012, 19:27)

    zaboo [utilizator]

    inainte... nu?
    • -14 (16 voturi)    
      Nu e mare lucru (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:08)

      Doru [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      E doar o mica masura nazista. Probabil urmeaza sa-i impuscam pe handicapati, stau ai naibii degeaba si nu produc nimic.
      Incredibil cum se iau ajutoarele celor mai saraci... s-a gasit metoda sa se faca rost de bani.
      (Nu-mi spuneti de aia 1 la mie cu vile)
      • 0 (0 voturi)    
        atat poti tu... (Miercuri, 1 februarie 2012, 22:20)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Doru

        de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere!
      • -1 (1 vot)    
        mda (Miercuri, 1 februarie 2012, 22:50)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Doru

        bine nu numai aia 1 la mie cu vile. mai sunt si aia chiori cu permise de conducere, aia cu handicap locomotor care joaca fotbal in fiecare weekend (cunosc cazuri), aia care declara la televiziune ca decat sa munceasca pe 7-8 milioane mai bine sta acasa pe 5.

        hai sa vorbim si de aia. cand se rezolva situatia cu cei care primesc fraudulos ajutoare sociale o sa se poata da mai corect si mai mult celor care chiar au nevoie.
        • +3 (3 voturi)    
          Daca dvs (Joi, 2 februarie 2012, 0:37)

          Ana [anonim] i-a raspuns lui eu

          cunoasteti cazuri de ce nu sesizati? fie si anonim si sa autosesizeze cei in drept ...pai noi toleram hotiile si apoi ne intrebam de ce ni se fura drepturile, fabricile...uite asa pentru ca noi doar vedem, cunoastem, dar toleram si suportam consecintele!
    • +1 (5 voturi)    
      detaliat pe etnii (Miercuri, 1 februarie 2012, 22:08)

      ics [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      As vrea sa stiu pe etnii care e procentul de neplata al taxelor (dar care primesc alocatii etc). Am o banuiala.
  • -17 (17 voturi)    
    Sa inteleg bine... (Miercuri, 1 februarie 2012, 19:45)

    Task Damager [anonim]

    Cei care nu au cu nici ce-si plati impozitele nu au nevoie de ajutor social.
    Logica de fier....
    • +15 (15 voturi)    
      Mai omule de tinichea. (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:11)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Task Damager

      Daca ai impozite de platit ,inseamna ca nu esti chiar sarac.Nu stiu cat cunosti problema,dar sunt unii care veneau cu masina mercedes sa-si ridice ajutorul,dar nu vroiau sa-si plateasca impozitele.,iar comunitatile locale au de suferit pentru cativa nesimtiti.Daca te uiti ca din 750.000,numai 70.000 au probleme, situatia nu-i cum spui tu.
    • +11 (11 voturi)    
      mda (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:39)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

      Logica e simpla, daca ai apartament nu poti plati asociatia, impozitele, vinzi frumos ca sunt destui tineri care stau in chirii si poate ar avea cu ce plati respectivele taxe si cheltuieli si te muti la tara de unde ai venit! Acolo crezi o vacuta, un purcel...nu mai stai sa bati bulevardul si sa ceri de mancare ca deh, nu se cauta...salahori :)) de munca e destul, din pacate pentru rromanii care stau cu gura deschisa sa le pice para se apropie latzu...toti s-au nascut directori frate in tara asta habar nu au sa trimita un email da cer 2000 de ron salariu sau ca e rusinos sa speli pe jos cu diploma de liceu in buzunar...astea sunt cazuri concrete.
    • 0 (0 voturi)    
      ba sa intelegi ca toti avem si drepturi (Miercuri, 1 februarie 2012, 22:21)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

      dar si obligatii!
  • +14 (14 voturi)    
    30.000 ron restante ?!? (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:35)

    anonim [anonim]

    Impozitul meu pe apartament este de 180 RON, l-am platit in prima luna si am luat si 10% reducere.
    30.000 = impozitul meu pe 150 de ani !

    Cine mama masii e baba aia cu 30000 datorie ?!?
    Muma lui Stefan cel Mare ?!? Sora Matusii Tamara ?!?

    Cate proprietati are, dumnezeule ?!? O fi in acte proprietara de la Antene, ca altfel nu se explica cum de-au gasit-o "din prima".
    • 0 (0 voturi)    
      asta e impozitul tau (Miercuri, 1 februarie 2012, 21:25)

      ababa [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      pe 150 de ani, pentru ca il platesti mereu la timp. Si pentru ca este pentru un apartament. Dar daca e vorba de casa cu o curte de 1000 mp? Si daca impozitul nu a mai fost platit de zeci de ani? Se aplica penalitati de intarziere care la un moment dat ajung mai mari decat datoria in sine.
  • +10 (10 voturi)    
    este corect (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:39)

    als [anonim]

    si cei care primesc ajutoare sociale trebuie sa contribuie la buget, nu mi se pare normal ca acestia sa nu aiba nici o responsabilitate,
    trebuie sa fie responsabilizati.. pt ca si ei beneficiaza ca si noi de serviciile statului(siguranta, legi-asa cum sunt ele) si mi se pare normal sa contribuie
    ar trebui extins acest principiu si in cazul celor care nu isi platesc amenzile sau comit infractiuni-primesti ajutor social, atunci trebuie sa respecti normele societatii si sa te integrezi