Draftul scrisorii de intentie semnata de Papademos cu FMI. Despre greci, portocale si balauri

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 10 februarie 2012, 6:00 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(10 Feb 2012) PDF, 7MB
Mai 2010. Grecia, o economie mica in totalul zonei euro, are parte de primul pachet de salvare. Se cer: austeritate, reforme, angajamente. Datoria statului elen urca de la 330 de miliarde la 600 de miliarde de euro. Bunul simt iti spune ca daca nu a putut achita 330, cu greu va putea plati 600. Trece un an, apare al doilea plan de salvare. Se cer: si mai multa austeritate, si mai multe reforme si mai multe angajamente. La fel ca si in 2010, si in 2011 sau 2012, "pietele" se indoiesc ca Grecia va plati. Cu toate acestea, se pompeaza bani de te sperii numai scriind sumele pe hartie. Grecii protesteaza, apar tot mai des texte in care germanii sunt comparati cu nazistii, ziarul "Democratia" publica pe prima pagina o fotografie cu Angela Merkel in rol de Hitler, spiritele se incing. Suntem in 2012. Un nou plan de salvare pentru greci. Se cer: austeritate maxima, reforme pana la prasele, angajamente transpolitice. Sa fim seriosi.

E un joc al orgoliilor politice, in care unii nu vor sa piarda Puterea iar altii castiga bani multi din asta. Cand se naste si cand moare o tara, atunci se fac cei mai multi bani. Iar "pietele" castiga cel mai mult atunci cand apele sunt tulburi, nu cand sunt cristaline si limpezi.

Atasat, aveti draftul scrisorii de intentie a Guvernului Papademos catre Fond. "Suntem gata sa luam orice masura va fi necesara pentru a ne respecta angajamentele", se arata in draft. Orice masura, insemnand noi taieri de salarii si de pensii. Nu conteaza ca tehnic, asta ii poate ingropa definitiv.

"Vom trece pe excedent bugetar in 3 ani", mai spun oficialii de la Atena. E ca si cum un pacient aflat la Reanimare si e tinut artificial in viata se angajeaza sa castige maratonul. Nu are prea multe sanse, dar nu-l costa nimic sa promita. Totul se desfasoara cu sufletul la gura. Media anunta in fiecare zi ca Grecia intra in faliment peste 3, peste doua, peste o zi... Reporterii greci transmit pe twitter mesaje care te tin cu sufletul la gura: "La Guvern a venit pana si CEO-ul Deutsche Bank", "Acum au iesit din biroul lui Venizelos (ministrul de Finante elen)", "Venizelos va zbura la Bruxelles avand in mana documentul de 32 de pagini in care se angajeaza la orice".

Totul se petrece in timp real, agentiile nu mai contenesc sa transmita online catastrofa iminenta. Acum aud ca vineri dimineata creditorii privati au cerut o noua intalnire, semn ca ceva ii nemultumeste.

Grecia va mai fi salvata inca o data, pe bani mult mai multi. Ai cui? Ai celorlalte state europene si ai bancilor care au investit in bonduri elene. Aaa, si pe banii BCE, ca era sa uit de Banca Centrala Europeana.

Solutiile gasite sunt insa de pe o zi pe alta sau cel mult de pe un an pe altul. Grecii nu au cum ramane in asemenea conditii in Euroland. Drept e ca daca ies, bancile si tarile care au imprumutat Grecia vor pierde mult mai mult, primind inapoi un pumn de drahme. Dar asta-i viata.

Creditorii Greciei sunt in postura unui vanzator de portocale care constata ca toata marfa i s-a stricat inainte de a ajunge pe taraba. Iar acum forteaza clientii sa ii achite avansul pentru un nou transport de portocale pe motiv ca nu vrea sa accepte pierderea. Pai asta fac comerciantii. Pierzi, castigi, negutator te numesti.

Sa recapitulam, simplificand. Nu poti salva o economie neperformanta prin imprumuturi tot mai scumpe si mai mari, cata vreme ea nu castiga nici cat sa acopere plata dobanzilor. Sau poti sa faci asta pe termen foarte scurt. Pe termen lung epuizezi si creditorul si debitorul. Grecia nu trebuie fortata sa treaca strada, mai ales daca pe partea cealalta sta un Balaur. Mi-e si teama sa ma gandesc ce s-ar intampla daca dupa greci, ar veni randul spaniolilor, portughezilor, italienilor, ale caror economii sunt mult mai mari decat cea elena. Am zis.


Citeste mai multe despre   










4583 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    Grecia este un test! (Vineri, 10 februarie 2012, 7:08)

    remicristian [utilizator]

    Daca va merge cu Grecia cum a spus D-l Popa umeaza sigur alte doua trei tari dintre care una mare Spania poate Italia si apoi de fricoa toata lumea va inghiti porcaria supunerii. Toata stima pentru industria germana si capacitatea germanilor de organizare numai ca istoric, Germania nu este un model de corectitudine si de respect al tratatelor incheiate.
    Pactul Ribentrop Molotov este unul dintre exemplele
    jocului facut de Germania si tot de catre ea incalcat.
    Nu ma refer neaparat la efectele pactului asupra Romaniei ci la tot ansamblul lui care in primul rind avea ca efect colaborarea cu URSS si nu invadarea ei. S-a spus ca Roamnia a tradat Germania numai ca a fost exact pe dos. Romania ii era aliata numai ca Germania a fost cel care a vindut atit Basarabia cit si Transilvania!
    Eu, nu am incredere in nemti in ce priveste politica! Intotdeauna au intelegeri pe la spate. Vedeti cum si-au facut conducta separata de gaz cu rusii! Ei bat toba Europei unite dar fac asta atita timp cit au ceva de cistigat pe termen mediu sau lung altfel nu cred in altruismul german. Cine crede ca banii scosi pentru salvarea Greciei sau altora sunt scosi de Germania din buzunar se inseala! Banii sunt "tipariti " oricum fara acoperire. Banii dati Greciei nu ajung la greci ci tot la creditori care sunt tot nemtii si francezii. Politicienii vinduti ai Greciei au adus Grecia in situatia de a se infunda pe generatii in datorii. Argentina a trecut prin aceiasi situatie acum 12 ani numai ca acolo lumea a spus stop!
    • +2 (8 voturi)    
      tangou pe acropole (Vineri, 10 februarie 2012, 9:19)

      sirtaki [anonim] i-a raspuns lui remicristian

      Da, formula-minune a argentinienilor a sunat "Pupati-ne in locul bine-stiut!" la adresa lipitorilor la pereche cu disponibilitatea de a traversa pampa. Despre greci este vehiculat cliseul cum stau tolaniti la umbra si sporovaiesc la cafea si ouzo, limita sacrificiilor fiind renuntarea la apa de subtiat licoarea. Nemtilor le-ar place sa-i transforme pe greci in nemti, asisderea pe spanioli, portughezi si italieni, lucru ce ar necesita contributia devotata a unui Sisif.
    • +5 (5 voturi)    
      ...o mica corectie (Vineri, 10 februarie 2012, 11:20)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui remicristian

      Cand s-a semnat "diktatul de la viena" si "pactul ribentrop-molotov",prin care romania a pierdut o parte din transilvania si basarabia,nu eram aliatii nemtilor,la putere era nataraul de rege carol2. Aliati cu germania am devenit in timpul maresalului antonescu ,carol 2 se uschise din tara.
    • +2 (4 voturi)    
      Tu vorbesti de economie, (Vineri, 10 februarie 2012, 11:30)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui remicristian

      sau faci propaganda antigermana, recte anti-europeana? Germanii e "rai" ca muncesc si au o economie performanta... Iar Germania de acum e o tara democratica pe cand Rusia tot dictatura lui tatucu a ramas si daca e sa invadeze alte tari cam stim cine o face: vezi Georgia si Armata 10 din Transnistria... acu' daca ai deschis subiectul.
      • +1 (3 voturi)    
        ...nu crede... (Vineri, 10 februarie 2012, 12:07)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        ca nemtii sunt niste ingerasi......sunt totusi un popor sovin, ca multi altii din europa unita.
    • 0 (2 voturi)    
      Predicţie 2012-2015 (Vineri, 10 februarie 2012, 12:03)

      paulson [anonim] i-a raspuns lui remicristian

      Va fi, până la urmă, parafat un plan de salvare a Greciei. Asta până cel târziu joi săptămâna viitoare.

      De asemenea, vor fi parafate planuri de salvare al Portugaliei, Irlandei, Spaniei şi Italiei în următoarele 6 luni, probabil chiar mai devreme.

      Fiecare ţară de mai sus va intra în insolvenţă în conformitate cu termenii amendamentelor din Tratatul Eurozonei, care permite planuri de salvare pe termen de maximum 2 ani, însă unele dintre acestea vor falimenta mai repede, chiar sub un an.

      Fiecare naţiune PIIGS este deja în recesiune, dacă utilizăm un PIB calculat cinstit. Aceste recesiuni se vor agrava după introducerea planurilor de salvare, ceea ce va face şi mai puţin probabil ca ele să poată implementa în mod semnificativ cerinţele de bază ale acestor planuri de salvare.

      Germania va cunoaşte cel mai mare număr de politicieni tradiţionali eliminaţi de pe scena politică din toata istoria sa electorală postbelică, în paralel cu accederea masivă în parlament a politicienilor anti-UE.

      BCE (Banca Central Europeană) va trebui să tiparească între 2.5 - 3 trilioane € în următoarele 18 luni doar pentru recapitalizarea băncilor din zona euro pentru o perioadă destul de lungă de timp pentru a evita ca guvernele să ramână fără finanţare. In plus, pe parcursul următoarelor 12 luni, alte € 3 trilioane vor trebui să fie tipărite pentru a permite derularea programelor sociale ale statelor PIIGS, timp in care activitatea economică va cunoaşte evoluţii contradictorii, pentru a se evita o altă criză a datoriilor publice din zona euro, forţand genul de negocieri şi procese ce le vedem acum, înainte de mijlocul anului 2014.

      Inflaţia va ajunge atât de mare încât va aduce un constant vot de neincredere parlamentară în toate statele membre din zona euro în viitorul previzibil.

      Zona euro va fi ori dizolvată, ori dramatic redusă până în 2015.
  • +3 (7 voturi)    
    lipsa de cuvinte romanesti? (Vineri, 10 februarie 2012, 10:34)

    Lucian* [utilizator]

    Era greu sa se zica ciorna scrisorii de intentie?
    Inteleg goana dupa cuvinte straine, dar nimeni nu a zis ca trebuie sa englezim limba romana peste noapte si cu forta.
    • -1 (3 voturi)    
      pruteanu...... (Vineri, 10 februarie 2012, 11:29)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      daca mai traia poate reusea sa introduca legea care proteja l. romana de impuritati,el a murit si tov. iliescu care s-a opus acestei initiative mai traaeste inca...oare mereu treb, sa avem ghinionul asta ,sa piara devreme oamenii de valoare?.
  • +4 (4 voturi)    
    Ceva nu mi se pare in regula. (Vineri, 10 februarie 2012, 10:54)

    obsesia [anonim]

    " Drept e ca daca ies, bancile si tarile care au imprumutat Grecia vor pierde mult mai mult, primind inapoi un pumn de drahme. Dar asta-i viata. "

    Eu cred aici ca daca au fost imprumutati in Euro trebuie sa dea tot Euro inapoi. De ce drahme ? Ca le-ar conveni grecilor ?
  • +2 (2 voturi)    
    600 miliarde! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 2:21)

    Vlad C [anonim]

    Mereu zic ca nu mai intru pe articolele lui Popa, dar cand vad aberatiile nu ma pot abtine sa nu intru.

    Zice Popa, datoria a crescut de la 330 miliarde la 600 miliarde.

    Conform Eurostat datoria Greciei a fost intr-adevar de 330 miliarde EUR in 2010. Pentru 2011 in schimb, valoarea estimata a fost intre 354,7 si 356,5 miliarde EUR, iar pentru 2012 este estimata o datorie intre 371,9 si 384,9 miliarde EUR, daca se continua tot asa.

    Si atunci de unde scoate Popa valoarea de 600 miliarde? Daca la articolul cu PIB/cap de locuitor in Romania am reusit sa gasesc ce a calculat gresit, aici nu mai inteleg de unde scoate aia 600 miliarde, mai ales ca sugereaza ca acesta crestere la 600 miliarde a avut loc in 2010.

    Banuiala mea este ca Popa a adunat toate imprumuturile obtinute de Grecia in ultima perioada, fara sa ia in calcul ca noile imprumuturi au fost luate in principal pentru a putea plati vechile imprumuturi ajunse la scadenta, deci probabil Popa a uitat sa scada din sumele respective imprumuturile pe care Grecia le-a platit inapoi creditorilor (principalul returnat).

    Pe ansamblu articolul poate avea dreptate, dar de ce naiba aruncam cu cifre ca sa ne aflam in treaba? Si cand se fac erori grosolane de genul de mai sus, ce incredere sa mai am in restul articolului?

    "Nu poti salva o economie neperformanta prin imprumuturi tot mai scumpe si mai mari, cata vreme ea nu castiga nici cat sa acopere plata dobanzilor."

    Nimeni nu spune ca se poate. Toata lumea e constienta ca Grecia nu isi mai poate plati datoriile, acesta este motivul pentru care se incearca sa fie iertata de 50% din datorie pe de o parte, si i se cere sa implementeze aceste reforme dure pe de alta parte.