George Soros se teme de repetarea erorilor care au generat Marea Depresiune: Angela Merkel conduce Europa in directia gresita

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 februarie 2012, 13:09 Economie | Finanţe & Bănci

Miliardarul american George Soros afirma ca Angela Merkel "conduce Europa in directia gresita" si si-a exprimat temerea ca se repeta greselile crizei din 1929, intr-un interviu publicat duminica pe site-ul revistei Der Spiegel, citat de AFP.

"Admir cancelarul Merkel pentru capacitatea sa de leadership. Dar, din nefericire, ea conduce Europa intr-o directie gresita", a spus controversatul finantist si filantrop.

Soros se pronunta mai degraba pentru "reanimarea conjuncturii in statele europene prin injectii de bani, decat prin fortarea guvernelor sa realizeze economii". "Daca nu, vom repeta erorile care au aruncat America in 1929 in Marea Depresiune. Asta nu intelege Angela Merkel", sustine acesta.

In fata crizei din 1929, presedintele Statelor Unite din acea vreme, Franklin Roosevelt, a lansat in 1933 "New Deal", o politica inspirata de economistul britanic John Keynes, marcata de o reforma a sistemului bancar si de lansarea de mari lucrari pentru relansarea economiei americane.

Potrivit saptamanalului american, Soros nu mai impartaseste nici ideea de a implica Fondul Monetar International in gestionarea crizei datoriilor europene: "Europa trebuie sa fie capabila sa-si rezolve problemele de una singura".

El considera o eroare acordarea de credite pentru Grecia in schimbul unor dobanzi mari. "Din cauza asta tara nu mai poate fi salvata astazi, si se va ajunge la acelasi lucru cu Italia, daca punem aceasta tara in camasa de forta a dobanzilor foarte mari", avertizeaza Soros.

Un faliment al Greciei ar putea provoca, potrivit acestuia, o escaladare a crizei care ar putea conduce "la o afluenta spre ghiseele bancare in Italia si in Spania, iar Europa se va dezintegra".

Soros se asteapta, in ciuda acestor evolutii, la o noua salvare a Greciei de catre statele Europene, pentru a evita un astfel de scenariu.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

12260 vizualizari

  • -30 (32 voturi)    
    Don't worry! (Duminică, 12 februarie 2012, 13:15)

    mary [anonim]

    Be happy - the end for Ms. Merkel is near by the corner.

    Who will be the next? I don;t know, may be it will worse..
    • +25 (25 voturi)    
      citesti (Duminică, 12 februarie 2012, 13:30)

      am [anonim] i-a raspuns lui mary

      in romaneste si comentezi NIMIC in englezeste ca sa pari interesanta, mai Mary , mai ....
      • +2 (8 voturi)    
        hehehe (Duminică, 12 februarie 2012, 23:33)

        Crizatu mondialu [anonim] i-a raspuns lui am

        nenea Soros mai bine s-ar teme de Dracu', ca mai e putin si vine sa-l ia
    • +11 (27 voturi)    
      Draga nenea Soros,stiu ca prin gura ta vorbeste (Duminică, 12 februarie 2012, 14:11)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui mary

      chiar dumnezeul lui Moise si Abraham ,si mai stiu ca te framanta de la o vreme criza europeana in care ai pierdut multi bani ! oricum nu te luam in serios pana nu se pronunta asupra chestiunii Tiriac si Patriciu ,alti doi eminenti financiari ,cu viziuni de top asupra crizei si pana nu se pronunta si noul nostru prim ministru ,educat atent de tine !
      Pana atunci Germania sta bine mersi in timp ce SUA ...,nu ma pronunt ca se basica proamericanii!
      • +4 (4 voturi)    
        Sua e ok (Luni, 13 februarie 2012, 0:32)

        Forbes [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Trece prin schimbari majore, se reinventeaza ca de obicei. Pretul caselor a scazut mai aproape de valoarea lor reala, Datoria e mica procentual si e loc de taxat la ei fara a deranja ca in Europa.
        Somajul scade, S&P e bun, la fel si Dow Jones.
        Nu uita ca grosul industriei e la ei si cercetarea la fel. Nu-s proamerican. Doar vecin.
        • +2 (4 voturi)    
          Grosul industriei ... (Luni, 13 februarie 2012, 9:42)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Forbes

          ... care industrie? Tot ce e manufactura e in China. Tot ce produc americanii la ei acasa e porumb subventionat la greu de stat, vite si lapte la fel, energie electrica din arderea carbunelui, ceva otel si armament. Cercetarea si-o sustin in majoritate cu imigranti, care chiar daca stau pe-acolo o viata, in ultima vreme dau semne ca incep sa se intoarca acasa - in majoritate in Asia de SE.

          Datoriile statului sunt mici procentual, zici matale? Sunt comparabile cu cele ale statelor dezvoltate europene, zic statisticile - peste 50% din PIB oricum. Da' asta in conditiile in care deficitul bugetar al SUA e binisor peste cel al statelor europene dezvoltate - aproape 600 miliarde de dolari in 2011. Asa ca io nu stiu, mie mai putin frica mi-e de evolutia Europei decat de cea a SUA.

          Spre deosebire de Europa, SUA are avantajul unei cantitati semnificative de resurse naturale inca neexploatate. Da' la ei educatia e mai in cadere libera decat la noi (ma refer la masa mare a populatiei, nu la centre unversitare de top), cu o populatie needucata nu poti sa tii in picioare o democratie. De-aia io cred ca reinventarea asta le va lua cel putin cateva decenii, mult mai mult decat va dura depasirea crizei economice mondiale in Europa si Asia. Si depasirea crizei se va face cu scoaterea SUA din pozitia de element critic in circuitul economic mondial.
      • 0 (0 voturi)    
        f (Marţi, 14 februarie 2012, 19:41)

        F [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        america.....america!!! nu mai visati si nu mai vb despre.. daca habar nu aveti! daca te duci maine sa-ti cauti sau sa-ti schimbi un job gasesti ceva? nu te mai intreb de salariu ca e....jenant. aici de la Mc Donald's pina la ce vrei tu daca ai pregatirea si experienta necesara esti angajat. la Mc iei de la 1700 pina pe la 2200.in rest...cit te tine. criza in u.s.a? da ,dar nu aceea pe care o stiti voi de la tv sau de la toti papagali care s-au intors in romania. sa-i intrebati pe aia citi bani au luat din banci, s-au lafait deh...ca romanu figurant si s-au tivit in romania cu banii luati imprumut din banca si v-au spus voua ca e criza.ma bucur ca ginditi asa si sper sa-i convingeti pe toti ca aici e rau ,caci sincer nu-mi doresc sa vad romani pe aici prea curind. salutari din...WASHINGTON, STATE!!!!!
    • +16 (16 voturi)    
      Change your name! (Duminică, 12 februarie 2012, 14:37)

      Socrate [anonim] i-a raspuns lui mary

      My mother's name was Mary, she was so good and true.
      Because her name was Mary, she called me Mary, too.
      She wasn't gay or airy, but plain as she could be;
      I'd hate to be contrary, and call myself ....Marie!
      • -4 (6 voturi)    
        COMENTATI... (Duminică, 12 februarie 2012, 17:19)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Socrate

        mai in romaneste.....
        oite cu carlionti pe frunte,
        ce nimic aveti a spune.
        • +2 (4 voturi)    
          Cu siguranta.... (Luni, 13 februarie 2012, 9:44)

          Socrate [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          ...ca iti cam lipseste simtul umorului, draga domnule gel-u!
          Domnu' gel-u ne invata
          A vorbi pe romaneste
          Noi l-om crede de-i dispare
          Liniuta ce-l uneste!
          • 0 (2 voturi)    
            DACA..... (Luni, 13 februarie 2012, 15:48)

            oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Socrate

            m-ai provocat,desi am vrut doar sa atrag atentia,ca multi tineri cu parinti bogati fac scoli in occident si se dau granzi,cand vin in tara uitand limba materna.......sa incerc sa-ti raspund.:
            Liniuta ce apare
            Si va deranjeaza tare
            E pusa din intamplare
            Nu are nici o valoare.
            ......
            In rest toate bune fratioare.
  • +28 (32 voturi)    
    Aiurea.... (Duminică, 12 februarie 2012, 13:23)

    Marius [anonim]

    Marea Depresiune a avut loc datorita supraproductiei industriale din SUA atunci cand de exemplu, laptele era aruncat pe camp pentru ca ajunsese atat de ieftin incat nu mai avea sens sa-l produci. Actuala criza are loc datorita cheltuielilor aberante ale unor state. Multe state din UE au cheltuieli prea mari in raport cu veniturile bugetare. Cheltuielile sociale, de sanatate sunt prea mari fata de puterea economiei. Asta e cazul mai ales in state ca Italia, Grecia, Spania, Romania unde evaziunea fiscala e imensa, unde responsabilitatea sociala a oamenilor este extrem de scazuta si unde oamenii privesc statul ca pe o vaca de muls careia nu trebuie sa-i ofere nimic dar de la care trebuie sa obtina maximum posibil pentru ei si familia lor. Ori un societate nu functioneaza corect atata timp cat unii sunt corecti si platesc impozite iar altii (foarte multi) fenteaza prin orice metode plata taxelor. Iar probabil ca italienii, grecii si altii au preluat niste forme dar fara sa preia si fondul de la sistemele sociale germane si nordice. Din pacate e putin probabil sa se schimbe ceva in mentalitatea unor popoare in timp scurt. Deci grecii vor fenta UE inca 50 de ani de acum inainte.
    • +14 (20 voturi)    
      pai cam asa e (Duminică, 12 februarie 2012, 15:23)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      dar pe bune acuma chiar crezi ca il ia in serios cineva pe ofticatul asta? e doar ofticat ca probabil l-au ous un pic cu botu pe labe si nu mai poate sa sparga asa usor pusculitze prin europa, la fel si vantu si patriciu, felix si altii ne dau sfaturi cum sa ne facem legile ca sa poata sa faca si ei o invarteala, doar nu crede cineva ca vreunu din astia vrea binele prostimii...cam aceeasi placa si la ofticatu in cauza doar ca la o scara mai mare :)
    • +2 (4 voturi)    
      Pe aproape. (Duminică, 12 februarie 2012, 17:05)

      Alin_N [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Marea depresiune a avut loc datorita excesului de energie. La energie carbunelui s-a adaugat si energia petrolului si a aparut supraproductia. Criza care a inceput in 2007 dar isi are radacinile inca in 2005 este declansata de scaderea cantitatii de energie per capita. Petrolul incepe sa fie tot mai putin, gazele naturale la fel, pretul lor se ridica, urmeaza o presiune pe carbune in 10-15 ani carbunele ajunge la un maxim al productiei, intre timp mobilitatea globala scade, globalizarea incepe sa dispara. Tot mai putina energie din petrol inseamna hrana mai scumpa sau mai putina, asta inseamna migrarea de la oras la sat a tot mai multor oameni, asta inseamna inceperea destructurarii societatii asa cum o stim acum. complexitatea poate sa se destrame ordonat sau poate sa colapseze in functie de cat de groasa este situatia. Criza de acum este de subproductie, sa nu ne lasam amagiti de "lipsa de bani" banii sunt un simbol al energiei, nu bani fizici nu mai sunt, energie nu mai este, resurse. Este o criza a resurselor si a suprapopularii. Acum poate intelegeti si de ce s-a gandit cineva sa ne "protejeze" de o gripa care ar ucide 60% din populatie, si de ce modalitatea de producere a virusului letal, "intamplator", este facuta publica. Situatia este destul de tragica, urmeaza vremuri grele. Fie ca va fi razboi, fie ca nu va fi, multi oameni exista ilogic. Nu au resurse corespunzatoare. Pe o nava in deriva, fara hrana oamenii mereu au ajuns sa se manance intre ei. Asta este pamantul acum. Intr-un fel sau altul vom ajunge cat de curant (3-15 ani) sa ne mancam intre noi. Poate fast food-ul preferat al copiilor nostri va fi om la protap cu ienibahar si rozmarin. O duminica placuta in continuare.
    • 0 (4 voturi)    
      Corect (Duminică, 12 februarie 2012, 21:25)

      Jorj [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Toata lumea s-a invatat( a fost stimulata) sa consume mai mult decat produce. De la stat pana ultimul individ toata lumea traieste pe credit. Cine a inventat creditul ? Finanta mondiala. Cine conduce finanta mondiala ? Hai noroc nea Georgica !
    • +4 (4 voturi)    
      logica incalcita (Duminică, 12 februarie 2012, 22:05)

      ionelllos [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Aruncatul laptelui pe camp era un efect al Marii Depresiuni, nu o cauza.
    • +1 (1 vot)    
      istorie (Duminică, 12 februarie 2012, 22:10)

      dan cristescu [anonim] i-a raspuns lui Marius

      invatati putina istorie ; una din cauzele principale ale depresiunii a fost criza datoriei tarilor din europa centrala si de est, care au clacat in momentul in care creditul american s-a oprit, pe motive de austeritate, balanta bugetara si politica de credit minimalista (determinate, la randul lor, de standardul de aur).
      tocmai de aceea renuntarea la masuri de austeritate, deflationare (si implicit la standard) au reprezentat singura iesire din criza.
    • +1 (3 voturi)    
      Cel mai destept cedeaza! (Duminică, 12 februarie 2012, 22:33)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Daca nu poti schimba mentalitatea oamenilor schimba statul si adapteaza-l la mentalitate. Un stat roman cu reguli nemtesti e nefunctional, insa romanii vor face functional un stat roman cu reguli romanesti! Schimbare in Romania degeaba o cere Basescu romanilor, schimbare trebuie sa fie a statului plecand de la presedentie pana la ultimul ghiseu, inclusiv legislatia care trebuie adaptata mentalitatii romanesti.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect ! (Luni, 13 februarie 2012, 12:07)

      Ovidiu Ciornea [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Comentariul tau este corect, succint si sincer exprimat! Chiar daca doare asta-i adevarul !
  • +2 (26 voturi)    
    Fara placere,inclin sa-i dau dreptate. (Duminică, 12 februarie 2012, 13:27)

    mircea [anonim]

    Modul de rezolvare a crizei nu este cel mai potrivit.Cred ca trebuiau in prima urgenta stoparea unor cresteri salariale,alungarea de la putere a unor guverne risipitoare,limitarea unor facilitati ,ajungandu-se treptat la anularea acestora.Daca tii economia in frau si lasi principiile economiei de piata sa functioneze ,folosind masuri dure impotriva evaziunii si contrabandei,economia se poate redresa.Pentru asta trebuie sa ai un guvern de dreapta cu oameni de incredere(poate chiar o dictatura de dreapta),cu un parlament responsabil pana la sacrificiu.De aceia si este utopic,mai ales pentru Romania,unde parlamentarii sunt codosii,dar o ia in freza guvernul.
  • +18 (26 voturi)    
    Mr. Soros .. (Duminică, 12 februarie 2012, 13:36)

    aerocourrier [anonim]

    .. nu este nici atat de finantist si nici atat de filantrop, cat este de speculant. Iar toate aceste interviuri si articole fac pate pur si simplu din jobul dumnealui. Frau Merkel si Herr Schaeuble merg in directia buna atat pentru Europa, cat si pentru Germania. Este posibil chiar saptamana asta sa mai apara si un analist din City-ul londonez tot cu o opinie similara cu a lui Mr. Soros, dar cred ca lumea este deja obisnuita. O saptamana prospera va doresc.
    • 0 (0 voturi)    
      cam asa (Luni, 13 februarie 2012, 18:16)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui aerocourrier

      Daca fondurile lui nu ar avea nici un contract short pe euro poate as incerca sa-l ascult da cum ce face fondul lui nu e public...
  • +7 (7 voturi)    
    cititi va rog un pic de istorie! (Duminică, 12 februarie 2012, 13:45)

    1929-1934 [anonim]

    http://businessday.ro/01/2009/marea-criza-economica-din-perioada-1929-1933/

    Putem invata din ce au trait altii , istoria se repeta intotdeauna si cauzele sunt bizar de asemanatoare! Putem anticipa viitorul stiind istorie! Raspunsul la intrebarile viitoare le gasim date de manualele de istorie dragii mei!
  • +9 (13 voturi)    
    similitudine (Duminică, 12 februarie 2012, 13:50)

    itanhanga [anonim]

    un fel de monica tatoiu a finantelor
  • 0 (8 voturi)    
    Astia au o obsesie! (Duminică, 12 februarie 2012, 13:50)

    PoneiulTroian [utilizator]

    Toti bancherii de cand a inceput criza fac exact ce stiu ei sa faca mai bine: sa-si vanda marfa. Nu tu oferte speciale, discount-uri, nimic! Au o idee fixa sa luam si mai multi bani de undeva, daca se poate cu dobanda, de parca nu suntem indatorati destul...
    Parca sunt vanzatorii aia de castraveti ce incercau cu disperare anul trecut sa ne convinga sa mancam si mai multi castraveti, pen'ca dadeau ei faliment de nu. Ce daca aveau salmonella!
    Deci principiul crizei 2009/2012 e cam acesta, pentru mine: "Ia de cumpara, ca si asa ii arunc"!
  • -1 (13 voturi)    
    sacalii satisfacuti privesc de pe margine (Duminică, 12 februarie 2012, 13:51)

    zizin [utilizator]

    Decizia de a lasa Grecia sa falimenteze a fost luata cu ani în urmă, când Grecia a fost lasata sa intre in zona euro. Iar Goldman Sachs le-a arătat grecilor cum si ce sa faca. Prin magia aranjamentelor de tip "swap", datorii masive au dispărut din bilanţul Greciei, suficient de consistente pentru ca Grecia sa treaca examenul de admitere in ZE. Datoria reapărut, şi a crescut exponenţial, odată ce s-au vazut inauntru. Oh, şi Goldman a făcut o grămadă de bani din afacerea asta.
  • +11 (13 voturi)    
    mai cititi.... (Duminică, 12 februarie 2012, 13:52)

    manualu' de engleza [anonim]

    Great Depression inseamna Marea Depresiune cam la fel cum library insemna librarie....
    • -3 (5 voturi)    
      POATE.... (Duminică, 12 februarie 2012, 18:24)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui manualu' de engleza

      Vrei sa spui biblioteca!
      • +4 (4 voturi)    
        gizas (Luni, 13 februarie 2012, 1:00)

        fsg [anonim] i-a raspuns lui schroedinger

        mai bine taceai
      • +3 (3 voturi)    
        Re: Ciombe (Luni, 13 februarie 2012, 1:37)

        MLZ [anonim] i-a raspuns lui schroedinger

        E clara treaba, astazi esti premiant la Gazeta de Perete!

        Felicitarile noastre! :o)
  • +12 (20 voturi)    
    sacal (Duminică, 12 februarie 2012, 13:54)

    stalin [anonim]

    ura acestui personaj (nu om) fata de uniunea europeana, depaseste orice inchipuire ! este malefic in privinta europei. doreste cu prea multa ardoare distrugerea uniunii europene. sa traiesti asa cum doresti tu uniunii europene, sacalule!
    • +13 (19 voturi)    
      El uraste Euro (Duminică, 12 februarie 2012, 14:46)

      Ben Shalom [anonim] i-a raspuns lui stalin

      Speranta lui si a altora de peste ocean este sa dispara EURO. Astfel toate tranzactiile intre tarile europene se vor face numai in $$. Asta pina cind se va face simtita marca germana. Sa vezi comisioane cind tarile europene vor reveni la monedele nationale si mai ales speculatii pe cursul de schimb, la care se pricepe el cel mai bine.
      • +1 (3 voturi)    
        Pentru "Ben Shalom"... (Duminică, 12 februarie 2012, 21:47)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Ben Shalom

        Adevar grait-ai !

        Tanti Angela incurca "socotelile" acestui escroc, capabil s-o vinda si pe ma-sa; daca cineva i-ar da 2 dolari pe ea...

        Fie ca ne place sau nu, Germania este "locomotiva" Europei si sincer sa fiu, mi-as dori un asemenea "mecanic" in fruntea Rominiei !!

        Dar mi-am dat seama repede ca acest vis este ne-realizabil; neamtul are "ceva" ce rominilor le lipseste: Constiinta'
        Disciplina,
        Corectitudine...

        Datorita acestui lucru, se poate afirma cu tarie ca:

        "Neamtu' a "inventat" maimuta..."
  • +17 (19 voturi)    
    ....... (Duminică, 12 februarie 2012, 14:15)

    cineva [anonim]

    Cu asemenea "economisti" afaceristi ca domnul Soros zau ca nu e de mirare unde am ajuns! In rest, ii doresc domnului respectiv cat si tuturor prietenilor acestuia care impartasesc aceeleasi tip de "competenta" si "cunostinte" sa aiba parte nici mai mult nici mai putin decat de rezultatul muncii lor si sa lase Europa sa mearga in directia in care vrea ea.....nu de alta dar zau ca nu cred ca il apasa soarta acesteia cat il apasa faptul ca nu mai are de unde sa fure.......
  • +22 (22 voturi)    
    Soros (Duminică, 12 februarie 2012, 14:18)

    unu [anonim]

    Soros zice ca Grecia ar trebui sa primeasca in continuare credite, si anume la dobanzi mici. Cine il opreste pe el sa le dea ?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai, (Luni, 13 februarie 2012, 9:55)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui unu

      le-o fi dat...,iar ,acu',omu' vrea banii inapoi si aia n-au...
  • -10 (14 voturi)    
    Sorry, (Duminică, 12 februarie 2012, 15:13)

    tic [anonim]

    dar Soros are dreptate!
    Nu-l inghit pe Soros, dar ceea ce face Merkel nu are niciun sens. O fi bine pentru Germania, dar in niciun caz nu e bine pentru Grecia sau alte tari aflate in aceeasi situatie (Italia, Spania, Portugalia, Irlanda, etc.).
    Ideea e ca Germania n-ar fi trebuit niciodata sa aibe aceeasi moneda cu a altor tari. Ca de-aici vine problema.
    Daca Germania ar fi avut euro iar Grecia drahma, sau invers, daca Germania ar fi avut marca iar Grecia euro, nu stiu cum ar fi aratat Germania astazi, dar stiu sigur ca Grecia n-ar fi fost in situatia in care este acum.
    Iar daca singura masura a lui Merkel este de a taia pensiile si salariile grecilor, atunci Grecia nu se va putea salva. Este ca si cum eu, pentru ca nu mai pot sa-mi platesc intretinerea de cateva milioane de lei pe luna, renunt la punga cu alune pe care mi-o cumparam in fiecare weekend si pe care o consumam sambata si duminica la meci, in fata televizorului.
    Problema este mai complexa, din cate stiu eu, pana acum nimeni n-a scapat de saracie doar pentru ca si-a restrans cheltuielile si a facut economii la sange.
    Exemplul cel mai concludent este Ceausescu, care a reusit sa-si plateasca datoriile externe in 8 ani (din 1980 si pana in 1988), prin masuri de austeritate crunte. Dar nimeni nu s-a imbogatit si nici nu a prosperat.
    Din pacate, trebuie sa-i dau dreptate lui Soros. Macar pana la proba contrarie!
    • +3 (3 voturi)    
      Pe ce te bazezi? (Duminică, 12 februarie 2012, 16:43)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui tic

      Grecia e in situatia de acum pentru ca guvernele ei au facut datorie fara discernamant, ca sa isi poata sustine politica populista prin care au ajuns la putere. Ce anume ar fi oprit Grecia sa se imprumute daca aveau drachme in loc de euro? Ce ar fi oprit guvernul sa mareasca salariile bugetarilor sa acorde noi prime si sa creeze tot mai multa administratie? Ce anume din toate astea nu se poate intampla si la noi, care inca nu avem euro? Zici ca "stii sigur" ca fara euro n-ar fi fost in situatia de acum, pe ce te bazezi?
      • -1 (1 vot)    
        Ma bazez (Luni, 13 februarie 2012, 10:17)

        tic [anonim] i-a raspuns lui xan

        Ma bazez pe faptul ca, intr-o situatie ca a Greciei, doar masurile de austeritate nu sunt suficiente. Este ca si cum te-ai duce la razboi doar cu tancuri, fara sa ai si avioane de lupta.
        Masurile de austeritate ar trebui ajutate de o inflatie controlata a monedei nationale dar, fiind vorba de euro, este imposibil acest lucru. Daca ar fi avut drahma, se putea face asta. Pana la urma, inflatia duce la scaderea puterii de cumparare a populatiei, acelasi lucru il produce si micsorarea salariilor cu 25% (lucru neacceptat de catre populatie).
        In Romania, intre 1992 si 1998, a fost o inflatie enorma (salariul ajunsese de la 3000 lei la 30 milioane lei). Prin aceasta inflatie, sustinuta si prin ajutorul dat de catre imprumuturile de la FMI, au dus in final la redresarea economoca si financiara a tarii. Daca am fi avut ca si moneda nationala marca germana, n-am fi putut iesi din situatia de faliment. Mai mult, o moneda nationala mai slaba, ar duce si la cresterea si stimularea exporturilor si asta ar ajuta la randul ei la iesirea tarii din criza.
        Parerea mea!
      • 0 (0 voturi)    
        Dobanzile? (Luni, 13 februarie 2012, 18:07)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui xan

        Cine si mai ales cu ce dobanzi te imprumuta daca te porti iresponsabil?
    • +2 (4 voturi)    
      ....da...sigur...! (Duminică, 12 februarie 2012, 16:47)

      bm [anonim] i-a raspuns lui tic

      ...sa bagam inflatie, tiparim bani cum zice Keynes, sa castige Soros iar din speculatii bancare...!..sa-mi fure munca mea cinstita si sa-ti dea si tie...milogule !
      Germania are singura conducere cinstita cu poporul sau...!..nu e de acord cu furtul propovaduit de
      Keynes..!
    • +3 (3 voturi)    
      hai lasa-ne...... (Duminică, 12 februarie 2012, 17:32)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui tic

      De-a lungul existentei umane, a functionat si va functiona un principiu economic simplu: nu poti consuma mai mult decat produci.
    • +2 (4 voturi)    
      sorry too!!! (Duminică, 12 februarie 2012, 18:10)

      corvus_coraX [utilizator] i-a raspuns lui tic

      pentru greții a fost excelent până acum. nema muncă, evaziune fiscală cât muntele olimp. au crezut că faza cu furatul căciulii va ține o veșnicie. iar guvernul lor raporta succes după succes. cifre din burtă asemănătoare cu ale noastre pe vremea lui ceașcă. i-au aburit pe europeni, iar ei ani de zile i-au creditat crezând că greții este și ei germani, olandezi sau francezi. numai că ulciorul greților, ca și alte popoare la fel de balcanice și nu prea dedate la muncă, ci la leneveală, furăciune și minciuni, nu a mai mers la apă. a făcut pleosc. brusc, respectivele țări, au realizat că în greți nu poți să ai încredere nici când îți fac daruri...

      adică, ți se pare normal (și desigur lui Mos Sorosilă i se pare normal) să le tot pompezi creditări la dobânzi cât mai scăzute dacă se poate dobânzi 0, ei să consume, muncă ioc, iar la o adică să ceară să li se reducă datoria externă cu 70-80% șantajând europa că dacă ei se duc la vale, îi trag pe toți după ei?!

      dar, este un adevăr. prost nu e cel ce cere, ci cel ce dă...
    • +2 (2 voturi)    
      Germania (Duminică, 12 februarie 2012, 19:37)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui tic

      ii mai imprumuta pe greci, doar pentru a le asigura functionarea ca stat,nu si salarii si pensii grase.
      Gata!S-au terminat banii pentru imprumuturi fara nr.!
      Exemplul ala cu Ceausescu o fi concludent pentru tine,dar n-are nicio legatura cu ce se intampla astazi.
  • -2 (2 voturi)    
    Aiureala romaneasca! (Duminică, 12 februarie 2012, 16:36)

    Bob Dylan [anonim]

    Nu mai comparati planurile megalomane ale Dictatorului cu situatia actuala!Faraonul dorea sa devenim bancherul lumii a 3 a,sa traga el sforile....Profitul era al nomenclaturii comuniste(se vede azi cu ochiul liber).Intr-o democratie occidentala nu poti infometa poporul ca sa devii tu,dictatorul,buricul lumii!! Merkel vrea economii de la grecii invatati sa cheltuiasca mai mult decat produc.Punct.Primesc in schimb BANI BUNI,asta uita romanasul giugiug.In sacul fara fund nu bagi bani.Vrei bani,imi arati ca stii sa-i pretuiesti.La noi s-a bagat de ani de zile vechimea in salariu....(de exemplu).
  • -3 (3 voturi)    
    vrajeala (Duminică, 12 februarie 2012, 16:42)

    eu [anonim]

    Parerea mea este ca si Merkel si Sarkozy si cine o mai fi , nu pot face mare lucru. Toata criza este un plan bine gandit si pus in aplicare acum dupa ce toata lumea a crezut ca vom continua sa progresam fara limite . Imaginati-va cum au dat credite la toata lumea fara mari garantii iar dupa ce au urcat dobanzi si tot ce inseamna , acu cu criza nu mai pot face fata sa plateasca si bancile raman tu tot. E si cazul guvernelor. Imprumuturi , datorii, recalculari toate pe banul public. Si toti banii merg la banci
  • 0 (4 voturi)    
    America si bancherii ei sunt originea si vectorii (Duminică, 12 februarie 2012, 18:02)

    fhfvhsffh [anonim]

    America si bancherii ei sunt oriiginea si vectorii crizelor actuale. Se pare ca Germania incearca sa ne traga in alta directie (buna zic eu) iar indivizii fara scrupule care conduc afacerile mondiale se opun (SUA si Cityul Londonez)
  • +1 (5 voturi)    
    Soros si sfaturile (Duminică, 12 februarie 2012, 19:29)

    Denoro [utilizator]

    Sunt convins ca Soros stie ce spune, iar sfaturile lui uneori chiar merita luate in considerare. Marea problema cu Soros e ca nu ai cum sa stii cand sa ii iei in considerare sfaturile.
    Soros s-a imbogatit intr-un domeniu care profita din plin de vremurile tulbure: speculatiile financiare. Asa ca uneoriu sfatul lui poate sa fie chiar sincer si valoros, dar alteori sfatul lui poate fi 100% interesat, in sensul ca spera sa influenteleze lucrurile astfel incat, prin speculatii financiare, sa castige cat mai mult, fara sa-i pese de consecinte pentru ceilalti (si oricum nu e treaba lui de nici un fel sa fie raspunzator de deciziile politice, asa ca nici responsabilitate nu are, e firesc).
    Pur si simplu n-ai cum sa stii cand Soros vorbeste pentru binele public sau cand vorbeste pentru binele propriu, pentru binele speculatiilor financiare, in detrimentul statelor.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu sunt absolvent de ASE (Luni, 13 februarie 2012, 9:57)

    sile231 [utilizator]

    Dar intuiesc in afirmatia d-lui Soros grija ca nu va mai putea specula pe monede si obtine profituri ca de pilda 1000000000 lire cind a speculat impotriva lirei sterline.
  • +1 (1 vot)    
    Soros (Luni, 13 februarie 2012, 11:36)

    Tolan [anonim]

    Domnul Soros este cel mai bun investitor speculativ de pe planeta. Tendinta Europei de a se desprinde de sistemul financiar american nu favorizeaza interesele speculative. Adica noi vrem sa mancam atatea mere cat produce copacul nostru. Ei ar vrea sa cerem la nesfarsit dolari falsi.
    Ne vor da pentruca oricum ei nu exista. Ce se intampla daca oamenii se vor imprumuta tot mai putin si vor incerca sa traiasca din ce produc ? Pe termen scurt vom face foamea pentru ca suntem obisnuiti sa mancam mere de la vecini. Deasemenea cei care tiparesc bani falsi la nesfarsit din 1973 vor descoperi ca banii lor valoreaza tot atat cat si hartia. Pe termen lung insa vom supravietui in mod elegant intrucat vom fi primii care ne-am obisnuit cu viata reala, si ca bonus vom prelua initiativa la nivel mondial.
    Domnul Soros recomanda sa tiparim euro ca si SUA. Daca s-ar putea sa imprumutam dolari cu dobanda zero ar fi mai bine. Ei castiga oricum pentru ca acei bani valoreaza cat hartia din care sunt facuti. Cerand o anumita moneda cu imprumut arati ca ai incredere in ea. Pe asta se bazeaza intreaga economie mondiala la ora actuala. Pe increderea ca lumea va rambursa creditele imprumutate. In concluzie domnul Soros ne indeamna sa cerem bani cu imprumut fiindca el stie sa inventeze moneda si ne da cata vrem. Doamna Merkal a inteles ca minciuna are picioare scurte si este mai sanatos (nemtesc) sa maninci cat produci.
  • +2 (2 voturi)    
    eu as spune ca e in directia cea buna (Luni, 13 februarie 2012, 12:44)

    neuronu'stingher [anonim]

    daca pe dom'soros il apuca "mila" de europa.

    Urat specimen.