Noua cura de austeritate a Greciei: Dispare sporul de vechime, scad pensiile mari, privatizari, desfiintarea unor posturi de primari, salariul minim - redus cu 22%

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 februarie 2012, 14:00 Economie | Finanţe & Bănci

Proteste in Grecia
Foto: Reuters
Memorandumul de politica economica incheiat de guvernul de la Atena si creditorii internationali UE-FMI prevede o relaxare a pietei muncii, pentru a reduce costul salarial, si noi economii bugetare care trebuie realizate inainte de varsarea primei transe din noul credit european, relateaza AFP.

Acesta contine un nou calendar de privatizare si reforme structurale, in special in materie de impozite si justitie.

El fixeaza tinta unui deficit bugetar mai mic de 2,06 miliarde de euro in 2012, pentru a se ajunge la un excedent de cel putin 3,6 miliarde in 2013, care va trebui adus la 9,5 miliarde in 2014.

MASURI DE ECONOMIE BUGETARA PREVAZUTE IN 2012:
  • Reducerea cheltuielilor cu medicamentele cu cel putin 1,076 miliarde euro in 2012 si economii cu orele suplimentare realizate de medici de cel putin 50 de milioane de euro
  • Reducerea cheltuielilor militare cu 300 milioane euro
  • Desfiintarea a aproximativ 500 de posturi de primari, adjuncti si angajati din colectivitatile locale (economii de 30 de milioane de euro), reducerea cheltuielilor guvernamentale centrale legate de alegeri cu cel putin 270 milioane euro
  • Reducerea bugetului de investitii publice cu 400 mil euro
  • Reducerea pensiilor sau a pensiilor complementare cele mai mari, in asa fel incat sa se reduca subventiile cu 300 mil. euro
  • O economie suplimentara de 325 mil euro urmeaza sa fie identificata si pusa in practica in consultare cu Comisia Europeana, Banca Centrala Europeana si Fondul Monetar International.
  • Salariile speciale din sectorul bugetar (magistrati, politie etc ...) si care nu sunt cuprinse in noua grila salariala vor trebui reduse cu 10% in medie, incepand cu 1 septembrie.
PRIVATIZARI
  • Vanzarea de participatiuni publice, in primul semestru, la companiile gazifere (Depa), de apa (Eydap-Eyath), petroliera (Helpe), si Jocuri (Opap). Obiectivul este incasarea, pana la finele acestui an, a 4,5 miliarde si, pana la sfarsitul lui 2015, a 15 miliarde euro.
PIATA MUNCII
  • Salariul minim va fi redus cu 22% in raport cu nivelul din ianuarie 2012
  • Pentru tineri sub 25 de ani, reducerea este de 32%
  • Desfiintarea majorarilor automate de salarii, inclusiv sporul de vechime
  • Limitarea la trei ani a acordurilor colective privind salariile
LEGEA FISCALA
  • Adoptarea unei reforme cadru pana in iunie 2012, cresterea controalelor fiscale, angajarea de inspectori fiscali, inchiderea birourilor de impozite ineficiente, infiintarea unei retele electronice a impozitelor si taxelor, pregatirea unui plan anti-coruptie pana in septembrie 2012
SECTORUL BUGETAR
  • Inainte de sfarsitul lui 2012, 15.000 de bugetari vor fi trecuti in concediu tehnic si vor fi platiti cu 60% din salariul de baza, inainte de a fi concediati la capatul a unu sau doi ani, pentru cei aflati aproape de varsta de pensionare.
SANATATE
  • Continuarea reformelor incepute in 2010 (dezvoltarea de medicamente generice, retete electronice, centralizarea achizitiilor de medicamente)
RECAPITALIZAREA BANCILOR\
  • Fiecare banca va primi de la Banca Centrala o data limita pentru a proceda la o recapitalizare pe piate, limita finala fiind septembrie 2012.
  • Institutiile financiare vor putea avea acces la Fondul grec de stabilitate financiara. Guvernul va veghea ca bancile sa isi mentina autonomia de jure si de facto. Drepturile de vot pe care fondul le va detine vor fi limitate la decizii strategice.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8210 vizualizari

  • +20 (30 voturi)    
    asta din cauza lui papandreu... (Duminică, 12 februarie 2012, 14:09)

    popcorn monta [utilizator]

    amicul lui ponta...la greci greul acum incepe...va fi tot mai greu pentru ei...
    • -23 (31 voturi)    
      ete scartz! (Duminică, 12 februarie 2012, 14:46)

      epaminonda [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      nu stiai cum sa mai faci un comentariu politic in zi de odihna, postacule?
    • 0 (12 voturi)    
      solutia islandeza (Duminică, 12 februarie 2012, 15:06)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      cautati pe google sa vedeti cum „lenesii” islandezi si-au declarat falimentul si le-au dat peste bot speculantilor.
      • +4 (4 voturi)    
        citeste mai mult si mai cu atentie (Duminică, 12 februarie 2012, 18:28)

        Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Sau macar urmareste regulat stirile. Daca ai fi facut-o la momentul respectiv ai fi stiut acum ca ce a fost in Islanda nu are nimic in comun cu ce se intampla in Grecia.
        • +2 (2 voturi)    
          In plus, ... (Luni, 13 februarie 2012, 10:05)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

          ... careva care a fost pe-acolo in vara asta imi zice ca in Islanda in momentul de fata e scump si sa mori. Asa ca oamenii aia, desi mai rezervati si mai putin scandalagii ca noi, si pastrand lustrul de tara civilizata pe care l-au avut inainte de criza, in momentul de fata strang cureaua ce n-ai vazut din alea, si si-au dus turismul in sapa de cauciuc, prin jecmaneala turistilor.
      • +1 (3 voturi)    
        Serios ??? (Luni, 13 februarie 2012, 2:13)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Pai in Islanda a fost o criza a bancilor, nu a statului.

        Statul a lasat bancile sa se descurce singure cu activele toxice pe care le aveau. Restul e istorie.

        Btw, in caz ca nu stii, statul e entitatea aia care plateste salarii bugetarilor, se ocupa cu investitiile in infrastructura, educatie, sistemul de sanatate sau cel al asigurarilor sociale. Ai idee ce ar insemna un faliment al statului, ca la greci? Uita-te la ce s-a intamplat prin Argentina, nu cu mult in urma (iar criza aia a fost nimic in comparatie cu ce contureaza vis-a-vis de Grecia)

        Cat despre urmari eu nu m-as bucura in locul tau:
        - valoarea companiilor islandeze a scazut cu peste 90% din 2008 (mai nimeni, nici macar islandezii nu mai are incredere sa investeasca in economia locala)
        - nivelul datoriei publice a crescut de la 28% la peste 90%
        - moneda nationala s-a devalorizat fata de euro cu 35-40%... puterea de cumparare s-a redus dramatic afectand astfel si nivelul de trai, etc

        La speculatori le dai peste nas numai daca ulterior te poti descurca singur, strict din resurse propri.Ori de Grecia se va alege praful.
        • +4 (4 voturi)    
          ar mai fi ceva de spus (Luni, 13 februarie 2012, 9:38)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

          olanda si uk au dat in judecata islanda pentru ca statul islandez a folosit fondul de garantare discretionar, returnand depozitele doar cetatenilor islandezi, nu si celor straini, desi in realitate bancile din islanda atrageau depozite din europa si acordau credite pe baza lor in islanda...
          verdictul se lasa asteptat, dar va fi interesant.
      • 0 (0 voturi)    
        lista neagra!!! (Luni, 13 februarie 2012, 11:54)

        precaut [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        si cine te mai imprumuta VREODATA? vreun stat, vreo banca? tu i-ai imprumuta cu trei euro??? Tu cand te imprumuti la vecin/coleg etc nu dai banii inapoi sau faci pe viteazul?
    • -14 (20 voturi)    
      HAI SA NE BUCURAM (Duminică, 12 februarie 2012, 15:09)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      de greul altora, nu? sau asta este justificare pentru cretinatatile si suferintele create de acestea in romania?
      salarul minim prin 2011 in grecia era de vreo 876 euro in romania lui basescu era de vreo 162 euro.
      sa tot faci comparatii cu greci, asa este postac platit?
      • -12 (18 voturi)    
        "Taierile" (Duminică, 12 februarie 2012, 15:49)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui evoque

        de la greci vor antrena noi taieri la noi.
        Asa ca,bucura-te,postac neplatit!
      • +9 (9 voturi)    
        faliment (Duminică, 12 februarie 2012, 16:11)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui evoque

        exact de aia sunt grecii in faliment ! salarii mari ,pensii mari,ajutoare de la stat cat incape,numai munca e putina
        • -4 (4 voturi)    
          Munca e multa, produsul nu are valoare. (Luni, 13 februarie 2012, 8:10)

          boa [anonim] i-a raspuns lui alpha

          Exact ca in Romania. Ghici cine urmeaza dupa grecia. Romania securistilor.
      • +9 (9 voturi)    
        Diferenta (Duminică, 12 februarie 2012, 16:43)

        swolf [utilizator] i-a raspuns lui evoque

        Exact diferenta aia dintre 876 si 162 nu si-o permit grecii si nu vor sa inteleaga acest lucru! E usor sa traiesti be banii altora, acum trebuie sa stranga cureaua! Lasa datoriile trecute, ca sa supravietuiasca tara aia, trebuie sa ajunga la salarii romanesti. Ia vezi, vor asta grecii tai?
      • +3 (3 voturi)    
        ma bucur de ce li se intampla grecilor.... (Luni, 13 februarie 2012, 8:33)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui evoque

        am trait o vreme pe acolo si pot sa zic in cunostinta de cauza,ca sunt niste jigodii...
    • -7 (11 voturi)    
      asa ma gandeam si eu... (Duminică, 12 februarie 2012, 15:21)

      vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      tot PSD-ul e de vina!
    • +2 (4 voturi)    
      la greci nu stiu cum e, ca nu-s grec (Duminică, 12 februarie 2012, 19:20)

      costelivu [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Da' cum sa spun... o vreme am tras chefuri monstruoase, ca aveam de unde, trai neneaca. Pe urma am tras chefuri ca am vindut din casa. Pe urma am tras chefuri ca m-am imprumutat. Acuma...vai, e tare rau, nu am parale sa trag chefuri. Jobu' ma plateste mai putin, nu mai am nimic de vindut si din ce produc, tre' sa-mi platesc datoriile. Da' mama-mama, ce chefan am tras. Si nu-s grec.
    • -3 (3 voturi)    
      daca nu ai fi postac (Duminică, 12 februarie 2012, 23:45)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      Si ai citi putin, ai afla mai multe despre criza greaca. Printre punctele importante, era demisia guvernului "populist de dreapta" in 2009, dupa minciunile referitoare la marimea deficitului (3% declarat -15% final). Papandereu, de cand a venit a aplicat doar masuri de austeritate, chit ca era de stanga...
  • +14 (28 voturi)    
    il propun pe dl Boc prim- ministru al Greciei! (Duminică, 12 februarie 2012, 14:15)

    Eneas [anonim]

    o sa il regretam cat de curand! Boc nu s-a luat de oameni ca nu curata zapada, a dat exemplu personal ,ceea ce e infinit mai corect! e barbat ,nu tzatza !
    • -17 (21 voturi)    
      EU ZIC (Duminică, 12 februarie 2012, 15:11)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      sa exportam totzi portocalii nostri in grecia, poate le gasesc grecii un loc sub pantheon.
      • +16 (18 voturi)    
        te-ai straduit degeaba (Duminică, 12 februarie 2012, 15:30)

        vio [anonim] i-a raspuns lui evoque

        sa pari interesant...Acela este Parthenon, adica altceva decat panteon. //(editat de HotNews.ro)
        • -3 (3 voturi)    
          era (Luni, 13 februarie 2012, 0:44)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui vio

          scris in gluma (pantheon), numai ca pentru unii este greu de priceput.
          Ai muscat, asta este. Este bine totusi ca citesti si nu faci confuzii. Bravos.
          Altii sau multumit cu minusuri, oricum unul din 15 este bine pana acum. Insa mai este mult de lucru.
      • +2 (2 voturi)    
        bine ma ca nu e patefon... (Luni, 13 februarie 2012, 8:30)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui evoque

        ...
        • 0 (0 voturi)    
          este bine (Luni, 13 februarie 2012, 13:27)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

          pentru ca foarte multi confunda Pantheonul cu Parthenon-ul, iar unii sau si gasit sa ma apostofeze, ce sa ii faci, musculite pe hartie.
          Cum era daca scriam patefon? Cate patefoane gaseam sa dea cu minusuri, hm?!! :)
          Oricum este plin de patefoane pe aici, mai ales cele portocalii sunt cele mai "simpatice":)
  • +2 (14 voturi)    
    Elenii (Duminică, 12 februarie 2012, 14:40)

    Vizitiul [utilizator]

    Acum stiu de ce le zice Eleni. Ca sunt lenesi :)
    • -13 (15 voturi)    
      In afara (Duminică, 12 februarie 2012, 15:12)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      de propaganda de partid ai mai citit ceva in viata ta? Glumetule :)
  • +15 (17 voturi)    
    Votatzi USL (Duminică, 12 februarie 2012, 14:42)

    Cristian [anonim]

    Si atunci...
    • -18 (18 voturi)    
      si atunci ce ? (Duminică, 12 februarie 2012, 15:14)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      o sa scapam de portocalii si postacii lor de doi bani?
      Eu zic sa facem acel canal propus de boc, iar la acest canal sa lucreze totzi portocalii sub conducerea marinatului.
      • +2 (2 voturi)    
        hai sa iti fac un bine (Duminică, 12 februarie 2012, 23:49)

        visio [anonim] i-a raspuns lui evoque

        vorbesti de canalul ala "uitat" de iliescu? adica de psd? nu ma intelege gresit, prefer pdl numai pentru ca nu vreau sa ajunga la putere hotii din psd si pnl; desigur ca nici pdl-eii nu sunt cinstiti insa sunt prosti si mai putini; adica ii sperii mai usor si ii mai raresti...cred ca teoria mea e simpla, asa-i? serios acum, intr-o tara saraca si saracita, ce ai fi vrut sa faca boc? sa se imprumute si mai mult, asa cum vroia ponta si antonescu? si pentru ce? sa mearga romanul la sueprmaket si sa isi umple cosul cu mancare, sau sa isi cumpere iphone desi se roaga de burta sa il prinda din urma...sicner, in fiecar erau e un bine si in fiecare bine e un rau...hai, spor la sapa....
        • -1 (1 vot)    
          pe ce te bazezi? (Luni, 13 februarie 2012, 10:41)

          traistar [anonim] i-a raspuns lui visio

          Stii sa fi fost evaziunea si contrabanda mai mare vreodata decat pe vremea blejnarilor? Stii sa se fi furat vreodata mai mult cu achizitiile publice si investitiile statului ?Stii sa se fi imprumutat tara vreodata mai mult ca pe vremea laudatului de tine Boc? Presupui ca ceilalti ar fi facut si mai rau, pe ce te bazezi? Pe umori?
          • 0 (0 voturi)    
            chiar nu stiu! (Luni, 13 februarie 2012, 12:04)

            naiv [anonim] i-a raspuns lui traistar

            A. de ce e mai rau sa ajungi de la 20% la 39% (datorie in timp de criza) decat de la 0 la 20%? B. de ce era mai buna contrabanda cu titei spre Serbia decat aia cu tigari dinspre Serbia? (pe atunci tigarile erau la acelasi pret in ambele tari si nu eram in UE) C. de ce contrabanda in 10 ani de PSD (insumata) e mai mica decat in 3 ani de "blejnar"? D. CIFRE nu injuraturi despre achizitii publice nu vad. Tu de unde le ai? E. Investitiile statului (numai autostrazi) au fost practic ZERO sub PSD asa ca nu prea ai ce sa compari F. cu privatizarea PETROM cum ramane? PS. ca ceilalti ar fi facut mai rau STIU prin citirea programului de guvernare.
          • 0 (0 voturi)    
            intram intr-un cerc aiurea (Luni, 13 februarie 2012, 13:05)

            visio [anonim] i-a raspuns lui traistar

            si nu cred ca e cazul; realitatea este vizibila pentru toti; ceea ce o face valabila este punctul tau de statie; daca esti pe culmea psd sau pnl sau pdl, o vezi roz; altfel, ai fi observat ca s-au facut drumuri pe vremea pdl-ului, adica ai mai scutit niste bani de service pentru amarata ta de masina, sau a mea; ceea ce conteaza; eu iti spun ce am vazut, ok? bucurestiul, pana sa vina oprescu sprijinit de pdl, arata de la penibil spre deprimant; constanta, sub mazare, este praf din toate punctele de vedere; parte buna din prahova are drumuri bune si noi; sa vorbim de brasov? pe la hunedoara iar sunt drumuri bune; in fine, revin cu o idee mai veche, cata benzina s-a furat din Brazi pe vremea psd-ului? ti-ar trebuie 10 vieti sa ai o evidenta corecta; cate paduri s-au taiat pe vremea psd-ului, si nu s-a pus un copacel in loc? atat de mult incat intra apa in casa oamenilor; poate ca nu am fost suficient de clar: prefer pdl-ul (in lipsa unor romani inteligenti) numai din persepectiva faptului ca sunt mai prosti decat usl si mai putini la furat decat usl; in toata lumea politicienii fura, nicio tara nu face exceptie, deci nu te astepta ca ai nostri sa fie sfinti; daca fura inteligent si cu masura, dar ramane destul pentru votanti, banuiesc ca nu se baga de seama; pe de alta parte, sa nu uitam ca suntem in halul asta pentru ca psd a vandut tot din tara asta; deci, nu am niciun un motiv sa ii votez; ah, si cu usl mai ramane problema mortilor din revolutie (in special a tinerilor subofiteri de la campina) si mai vorbim de voiculescu, care nu este un individ pe care-l vrei in preajma; ori usl tocmai asta vrea sa impuna: atata vreme cat nu sunt ei la guvernare, trebuie sa avem o lovitura de Stat si subofiteri la tv sau evident trebuie sa dea jos guvernul; ori, amice, fiecare roman are dreptul si obligatia sa mearga la vot si sa aleaga pe cine vrea; e la fel de simplu ca abonamentul la mobil sau tv; evident ca nu trebuie sa se justifice; si iar vb de usl..
            • 0 (0 voturi)    
              o mica corectie (Luni, 13 februarie 2012, 13:38)

              evoque [utilizator] i-a raspuns lui visio

              in ce priveste constanta pentru ca locuiesc aici am sa te rog sa mai treci si apoi sa comentezi despre drumuri. Si ce spun nu spun ca sa il laud pe mazare.
              Prin anul 2000 constanta era varza la capitolul drumuri, este adevarat ca dupa venirea lui mazare a inceput un program de reabilitare a drumurilor si constanta a devenit poate primul oras in care erau si strazile dintre blocuri facute. Au mai ramas cateva zone si un pod sau doua dar din alte motive. In constanta se circula foarte bine, iar daca ar fi terminata si centura ar fi si mai bine, numai ca boc si boagioica sau grabit sa taie panglici la lucruri facute pe jumatate ca sa scoata ochii la prosti.
              Daca psd a vandut tot cum se explica graba in vanzari a pdl-ului, acu' pe ultima suta de metri.
              Ce naiba de legatura este intre usl si morti de la campina? era usl in vremea respectiva?
              DACA TOT TE OCUPI DE MANIPULARE SPUNE DOMNULE NU NE OBOSI.
              Ma faci sa devin sustinator usl asa peste noapte? putina decenta, ce naiba.
  • +27 (27 voturi)    
    culegi ce ai semanat (Duminică, 12 februarie 2012, 14:49)

    alladin [anonim]

    Am facut vacantele de două ori în Grecia, oamenii au fost incredibili, mancare buna, cazare faina. Dragut!

    Insa de fiecare dată când am încercat să folosesc un card de credit, a fost o bataie de cap MAJORA. Vă rugăm, numai în numerar. M-am prins de joc repede, am prezentat un card, şi am vazut cu cat se poate reduce preţul la plata cash: 50 - 70% reducere dacă plătiţi în numerar. Acolo este la fel si astăzi.

    Cum este condusa tara aceea in care nimeni nu plăteşte impozite sau acceptă taxe? Dar in schimb aşteapti sa ai la dispozitie o retea de servicii sociale complete: medicale, dentare, medicamente, de vârstă inaintata, etc.

    PROFITI SI FURI! Acum grecii culeg ceea ce au semanat!
    • -1 (3 voturi)    
      Romanii platesc si tot nu au nimic. (Duminică, 12 februarie 2012, 21:10)

      Jekyll [utilizator] i-a raspuns lui alladin

      Ce zici de situatia de la noi unde platim taxe peste impozite si tot nu exista servicii sociale? Cei din NWO sa joaca cu soarta oamenilor la un pahar de coneac. Bunastarea noastra depinde de prea multi oameni si trece prin prea multe filtre. Guvernul functioneaza pe acelasi principiu ca si Crima Organizata. Toti banii merg spre varf si tot "rahatul" merge spre baza.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu-i deloc intamplator ce se intampla, (Duminică, 12 februarie 2012, 23:11)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui alladin

      ei vor taxe zero! Vei zice ce imposibil, insa gasesti vreo 3 milioane de greci care demonstraza contrariul si reusesc sa traiasca, chiar bine, fara sa incaseze nicio taxa.
  • -4 (18 voturi)    
    ortodoxia... (Duminică, 12 februarie 2012, 14:56)

    ChavaLito [anonim]

    asta se intampla cu inchinatorii la idoli,oameni,cadavre !
    • +10 (16 voturi)    
      ??? (Duminică, 12 februarie 2012, 15:47)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui ChavaLito

      nu cred ca are nimic de a face ortodoxia cu hotia si proasta guvernare
  • +6 (14 voturi)    
    Lenea - ingroapa Romania (si Grecia) (Duminică, 12 februarie 2012, 15:40)

    Icsulescu [anonim]

    Grecii sunt recunoscuti ca puturosi si smecheri. Un fel de romani mai bronzati. La munca, altfel va fi 9si) mai rau de noi, ca si de ei.
    • +2 (2 voturi)    
      Sunteti (Duminică, 12 februarie 2012, 16:29)

      Doc [anonim] i-a raspuns lui Icsulescu

      mult prea harnic pentru acest popor puturos.
    • +1 (1 vot)    
      Lenea (Duminică, 12 februarie 2012, 17:51)

      Paesano [utilizator] i-a raspuns lui Icsulescu

      Daca esti lenes, te rog, vorbeste doar de tine.
  • +1 (3 voturi)    
    Grecii sunt recunoscuti ca si cele >>GUNOAIE (Duminică, 12 februarie 2012, 16:10)

    Marius Moraru [anonim]

    Grecii sunt recunoscuti ca si cele mari gunoaie din lume. Pa,
  • +1 (1 vot)    
    Reduceti nr. de primari si din Romania (Luni, 13 februarie 2012, 8:24)

    Ioana [anonim]

    Cand scapam si noi de bugetarii politici ? Sunt de 3 ori mai multi decat in 1989. S-au infiintat tot felul de comune si orasele si s-am mai angajat vreo 200000 de oameni in administratia publica.