Mama Omida macroeconomista de la Cotroceni

de Cristian Dogaru     http://cristiandogaru.blogspot.com/
Miercuri, 15 februarie 2012, 12:46 Economie | Finanţe & Bănci

Iata ca ultimul trimestru din 2011 a fost in oglinda cu “omologul” sau din 2010. Scaderea PIB fata de trimestrul anterior (0,2%) dar crestere fata de corespondentul sau din 2010 (aproximativ 2%) si per total in 2011 (+2,5%) vs. crestere timida fata de trimestrul anterior (0,1%) dar scadere atat fata de trimestrul corespondent din 2009 (0,5%) si per total in 2010 (-1,2%). Economia incetineste acum, atunci dadea semne de revenire. Ce au totusi in comun cele doua raportari? Ambele au fost anticipate corect de la Cotroceni! Cum de se poate asa ceva?, scrie Cristian Dogaru pe blogul lui.

La inceputul anului trecut, inainte cu 2 zile ca Statistica sa anunte vestea eliberatoare “am inceput iesirea din recesiune!” Presedintele dadea un interviu in care anunta optimist pentru Romania Libera: ”au început deja să apara cateva semne pozitive. Romania nu va mai avea crestere negativa in trimestrul IV al anului trecut si vor iesi calculele saptamana viitoare. S-ar putea ca din primul semestru al acestui an, sa incepem cresterile pozitive”. Ce sa vezi, chiar asa s-a si intamplat, cum remarca Radu Soviani pe blogul sau.

Acum, la fel. Si la sfarsitul lunii ianuarie si in urma cu o saptamana, Presedintele anunta triumfator (de fapt isi manifesta speranta ca Statistica il va confirma) ca economia Romaniei va avea o crestere de 2,5% in 2011, printre cele mai mari din UE. Ce sa vezi, speranta confirmata din nou.

Cum nu prea cred in coincidente repetate, cred ca putem lua in calcul una din urmatoarele ipoteze de lucru:

1.    INS raporteaza mai intai la Cotroceni, primeste unda verde si da mai departe apoi pe piata. Asta ca sa nu ma gandesc ca i se dicteaza direct procentele.
2.    Preseditele a angajat un fel de mame Omizi cu viziuni macro. Sau s-a specializat flacara violet in economie. Nu exclud ca serviciile sa aibe niste genii in statistica, caz in care poate n-ar strica o Rocada si la INS, dupa modelul Boc-Ungureanu.
3.    Presedintele are mana buna la Bingo, poate ne scoate pe toti din foame.

Citeste si comenteaza pe  blogul lui Cristian Dogaru


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2202 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    ESTE CUNOSCUT (Miercuri, 15 februarie 2012, 12:55)

    evoque [utilizator]

    faptul ca presedintele lucreaza pe baza de informatii, este o manie mai veche a acestuia, iar atunci cand nu a folosit informatiile( cazul arafat) a gresit rau de tot.
    Deci este mai mult ca sigur ca totul se raporteaza intai la cotroceni, iar acest lucru este usor de dedus din banii alocati catre servicii si din educatia marinerului.
    • +5 (5 voturi)    
      Deciziile corecte (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:18)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui evoque

      se bazeaza pe analiza statistica a datelor si nu pe experienta. Experienta chiar dauneaza statisticii intrucat induce idei preconcepute de cauzalitate intre factori.
      • -2 (2 voturi)    
        DECIZII CORECTE? (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:55)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        ce spui nu justifica deciziile luate de basescu.
        Toate informatiile date pe gura prezidentiala sunt pentru imaginea sa. Presedintele vrea sa demonstreze ca el are controlul, insa controlul sau se bazeaza pe informatie, mai devreme sau mai tarziu informatia te tradeaza.
    • +2 (2 voturi)    
      nu e drept voi ar trebui sa fiti primii informati (Miercuri, 15 februarie 2012, 16:00)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Nu e drept ! voi ar trebui sa fiti primii informati; va rog sa dati adresa voastra de mail la statistica si inainte de a da un PRELIMINAT presedintelui, sa-l transmita la voi, ca de, asa ziceti ca se conduce o tara !
      • -2 (2 voturi)    
        O Tara, (Miercuri, 15 februarie 2012, 16:13)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        inseamna feuda presedintelui?
  • +5 (5 voturi)    
    cum nici eu nu cred in coincidente repetate (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:04)

    mary [anonim]

    Puteti verifica Dvs. daca nu cumva toate aceste preziceri au fost dupe/ intimpul vizitelor de analiza ale FMI-ului???

    Si daca sunt estimarile care vin si de la BNR??? Oare nu poate cere Presedintele informatii de acolo???

    Poate asa ii dam un nume lui mama Omide...

    M-as mira sa nu stie domnul Soviani sau CD, dar si ei trebuiesc cititi, nu este asa???

    Toate bune si pe bune la mai bine!
    • -1 (11 voturi)    
      manipulare constanta ! (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:14)

      escu [anonim] i-a raspuns lui mary

      De la Cotroceni nu vine decat manipulare si dezinformare, menite sa ne abureasca !
      Altceva, eventual economie pe bune, nici nu stiu !!
  • +3 (9 voturi)    
    Omidu' (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:10)

    Tacsu [anonim]

    Chiar suntem atat de spalati la creier incat peste tot vedem conspiratii si facem de tot caterinca? Este asa de anormal ca informatii top-level sa fie aduse la cunostinta factorilor de decizie de diverse nivele inainte ca ele sa fie aduse la cunostinta publicului? Nu e normal ca o informatie atat de importanta sa fie prezentata brut, ca un draft de raport, cat mai repede, pana cand se finalizeaza, semneaza, aproba, parafeaza, etc si pana cand se da comunicat public?

    Mai dati-o dracului de treaba, ca si intr-o firma de doi lei barati, o informatie este cunoscuta de catre un director sau sef de departament cu zile sau saptamani inainte ca aceasi informatie sa iasa din firma pe canal oficial catre parteneri/clienti, de exemplu.

    La capitolul "hai sa scriem ceva pe blog", pot sa scriu si eu ca banuiesc ca autorul este platit de chinezi sa destabilizeze tara, sa faca un cap de pod in Europa si sa ne arunce in sclavie. Sau nu?

    La munca, nu la belit ochii in TV sau pe net!
    • -1 (1 vot)    
      O lamurire, sau doua (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:07)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui Tacsu

      vad in ultimul timp ca propaganda pdl-ista tot indeamna lumea la munca, in afara de propaganda, din cei care sustin pdl, munceste vreunul?
      Doar pe vremea lui hitler mai era indemnul asta cu munca.
      Ce legatura este intre indemnul nazist la munca si indemnul pdl-ist la munca? sau pdl se gandeste ca cei care muncesc nu gandesc?
      • +1 (1 vot)    
        Mitarbeiter (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:28)

        Omidu' [anonim] i-a raspuns lui evoque

        Dragule,

        Ca si principiu, exista o singura solutie viabila la situatii dificile: sa-ti ridici mansetele si sa te apuci sa muncesti (care cu sapa, care cu mapa, functie de pregatire si capacitate, ca nici una nu e rusinoasa). A nu face nimic (esti prea tanar sa iti aduci aminte de "para malaiata"?) sau a clantani toata ziua din dinti nu rezolva nimic, in afara de a-ti aduce sentimentul ca esti activ.

        Poate stai putin si te gandesti mai profund ce inseamna munca, ce inseamna sa aduci plus-valoare in tot ceea ce faci. Si poate iti scoti din cap aburii introdusi de un partid sau altul, de la putere sau opozitie (care btw, nici unul in 22 de ani nu a incurajat munca).

        Si daca o tii cu exemplele germane, mergi pe strazi in Romania sa vezi cati oameni dau la lopata. La scara mea, o putoare prefera sa iasa cu cainele sa-si faca nevoile la scara, decat sa dea 10 metri la lopata. Altii iau zapada de la masina si o arunca in strada sau pe locul vecinului. Iar marea majoritate casca ochii la TV. In Germania, intr-o localitate relativ izolata, eram trezit la 5:30am de zgomote de la oameni care dadeau la zapada pe tot ce inseamna trotuar, alee, drum de acces. Iar primaria se ocupa de strazi si le aducea containere cu sare si nisip. Aceea, dragule, se cheama munca si contributie la comunitate si societate!
        • 0 (0 voturi)    
          In afara de propaganda, (Miercuri, 15 februarie 2012, 16:17)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui Omidu'

          de ce nu raspundeti la intrebari?
          Ce legatura este intre indemnul nazist la munca si indemnul pdl-ist la munca? sau pdl se gandeste ca cei care muncesc nu gandesc?
          Mai incet cu bla bla bla de modrogan, in ultimul timp toata propaganda portocalie urla in disperare "la muncaaa"
          In concluzie: pdl=nazism, ca sa stie si tara daca se infiinteaza cumva lagare de munca fortata.
  • -1 (1 vot)    
    sri (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:21)

    Ovidiu [anonim]

    Aşa, şi?
  • -1 (1 vot)    
    cine crede cifrele INSului?! (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:31)

    costica [anonim]

    Astea arata de fiecare data cum vrea puterea sa arate!!
    Realitatea o vedem cu totii, investitii straine in scadere dramatica, nivel de trai si mai si, scaderi la consum, ce naiba o fi crescut atata incat sa compenseze aceste scaderi si sa fie Romania pe PLUS ?!?!!!!!
    Cifrele goale ale guvernarii portocalii care nu tin de salarii, de pensii, de investitii care sa se vada !!!
    NU se vede !!
    Minciuni, minciuni, minciuni......
  • 0 (0 voturi)    
    Mama Omida a plecat, stati linistiti! (Miercuri, 15 februarie 2012, 20:17)

    Bancherul [anonim]

    Stati linistiti ca Mama Omida care il informa pe presedinte a plecat de acolo... din motive de vorbit prea mult in globul de cristal fara sa fie ascultata :)!