Ministrul britanic de Externe: Zona Euro a fost construita fara iesiri. Grecia va intampina probleme daca decide sa abandoneze moneda unica

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 19 februarie 2012, 19:03 Economie | Finanţe & Bănci

Grecia va intampina probleme majore daca incearca sa paraseasca Zona Euro din cauza faptului ca uniunea monetara a fost construita fara iesiri, a declarat ministrul britanic de Externe, William Hague, pentru BBC One, relateaza Mediafax.

"Trebuie sa fie pregatiti sa adopte masuri pentru a impiedica sume in euro sa iasa din tara, posibil sa apeleze la controale la granita", a declarat Hague adaugand ca guvernul elen nu are "vechea moneda pregatita in seifuri gata sa fie distribuita."

"Nu exista un mod direct de a iesi din Zona Euro. A fost construita fara iesiri", a declarat Hague.

Ministrii de Finante din Zona Euro urmeaza sa se intalneasca luni pentru a discuta al doilea pachet de ajutor financiar pentru Grecia in valoare de 130 de miliarde de euro.

Ministrul britanic a mai atras atentia ca Zona Euro are nevoie de o integrare mai puternica pentru a functiona. "Este necesara o integrare fiscala mai ampla, este nevoie de integrare politica - nu poate functiona fara. [...] Cand Germania face parte dintr-o uniune monetara precum aceasta, impune asupra celorlalti disciplina germana daca vor sa ramana membri mult timp."


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3423 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    keep quiet mister hague (Duminică, 19 februarie 2012, 19:26)

    davidoff [anonim]

    Mr Hague ar trebui sa se abtina sa faca pe profetul in legatura cu Euro. Nu are nici caderea nici inaltimea sa o faca. Plus ca nu cred ca la Externe briţii au un musulman... încă! LOL

    Ar face mai bine sa se uite in gradina proprie si sa comenteze ce face Bank of England cu tiparnita proprie. In ultimele 3 luni BoE a injectat pe piata 75 + 50 = 125 miliarde lire sterline sub denumirea pompoasa QE (quantitative easing). Adica FIAT MONEY , CONFETTI !

    Vizavi de UE duetul Cameron-Hague adopta atitudinea tipica a chibitului care sta pe margine, spargand marlaneste seminte intre dinti, si râgâie atunci când simte ca îl trece o crampă.
    • -3 (7 voturi)    
      are dreptate ministrul britanic (Duminică, 19 februarie 2012, 20:11)

      john [anonim] i-a raspuns lui davidoff

      in forma actuala a euro se face doar un transfer de capital spre germania si franta, aka au inventat o alta forma de sclavie pentru ca tarile sus amintite sa-si mentia bunastarea si in era post coloniala.

      cat despre tiparirea de bani, toti o fac, inclusiv Romania dar nu spun nimic ca nu da bine la bobor.
      • +4 (4 voturi)    
        pai (Luni, 20 februarie 2012, 0:42)

        adyQ [anonim] i-a raspuns lui john

        hmm de fapt asta este problema tuturor, tiparnita de bani, toti sar cu gura pe nemti ca blocheaza tiparnita, de ce nu ii dau drumu sa scoata UE din criza? tu nu vezi ca asta bombane toti? de ce? pai americanii asta fac, englezii asta fac si ei, asta ar face si grecii dar nah nu prea tine de ei, de romani nu are rost sa mai zicem, undeva sunt niste interese mari de tot, si eu banuiesc ca in zona finantistilor, ca nah de ce sa nu lase si nemtii treaba asa cum este si sa bage tiparnita? hmm nemtii vor sa le taie lor portia de cascaval...cam de aici cred eu ca se trag toate criticile ca nu vor nesimtitii aia sa dea drumu la tiparnita :)
        PS: poate ma insel....
        • -2 (2 voturi)    
          tiparnita de bani (Luni, 20 februarie 2012, 11:24)

          john [anonim] i-a raspuns lui adyQ

          dragilor,

          Germania nu vrea ca BCE sa tipareasca mai mult decat necesar (aka datoria comuna) dar,
          vrea ca fiecare sa-si tipareasca pentru propria ograda (aka datoria proprie), so fiecare tara se va indatora sa poata cumpara ceea ce Franta si Germania dicteaza.

          Deci cazuri precum Grecia vor mai exista cat de curand.
          • 0 (0 voturi)    
            poate fi si cum spui tu (Luni, 20 februarie 2012, 14:49)

            adyQ [anonim] i-a raspuns lui john

            cu toate ca nu cred, ia gandestete daca UE ar fi formata din 28 de state cu o politica fiscala ca cea germana...ce zici de asta? ar fi cel mai puternic stat din lume, ma rog alianta ca ue nu este stat....pe de alta parte este si normal ca cei care platesc(nemtii si francezii ) sa dicteze regulile
            • 0 (0 voturi)    
              expansiunea economica.. (Luni, 20 februarie 2012, 22:21)

              john [anonim] i-a raspuns lui adyQ

              .. a Germaniei s-a facut pe spinarea celor mici din UE.

              Spre exemplu Germania tipareste 10 trilioane de euro si imprumuta bancile irlandeze, spaniole, portugheze, samd, iar populatia locala de la banci sa-si cumpere case.
              Brusc apare crashul imobiliar, oamenii nu-si mai pot plati creditele, preturile la case scad la jumatate dar..
              Bancile si statele respective raman datoare Germaniei cu 10 trilioane de euro plus dobanzi.

              Good business, right?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu exista "fara iesire" (Duminică, 19 februarie 2012, 20:47)

      m [anonim] i-a raspuns lui davidoff

      Razboiul e una.
      O catastrofa ecologica sau interplanetara e alta.
      O epidemie e iar alta.
      D-l Hague ar fi bine sa mai deschida si ochii.
    • +5 (5 voturi)    
      macar se descurca, nu? (Duminică, 19 februarie 2012, 21:46)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui davidoff

      este oarecum hilara comparatia. uk printeaza bani. sua printeaza bani. adica produc inflatie. zona euro de ce nu printeaza bani? datoria zonei euro combinata este semnificativ mai mica decat a sua/uk, dar lipseste convergenta ideilor. grecii ar vrea sa traiasca pe datorie la nesfarsit.. nemtii ar vrea sa exporte cat mai mult...
  • 0 (4 voturi)    
    Istoria ne-a aratat intotdeauna (Duminică, 19 februarie 2012, 20:27)

    moucha [anonim]

    Ca nimic nu e vesnic. Restul sunt doar profetii.
  • +6 (6 voturi)    
    Perfidul Albion (Duminică, 19 februarie 2012, 21:54)

    Ion [anonim]

    GB nu a trecut la EUR si nu doreste EUR. Dimpotriva, a facut si face tot ce poate pt. slabirea EUR si eventual distrugerea lui. GB si US nu sint confortabile cu EUR care este moneda competitiva la USD si GBP. Din aceleasi considerente, comenteaza si "recomanda" cas Grecia sa ramina in EU, intrucit iesirea Greciei din EU ar duce la intarirea EUR si insanatosirea grabnica.
    In loc de asta, "recomanda" sau arata "greutatile si pericolele" ce ar apare daca s-ar indeparta cancerul.
    Din aceleasi motive, s-a opus altor "tratamente" intensive, si toate tarile EU au trebuit sa semneze tratate separate, pt. ca "perfidul albion", cu toate ca nu este la EUR, a avut drept de veto.
  • -1 (1 vot)    
    Euro sceptici sau euro optimisti ? (Duminică, 19 februarie 2012, 22:20)

    euro [anonim]

    In ultimul timp suntem bombardati de tot felul de stiri si declaratii despre euro din care doua nu seamana intre ele
    Noi ce suntem ?
    Euro realisti !
  • -1 (5 voturi)    
    UE = struto-camila (Luni, 20 februarie 2012, 4:21)

    strutul [anonim]

    Zona euro e o struto camila odioasa. Nu exista un tavalug federal cum e la canadieni sau la americani. Nu exista nici macar o vointa politica comuna. Din aceasta cauza nu functioneaza, nu va functiona si se va destrama intr-un final.
    • +3 (3 voturi)    
      optiuni (Luni, 20 februarie 2012, 11:13)

      ALIN [anonim] i-a raspuns lui strutul

      Nu este obligatorie intrarea in zona Euro,nu este obligatorie intrarea in UE,se poate sta liber si independent in CSI,cu prietenia dezinteresata a Rusiei la tampla.Consider ca pentru Romania nu este varianta mai buna in urmatorii 100 de ani ca si UE si EURO.In loc sa tot comentam la ce rau e in UE si EURO mai bine ne-am bate capul sa facem ce e nevoie pentru a fi acolo.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai asta se spunea mai sus (Luni, 20 februarie 2012, 17:56)

        grinciul [anonim] i-a raspuns lui ALIN

        Federalizare, fara un instrument de nivelare se alege praful.
  • +2 (2 voturi)    
    I don't like (Luni, 20 februarie 2012, 6:13)

    Alan Shore din BJ [anonim]

    In romana nu-mi place. Si anume ca nu se insista pe consecinte. Care sunt si cat de grave? Ne inflamam prea repede in urma unui articol care spune fix nimic.
    Grecia va avea pb majore. OK de ce tip si care sunt alternativele pentru a nu le avea?
    Cat priveste impunerea ritmului de catre Germania, sa fil seriosi tot UE graviteaza in jurul Germaniei si Frantei de la origini. Ceea ce binteles nu convine in special MB care nu face parte in Zona Euro. Despre ce vorbim atunci?
    • -1 (1 vot)    
      by free choice... (Luni, 20 februarie 2012, 10:49)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui Alan Shore din BJ

      .... ca sa zic asa ;)
      nu apartin pentru ca n-au vrut sa intre .... probabil au anticipat ca le va fi mai bine asa,
  • 0 (0 voturi)    
    UE n-a fost construita cu usi de iesire (Luni, 20 februarie 2012, 18:05)

    ploiesteanu [anonim]

    dar, din pacate, nu are nici geamuri sa vedem cum se iau hotararile de care depinde soarta a 700 de milioane de oameni.