Datoria Statelor Unite, o catastrofa anuntata - Dallara, seful Institutului Finantelor Internationale

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:48 Economie | Finanţe & Bănci

Cresterea datoriei publice a Statelor Unite este o catastrofa care se anunta pentru intreaga lume, daca Washingtonul nu actioneaza pentru a rezolva problema, a afirmat sambata directorul general al Institutului Finantelor Internationale, Charles Dallara, citat de AFP.

"Daca privim deficitul bugetar american, nu ne putem impiedica sa avem sentimentul ca un grav accident se anunta. Nu doar un accident grav pentru Statele Unite, ci pentru lumea intreaga", a spus seful acestei organizatii bancare mondiale.

"Tarile care ocazional se dovedesc imature in capacitatea lor de a gestiona afacerile economice atat de bine pe cat ar trebui, si aici sunt incluse majoritatea dintre ale, vor descoperi ca intreaga lume se confrunta cu riscuri", a afirmat Dallara, in cadrul unei conferinte de presa organizate in marja summitului G20 din Mexic.

"Pentru ca aceste tari vor astepta ca pietele sa le arunce in fata o galeata de apa rece. Si stim ca atunci cand acest lucru se intampla nu e doar o galeata de apa rece pentru acea tara, este una pentru economia mondiala", a explicat el.

Potrivit estimarilor Fondului Monetar International, datoria public a Statelor Unite a depasit in 2011 produsul intern brut al celei mai economii a lumii si ar urma sa ajunga la peste 107% din PIB in acest an.

Biroul pentru Buget al Congresului SUA (CBO), un organism independent, apreciaza ca presedintele Barack Obama isi va termina primul mandat aliniind patru exercitii bugetare cu un deficit mai mare de 1.000 de miliarde dolari.

Deocamdata, insa, datoria americana ramane un plasament privilegiat pentru investitorii din intreaga lume, permitand Washingtonului sa se imprumute la dobanzi extrem de mici.


Citeste mai multe despre   











10964 vizualizari

  • -9 (15 voturi)    
    si uite asa... (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:03)

    vali [anonim]

    ...vom ajunge la mana Chinei. Nu ca ar fi rau, ba chiar cred ca e mai bine decat la mana SUA, dar macar sa stim ce ne asteapta.
    • +2 (8 voturi)    
      Chinezi? (Duminică, 26 februarie 2012, 11:26)

      Neli [anonim] i-a raspuns lui vali

      Crezica e mai bine sub chinezi?
      Esti naiv. Chinezii nu cunosc notiunile de democratie, libertate si alte chestii de felul asta. Chinezii te impusca si iti factureaza si glontul.
      E o vorba schimbarea regilor bucuria nebunilor. Tie oricum nu iti va fi mai bine, te asigur.
      • -4 (6 voturi)    
        SUA=China (Duminică, 26 februarie 2012, 22:40)

        Munch [utilizator] i-a raspuns lui Neli

        Americanii au grija sa isi ascunda intentiile demonice sub scopuri nobile.
        O organizatie terorista cu un lider saudit si sediul in Afganistan ataca SUA iar ca raspuns SUA ataca Irak-ul. Cum se numeste asta? Si unde sunt armele de distrugere in masa?
        http://youtu.be/yEHuek0w5e4
        Si de fiecare data cand SUA se duce peste niste amarati sa le aduca democratia imi aduc aminte cum ne-au "eliberat" pe rand germanii si rusii.
        • 0 (0 voturi)    
          d (Luni, 27 februarie 2012, 10:46)

          d [anonim] i-a raspuns lui Munch

          bine zis,dar cati crezi ca inteleg treaba cu eliberatu'??? nu vezi ca au ajuns sa-si doreasca sa vina nemtii,sa ne ajute cu economia si hotia? ce crezi ca urmeaza dupa ce pleaca nemtii? ne salveaza rusii!
      • 0 (0 voturi)    
        c (Luni, 27 februarie 2012, 10:41)

        d [anonim] i-a raspuns lui Neli

        si crezi ca americanii fac altceva?
        daca faci un accident de circulatie si nu unul grav,la fata locului vin 3-4 masini politie,pompierii,salvari si nimeni nu are nimic. se stabileste vinovatul si plateste factura emisa de toti astia. mare, mare factura!!! aici intervine asigurarea daca ai ,daca nuesti halit, mergi la judecata i-ti mai scade factura dar...tre sa o platesti in 2 saptamini de la proces,daca nu...la mititica!!! daca ar fi si in romania asa... nu ai mai vedea ''jmecheri'' pe strada si sint multe alte lacune in legea circulatiei in romania!
    • +2 (4 voturi)    
      Ma, nu te bucura.... (Duminică, 26 februarie 2012, 19:02)

      unu [anonim] i-a raspuns lui vali

      Nu imi plac americanii - deloc chiar - dar daca e sa aleg intre ei si chinezi, parca ii prefer pe americani. Si asta pentru ca de la americani stii la ce sa te astepti ca e vorba de pace ca e vorba de razboi.
    • +4 (4 voturi)    
      china (Luni, 27 februarie 2012, 7:36)

      jimmy yckx [anonim] i-a raspuns lui vali

      in momentul in care cade economia americana, china este prima veriga care se rupe.
      deja, americanii au inceput sa'si repatrieze businessuri din china.
      china are bani, dar dolari.
      banii lor sunt h.i.
      cade si exportul nemtesc si al ue, caci america este principalul partener, importator.
      numai ca, multi profeti mincinosi au incput sa apara.
      aparitia profetilor mincinosi..
      ce urmeaza ?! :-)
    • 0 (0 voturi)    
      Datoria la chinezi................. (Luni, 27 februarie 2012, 21:43)

      Mos Grigore [anonim] i-a raspuns lui vali

      nu e mare scofala .....doar ceva mai mare de un trillion; pe locul doi e Japonia cu ceva mai putin (asta dintr-un total de cca. 15 trilioane.

      Restul e datorat in interior la banci, particulari investitori si la fondurile de pensii.

      Asa ca nu mai plingeti de mila US ca sta foarte bine!
      • 0 (0 voturi)    
        Uite ceva linkuri.............. (Luni, 27 februarie 2012, 22:09)

        Mos Grigore [anonim] i-a raspuns lui Mos Grigore

        http://www.guardian.co.uk/news/datablog/2011/jul/15/us-debt-how-big-who-owns

        http://www.guardian.co.uk/news/datablog/2011/jul/15/us-debt-how-big-who-owns#data
  • +1 (7 voturi)    
    usdebtclock.org (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:11)

    verzisor [anonim]

    http://usdebtclock.org/
    US National Debt - in real time
    15.396.465.000.000 $ la aceasta secunda
    • -1 (5 voturi)    
      verisor de verzisor (Duminică, 26 februarie 2012, 10:35)

      verisor de verzisor [anonim] i-a raspuns lui verzisor

      Mai pune 3 zerouri si ai cifra OK
  • +5 (5 voturi)    
    Doamne fer' (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:32)

    babbacu' [anonim]

    Pentru Romania, o tara care are de suferit si pentru ca nu se mai importa oua din Polonia, sigura ar fi o catastrofa si mai mare decat cea din SUA.
  • 0 (8 voturi)    
    Rating (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:37)

    Stefan [anonim]

    Agantiile de rating ce fac ? Curios... stau si tac desi a mai fost un ajutor din partea guvernului american . Sunt americane pana la urma urmei :)
  • -4 (6 voturi)    
    15 trilioane PLUS (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:40)

    Bernank [anonim]

    $15 trilioane datorie revine cam 124.000 dolari pe cap de american platitor de taxe.
    Cand va fi asta platita?
    N_I_C_I_O_D_A_T_A, in termeni reali!

    Yep, si, in urmatorii 30 de ani, se mai adauga ceva halucinant: intre 100 si 200 trilioane(!!!) constand din
    - deficitul Social Security
    - deficitul Medicare
    - deficitul Veteran's Benefits

    Get crackin'.
  • -4 (6 voturi)    
    SUA...IN CADERE? (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:54)

    grigoras [anonim]

    Cine crede ca PUTIN a vorbit aiurea cand a spus ca RUSIA va relua inarmarea intelege acum si motivatia: SUA are " febra mare" si ea profita! Americanii vor fi obligati sa se replieze pentru un timp ceea ce va permite rusilor sa prinda aripi. Prima actiune- -oprirea daniilor externe, a doua ar fi abandonarea mascata a actiunilor militare. Aceasta inseamna ca EUROPA va avea din partea SUA o sustinere strict morala! Ce urmeaza? Se va incerca o noua reasezare geopolitica a lumii. Oare se va reusi??????BOMBA deja fasaie!!!
    • +4 (6 voturi)    
      clar în cădere! :)) (Duminică, 26 februarie 2012, 7:29)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui grigoras

      Uite ce cădere anticipa un kgb-ist, Panarin, în 2009:

      imigrarea în masă, declinul economic şi degradarea morală va declanşa un război civil în toamna lui 2010 şi prăbuşirea dolarului. In jurul sfârşitului lunii iunie 2010, sau la începutul lui iulie, SUA se va împărţi în şase bucăţi. California va forma nucleul a ceea ce el numeşte "Republica Californiană" şi va fi parte a Chinei sau sub influenţa chineză. Texas-ul va fi nucleul "Republicii Texas", apoi un grup de state vor fi parte a Mexic-ului sau sub influenţa mexicană. Washington DC şi New York vor face parte dintr-o "Americă Atlantică", ce ar putea adera la Uniunea Europeană. Canada va intra intr-un grup al statelor din Nord, numit "Republica Centrală Nord-Americană", Hawaii va deveni un protectorat al Japoniei sau Chinei, iar Alaska va fi inclusă în Rusia.

      Nu e funny? O grămadă de papagali, înzestraţi cu harul Mamei Omida şi inspiraţia lui Vergil Hâncu, tot prevăd "iminenta cădere" a SUA, doar-doar, dar uite că cea care e-n pragul unei explozii e UE.

      Iar pentru cei care tot folosesc termenul de "imperiu" la adresa SUA - incapabili să facă deosebirea dintre un imperiu şi o hegemonie - le aduc aminte că un imperiu durează măcar vreo 500 de ani, deci SUA mai are vreo 400 bine-mersi în faţă! :D
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred ca Rusia se risca, ... (Luni, 27 februarie 2012, 9:44)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui grigoras

      ... cel putin nu atata vreme cat la conducere e Putin. Putin e orice, dar prost nu. In momentul de fata, si in conditiile actuale de dezvoltare tehnologica, avantajul intr-un eventual conflict armat nu e dat de numar, ci de pregatire profesionala si tehnologie. Si Rusia, chiar daca are proiecte foarte destepte in domeniul militar, resurse enorme in Siberia si Caucaz, plus un numar enorm de oameni, nu are un numar comparabil de militari profesionisti bine pregatiti, si de departe n-are forta industriala pt. a sustine un eventual razboi cu restul Europei - (Rusia, indiferent ca ne place sau nu, e un stat european).

      In momentul de fata, pt. cine se uita cu atentie, Rusia investeste mai mult in redobandirea influentei ce-a avut-o in tari din fosta sa sfera de influenta in mijloace ... sa le zicem neconventionale. Moartea lu' Litvinenko la Londra, diverse manifestari anormale in politica interna a diverse tari europene, sunt toate mici accidente cauzate de acest fenomen - rezultatul unor executii imperfecte. In fapt, un fel de nou razboi rece, de data asta insa pe criterii pragmatice, nu ideologice. Rusii inca n-au renuntat la idealul lui Petru cel Mare, si isi adapteaza continuu mijloacele de lupta.

      Chestia cu inarmarea e doar de propaganda, dupa parerea mea. Investitia va fi vizibila, nu insa de efect in plan militar. Scopul, din cate-mi dau eu seama, e stimularea sentimentelor sovine ale rusilor de pretutindeni, chestie de natura sa creasca suportul mai ales al rusilor din diaspora pt. eventuale actiuni clandestine rusesti, in acelasi timp reducand forta protestelor pro-democratice din Rusia.
  • 0 (10 voturi)    
    pai washingtonul (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:56)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nu va reactiona atit timp cit omamba este presedinte, pentru ca nu vrea, nu stie si nu poate. Stapinii lui sint foarte mindrii de el, de cit de bine stie sa citesaca prompterul. O combinatie de esca si bombo, ce poti sa-ti doresti mai mult?
    • -3 (5 voturi)    
      Genial comentariul !!! (Duminică, 26 februarie 2012, 19:05)

      unu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Ai felicitarile mele! :)) Nici ca se putea spune mai bine.
  • -4 (6 voturi)    
    hartie mai ieftina decat valoarea cu care se produ (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 22:23)

    El Condor [anonim]

    In curand ( 1-2 ani ) SUA isi vor plati greselile financiare in care au tras o lume intreaga, prin devalorizarea maxima a monedei nationale. Prea multi dolari americani aruncati pe pietele mondiale au facut ca aceasta moneda sa nu mai aibe acoperire nu numai in aur, cum ar fi normal, ci si in alte metale ce pot constitui moneda de schimb. Cauza : si-au produs singuri, fara nici un fel de control, moneda proprie; regulile de circulatie a acesteia au fost stabilite de producator, cu aceeasi lipsa de control.
    • +2 (4 voturi)    
      au acoperire in altceva (Duminică, 26 februarie 2012, 11:16)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui El Condor

      acel altceva se numeste petrol, sau "aur negru" . Atata timp cat toate tranzactiile de petrol se vor efectua in dolari, lumea va avea nevoie de acestia. Oare de ce crezi ca statele unite controleaza tot Orientul Mijlociu si nu numai?
  • -1 (5 voturi)    
    dularii (Duminică, 26 februarie 2012, 1:44)

    Ari3s [anonim]

    Nu este vorba de niciun privilegiu. Faptul ca statul american contracteaza imprumuturi cu dobanzi foarte scazute, arata ca acestea sunt limitele investitiilor. ,,Americanus businessmanus" , poate declansa procedura de aruncare a dolarului pe fereastra. Atat de mult apreciatul, puternicul, internationalul dolar, nu mai este bun de nimic. Sunt nevoiti sa se gandeasca la schimbarea monezii.
    Sper sa fie o lectie pentru toti vizionarii de rahat. Cei ce au vazut intreaga lume ca pe o singura tara, s-au izbit de gard.
    Fiecare tara, trebuie sa aibe economie si moneda proprie.
  • +3 (3 voturi)    
    stire din surse... (Duminică, 26 februarie 2012, 9:59)

    mary [anonim]

    Am incercat asa citesc stirea in original....Imi pare ca exista un email catre AFP, dar mai raman multe de spus.

    1. IIF este o organizatie ce reprezinta institutiile financiare private spre deosebire de IMF. Toate "vorbele" care sunt legate de stat si de modul in care acesta este guvernat cad in jurisdictia IMF=ului si nu a IIF.

    2. Ultima pozitie oficiala - 24 feb. 2012 - a punctat trei prioritati pentru IIF:

    a. rezolvarea problemelor din zona EURO - ca sa vezi nici o legatura cu bugetul USA....

    b. evitarea "credit crunch"....- all over the world...

    c. imbunatirea coordonarii financiare - again all over the world...

    In concluzie uite cum se lanseaza stirea...

    Adica in loc sa ne uitam la ciorba din UE, ne uitam peste gard la USA.

    Mai mult, ciorba din UE afecteaza peste 24% din exporturile din USA, asa ca daca UE nu merge bine si USA are o problema. Nu stiu cum stam cu reciproca...

    Se poate verifica inca o data proverbul referitor la cel care moare de grija altuia???

    Intrebare: cine sau de ce sunt alimentate aceste canale cu astfel de stiri???
  • -1 (5 voturi)    
    "Visul american" (Duminică, 26 februarie 2012, 11:58)

    George [anonim]

    Cel mai amuzant e cand unii care traiesc pe datorie vor sa-i invete pe altii cum sa traiasca.
  • -1 (5 voturi)    
    crize si razboi (Duminică, 26 februarie 2012, 12:32)

    aschie [anonim]

    daca o data sau de doua ori ai rezolvat criza economica prin declansarea unui razboi si ti-a mers asta nu inseamna ca mereu iti poti rezolva problema in acest fel. Umfli, umfli si cand stii ca e gata sa plesnesca incepi un razboi pt decongestionare, stergerea datoriilor si o noua constructie a omenirii dezvoltate superioare celei din neandertal. Este totusi vorba de viata, de a te juca de-a Dumnezeu. De ce nu se iau masuri simple, corecte desi este posibil acest lucru? De ce se prefera raul, distrugerea si autodistrugerea in locul vietii si al binelui? Uitam, imparatia binelui si a iubirii nu este din acesta lume. In istorie a existat mereu o mana de oameni care a acaparat o imensa putere si a distrus destine, viata pe pamant. Si continuam sa nu invatam nimic. Cine stie ce poate insemna "generatie" in limbaj biblic si cand raul asta va fi nimicit.
  • 0 (0 voturi)    
    Quantitative easing (Luni, 27 februarie 2012, 10:42)

    Etre [anonim]

    Deci, urmeaza sa dea drumul al tiparnita, denumind pompos procesul Quantitative Easing. Investitorii vor fi fericiti ca aceasta devalorizare este absorbita la nivelul tuturor detinatorilor de dolari, si nu li se v-a inmana o taiere de aprox. 50% ca in cazul Greciei.

    Oricum, dolarul are o piata foarte mare, si poate absorbii o inflatie substantiala inainte ca lucrurile sa o ia razna.

    Americanii fac asta de ceva vreme si nimeni nu pare sa se supere. Daca BNR ar avea, acum, o politica de genul asta, am repetat experienta devalorizarii cu cu 2 cifre, lunare, ca in 90.
  • 0 (0 voturi)    
    dar ce-mi place ca astia imprumuta europa.... (Luni, 27 februarie 2012, 12:00)

    papagalu [anonim]

    sua sunt rupti in fund la propriu in momentul de fata, dolaru are valoare de hartie (de ziar), dar e sustinut puternic cica prin lobby (si la tv pt toti cei cu creierul tip kfc sau mc donald), si vin cu tupeu la cei care conduc europa ( in genunchi si cu pantalonii pe vine) cu pretentia ca dau bani imprumut. Chiar ca tupeu. Sa n-ai bani si sa te faci ca imprumuti pe altii. probabil ca dau bani in teancuri de hartie de ziar decupata, cu cate un dolar deasupra si altul dedesupt. Acu, vasnica conducere a europei ce-o sa zica? vai ce buni sunt banii astia facuti din foarfeca, hai sa dau niste legi pentru fraieri, asa cum imi cer binefacatorii astia de american, ca ete se imbracara la costum. Si uite asa o sa importe pt tine, pt el, pt noi, niste democratie de tip acta.
  • 0 (0 voturi)    
    vauleu ... (Luni, 27 februarie 2012, 16:17)

    vai ... [anonim]

    Na, asta mai lipsea. Cu ce o sa ne platim taxele catre stat? Da' facturili la intretinere (apa, gaze, electricitate)? Da' taxa lu' aia mica la gradi? Da' taxili locale pi auto si apartament? Da' celelalte taxe de care nu am pomenit? E clar, statu' da faliment in cazul asta. Nasol?