Guvernul analizeaza posibilitatea revenirii la forma initiala a indemnizatiei de crestere a copilului

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 11 aprilie 2012, 18:52 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul ia in calcul posibilitatea revenirii la forma initiala a indemnizatiei de crestere a copilului, a declarat ministrul muncii, Claudia Boghicevici. Declaratia a fost facuta dupa reuniunea Comisiei Nationale pentru Populatie si Dezvoltare (CNPD) care a avut loc la Palatul Victoria. Boghicevici a afirmat ca trebuie luate masuri pentru cresterea natalitatii, precum construirea de crese si gradinite si acordarea de stimulente tinerelor familii. In cadrul reuniunii a fost propusa elaborarea unei strategii demografice pana in 2050.

Inainte de taierea cu 15%, indemnizatiile reprezentau 85% din venituri.

In cadrul reuniunii, Guvernul a luat act cu ingrijorare de datele preliminare ale recensamantului de anul trecut, care arata o scadere drastica a natalitatii si imbatranirea populatiei, a mai spus Boghicevici.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4056 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Bullshit! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 19:02)

    Roberto [anonim]

    An electoral si acum vor sa repare si sa faca uitate toate porcariile facute din 2009 incoace.
    Daca fac acest pas, atunci ma astept ca sa fim convocati si sa ne platiti si noua diferenta ce ne-ati furat-o din buzunar.
    • +1 (3 voturi)    
      n-ai inteles nimic dom'le (Miercuri, 11 aprilie 2012, 22:45)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Roberto

      veniturile taiate au generat profit pentru Romania. te strici de ras cand vezi ca alesii nostri numesc asta reforma. daca in alte tari mai ai de unde taia (grecia,spania,irlanda...), in romania NU ai. una e sa tai de la 1000 de euro, alta e sa tai de la 200.
  • +1 (9 voturi)    
    Alocatii "tintite" catre clasa medie (Miercuri, 11 aprilie 2012, 19:06)

    Cine va munci sa ne plateasca pensiile? [anonim]

    E necesar sa luam un set de masuri concertate, nu doar financiare, ci si educationale si de investitii in infrastructura.

    Ca si in Franta, sa fie obligatoriu sa treci pe la un psiholog/asistent social inainte de a merge la avortat ! Sa fie sigur ca intelegi clar riscurile la care te supui si consecintele acestui act asupra psihicului.

    E necesar un program masiv de investitii in crese si gradinite, peste tot in Romania, orice familie sa isi poata gasi repede un loc in astfel de institutii. Asta reduce mult stresul mamicilor.

    Alocatiile sa fie orientate preponderent (cu un program-pilot) catre familiile modeste din judete care au traditie "natalista" (cum sunt cele din Moldova, unde e si saracie mai mare, deci ar fi foarte util) si catre familiile in care cel putin un parinte are studii medii sau superioare si copilul are sanse mai mari sa fie educat corect si trimis la scoala.

    Daca imbinam acesti factori vom avea o crestere demografica "mecanica" prin reducerea nr. de avorturi si o crestere demografica sustenabila si inteligenta prin cooptarea clasei medii, a femeilor cu studii si a populatiei din regiunile unde traditional se faceau mai multi copii.

    Ultimul factor e reducerea emigratiei, eventual revenirea in tara a unei parti din cele 2 milioane de romani plecati. Dar aici e mult hazard, dureaza, economia Romaniei nu poate rivaliza peste noapte cu cea a tarilor vestice.
    • 0 (2 voturi)    
      O să se întoarcă într-un suflet emigranții... (Joi, 12 aprilie 2012, 7:33)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Cine va munci sa ne plateasca pensiile?

      ... ca să plătească din buzunarul lor indemnizații și ajutoare pentru copiii altora.

      O să rivalizeze economia României cu a țărilor vestice, nu-i problemă. Se pregătesc de faliment Spania, Franța... că și-acolo e cu multe indemnizații și ajutoare. Deci s-ar putea să-ți vezi visul cu ochii.
  • +10 (14 voturi)    
    "strategie demografica pana in 2050" !! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 19:11)

    costica [anonim]

    Cand voi deja reveniti la ceea ce abia ati legiferat !!!
    Si vreti strategii pana in 2050, cand voi NU sunteti in stare sa faceti o strategie pe 1 an !!!
    Mi-amintesc cum Rapoartele Bancii Mondiale din anii trecuti spuneau despre Ministrii lui Boc ca sunt simpli pompieri, ca rezolva problemele curente, zilnice, fara a elabora Strategii, Planuri si Programe de dezvoltare pe domeniile pe care le conduc, pentru ca NU sunt in stare !
    Toti sunt simpli politruci numiti de partide din clientela politica in virtutea algoritmului politic, fara nici un fel de cerinte de competenta sau de profesionalism.
    Asa ca aburelile astea cu strategii pana in 2050(!!!!) lasati-ne in pace !!
    Bazaconii....
  • +7 (9 voturi)    
    Nesimtire (Miercuri, 11 aprilie 2012, 19:47)

    unu [anonim]

    bulibaseala totala in sistem
  • +7 (9 voturi)    
    Vorbe fara acoperire (Miercuri, 11 aprilie 2012, 19:59)

    Milena [anonim]

    An electoral.
  • +1 (3 voturi)    
    25% (Miercuri, 11 aprilie 2012, 23:34)

    g.v. [anonim]

    Au tăiat 25% de la bugetari. Indiferent de tip.
    Acest lucru s-a răsfrânt și asupra salariilor din privat.
    Au tăiat 25% din veniturile romanilor!
    Romanii le vor tăia 25% din voturi?
  • 0 (2 voturi)    
    Unde-i Bocanel? (Miercuri, 11 aprilie 2012, 23:37)

    weiss [anonim]

    Da' Bocanel/Cretinel unde este, ca sa recunosca imbecilitatea facuta acum un an, cand a redus alocatia?
  • +2 (2 voturi)    
    indemnizatie crestere copil (Joi, 12 aprilie 2012, 0:30)

    emilia [anonim]

    si-n ceasul 12 ar fi bine, daca vor sa ajute tinerele familii....pressiune pe buget, dar sa tai tocmei de aici a fost o mare greseala. schimbarea trendului populatie nu poate fi schimbat peste noapte.
  • +1 (3 voturi)    
    Dacă, (Joi, 12 aprilie 2012, 0:34)

    timantius-raptor [anonim]

    cică, poate, parcă am crede-o și pe asta dacă n-ar urma niște alegeri. Așa că mai bine o discutăm a doua zi după închiderea urnelor.
    Da' apropo, măi fraților: voi chiar ne credeți oligofreni incurabili, zău așa?!?
  • +2 (2 voturi)    
    Le multumesc din suflet. (Joi, 12 aprilie 2012, 10:25)

    Andrei [anonim]

    Sotia mea a primit, timp de UN AN, 70% din salariu. A nascut chiar dupa intrarea in vigoare a noii legi ( cea cu anii ciuntiti etc). Acum a inceput din nou serviciul de 2 saptamani si suntem zombie. Nu mai stim cum sa ne descurcam cu somnul, avand in vedere ca eu lucrez ziua 9 - 19:00 si ea lucreaza seara cu USA 16 : 00 - 01:00 . Le multumesc reprezentantilor statului cu acest prilej pentru ca-si bat joc de oamenii muncitori. Inca odata. Sa nu intru in detalii cu forfetare si alte porcarii care ne-au dus inapoi cu cativa ani. Le multumesc pentru ca in loc sa mai stea sotia mea un an acasa pentru a fi siguri ca vom avea un copil bine crescut, acum suntem 2 tineri manageri de corporatii, rupti de somn, plini de nervi si frustrati pana la culme. Mi-este greu sa fiu calm si sa nu calomniez in acest comentariu. Oricum, daca va intra in vigoare noua lege ( de fapt reintroducerea celei vechi) le doresc minoritarilor rromi sa traga tare cu facutul copiilor. Am presimtirea ca noi lasam tara lor, si asa ca ar fi bine sa o populeze intr-un ritm mai alert pentru ca noi tragem tare sa o parasim.

    ps. nu stiu de ce am ramas pana acum aici, si ma oftic teribil ca am cumparat o casa aici, in loc de a sta in chirie in Germania.

    Am votat pana acum dar acum imi rezerv dreptul de a nu mai vota... al naibii electorali nemernici. Va jucati pur si simplu cu vietile oamenilor.
    • +2 (2 voturi)    
      of, parca ma vad pe mine (Joi, 12 aprilie 2012, 11:37)

      Cata [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Si noi suntem in aceeasi situatie. In fiecare zi imi vine sa plang cand vad ca din cauza oboselii abia ma mai joc seara cu cel mic.
    • +2 (2 voturi)    
      in anii 1980.... (Joi, 12 aprilie 2012, 11:51)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Am stat de 2 ori acasa in "Concediu fara plata pentru ingrijirea copilului" pana ce fiecare copil a implinit varsta de 2 ani.
      Concediul de maternitate era de 3 luni.
      Azi, am 2 copii mari, de 32 respectiv 29 de ani si amandoi lucreaza cu program ca si Dvs, unul intr-o multinationala din Brasov, fiecare e la casa lui, casatoriti, dar nici unul nu are nici un gand de copii deoarece au aceeasi problema: TIMPUL si programul de lucru ....
      Glumind, le mai zicem ca ei nu au timp nici sa faca copii, daramite sa-i mai si creasca....noi ne-am oferit sa-i crestem, desi consideram ca copiii trebuie sa creasca langa parinti...
      Din pacate ceea ce spuneti referitor la viitorul natiei este adevarat, probabil ca intr-o zi, cand va fi prea tarziu, vor realiza asta si guvernantii... acum, au alte treburi, mai importante decat viitorul Romaniei....
      • +2 (2 voturi)    
        aveti dreptate (Joi, 12 aprilie 2012, 13:37)

        SlowBoz [utilizator] i-a raspuns lui lili

        si noi am fost asa crescuti, in anii 80. Totusi, timpurile s-au schimbat. Nu spun ca nu v-a fost greu, dimpotriva. Nu aveati nici pampersi sau alte banalitati care ne fac noua viata mai usoara.

        Intr-adevar, astazi este groaznic cu timpul. Chiar daca si noi suntem in Brasov si chipurile este mai relaxant decat in capitala, eu nu vad cum in conditiile date am putea s-o scoatem la capat.

        Frustrant este doar ca se schimba de la o zi la alta ... noi stiam o treaba cand am decis sa facem un copil, alta s-a intamplat. Si acum este frustrant doar pentru cei care au trecut prin varianta de 1 an, ca dupa ce-a trecut anul se trece la "ritul vechi" .

        In fine, asta este una din "bomboanele pe coliva" . Chiar se umple pahar. Si din ideea de a sta aici pentru a ajuta la cladirea unei generatii sanatoase care sa scoata tara din criza morala, politica si de identitate din prezent, se pierde in pasi repezi.

        Eu chiar credeam ca putem trai decent, cu demnitate si mandrie la noi. Guvernantii si toti politicienii indiferent de culoarea politica au un dar extraordinar de a ma aduce cu picioarele pe pamant.