Institutul Cantacuzino, cercetat de Avocatul Poporului pentru neproducerea unor vaccinuri

de DP     HotNews.ro
Marţi, 17 aprilie 2012, 10:34 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(17 Apr 2012) PDF, 424KB
Avocatul poporului ancheteaza Institutul Cantacuzino pentru ne-producerea unor vaccinuri, se arata intr-un comunicat remis HotNews.r. "Dupa mai multe luni de zile, in cadrui institutiei Avocatul Poporului se desfasoara o ancheta proprie, referitoare la neproducerea unor vaccinuri: (stafilococic D - in dilutii produs original romanesc, folosit in tratamentul infectiilor stafilococice, antigripal, antituberculos, polidin, cantastim, antidifteric, antitetanic), de catre Institutul Cantacuzino, ceea ce in opinia noastra reprezinta o incalcare grava a dreptului fundamental la sanatate si o afectare, intr-o anumita masura, a sigurantei nationale a Romaniei", se arata in comunicat.

Citeste si "Fantoma de la Institutul Cantacuzino

"O asemenea stare de lucruri are ca efect pericolul producerii unor epidemii ale caror efecte nu ar putea fi inlaturate in lipsa vaccinurilor mentionate. Ceea ce pare grav este faptul ca Institutul Cantacuzino ar fi beneficiat de fonduri care puteau fi utilizate pentru dezvoltarea procedurilor de producere a vaccinurilor. Cu toate ca am solicitat de circa doua saptamani informatiile necesare, institutul nu a comunicat nimic in acest sens. Potrivit prevederilor art. 59 alin. (2) din Constitutie, autoritatile publice sunt obligate sa asigure Avocatului Poporului sprijinul necesar in exercitarea atributiilor sale, dar acest sprijin nu ne-a fost acordat nici de Institut, nici de Ministerul Sanatatii si nici de alte autoritati publice cu mare responsabilitate in societatea romaneasca. De altfel, in acest sens, in luna februarie 2012, am avut o intrevedere cu domnul Ladislau Ritli, ministrul Sanatatii, intrevedere care a ramas fara niciun rezultat, in timp ce situatia vaccinurilor s-a agravat continuu. Mai mult, peste lipsa vaccinurilor enumerate, odata cu venirea primaverii a aparut necesitatea vaccinului antiviperin, care nu se mai produce nici el", mai arata documentul.

Ca urmare, se mai precizeaza in text, cu costuri foarte mari, vaccinurile care nu se mai produc trebuie sa fie achizitionate de pe piata libera interna sau/si externa. Consecintele asupra bugetului sunt si vor fi evident negative. Desigur ca, Avocatul Poporului a luat o serie de masuri, printre care discutarea acestei grave probleme cu doi academicieni ai Academiei de Stiinte Medicale si solicitarea presedintelui acestei academii de a se organiza o dezbatere pe tema in discutie. Aceste discutii si dezbateri le consideram si avem speranta ca vor fi benefice pentru clarificarea necesitatii producerii vaccinurilor in cauza, al caror numar se ridica in prezent la circa 300. Pentru a raspunde eventualelor interpelari, trebuie sa mentionam ca neindeplinirea de care Institutul Cantacuzino a unor conditii impuse de Uniunea Europeana trebuie sa fie imputata celor care aveau sarcini in acest sens. In acelasi timp, ar fi trebuit deja sa se demareze procedurile prevazute de reglementarile europene, ceea ce nu s-a facut, dar speram ca macar in viitorul apropiat sa se initieze demersuri in acest scop. Ce este de faicut? Credem ca este necesar ca Ministerul Sanatatii sa ia masurile de rigoare cat mai urgent, iar intre acestea ar trebui sa se regaseasca si imbunatatirea managementului Institutului Cantacuzino. Aceasta atitudine a Ministerului Sanatatii este necesara si pentru situatia sociala din interiorul Institutului Cantacuzino. Avocatul Poporului va continua ancheta sa proprie, referitoare la incetarea producerii vaccinurilor, si in final, fata de situatia grava care s-a creat, va trebui sa emita o recomandare celor care au obligatii in procesul de producere a vaccinurilor.


Citeste mai multe despre   










2046 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Exista si aceasta institutie? (Marţi, 17 aprilie 2012, 11:31)

    mihai [anonim]

    Avocatul poporului ar trebui sa ancheteze absolut toate privatizarile si vanzarile de societati si resurse minerale ale Romaniei, pe care guvernantii din 90 pana in prezent le-au facut prin falimentare si devalorizare.
  • +2 (4 voturi)    
    Iarasi ? (Marţi, 17 aprilie 2012, 11:49)

    Prostu [anonim]

    Bacsisuri/lobby de la marile firmele farmaceutice de profil ? Orice produs Made in Romania creeaza pierderi la ei. Absolut dramatic pentru rechini ! Scandalos ca dupa 20 de ani nu e chiar totul distrus/vandut pe te miri ce !
    Oarecum la fel e si cu agricultura !
    De ce nu sunt executati talharo-politrucii care distrug tot ce mai exista bun in tara ? Chestiune de political correctness fata de west ?
  • +2 (2 voturi)    
    In sfirsit... (Marţi, 17 aprilie 2012, 12:37)

    Dorina [anonim]

    In sfirsit, ii pasa cuiva de ceva...
    de avantajul strategic de a fi printre putinele tari din lume care produce vaccinuri.
    Cei care au obstructionat Cantacuzino, direct sau mascat ar trebui invinuiti de inalta tradare, subminarea economiei nationale (daca asta mai poate fi considerata infractiune ), atentat la sanatatea publica sau, mai bine, ar trebui introdusa in codul penal infractiunea ca atare cu pedeapsa maxima.

    Cred ca chiar pacientii care ar fi avut nevoie de aceste vaccinuri s-ar putea constitui parti civile impotriva statului care a permis incetarea productiei.

    Pentru mine, Cantastim a facut minuni, dar nu am reusit sa cumpar decit 5 fiole acum doi ani. As plati oricit pentru inca o cura si urmaresc mereu site-ul Institutului, doar-doar s-o relua productia in timp util.
    • +1 (1 vot)    
      Asdtia ce fac ? (Marţi, 17 aprilie 2012, 13:39)

      Prostu [anonim] i-a raspuns lui Dorina

      "Cei care au obstructionat Cantacuzino, direct sau mascat ar trebui invinuiti de inalta tradare, subminarea economiei nationale (daca asta mai poate fi considerata infractiune ), atentat la sanatatea publica sau, mai bine, ar trebui introdusa in codul penal infractiunea ca atare cu pedeapsa maxima.

      Cred ca chiar pacientii care ar fi avut nevoie de aceste vaccinuri s-ar putea constitui parti civile impotriva statului care a permis incetarea productiei."

      Ai perfecta dreptate !
      Fiind vorba de sanatatea natiunii o intrebare se impune : CSAT , SRI cu ce se ocupa de fapt ? Cu telefoanele lu' tanti Mita pentru nenea Relu ? Sau invers ?
      Chestiunile astea cu impact asupra natiunii chiar nu mai intereseaza ? Atunci care sunt prioritatile lor ? In buget vaz ca serviciile au fonduri destule.
  • -2 (2 voturi)    
    vaccinuri..... (Marţi, 17 aprilie 2012, 13:33)

    luci30 [anonim]

    a nu ne amagim singuri..... proliferarea virusilor nu tine de vaccinurile facute,ci de cele semi-facute..,adica tu faci un vaccin pt. virusul de anul trecut ,care in acest an este total inadecvat pt. radacina s-a modificat,s-a revigorat,..-prin depozitare in spatii neadecvate,prin suspendare din cauza de ineficienta medicala,-dar producerea trebuie platita nu????.....asa ca se ajunge la cazuri de rinfortare a virusului.....nu vom putea fii in pas cu virusul pina cind nu se vor lua masuri severe in blocarea vaccinului depasit ,si gasirea unui vaccin futurist care sa acopere un spectru mai larg in materie....asta pt. nobelisti in medicina.....
    • +2 (2 voturi)    
      Nu ne amagi (Marţi, 17 aprilie 2012, 14:09)

      Dorina [anonim] i-a raspuns lui luci30

      Vaccinuri antigripale mai produc si altii si, oricum, nu gripa este cea mai grava boala.
      Importanta este reluarea productiei de vaccinuri antimicrobiene: cantastim (salvator in tumori si pneumonii), antistafilococic, Bronhodin, anti-candida, polidin, etc. Acestea sunt esentiale, strategice si fara inlocuitori pe piata.
      Si da, financiar pierderea este mai mica in cazul supra-productiei (pentru citeva vaccinuri expirate), decit in cazul lipsei vaccinurilor, care inseamna tratamente alternative lungi, scumpe si uneori inutile.
    • 0 (0 voturi)    
      ignoranta (Marţi, 17 aprilie 2012, 22:55)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      "adica tu faci un vaccin pt. virusul de anul trecut, care in acest an este total inadecvat pt. radacina s-a modificat,s-a revigorat '

      Nu mai spune!

      Vaccinuri nu se fac doar pt virusii-ARN (precum cel al gripei) si care sufera mutatii relativ dese, dupa cum spui tu. Sunt si virusii ADN (ds-DNA viruses, ca sa-ti dau doar un exemplu) unde mutatiile sunt mult mai rare si pentru care logica ta nu se aplica.

      In plus, dupa spune si Dorina, la Cantacuzino nu se faceau doar vaccinuri anti-gripale.
  • +2 (2 voturi)    
    schimbati-l naiba pe incompetentul ala portocaliu (Marţi, 17 aprilie 2012, 15:01)

    costica [anonim]

    PDL a numit numai incompetenti in toata administratia publica!!
    Schimbati-l naiba pe Managerul ala incompetent !!!
    Nici o companie privata nu ar tine un manager incompetent ca asta!
    Numai statul roman ii tine pe toti incompetentii colorati politic, d-aia suntem unde suntem dupa 20 de ani!!
  • 0 (0 voturi)    
    re mrv (Miercuri, 18 aprilie 2012, 2:09)

    luci30 [anonim]

    ai dreptate partial....din cauza vitezei m-am exprmat gresit.....cercetarea,producerea si difuzarea la populatie se referea la tulpina anului precedent,care este dif. de anul in curs,iar logica mea se referea la prevenire nu la combatere care este relativa tinind cont de banii alocati cercetarii in RO
  • 0 (0 voturi)    
    candidina ibc - 10 (Marţi, 22 iulie 2014, 17:26)

    mika le [anonim]

    vaccinul anti candida, extrem de eficient, dupa parerile atator femei si barbati care l-au folosit, a disparut tot din acelasi motiv, mafia farmaceutica...de ce oare ramanem indiferenti si neputinciosi in fata mintilor criminale care se straduiesc sa obtina foloase si mari averi din moarte si nefericirea celorlalti? de ce nu se aude vocea inteleapta a omului normal?