Daniel Chitoiu: Ne propunem o crestere de 1,5-1,7% din PIB in urmatoarea sase luni. Opt poli de crestere economica vor fi dezvoltati in Romania

de R.M     HotNews.ro
Duminică, 3 iunie 2012, 12:54 Economie | Finanţe & Bănci

Ministrul Economiei, Daniel Chitoiu, a anuntat, sambata seara, la Timisoara, ca isi propune, pe urmatoarele sase luni, o crestere economica de 1,5- 1,7% din PIB, si ca in Romania vor fi dezvoltati opt poli de crestere economica, dintre care doi la Timisoara, pentru atragerea de investitori atat romani, cat si straini, relateaza Mediafax.

Potrivit lui Daniel Chitoiu, in urmatoarele sase luni, economia Romaniei ar trebui sa creasca cu 1,5- 1,7% din PIB datorita masurilor pe care si le-a propus sa le ia actualul Guvern.

"Obiectivul pe termen scurt pe care il are Guvernul Ponta si Ministerul Economiei este de a crea un mediu favorabil investitiilor care sa duca la dezvoltarea economica. Romania are nevoie de masuri astfel incat sa avem un mediu de afaceri sustenabil. Mediul de afaceri din Romania nu numai ca nu a fost stimulat sa se dezvolte, dar dimpotriva au fost luate masuri pentru a fi distrus. Masurile luate pana acum au fost luate din prostie, apoi au fost masuri de taiere de venituri astfel incat au dus in final la reducerea cresterii economice in Romania. Noi, in urmatoarele sase luni avem ca obiectiv cresterea economiei, ne dorin sa avem o crestere de 1,5-1,7% din PIB", a declarat Daniel Chitoiu.

Ministrul Economiei a spus ca primele masuri luate au fost de a reduce pierderile din domeniul economic.

"Primele masuri pe care le-am luat si le voi lua in comtinuare sunt de a reduce pierderile si arieratele din economie ale societatilor cu capital de stat. La sfarsitul lui 2011, avem un nivel al arieratelor de 2,6 % din PIB. Primele masuri care le-am dispus se refara la reducerea pierderilor din economie", a subliniat ministrul.

Daniel Chitoiu a mai precizat ca va impune termene precise pentru eliberarea de autorizatii, astfel incat mediul de afaceri sa nu fie nevoit sa astepte mai multe luni sau chiar ani.

Pe de alta parte, el a precizat ca va lansa opt poli de crestere economica, dintre care doi la Timisoara, alti doi fiind deja lansati la Cluj-Napoca si Iasi.

"Vom lansa opt poli de crestere economica in Romania, deja doi poli au fost lansati la Iasi si in Cluj-Napoca, iar in Timisoara vom lansa un pol de cecretare stiintifica si de asemenea un pol de crestere pe zona agriculturii si dezvoltarii alimentare", a declarat Chitoiu.

Ministrul a spus ca, odata cu lansarea acestor poli de crestere economica, ministerul isi propune sa atraga investitori pentru dezvoltarea economiei.

"Ne intereseaza sa aducem investitori si sa cream un microclimat pentru dezvoltarea economiei in urmatorii ani. Timisoara este un centru universitar, aveti resursele umane si profesionale. Ne intereseaza sa aducem firme romanesti si straine sa investeasca in cercatare. Statul vine cu facilitati fiscale pentru cei care investesc si autoritatile locale vor pune la dispozitia acestor microcomunitati de afaceri logistica necesara", a explicat ministrul.

Daniel Chitoiu a mai spus ca Ministerul Economiei este interesat ca cerealele, spre exemplu, sa fie prelucrate la nivel local, in timp ce autoritatile locale vor pune la dispozitia investitorilor infrastructura necesara.


Citeste mai multe despre   










4702 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    nu zău 1 (Duminică, 3 iunie 2012, 13:03)

    gigi n [anonim]

    Asta-i culmea !Pe ce baza va propuneti asta ?Pe ce ati facut voiu ?Parca econoimia era in colaps ?Acum,ca ati venit voi,nu mai este ?Mancatori..ati fost,tot aia ramaneti !
    • +11 (13 voturi)    
      si banii? (Duminică, 3 iunie 2012, 14:36)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui gigi n

      ce facilitati fiscale da statul, care sa nu COSTE de la buget???? cand vor apare rezultate, caci facilitatea fiscala costa din prima zi? autoritatile locale au bani ca sa dezvolte infrastructura ceruta de .....? Primaria din Timisoara are bugetul pt. a dezvolta o platforma de cercetare?
  • +13 (17 voturi)    
    Inainte sau dupa alegeri cresterea asta? (Duminică, 3 iunie 2012, 13:14)

    urechea stinga [anonim]

    Ca deocamdata vad inflatie si devalorizare leu. Asda-zisele cresteri de pensii si reintregiri de salarii s-au topit in inflatie inca inainte de a fi date. Ponta va da mai multi bani DIN CARE SE VA PUTEA CUMPARA MAI PUTIN.
    • 0 (0 voturi)    
      pe-o ureche intra... (Marţi, 5 iunie 2012, 11:04)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui urechea stinga

      Tu vezi ce vrei, cum vrei.

      Cand a taiat boc salariile nu te-am vazut scriind ca, din salariile taiate cu 25% se mai scad alti 6% din inflatie.

      Acum, cand inflatia a revenit in cote normale de 3% (apropo, inflatia e normala si dorita in intervalul 0.5-3%) nu stii cum sa improsti cu laturi.

      Pentru devalorizarea leului iti propun sa citesti si alte ziare. Te astept pe 17-18 iunie sa urli pe-aici ca disperatul ca e vina lui ponta ca nu au iesit cum trebuie alegerile la greci.
  • +7 (11 voturi)    
    citi mai multi poli (Duminică, 3 iunie 2012, 13:15)

    sindbad [anonim]

    POL1, poli, s. m. 1. Fiecare dintre cele două puncte situate la capetele axei de rotație a pământului și în care se reunesc toate meridianele geografice; p. ext. regiunea din jurul acestor două puncte. ◊ Pol ceresc = fiecare dintre cele două puncte în care prelungirea axei de rotație a pământului, trecând prin cei doi poli tereștri, intersectează sfera cereasca. Pol magnetic terestru = punct pe suprafața pământului în care acul magnetic are poziția verticală (înclinația magnetică este de 90°). 2. (Mat.) Fiecare dintre cele două puncte în care un diametru al sferei intersectează sfera. 3. (Fiz.) Fiecare dintre cele două puncte sau regiuni ale unui corp opuse una celeilalte din punctul de vedere al unei anumite proprietăți. ◊ Pol electric pozitiv (sau negativ) = fiecare dintre cele două regiuni ale unui corp polarizat electric, de la care diverg sau către care converg liniile de câmp ale inducției magnetice

    dar nu e intamplator, chiar asa gandesc oamenii astia, in 8 poli
    • 0 (0 voturi)    
      Nu este vorba de acesti poli... (Miercuri, 6 iunie 2012, 23:37)

      Klopo_tare [anonim] i-a raspuns lui sindbad

      ... ci de
      "OL2, poli, s. m. Monedă de metal sau de hârtie valorând douăzeci de lei, care a circulat în țara noastră; douăzeci de lei. ♦ Nume dat mai multor monede rusești și franțuzești (de aur) care au circulat în țările române în sec. XIX; napoleon. – Din rus. pol. "
      Adica viitorul dezvoltarii economice a Romaniei valoreaza fix 8x20RON=160RON.
      Adica ce spune un ministru din cel mai cinstit guvern de plagiatori nici doi bani nu face!
  • +11 (13 voturi)    
    No... (Duminică, 3 iunie 2012, 14:07)

    pe-testate [anonim]

    Trebuie sa recunosc ca se pricep la povesti astia rosii...si mai sunt si haiosi :)
  • +13 (17 voturi)    
    Isi propun! (Duminică, 3 iunie 2012, 14:10)

    mircea [anonim]

    Guvernul Ponta nu sunt in stare nici sa mentina trendul lasat de Boc si MRU.Din 15-16% cresteri salariale si 2,2 % crestere economica ei se lauda ca fac eforturi pentru 8% cresteri salariale si 1,5% crestere economica.Astea sunt solutiile USL.Sa distruga ce au facut Boc si MRU si sa puna in loc disperare si amenintari.Incompetenti pusi pe furat,astia sunt guvernarea USL-Ponta.
  • +4 (8 voturi)    
    *cough* (Duminică, 3 iunie 2012, 14:12)

    just_me [anonim]

    *cough* Bullshit! *cough*
  • +9 (9 voturi)    
    "Ministerul Economiei (Duminică, 3 iunie 2012, 14:22)

    Grasul [utilizator]

    este interesat ca cerealele, spre exemplu, sa fie prelucrate la nivel local, in timp ce autoritatile locale vor pune la dispozitia investitorilor infrastructura necesara."

    Sa vedem cum vor crea autoritatile locale retele de autostrazi pentru investitori!
    La promisiuni se pricepe de minune domnul Chtoiu!
  • +11 (11 voturi)    
    de unde crestere economica cand pica Grecia? (Duminică, 3 iunie 2012, 15:04)

    harry [anonim]

    Economia s-a oprit cu totul urmare a publicarii sondajelor de opinie privind rezultatele alegerilor grecesti ce urmeaza in 2 saptamani.
    Spuneti merci daca vom avea o scadere economica de numai 1% pe viitoiarele 6 luni! Intr-o astfel de situatie marirea salariilor bugetarilor este ca o suta de cuie in plus la cosciug. Ar trebui data o lege in parlament guvernul sa nu se mai poata imprumuta de la bancile din Romania astfel incat bancile cu sediul in Romania sa nu mai aibe optiunea sa faca afaceri decat imprumutand firmele. Fara credite firmelor private cum p.... m....lor voastre vreti crestere economnica?!!!!
    • -12 (12 voturi)    
      Extraordinar (Duminică, 3 iunie 2012, 17:30)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui harry

      Extraordinar, in viata mea nu am vazut atata ,,densitate de postaci pdl " pe net ca la hotnwes, dar nu este nicio problema. Viata ne va demosntra cine are dreptate. Din principiu, nu sunt prea optimist cu ce va face guvernul Ponta, dar de ce au facut guvernele Boc si Ungureanu s-a convins o tara intreaga, adica numai tampenii.
      Aprppo, sunt curios daca acest mesaj va aparea pe net.
      • -2 (4 voturi)    
        cum sa nu apara? (Luni, 4 iunie 2012, 10:02)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        mesajele in care iti bati capul daca apar pe net sau nu.. apar. altele nu apar. sunt unii care scriu pe aici care opresc mai multe deact altii.
    • -3 (7 voturi)    
      Raspuns despre Grecia (Duminică, 3 iunie 2012, 18:26)

      Rusu [anonim] i-a raspuns lui harry

      Economia romana nu are relatie directa cu economia greaca, de fapt toate economiele nationale sint camparate la nivelul de PIB propriu.
      Greci nu au o mare rata de investitie in Romania si ciar daca ar avea mai sint inca 26 tari din Uniunea Europeana care risceasa sa investeacs in Romania asa ca ar fi num a un factor miniscul care poate sa fie exclus.
      Bine ca statul vrea sa stimuleze cresterea economic.
      Stimulare se face pe baza fiscal, deci se aplica o taxa mai mica. Creditele firmelor sint afectate de politica monetar care sa aplica de BNR si care afecteaza createrea dar si inflatia. Ce vrea guvernul sa faca este sa atraga investori straini masura va creste economia locala dar si romani pot sa investeasca, ori si cum statul se inprumuta pe pietile financiare prin instrumente fixe si nu ar fi ca cum ar merge la banca ca sa isi scoata un imprumut. Deaia vrea ca sa creasca consumul privat prentu ca ieste mult mai potent decat ce public sa creasca economia. Daca ai mai multi bani de cunsum care raman de la taxe sau de la a rata de dobanda mai mica atunci sau stringi mai multi bani care ii investeste banca la bursa lau in fonduri sau consumi mai mult care va creste economia.
  • +9 (9 voturi)    
    vorba multa saracia omului (Duminică, 3 iunie 2012, 16:50)

    adv [anonim]

    Reducerea arieratelor este asumata de catre Romania in acordul cu FMI si BM. V-ati facut temele!? Legea sanatatii, restructurarea companiilor de stat, management privat... lasati polii pentru alegatorii saraci.


    "Ministrul Economiei a spus ca primele masuri luate au fost de a reduce pierderile din domeniul economic"

    Detaliat si concret, CARE au fost masurile luate si defalcat statistic si valoric cum, unde si cu cat s-au redus aceste pierderi?

    Polul ( sau Poli!?) Timisoara n -am inteles exact ce face si cum va influenta cresterea .

    Daca domnul Chitoiu ar face macar pe jumatate fata de logoreea verbala pe care o are , sunt convinsa ca economia ar creste intr-un ritm mai avansat decat firele de par de pe capul dansului!
  • +6 (6 voturi)    
    Am inteles (Duminică, 3 iunie 2012, 22:04)

    LoveRomania [utilizator]

    Vor fi opt echipe de fotbal Poli timisoara, toate in divizia C, din care doua in timisoara, una in cluj si una in Iasi, apropo ai intrebat pe aia de la U cluj daca vor sa se numeasca Poli
  • +7 (7 voturi)    
    chiritoiu (Duminică, 3 iunie 2012, 22:40)

    jean [anonim]

    Unde a lucrat omul asta sa dea lectii de economie?
    Debiteaza numai prosti pentru "prostime".
    Sa ofere solutii cocrete si sa nu propita chesiuni ireale.
  • +8 (8 voturi)    
    mai la sfintul vrajeala (Luni, 4 iunie 2012, 2:31)

    baltaretu [anonim]

    chitai niste gogomanii cit tine de mare.Noroc ca mai sunt si oameni calculati si nu pun botul la chitaielile infatuate ale USL prin PROPAGANDA.Daca vremea va fi potrivnica agriculturii si ne mai da un cutremur, sa vezi CHITAIALA la MUCOSI
  • +7 (7 voturi)    
    facem (Luni, 4 iunie 2012, 5:52)

    Nae [anonim]

    Facem, luam masuri , dar nu prea spunem exact ce facem.
    -Reducerea arieratelor - de unde se iau banii pentru efectuarea platilor? Daca se face plata de la buget asta nu inseamna ca se reduc pierderile (nu ale statului oricum).
    -poli de cercetare stiintifica ? E important sa faci cercetare stiintifica dar intr-o platforma industriala un investitor iti vine pentru facilitatile economice oferite. Un patent oferit gratis il poate ajuta doar pentru o investitie greenfield.
    • +5 (7 voturi)    
      ????? (Luni, 4 iunie 2012, 7:20)

      B.F. [anonim] i-a raspuns lui Nae

      Nene dragă. Opt poli nu-s prea mulţii. N-ar fi mai bine să păstrăm numai doi să putem trage o linie?
  • +3 (3 voturi)    
    Sceptic (Luni, 4 iunie 2012, 10:00)

    etre [anonim]

    De cate ori vine USL cu ceva nu ma pot gandii decat unde se afla pacaleala.

    In cazul de fata parca vad ca sunt mascate reduceri de taxe si fonduri alocate preferential pt clientii USL.

    Ceea mai buna ascunzatoare este la vedere :)
  • 0 (2 voturi)    
    Ne propunem o crestere de 1,5-1,7% din PIB (Luni, 4 iunie 2012, 12:31)

    Liviu [anonim]

    Cand se face o lege, initiatorii trebuie sa priveasca pe toti cetatenii ca egali si sa faca abstractie de toate caracteristicile lor personale, incepand cu varsta, sex, origine etnica, avere, profesie, etc.Nicio discriminare negativa sau pozitiva nu trebuie acceptata. Din aceasta cauza taxa de solidaritate este o greseala. Ce poate face parlamentul este sa propuna o taxare progresiva a veniturilor brute, coerenta si indiferenta fata de averea respectivului, adica sa revina la impozitul unic global progresiv anual cumulat, indiferent de sursa. Mai este necesara o lege a costurilor deductibile de genul: "sunt costuri si se deduc numai cheltuielile necesare si oportune. Amenzile si penalitatile se suporta de persoanele fizice care le-au generat."
    Guvernul nu trebuie sa stimuleze nimic, nici investitorii straini si nici pe cei autohtoni. Singurul lucru pe care trebuie sa il faca este sa le asigure un tratament egal si nepreferential. Guvernul trebuie sa uite de PIB si sa sa se concentreze exclusiv pe veniturile bugetare. Nu ne ajuta cu nimic daca dam bine in statistici. Guvernul trebuie sa iasa din politica de investitii de stat cel putin 3 ani daca vrea sa stabilizeze bugetul. Guvernul mai trebuie sa interzica judetelor pe care le subventioneaza sa angajeze investitii pe credit fara acordul sau si sa stabileasca tuturor judetelor un prag de indatorare sub cel angajat la nivel de tara prin acordul fiscal. Guvernul mai este dator sa propuna o norma unica de finantare de la bugetul de stat a proiectelor locale pentru a nu fi pus in situatia de a plati alte arierate. In alta ordine de idei guvernul trebuie sa propuna o norma privind ordinea de indestulare cu resurse a capitolelor din buget si termene de ajustare bugetara lunare. Toate investitiile in constructii, cu exceptia celor militare trebuie lasate in seama investitorilor particulari.
    In fine, guvernul trebuie sa inteleaga ca economia reala nu mai trebuie lasata pe mana finantistilor, care au nenorocit-o.
  • 0 (0 voturi)    
    cand pleaca avionul? (Marţi, 5 iunie 2012, 11:13)

    sulea spataru [anonim]

    "Obiectivul pe termen scurt pe care il are Guvernul Ponta si Ministerul Economiei este de a crea un mediu favorabil investitiilor care sa duca la dezvoltarea economica."

    asta e alt manelist al economiei ales de nea pontea!

    mai pe scurt: facem un mediu de afaceri sanatos pe termen scurt, el duce la dezvoltare economica pe termen scurt, impactul masurilor economice se vede pe termen scurt...hai ca am inteles!