Ce se intampla cu deponentii si debitorii bancilor grecesti din Romania in cazul ”Grexitului”?

de Cristian Dogaru     HotNews.ro
Miercuri, 6 iunie 2012, 13:22 Economie | Finanţe & Bănci

Teoretic, lucrurile sunt simple si linistitoare. Banca-punte, institutie creata de BNR, se suprapune coregrafic peste bancile cu probleme, le intra in casa (va opera din aceleasi sedii) si deruleaza aceleasi operatiuni putand sa transfere o parte dintre depozitele clientilor la alte institutii “sigure”sau sa se imprumute de la Ministerul Finantelor la nevoie (cereri precipitate de retragere). Practic,azi la ghiseu te conversezi cu Ionescu, Popescu, Georgescu de la Piraeus, Alpha, Bancpost, etc, maine te trezesti ca iti zambesc linistitor Georgescu, Popescu, Ionescu de la banca punte. Chiar asa de simplu sa fie?

Cum banca-punte nu poate intra in faliment, toata lumea e invitata sa doarma linistita, Fondul de Garantare a Depozitelor in Sistemul Bancar (actionar unic al bancii) vegheaza la preluarea activelor si pasivelor bancilor cu probleme urmand ca peste maxim 2 ani (perioada de functionare a bancii-punte) acesta sa vanda noua entitate unui investitor privat. Cum FGDSB nu acopera cu fondurile pentru despagubiri decat un faliment mic spre mediu din sistemul bancar, la nevoie Ministerul Finantelor poate imprumuta Fondul pentru a face fata primelor valuri de cereri de retragere. La si mai mare nevoie, Catalin Radu Tanase poate relua reportajul celebru din anul 2000, cand vajnicul angajat al Pro TV-ului filma de la BCR cu un munte de bani in spate si mesajul implicit “avem sa dam la toata lumea, nu va panicati”( in acel moment aparuse zvonul ca FNI-ul proaspat decedat avea bani la BCR si toata lumea se repezea sa retraga depozitele din BCR sa nu se poticneasca si institutia in cauza-in mentalul colectiv erau inca proaspete falimentele Bancii Religiilor, Bancoop, Albina, Credit Bank, etc).

Intrebarea de 100 de puncte este ce se va intampla daca cererile de retragere nu tin cont de semnalele linistitoare emise de autoritati, pe fondul unei panici generalizate in Europa (in prezent se poarta retragerea depozitelor din banci si in Spania nu doar in Grecia)? Ministerul Finantelor poate ruga BNR sa emita de urgenta niste titluri de stat pentru a face fata cererilor de retragere, ce te faci insa daca acestea sunt atat de consistente incat iti arunca deficitul in aer? La ce dobanzi se va refinanta ulterior Romania pentru a acoperi elegant cu presul sumele retrase de bancile grecesti transformate in cochilii goale de bancile mama?

Sa nu ne iluzionam ca sumele obtinute din vanzarea bancii-punte cu bilantul curatat vor acoperi alocarile de bani publici. Ganditi-va la rata mare de credite cu probleme si la procentele vehiculate la vanzarea acestora catre recuperatori (20-30% din valoarea unui astfel de imprumut). Ca sa nu mai pomenim de evolutiile cursului de schimb in eventualitatea deraparii parametrilor “macro” dupa o astfel de operatiune de salvare, fapt ce va inmulti creditele cu probleme.

Una peste alta, cine are de dat inapoi bani bancilor grecesti are motive sa fie optimist daca acestea dispar din peisaj. Cine a avut de a face cu institutiile care au preluat credite de la banci, stie ca exista spatiu mai mare de negociere si chiar ceva facilitati avand in vedere discounturile practicate la preluare. Cine are depozite...hm, hm...chiar vi se pare ca va imbogatiti cu un 1-2% in plus la dobanda? Chiar si intr-un deznodamant fericit, stresul nu-l puneti la socoteala? ​


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

11065 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    pe logica asta... (Miercuri, 6 iunie 2012, 13:45)

    traian [anonim]

    ...va fi si mai fain cand vor da chix si institutiile care vor prelua creditele de la aceste banci,nu!?
    :) Cu alte cuvinte cu cat e criza mai mare va fi mai bine!
  • +8 (8 voturi)    
    deci (Miercuri, 6 iunie 2012, 13:58)

    bcr [anonim]

    deci articolul este f. ''incurajator'' pt. cei cu depozite. Pai cum d-le dogaru lansezi fraze ce pot incita panica de genul ,,Cine are depozite...hm, hm...chiar vi se pare ca va imbogatiti cu un 1-2% in plus la dobanda?'' !? Interesant!
    • 0 (8 voturi)    
      Invidia (Miercuri, 6 iunie 2012, 14:06)

      zex [anonim] i-a raspuns lui bcr

      Dogaru este invidios pe cei care au depozite la bancile grecesti. El n-a avut curajul
  • +3 (9 voturi)    
    scenarii (Miercuri, 6 iunie 2012, 14:08)

    mihai [anonim]

    Pai, din cate inteleg, exista doua scenarii posibile pentru micul depunator:
    1) mecanismul statului, cu banca punte, fond de garantare s.a.m.d. functioneaza bine. In cazul asta, depozitele cu 1-2% in plus sunt superok.
    2) mecanismul de mai sus da cu indicatorii macro de pereti. In cazul asta, nu mi se pare ca dobanzile cu 1-2% mai mici de la concurenta imi ofera cine stie ce avantaj. In fond, toate depozitele din Romania sunt afectate de miscarea cursului valutar.
  • +1 (9 voturi)    
    Banca Romaneasca (Miercuri, 6 iunie 2012, 14:13)

    abc [anonim]

    Azi un leu la Alpha Bank depui, mâine ia-l de unde nu-i. Vrei să economiseşti munca de o viaţă ? Fă-o inteligent, nu te lăsa păcălit de bancheri. Tata mi-a lăsat moştenire un ban de aur, mama un livret la CEC. Ghici care din ele mai valorează ceva şi astăzi.

    Fondul de Garantare NU garantează toate depozitele sub 100.000 Euro. Are bani pentru a despăgubi doar 1% din depozite. Pentru restul de bani spor la zece ani de judecată cu statul după modelul FNI. Daca azi intră Grecia in faliment, măine Alpha Bank încetează plăţile.

    P.S. Probabil nu stiai nici ca Banca Romaneasca e de fapt greceasca... :)
    • 0 (8 voturi)    
      Banca Romaneasca (Miercuri, 6 iunie 2012, 14:21)

      ABC [anonim] i-a raspuns lui abc

      Daca mentionezi in PS, foarte vesel, si ca Banca Romaneasca este banca cu capital grecesc, de ce nu ai dat exemplul referindu-te la Banca Romaneasca si ai ales un competitor? Vrei sa ii discreditezi?
      • -2 (6 voturi)    
        ce mai faci Flavian? (Miercuri, 6 iunie 2012, 15:31)

        VASILE [anonim] i-a raspuns lui ABC

        Ce mai faci Flavian?
        Inca mai fabulezi?
    • +2 (8 voturi)    
      fgdb (Miercuri, 6 iunie 2012, 14:40)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui abc

      In primul rand, banul tau de aur mostenit valoreaza exact greutatea lui in aur :) Aurul nu se devalorizeaza atata timp cat nu se descopera zacaminte masive pe undeva (asa cum s-a intamplat in trecut cu argintul). E posibil ca, in functie de emitent/editie, sa aiba in plus si o valoare numismatica semnificativa. Si nu, pretul oferit de tiganii aurari din piata nu se pune.

      In al doilea rand, FGDB are bani pentru aproape 2% din depozitele garantate, deci nu cunosti situatia concreta. In plus, smecheria e ca nu toate bancile falimenteaza simultan.
    • +1 (9 voturi)    
      Numai ineptii alarmiste. (Miercuri, 6 iunie 2012, 15:18)

      gv [utilizator] i-a raspuns lui abc

      Statul garanteaza toate depozitele sub 100.000 euro, nu fondul de garantare.
      Daca nu-i ajung banii, fondul de garantare cere imprumuturi la ministerul de finante si achita TOATE depozitele sub 100.000 euro.
      Deci, nu mai debitati ineptii dupa ureche, sau doar incercati cu orice pret sa semanati panica.
  • +5 (5 voturi)    
    Aurul e bun pentru a pastra banii (Miercuri, 6 iunie 2012, 14:35)

    Maria [anonim]

    In vremuri de criza, e bine sa tinem averea in aur fizic (monede sau lingouri). Atentie, nu pretind ca aceasta e o investitie, ci doar ca iti pastreaza puterea de cumparare. Iar aurul trebuie tinut desigur in afara sistemului bancar, undeva sigur ...
    • 0 (0 voturi)    
      aurul (Vineri, 8 iunie 2012, 14:21)

      mim [anonim] i-a raspuns lui Maria

      aurul se scumpeste in timp de criza. daca o sa cumperi acum si o sa vinzi la iesirea din criza o sa ai o injumatatire a rezervelor. de asta ce mai zici?
  • +2 (8 voturi)    
    :( (Miercuri, 6 iunie 2012, 14:53)

    radu [anonim]

    Acest gen de articole va duce la situatia descrisa in articol (autoprofetie). Ce-ar fi daca...dar daca... poate ca daca... prea putine fapte, impins la maxim scenariul negativ ca sa ajunga apocaliptic. Daca tot faceti previziuni, faceti-le de bun simt.
  • +1 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 iunie 2012, 15:11)

    Marcu [anonim]

    Scenarita de care sufera autorul are o mare hiba: bancile grecesti din Romania au de recuperat de la datornici de vreo 4-5 ori suma pe care le datoreaza deponentilor, celor care au depozite. Si atunci intrebarea ar fii: de ce ar pleca din Romania o institutie care are mult mai multi bani de recuperat de cat datoreaza? Care e motivul?
    • -1 (11 voturi)    
      ... (Miercuri, 6 iunie 2012, 15:34)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Hotnews: e trist ca perpetuati sistemul asta care inhiba comentariile votate cu minus. Nu inteleg care e logica voastra. De ce un comentariu trebuie sa fie mai greu accesibil la citire pentru sute/mii de cititori pentru ca nu i-a placut unuia continutul? Seamana cu un instrument de manipulare subtila prin care comentariile placute redactiei sunt lasate vizibile, iar cele care nu sunt in linie cu ideologia redactiei sunt inhibate. Dar poate sunt eu paranoic si voi sunteti niste sfinti intr-o lume a presei corupta si inchinata partidelor.
  • +2 (2 voturi)    
    Imprumut (Miercuri, 6 iunie 2012, 16:13)

    popic [anonim]

    Poate sa imi zica cineva ce se intampla mai exact daca eu am luat credit pentru prima casa 4 de la alpha bank? cum voi fi afectat ..si daca voi fi sau nu ?
    Multumesc anticipat!
    • 0 (6 voturi)    
      alpha (Miercuri, 6 iunie 2012, 16:50)

      buratino [anonim] i-a raspuns lui popic

      stai linistit si roaga-te sa dea faliment si sa se piarda evidentele......ramai cu o casa!:)
      • +1 (1 vot)    
        slabe sanse (Joi, 7 iunie 2012, 8:27)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui buratino

        Vezi-ti de treaba, n-avem noi norocul asta :) Totul e stocat informatic, iar sistemul informatic nu va fi afectat de o chestie atat de banala precum un faliment.
      • +1 (1 vot)    
        nu se pierde nici o informatie (Joi, 7 iunie 2012, 9:33)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui buratino

        Stai linistit ca nu se pierd evidentele. Pe langa banca mama, si BNR-ul are astfel de evidente. Deci...ramai cu creditul in continuare.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu vei scapa de imprumut (Joi, 7 iunie 2012, 7:40)

      tavyy [anonim] i-a raspuns lui popic

      In cazul in care o banca intra in faliment se va afla alta care sa o cumpere la pret de nimic. In acest caz se cumpara si creditele. Cu alte cuvinte nu vei mai fi dator la Alpha Bank ci la Coconut Bank care poate sa-ti renegocieze contractul (in sus sau in jos) depinde de politica bancii. Asa s-a intamplat cu HVB banca pt locuinte. Nu a dat faliment dar a fost cumparata insa creditele in derulare si-au marit dobanda. Banca a fost data in judecata de o fosta colega de-a mea si sentinta a fost: returneaza tot imprumutul bancii fara niciun comision de rambursare sau trebuie sa accepti noul credit. Alegerea ei a fost sa accepte noul credit deoarece, iti dai seama si tu mai departe...
      • 0 (0 voturi)    
        :| (Joi, 7 iunie 2012, 23:29)

        popic [anonim] i-a raspuns lui tavyy

        Pai in cazul asta se poate face foarte frumos o escrocherie la nivel national. Sa facem un exerciciu de imaginatie : Eu X am banca Y...banca Y da "faliment" si ti-o vand tie ( tu fiind sa zicem fratele meu). In cazul asta tu PUTEM foarte frumos sa nenorocim lumea. Eu banca Y dau faliment..si tu fiind fratele meu..imi preie toata creditele si renegociezi contractele in favoarea ta.
        Cum se poate asa ceva ? Chiar nu mai exista pic de bun simt si incredere in sistemele din tara asta ? Sincer e cam aiurea cum a pierdut procesul aceasta colega a ta!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Niste oameni platiti sa discute! (Joi, 7 iunie 2012, 7:09)

    lupu [anonim]

    Cine te plateste pentru aceste articole domnule Dogaru, gasca de speculatori care tine toata Europa in criza de patru ani de zile!Sa fii sanatos dar ai face bine sa revii cu picioarele pe pamant , lumea s-a mai desteptat si nu mai pune urechea la alarmisme revolutionare de genul asta.Oare cat gastigi instigand la panica!Deh sa fie de sufletul tau!
  • +3 (3 voturi)    
    Disaster recovery (Joi, 7 iunie 2012, 11:19)

    bancher [anonim]

    Toate bancile au disaster recovery sistem. Adica dupa fiecare zi bancara, toate tranzactiile si soldurile pana la cel mai neinsemnat cont, se salveaza in 2-3 servere din locatii diferite, a.i. toate operatiunile bancii raman intacte si chiar daca avem un cutremur de 10 grade richter de nu mai ramane nimic din banca si din personal. Cu atat mai mult dupa un faliment sau ce o fi, institutia care preia operatiunile va avea situati intacta a tuturor operatiunilor, depozitelor si creditelor in sold.
    Asa ca cei care va rugati sa dea faliment bancile grecesti ca sa nu mai replatiti voi creditele, nu faceti decat sa visati cu ochii deschisi. Trezirea, s-a facut dimineata!
    • 0 (0 voturi)    
      $,eu,bla ,bla (Joi, 7 februarie 2013, 10:15)

      Donitz [anonim] i-a raspuns lui bancher

      In timpul stagiului militar,am vazut la constructia digului de la Agigea,200 de popi in salopete ,tunsi rasi,cu casti pe cap,care munceau la ,,portocale''.Asta insemna ca apuci un bolovan,de min 40 de kg si il asezi unde iti spune inginerul.Era o placere mai ales pe caldurile alea.Asa vad eu bancherii si alti perciunati,,oameni de afaceri'' la Canalul Siret -Dunare,peste cativa ani.SUCCES IN ACTIVITATE!!!!
  • +1 (1 vot)    
    citat: (Joi, 7 iunie 2012, 17:45)

    tzatziki friki friki [anonim]

    "Cine are depozite...hm, hm...chiar vi se pare ca va imbogatiti cu un 1-2% in plus la dobanda? Chiar si intr-un deznodamant fericit, stresul nu-l puneti la socoteala?"
    Eu nu stiu cum un analist economic, sau ce o fi dl. Dogaru poate sa scrie asa ceva si mai ales o asemenea afirmatie sa fie publicata, in contextrul unui articol panicard si alarmist in esenta... serios chiar nu va filtrati contributorii?
    • 0 (0 voturi)    
      Confirmare - De la Moody's (Joi, 7 iunie 2012, 23:30)

      PC [anonim] i-a raspuns lui tzatziki friki friki

      A doua zi, adica pe 07.06.2012, Moody's a confirmat diagnosticul dlui Dogaru, degradand active detinute de Alpha, EFG si NBG cu trei puncte, de la B- la Caa+ cu perspectiva negativa. Mai avem nevoie de altceva ca sa ne alarmam un pic?

      Daca nu ma credeti, uitati comunicatul oficial al Moody's : http://www.moodys.com/research/Moodys-downgrades-covered-bonds-backed-by-Greek-assets--PR_247692