Florin Georgescu: In niciun caz euro nu va atinge nivelul de 5 lei

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 6 iunie 2012, 15:35 Economie | Finanţe & Bănci

Ministrul de Finante si prim-viceguvernatorul BNRFlorin Georgescu a negat miercuri categoric posibilitatea ca euro sa atinga pragul de 5 lei. In briefingul de presa care a urmat sedintei de Guvern, Georgescu a spus ca in niciun caz acest nivel nu va fi atins. El a explicat in cateva cuvinte argumentele care au dus la actuala tendinta de depreciere pe care s-a inscris moneda nationala:"A fost vorba de criza din Grecia care i-a facut pe investitorii cu bani sa isi retraga banii pentru a-i plasa acolo unde considera ca sunt mai in siguranta. Leul insa se mentine mai bine decat alte monede din regiune pentru ca fundamentele economiei romanesti sunt mai bune", a spus Georgescu.

Ministrul de Finante a reluat sugestia facuta ieri de Guvernatorul Isarescu, aceea ca BNR ar putea apara pragul de 5 lei/euro in cazul in care episoadele de depreciere continua.
Georgescu a mai spus ca isi mentine optimismul cu privire la cresterea economica pentru acest an, chiar daca media vorbeste despre recesiune. "Daca discutam doar din punctul de vedere tehnic, suntem dupa doua trimestre consecutiva de scadere, adica recesiune. Dar haideti sa nu ne uitam doar asa tehnic si sa vedem ca fata de T1 2011 am avut o crestere economica de 0,3%, chiar daca rostiti aceasta cifra cu vocea scazuta, Daca inmultim aceasta cifra cu 4, cate trimestre are un an, ne da 1,2% crestere economica, desi sigur ca nu asa se face calculul economic. Va spun, vom avea crestere in 2012", a declarat Georgescu.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2198 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    propunere (Miercuri, 6 iunie 2012, 15:43)

    costache [anonim]

    O ordonanta de urgenta in acest sens( Eur < 5 Ron) ar fi binevenita... :)
  • +8 (8 voturi)    
    asa e (Miercuri, 6 iunie 2012, 15:43)

    caiserul CAP-ului [anonim]

    va fi 4.95 , in nici un caz 5 .

    :)

    si am sa ma explic de ce:
    -America a reintrat in recesiune
    -daca cu grecii am ajuns la 4.5 cand o veni randul Spaniei si Italiei pe la toamna ajungem la 4.95
    -iar daca si nemtii se opresc( dau semne clare ca se va intampla) trecem de 5.
  • +3 (5 voturi)    
    cursul adevarat il vom vedea peste o luna (Miercuri, 6 iunie 2012, 15:43)

    djika [anonim]

    5 lei nu, dar 4.99?
  • +3 (5 voturi)    
    Care e adevarul? (Miercuri, 6 iunie 2012, 15:45)

    Radu [anonim]

    Leul insa se mentine mai bine decat alte monede din regiune pentru ca fundamentele economiei romanesti sunt mai bune", a spus Georgescu.
    - asta ar insemna ca guvernul Boc si-a facut datoria cu brio.
    Pe de alta parte, Ponta si Antonescu ne tot vorbesc de dezastrul lasta in urma de guvernul PDL.
    Acuma, sa se hotarasca odata... ori e dezastru si mergem in rapa, ori dfundamentele eocnomice ale Romaniei sunt bune si sa recunoasca meritul masurilor bune dar nepopulare luate de Emil Boc.
  • +1 (3 voturi)    
    Mda (Miercuri, 6 iunie 2012, 15:48)

    CosmiN [anonim]

    ** - Cine ar putea sa stie mai bine decat cei ce l-au adus controlat pana acolo?
    ** - Au zis ca sunt "influente externe" care cresc pretul. Daca sunt influente externe cum stie el ca "in niciun caz nu atinge nivelul de 5 lei".
    ** - Si in legatura cu influentele externe, hai sa ne imaginam cum cica au facut traderii din alte tari din UE: a ajuns Ponta la guvernare! Hai sa cumparam RON ca sa creasca pretul! Really?!?!?
  • 0 (4 voturi)    
    Are dreptate (Miercuri, 6 iunie 2012, 15:53)

    mark35 [utilizator]

    Nu va atinge nivelul de 5 lei , va sari peste si va ajunge si la 5,5 cum se preconiza de acum niste ani.
  • +2 (4 voturi)    
    Si eu , cand ma uit in globul de cristal..... (Miercuri, 6 iunie 2012, 16:00)

    sgc [anonim]

    .......tot asa mi se pare!
    N-avem nicio treaba cu grecii, nuuu!
    Cu toata stima pentru dl Georgescu, dar nu a inteles mesajul guvernatorului.
    Vai de finantele romanesti si viziunea peste 5-10 ani!
  • +4 (4 voturi)    
    Io astept sa vad ce zice Tata Omidu'.... (Miercuri, 6 iunie 2012, 16:19)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    In "previziunile" USL nu mai am incredere, ca au urlat ca-n gura de sarpe ca ne prabusiiiim...!!!, iar acum, cand au ajuns la putere, o dau dupa cires:

    "Dar haideti sa nu ne uitam doar asa tehnic si sa vedem ca fata de T1 2011 am avut o crestere economica de 0,3%, chiar daca rostiti aceasta cifra cu vocea scazuta, Daca inmultim aceasta cifra cu 4, cate trimestre are un an, ne da 1,2% crestere economica, desi sigur ca nu asa se face calculul economic."

    Mai frate, e asa de greu sa recunosti partile bune ale politicilor economice de dreapta impuse de guvernul Boc ?! Nici macar acum, cand culegi roadele ?! Auzi colo : "...cu voce scazuta..."
  • 0 (0 voturi)    
    Ma tem ca minti (Miercuri, 6 iunie 2012, 17:12)

    Anonimul [anonim]

    Georgescule minti asa cum ai mintit si ca nu mai esti PSDist. De fapt tu iti dai toata osteneala ca euro sa ajunga si la 6 lei nu numai la 5 cu toate aberatiile pe care le sustii. Stand in banca nationala ai cam uitat cum sta treaba cu economia. Speculatiile de devalorizare a monedei nationale (leul) de fapt este opera voastra a bancherilor, asa ca spune asta lui mutu, ca mutu nu mai spune nimic. Esti un nimic Georgescule, un nimic USList. Lupu-si schimba blana dar naravul ba.
  • 0 (0 voturi)    
    bani, bani banuti (Miercuri, 6 iunie 2012, 18:03)

    lionel [anonim]

    Cand este vorba de curs, orice cuvant sau atitudine pro sau conta unei sume, a unui raport intre monede spune enorm si da idei.

    Deci am inteles o frica imensa de cifra cinci, o dorinta de a mentine un curs cat mai mic in ciuda evidentelor, deci acum adevaratii speculanti cu bani multi va pot juca cum vor ei. Atentie la banii din seif "sa nu faca pasi!"