Victor Ponta: Orice guvern, oricat de bune rezultate are in alegeri, daca nu incepe imediat sa dovedeasca capacitate administrativa, mai devreme sau mai tarziu isi pierde acest sprijin popular

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 15 iunie 2012, 11:50 Economie | Finanţe & Bănci

"Noul Guvern prea initiativele si proiectele bune ale guvernelor anterioare", a declarat premierul Victor Ponta, in cadrul unei intalniri cu vicepresedintele regional al Bancii Mondiale, Philippe Le Houreou, la conferinta "Modernizarea Administratiei Publice in Romania". Premierul a facut referire la imprumutul de 1 miliard de euro aprobat recent de Banca Mondiala. "Sper sa fim suficient de destepti incat sa folosim banii intr-un mod eficient", a spus Ponta, la inceputul intalnirii. Consiliul Directorilor Executivi ai Bancii Mondiale a aprobat acordarea unui imprumut in valoare de un miliard de euro catre statul roman, pentru politici de dezvoltare cu optiune de amanare a tragerii.

  • "Suntem foarte bucurosi pentru decizia board-ului Bancii Mondiale. De fapt, ultimul lucru pe care l-am facut inainte de a veni aici a fost sa ma asigur ca boardul a cazut de acord asupra imprumutului, totul a decurs foarte bine. Ne-am bucurat de sprijinul unanim al board-ului deoarece toti au recunoscut ca acest imprumut, plasa de siguranta, de 1 miliard de euro, este sprijinit de reforme importante in domeniul imbunatatirii colectarii taxelor - lucru important pentru regiune - a sectorului energetic - care este foarte important, de asemenea - si a rationalizarii sectorului medical. Acestea sunt trei reforme foarte importante si profunde, care privesc si celelalte state din regiune deoarece, in opinia noastra, este o problema comuna tuturor tarilor", a declarat, la randul sau, reprezentantul Bancii Mondiale.

In cadrul conferintei "Modernizarea Administratiei Publice in Romania", premierul a mai spus ca pentru Guvernul actual, duminica s-a inchis un episod de campanie electorala si "toate energiile Guvernului sunt puse incepand cu ziua de duminica in directia unor masuri de reforma structurala de sprijin pentru economie si pentru reformele sociale". "Imediat ce se incheie campaniile electorale ne intoarcem la expresia 'It's about economy'. Orice guvern, oricat de bune rezultate are in alegeri, daca nu incepe imediat sa dovedeasca capacitate administrativa, si creativitate in zona economica si sociala, mai devreme sau mai tarziu isi pierde acest sprijin popular", a adaugat Ponta.

La randul sau, Philippe Le Houreou a afirmat ca s-au facut progrese mari in stabilizarea macroeconomica si in reformarea cadrului fiscal.

"Guvernul trebuie sa rezolve provocarile legate de administratia publica daca vrea sa aiba succes pe termen mediu. Este clar ca sansele de crestere economica sunt influentate de calitatea administratiei publice", a mai spus reprezentantul Bancii Mondiale.

Vineri a avut loc la sediul Guvernului o conferinta cu tema "Modernizarea Administratiei Publice in Romania". Lucrarile conferintei au fost conduse de Primul-ministru Victor Ponta, din partea Guvernului Romaniei, si de Vice-presedintele Bancii Mondiale, Philippe Le Houerou. Discutiile se vor axa pe implementarea planurilor de actiune, elaborate pe baza recomandarilor efectuate de catre Banca Mondiala in perioada 2010-2011, in sectoare precum: dezvoltarea regionala, energia, mediul, sanatatea si invatamant superior.


Citeste mai multe despre   










1245 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    hehe (Vineri, 15 iunie 2012, 11:56)

    ampersand [utilizator]

    Am vazut ca tocmai ce v-ati dovedit capacitatea administrativa stopand biletele de odihna ale pensionarilor, nu prea va iese mierea promisa.
  • +18 (18 voturi)    
    si cu M. Ph le H (Vineri, 15 iunie 2012, 12:00)

    excalibur [utilizator]

    ai avut - asa cum te-ai exprimat ieri despre o intilnire cu Base - discutii tete-a tete intre patru ochi??? sunt in vizita la Paris si vreau sa_ti spun ca genul asta de exprimare a facut deliciul , ne faci sa ridem cu pofta, desi cind analizeaza cineva ce FACI e de plins
  • +17 (17 voturi)    
    chiar (Vineri, 15 iunie 2012, 12:00)

    gioni dumitriu [anonim]

    chiar esti convins de ce spui pontacule? Eu n-as crede ..ce masuri ai luat in luna de cand ai preluat fraiele administratie inafara de ICR si frectia cu eliminarea din atributiile CCR? Poate papagalii tai de votanti sa te creada ..papagali care vor lua o plasa ca aia de la caritas..
    Ha..ha..cioclopedica..doctor in drept..hac!
  • +14 (14 voturi)    
    ********* (Vineri, 15 iunie 2012, 12:03)

    Andradda [utilizator]

    Acum nu mai urla niciun USLamist ca " Boc vinde Romania"
    Acum, orice imprumut facut de USL este considerat ca fiind necesar si ca este de fapt o binefacere pt romani!
    Cata nerusinare!
    • -8 (8 voturi)    
      Imprumut (Vineri, 15 iunie 2012, 12:54)

      sanduionescu 2012 [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Imprumutul este facut de guvernul Rumaniei ni de USL . As vrea, totusi, sa amintesc de imprumutul facut de Presedinte ??? dupa ce a modfificat datele INS cu - (minus )20% inprumut dat bancilor care l-au carat afara, dupa care au urmat taierile si furturile (unde sunt 4 miliarde de la ministerul dezvoltarii bashist-ule ?)
      • +5 (5 voturi)    
        raspuns...in drumuri modernizate (Vineri, 15 iunie 2012, 13:24)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui sanduionescu 2012

        pt. acces la diverse monumente sau puncte turistice,ca exemplu, traseul din DN ploesti-buzau, spre baile sarata monteoru, in continuare spre tisau-manastirea ciolanu-magura, apoi zona nehoiu-gura teghi, sunt parcurse de mine si multe altele , deci bani cheltuiti cu folos.

        sa vedem voi pontacime de ce sunteti in stare.....ha, ha., pana acum doar schimbari de directori.
      • +2 (2 voturi)    
        cretin? cretin! dar si rosu? (Vineri, 15 iunie 2012, 18:04)

        cinic-si-rau [anonim] i-a raspuns lui sanduionescu 2012

        A. FMI stie cifrele mai bine decat zice Gadea (nici FL.Georgescu nu le poate maslui) B. din 18,5 mld (ultima transa NU s-a mai tras), 12,6 mld s-au dus la rezerva BNR si vor fi restituite de BNR din fonduri PROPRII (sper ca nu indraznesti sa-l congtrazici pe Isarescu). C. 5 mld au intrat in trezoreria statului si s-au platit pensii si salarii (inclusiv pe a lui Dogaru, pretenarul tau de urlete). Deci ce au carat bancile? D. s-a publicat mai sus executia bugetara (Fl.Gerogescu a semnat-o). Unde vezi tu 4 mld??? cum ziceam: dar si rosu???
  • +16 (16 voturi)    
    ! (Vineri, 15 iunie 2012, 12:20)

    Andrei [anonim]

    Ce vrajeala ieftina! Inainte sa vina la guvernare ziceau, dati-ne guvernarea si facem, dupa ce au venit la guvernare au zis, dati-ne administratia publica si facem, acum ca au si localele, dati-l pe Base jos, sa-l punem pe-al nostru si facem, dupa ce-l da jos... si multe institutii golite de continut.... Guess what!!! SAH MAT!

    Pnetru orice om cu un minim de interes pentru ce se intampla in tara asta exista o frica teribila ca imediat ce se instaureaza pe deplin guvernarea PSD, sa nu se faca o liniste asurzitoare, similara cu cea din 90-96, 2000-2004.
    Presa nu va misca in front!
    Justitia va merge ca pe "roate"
    Banii o sa dispara in conturile golite ale flamanzilor ce au asteptat de ani de zile momentul asta.

    Iar noi! Nu o sa le putem facem nimic.... Absofuckinglutely nimic!!!

    Sa traim bine!
    • +2 (2 voturi)    
      cifre, dar si solutii!!! (Vineri, 15 iunie 2012, 18:06)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Latrinele nu au publicat interviul dat de Fl.Georgescu catre Bloomberg: "bugetul 2013 va fi construit pe un deficit de 2,2%". Deci va fi mai auster decat bugetul 2012 cu deficit de 2,3% semnat tot de Fl.G. Asa ca, niente pomeni!!! Oricum, este un vor parlamentar in nov.2012. Avem ce le face!!!
    • +1 (1 vot)    
      răspuns andrei (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 8:09)

      ochiometru [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Ăştia de la USL se îmbată cu apă rece. Bine...Antonescu gargaragiul e ameţit de mult de atâta somn. USL a luat doar 49% per total în condiţiile în care mulţi au votat nu că le place moaca Pontiacului sau ce promite el ci au votat împotriva PDL cu reprezentantul său de bază Băse. Dacă PDL...mărul discordiei...se va evapora încetişor, prostănacii nu vor mai avea motiv să voteze cu "comuniştii". Iaca să vezi distracţie atunci. MRU în doar 78 zile a pus la cale tot felul de programe şi direcţii de lucru. Ăştia în 45 zile au pus la cale...???...poate îmi spune şi mie cineva ceva concret ...bun pentru populaţie !!!
  • -13 (15 voturi)    
    Sa va vedem la treaba! (Vineri, 15 iunie 2012, 12:21)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Convingeti romanii ca USL e capabil sa guverneze in echipa, asa cum a facut pentru castigarea localelor, si mai castigati 10 procente in plus la parlamentare.
    • +10 (12 voturi)    
      Momentan guvernarea se muta pe stadioane! (Vineri, 15 iunie 2012, 12:39)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      O pauza e binemeritata, nu? In fond hotararile de guvern se pot lua si pe bancheta din spate a avionului, si in boxa VIP de pe stadioane, in uralele fanilor :))))))))))))). Bine Romania, macar asa ajungem si noi la EURO :)).
    • +4 (4 voturi)    
      Constantine, (Vineri, 15 iunie 2012, 13:26)

      renegatul [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      esti mai comunist ca Ilici daca gandesti in halul asta!
      Dupa o luna de guvernare nu vad din partea USL decat ca-s pusi pe capatuiala ! Parca vor sa se razbune si stii ce se spune ... razbunarea-i arma "inteligentului"!
  • +17 (17 voturi)    
    Hai cu modernizarea, mai lasa televiziunile ! (Vineri, 15 iunie 2012, 12:24)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Pana acum a fost doar "joc de glezne" si muuulte ordonante de guvern, adica exact ce s-a criticat la fostele guverne, ba chiar de 2-3 ori mai rau...

    Parca tot guvernul "lucreaza" doar ca sa-l trimita pe Ponta la Bruxelles, sa-si "planteze" oamenii de incredere prin institutii si ca sa-si salveze inculpatii.
    • -4 (4 voturi)    
      Ritzi Pitzi (Vineri, 15 iunie 2012, 13:04)

      sanduionescu2012 [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Tovarasul Ritzi ,de ce n-ati votat ,mai, ca sa iesiti tot voi , de ce sa spart imediat gasca de sobolani si presedintele meu nu a hahait nimic ??????????? Ce ,acolo numai" pa/sa+ri=cile sunt vinovate ?????? Gao<za>rii nu ??? Si Sulfina de ce a luat 5% la sector,fiindca era suficient de bruneta ?
  • +6 (6 voturi)    
    adinc spus.... (Vineri, 15 iunie 2012, 12:49)

    sache [anonim]

    pai atunci apuca-te de treaba si nu mai sta toata ziua la tv