Scrisoarea de intentie catre FMI: Crestere economica de 1,5% in anul 2012 bazata pe consum si absorbtia fondurilor UE

de George Stefan     HotNews.ro
Luni, 2 iulie 2012, 18:06 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(02 Iul 2012) PDF, 775KB
Recuperarea economiei Romaniei va continua si in anul 2012, insa declinul usor din ultimul trimestru al anului 2011 a confirmat semnele unei incetiniri a activitatii, se arata in scrisoarea de intentie trimisa de guvern catre bord-ul Fondului Monetar International. Guvernul se asteapta ca pentru anul 2012 Produsul Intern Brut sa creasca cu 1,5 procente, chiar daca slabiciunile zonei euro vor continua sa afecteze negativ economia. Aceasta crestere va fi sustinuta de recuperarea cererii interne si o mai buna aborbtie a fondurilor europene.
Citeste in atasament la ce s-a angajat Romania prin Scrisoarea de Intentie


Inflatia
Inflatia este proiectata sa ramana in intervalul vizat de banca centrala, chiar daca va exista o cresterea temporara in cel de-al treilea trimestru al anului din cauza efectului de baza.

Politica fiscala
In primul trimestru al anului 2012 Romania si-a atins tintele privind deficitul fiscal, veniturile fiscale fiind mai mari decat asteptarile si reflectand recuperarea graduala a pietei muncii, o mai buna colectare a taxelor si introducerea unei taxe clawback in domeniul farmaceutic.

Pe partea de cheltuieli, guvernul a redus numarul salariatilor din sectorul public cu 7.000 de persoane. Resursele economisite vor fi realocate catre investitii si pentru cofinantarea proiectelor finantate din fonduri europene. In acelasi timp, tintele pentru arierate ale guvernului central si administratiilor locale au fost ratate din cauza cheltuielilor cu spitalele si din administratiile locale.

Pentru anul 2012 guvernul isi mentine angajamentul de a aduce deficitul bugetar sub 3% din PIB conform metodologiei ESA.
Consolidarea fiscala va continua in 2012, deficitul reducandu-se cu aproape 2 procente din PIB in termeni structurali in raport cu 2011. Cu toate acestea, fiind date conditiile economice adverse, s-a stabilit o usoara relaxare a procesului de consolidare comparativ cu programul precedent. Deficitul cash va creste de la 1,9% din PIB la 2,2% din PIB, in timp ce deficitul conform ESA va ramane sub 3%. De asemenea, guvernul precizeaza ca vor fi luate masurile necesare pentru a se asigura o ajustare structurala suplimentara de cel putin 0,5% din PIB in 2013 dupa metodologia ESA.

Sectorul financiar
Sectorul bancar romanesc este bine capitalizat si cu o buna lichiditate, insa continua sa fie expus vulnerabilitatilor din zona euro. Creditul acordat sectorului privat a crescut in termeni anuali cu 9,8% catre companiile nefinanciare si cu 4% catre populatiei in termeni reali la finalul lunii martie.
Totusi, ponderea imprumuturilor neperformante a crescut la 15,9 procente in martie, comparativ cu 14,3% la finalul lui 2011. Provizioanele prudentiale acopereau la finalul lunii martie 99% din imprumuturile neperformante.
Profitabilitatea sectorului bancar a ramas slaba, insa aceasta a revenit pe un teritoriu pozitiv in primul trimestru din 2012.

Politica monetara
Inflatia anuala a coborat la 1,8 procente in aprilie ca urmare a scaderii preturilor la alimente si declinului preturilor bunurilor, cu exceptia celor la combustibili.
Inflatia CORE a continuat sa scada, ajungand la 2 procente in martie. In cel de-al treilea trimestru al anului inflatia este de asteptata sa creasca temporar aproape de marja de sus a intervalului tintit de banca centrala pe fondul cresterii preturilor petrolului si a efectului de baza provenit de la preturile la alimente.

Riscuri in sensul cresterii nivelului preturilor exista in continuare, provenind de la volatilitatea cursului de schimb (ca rezultat al incertitudinii de pe pietele internationale) si de la ajustarile mai mari decat se estima ale preturilor administrate.

Rata rezervelor minime obligatorii va fi mentinuta in urmatoarele luni si se va actiona prudent asupra ratei de politica monetara. De asemenea, se vor continua si operatiuni pentru a se asigura lichiditatea adecvata in sistemul bancar.


Citeste mai multe despre   










2070 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Excelent (Luni, 2 iulie 2012, 18:17)

    sile [anonim]

    Tremuram de frica crezand ca isi propune cinvea crestere economica bazata pe productie. Am scapat si de data asta.
    • +6 (6 voturi)    
      de-a dreptul genial (Marţi, 3 iulie 2012, 1:54)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui sile

      De acord cu tine - munca e pentru fraieri.
      Cresterea pe baza de export si productie e pentru amarastenii aia de germani, chinezi, japonezi etc

      Noi avem un guvern destept si un popor cu spirit creativ asa ca n-o sa cadem in capcana asta.
  • +4 (10 voturi)    
    Crestere ... (Luni, 2 iulie 2012, 18:50)

    Perseu [anonim]

    bazata pe stagnare. Cresterea consumului este o iluzie, fondurile UE sunt o deziluzie. Cei dinainte n-au putut sau n-au vrut, cei de acum vor dar nu pot.
  • +5 (7 voturi)    
    sumbru (Luni, 2 iulie 2012, 20:05)

    adv [anonim]

    asumare:
    - renegocierea contractelor cu baietii destepti si management privat in toate companiile energetice plus CFR , TAROM.. etc

    punere in practica USL:

    - Intrare in insolventa si "restructurare" Hidroelectrica + Remus Vulpescu
    - Romgaz - numire politica, un urmarit penal pentru subminarea economiei nationale.

    Am citit scrisoarea printre randuri, si-au depasit deja toate deadline-urile : management privat, scaderea cheltuielilor bugetare si transparenta, restructurare ANAF ( fauna noastra e mai buna ca a lor) transparenta si lupta cu evaziunea, legea sanatatii, taxa clawback( nici un compromis), stimularea de noi locuri de munca, legi de adoptat in parlament pentru uniformizarera cu legislatia europeana.......

    Singurii care mai muncesc pe acolo cred ca sunt
    D-l Georgescu si D-l Cepoi. Restul s-au mutat la televizor!
  • +4 (4 voturi)    
    interesant este punctul de vedere al FMI-ului (Luni, 2 iulie 2012, 21:02)

    mary_ [utilizator]

    Iata-l: aprecierea IMF din Fifth Review Under the Stand-By Arrangement” 18/06/2012:

    “The authorities placed state-owned power producer Hidroelectrica into
    bankruptcy on June 18. The government announced that bankruptcy procedures would be
    used to cancel below-market bilateral energy contracts.

    This unexpected bankruptcy raises concerns about the viability of the share sale agreed as part of the structural benchmark for end-October. It may also pose risks to overall market confidence in Romania and to the viability of sales of stakes in other public firms.”
  • +2 (4 voturi)    
    bazaconii si aiureli, adica rupti de lumea reala.. (Luni, 2 iulie 2012, 21:51)

    costica [anonim]

    Ia uite cum vad Romania si situatia Romaniei oamenii de afaceri din lumea REALA, nu din lumea plina de minciuni a politicii romanesti:
    "Un alt meci intre Basescu si Ponta s-a disputat pentru reprezentarea Romaniei la Summitul UE. Reprezentantii Italiei si Spaniei s-au luptat pentru interesele tarilor lor si au pus conditii, obligand liderii europeni sa ii asculte.
    Ce faceau reprezentantii Romaniei? Unul statea pe scaun cuminte, multumit ca a prins loc. Celalalt, nervos, dojenea pe la televiziune.
    Financial Times ironiza, intr-un material de opinie, disputa intre presedinte si premierul Romaniei: Uitati de Merkel versus Hollande, de nord versus sud sau de Barroso versus Van Rompuy. Adevarata drama la acest summit este disputa dintre presedintele roman, Traian Basescu, si premierul sau, Victor Ponta".
    Cu energia "supta" de conflicte politice interne, Romania nu a avut decat un statut de spectator la "razboiul titanilor" de la Bruxelles. Cine a avut de castigat de pe urma "razboiului" din tara?
    Un conflict care nu foloseste nimanui, au conchis reprezentatii mediului de afaceri contactati de Business24. Nu conteaza cine reprezinta Romania, iar disputa nu face decat sa dovedeasca faptul oamenii politici au pierdut contactul cu problemele mediului de afaceri.
    Gabriel Biris, avocat partener Biris Goran: "In momentul de fata, problemele noastre, ale economiei reale, nu mai sunt si problemele voastre, ale politicienilor.
    Exista doua Romanii: Romania lor, a politicienilor si Romania noastra, a celor care produc banii pentru care ei se cearta.
    La nivelul clasei politice, in ansamblul ei, asistam la o lipsa de responsabilitate in ceea ce priveste interesul national, ca nu sunt in stare sa creeze punti, sa creeze un dialog. Din pacate, sunt interesati de putere doar de dragul puterii.
    Nu are cum sa nu fie afectat mediul economic, care depinde foarte mult de actiunile sau inactiunile politicienilor directe, cat si indirecte."
    http://www.business24.ro/international/summit/man
    • +1 (1 vot)    
      si ce scria??? (Marţi, 3 iulie 2012, 7:47)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui costica

      ce mandat (scris de X) a avut Ponta la Bruxelles??? Sa ceara asta sau aia? sa se opuna la asta sau la aia? da-mi argumente ca nu s-a dus pt. foto de grup!!! laudele (vezi si scrisoarea FMI si vorbele lui Barroso) se refera la primul trimestru adica alt prim -ministru, caci trim. 2 nu se incheiase inca, iar din datele preliminare la CINCI LUNI deficitul deja sarise de tinta. Kestia cu fondurile structurale nediminuate e de la summit din nov.2011. Deci ce a cerut si ce a obtinut Ponta? PS. ce masuri economice a luat acest guvern?
  • +4 (4 voturi)    
    cresterea.. (Luni, 2 iulie 2012, 22:08)

    cristi [anonim]

    demult am observat ca astia ce ne conduc is rupti total de realitate, totusi tind sa cred ca intr-o ca mai avem fiecare un cuvant de spus, cel putin deocamdata.
    primul pas ar fi sa ne informam, cel putin.

    http://www.petitieonline.com/spune_nu_taxelor_imense_pe_munca
  • +5 (5 voturi)    
    crestere economica (Luni, 2 iulie 2012, 23:10)

    Ar3s [utilizator]

    Nu pot sa inteleg cum poti avea o crestere economica bazata pe stimularea consumului. Probabil, stimuland consumul, se gandesc la stimularea opusului acestuia: productia. Ar avea sens, insa, ma indoiesc ca Ponta va pune economia Olandei sau Turciei, pe butuci.
    Absorbtia fondurilor UE? Ce sa zic...noroc ca investitorii europeni si mondiali sunt niste tampiti.
    Inca ceva...nu cumva acesta scrisoare de intentie este un print al aceluiasi fisier gasit pe calculatorul lui Boc?! Mie, asa imi pare. Trebuia sa schimbam guvernul pentru o asemenea ineptie plagiata?
    Ma rog, ce stim noi, ,,utilizatorii de rand", cum stau lucrurile referitor la cresterea economica.
    Poate ca nu avem toate informatiile vehiculate la nivel de guvern, insa, cu siguranta stim un lucru: multi fermecati politici se holbeaza la simbolul Sagetatorului, fara a sti la ce foloseste. Cei de la PNL, s-au gandit ca ar da frumoz, ca emblema a partidului.
    • +2 (2 voturi)    
      crestere bazata pe consum (Marţi, 3 iulie 2012, 1:51)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui Ar3s

      Exista si crestere bazata pe consum.
      Doar Tariceanu ne-a demostrat cu varf si indesat cum poate sa faca economia sa duduie prin stimularea consumului: reduci somajul prin angajari in domeniul bugetar, maresti salarii, pensii, dai ajutoare si pomeni, si dai muzica mai tare ca sa nu se auda vocile critice.
      Mai vinzi si mobila din casa (vezi BCR etc) ca sa ai loc de dans si banii ii arunci tot in consum.
      Si cu asta toate conditiile sunt indeplinite pentru o betie de pomina pe ritm de manele economice.

      Singura problema e ca toata distractia asta duce in final la cresterea deficitelor bugetare si comerciale pana la cote nesustenabile. Dar asta nu prea are importanta atata timp cat e sustenabil pana la alegeri, avem vreme dupa aia sa ne trezim din mahmureala.

      Din pacate unii mai intra in coma alcolica, iar altii inca tot mahmuri sunt, si acuma il voteaza pe Ponta, ca e baiat bun, are un guvern intreg de lautari, si le-a promis si lor o cinzeaca sa se dreaga, nu doar zeama de varza ca si Boc.

      Arde-o...
    • +1 (1 vot)    
      lipseste un cuvant!!! (Marţi, 3 iulie 2012, 7:49)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui Ar3s

      Ponta vrea crestere bazate pe consum BUGETAR!! Adica un milion de bugetari cu salarii usor marite (sa ignoram inflatia deocamdata) vor consuma mai mult. Ca salariatii din privat vor consuma mai putin nu intereseaza, ca doar nu au sindicate si sefi sindicali ca Pop, Hossu etc.
  • +2 (2 voturi)    
    crestere din ce? (Luni, 2 iulie 2012, 23:37)

    Mockito [anonim]

    adica aia 100 de lei in plus la salariu de bugetar ei spera ca vor fi redirectionati in consum...adica cheltuiti in economie. se uita insa de inflatie...care sunt convins ca-si va face aparitia incepand din toamna....si atunci nu numai ca $100 va fi inghitita din inflatie...dar oamenii vor fi mai saraci pt ca totul va fi mai scump... Ponta probabil ca inghite in sec...si cred ca isi da seama ca lumea isi va da seama ca e mai rau decat inainte...tocmai de-aia se si grabeste cu alegerile guvernamentale anticipate... vezi propunerea catre Base de a demisiona impreuna.
  • +2 (2 voturi)    
    nici nu trebuie sa citesti tot (Luni, 2 iulie 2012, 23:44)

    in anonimat [anonim]

    ajunge doar sa citesti asta: crestere economica bazata pe consum. si intelegi imediat unde suntem.
  • 0 (0 voturi)    
    Scrisorica (Marţi, 3 iulie 2012, 10:00)

    marco [anonim]

    Dar despre privatizarile productiei de energie, ale transporturilor, resurselor, etc., la care s-a angajat guvernul Ponta in minutul 1 (chiar -1 am putea spune), nu ne ziceti nimic ? Sau alea nu ne privesc pe noi, ci doar pe politicieni, ca doar n-or sa imparta cu noi comisioanele. Mai tineti minte cum USL-ul infiera privatizarile, inainte sa cada guvernul MRU? Ce s-o fi intamplat asa, deodata, cum cazu guvernul, cum dadura fuga la delegatia FMI, sa-i linisteasca, cum ca vorbeau si ei prostii cand erau in opozitie, dar ca vor urma neabatuti calea cea dreapta trasata... Si uite-asa, sub perdeaua de fum a scandalurilor cu fulare insangerate sau cu teze plagiate si alte nimicuri, adevaratele probleme trec intr-un plan secund sau mai indepartat, si ne vom trezi intr-o buna zi in c... gol, fara resurse, fara economie, fara terenuri agricole, dar cu satisfactia ca nu's ce politician a fost mai tare decat altul in mai stiu eu ce scandal ...
  • 0 (0 voturi)    
    ultima ora: (Marţi, 3 iulie 2012, 21:14)

    brod [anonim]

    tocmai s-a anuntat ca UE opreste toate fondurile destinate romaniei, urmand ca o comisie de control sa verifice cum au fost folosite. ca tot asigurase ponta boborul roman ca vin banii de la UE... uite-i ca tocmai pleaca. iar euro a depasit 4,45 lei.