VIDEO La cursul BNR, euro a fost cotat la 4,4715 lei. Deprecierea fata de ziua anterioara- 0,02 lei

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 4 iulie 2012, 13:18 Economie | Finanţe & Bănci

Moneda unica europeana a fost cotata miercuri de catre BNR la 4,4715 lei, in vreme ce dolarul american a fost cotat la 3,55 lei. Ambele valute s-au intarit nesemnificativ in fata leului, in ton cu monedele regionale. Leul s-a depreciat si in fata francului elvetian, cotatia stabilita miercuri de BNR pentru franc fiind de 3,72 lei (fata de 3,70 in ziua anterioara)

Leul s-a depreciat in deschiderea sedintei de miercuri cu o viteza mai mare decat celelalte monede din regiune. Dealerii au spus reporterului HotNews ca acesta este un efect direct al perceptiei actualelor turbulente politice din Romania. "Pietelor financiare nu le plac turbulentele politice. Ele vor calm, stabilitate si predictibilitate. Si celelalte monede regionale sunt pe un trend usor de depreciere, dar sunt mai stabile decat leul. Moneda noastra se depreciaza cu o viteza mai mare. Leul coborase pana la 4,4745 in fata euro in  jurul orei 12. Daca deprecierea va fi mai consistenta, nu excludem interventii centrale", a comentat dealerul uneia din principalele banci comerciale locale.



Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1854 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    multumiri guvernului (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:28)

    calin__ [utilizator]

    nu mai rezist psihic!
  • +5 (5 voturi)    
    Matematica (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:29)

    marvio [utilizator]

    Matematica, bat-o vina! Va rog sa corectati titlul: ori ziceti 0,02 lei or ziceti 2 bani! Daca deprecierea ar fi de doar 0,02 bani, ar insemna practic stagnare.

    n.r. multumim, am modificat
    (editat de HotNews.ro)
  • +5 (5 voturi)    
    Pt. tov. Ponta (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:35)

    Pawl [anonim]

    La mai mare! Cat mai mare!
  • +1 (1 vot)    
    ASTAZI IN STRADA, NU MAINE! (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:41)

    tulipa [utilizator]

    este clar ca este lovitura de stat? sursa wikipedia: "Lovitură de stat (din franceză coup d'État) sau puci (din germană Putsch) se numește o răsturnare bruscă și neconstituționată a puterii legitime a unui stat, impusă prin surpriză de o minoritate, de obicei militară, folosind forța. Se deosebește de revoluție prin aceea că la revoluție există o participare masivă a populației.

    O trecere a unei Armate de partea unei revoluții se numește lovitură de stat militară sau puci, pentru că se face împotriva guvernului și a puterii existente și în folosul unei puteri noi, revoluționare. [1]

    O formă a loviturii de stat este "lovitura de palat", care se realizează departe de ochii și urechile multimii, aparține de regulă unei facțiuni aflate la putere, un partid sau o "tabără" politică, apropiată grupului conducător, uneori chiar din cadrul grupului, și se bazează pe relațiile și influența unor comandanți ai armatei sau serviciilor secrete câștigați de grupul complotist.[2]"
    unde va ajunge tara asta? unde vor ajunge oamenii de rand care au imprumuturi bancare luate corect si cinstit cand euro va exploda dintr-un moment in altul? rusine nationala USL!! IN STRADA, ROMANI!! DE CE JOI?? ASTAZI!!
    • 0 (0 voturi)    
      Si unde (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:34)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui tulipa

      a fost armata in tot circul asta care se desfasoara de citeva zile? Sau mai corect: care armata? Aia de prin Afghanistan?
    • -1 (1 vot)    
      adica nu inteleg (Miercuri, 4 iulie 2012, 15:23)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui tulipa

      Nu e nici lovitura de stat (ca nu e impusa nici de o minoritate, nici prin forta armata), nu e nici lovitura de palat (ca nu e facuta de blaga) si atunci ce e?

      Raspunsul: reversul medaliei la democratie. O majoritate decide in mod legal si legitim cine conduce o tara. Ceea ce se intampla acum se face prin respectarea legilor. Ca unora nu le place sau nu le convine n-are a face.

      Pentru voi, un sfat: Mergeti la vot fratilor lasati gratarele si micii in ziua votului. Numai asa am ajuns sa dam 9% ppddului.
  • 0 (0 voturi)    
    avântul prăbuşirea (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:41)

    barbu07 [anonim]

    mulţumim din inimă partidului!
    ...dar şi o veste "bună": realitatea tv s-a întors la vântu, care deţine 82%, ce, nu vă place?
  • +1 (1 vot)    
    Crestere (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:49)

    Gabriel [anonim]

    Creste euro, creste si salariul. Yay!
    • 0 (0 voturi)    
      Stai numa (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:05)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      sa vezi ce-o sa mai creasca: PRETURILE!
  • +1 (1 vot)    
    Ironie (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:51)

    JDK [anonim]

    Probabil ca Guvernul Ponta si-a propus sa mareasca salariile si pensiile cu procentul promis cand cursul de schimb va ajunge la 6-7 RON/ Euro.
  • +3 (3 voturi)    
    Ati vazut unde s-au dus 20 de miliarde (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:52)

    Petre Mihai [anonim]

    Puterea PDL a cheltuit banii prin BNR pentru a apara cursul. uslinosii nu stiu sa faca asta si vom avea niste salarii cu care abia ne vom mai putea cumpara o punga de seminte
  • +5 (5 voturi)    
    Multumiri USL (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:52)

    PutziferStrambeanu [utilizator]

    Tara arde si Ctrl-c + Ctrl-V, se piaptana. Bravo .
  • 0 (0 voturi)    
    Situatia cica e mult mai groasa... (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:00)

    denvarel [utilizator]

    Daca cifrele din evz.ro sunt adevarate:
    http://www.evz.ro/detalii/stiri/efectul-ponta-destabilizeaza-leul-moneda-este-sub-minimul-istoric-pe-interbancar-990308.html
    Acolo scrie ca a fost un rulaj de 80 de milioane de euro din care 50 de milioane sunt vanzarile BNR.
    Cu alte cuvinte exista atat de multa cerere pe cumparare ca la vanzare 60% din cerere este acoperita de BNR si doar 40% de restul pietei.
    Iuhuuu, varianta optimista este ca in ritmul asta ramane BNR-ul fara banii de la FMI in cateva luni. Varianta reala este ca ritmul cumpararii va creste de fapt exponential, odata cu panica.
  • 0 (0 voturi)    
    Care erai ma cu previziunile sumbre de 5 lei/euro? (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:02)

    Berzelius [utilizator]

    Cat ziceai? 5 lei? da... in 3-4 zile... Pana la sfarsitul anului in ritmul asta poate ne vedem pe la 6-7 lei/euro.
    Pfuai ce mai distractie!
  • 0 (0 voturi)    
    Tot Base e devina ca nu le lasa locul singur! (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:11)

    Batzanu [utilizator]

    Probabil da tot pe el si Boc or sa dea vina! S-a dus naibi tot ce facusera bun cei de dinainte!
  • 0 (0 voturi)    
    brava, malachias!! (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:07)

    Wanga [utilizator]

    primul punct - cu prabusirea cursului valutar este in parametrii in ciuda interventiei BNR!
    urmeaza impozitele marite, cresterea costurilor, presiunile pentru restringerea drepturilor de proprietate, decapitarea IMM-urilor, politizarea justitiei, scaparea marilor corupti...
    ce-ti doresc ei tie , dulce Romanie!!