Euro, la un nou maxim istoric in raport cu leul: 4,5275

de George Stefan     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2012, 13:09 Economie | Finanţe & Bănci

Moneda euro a ajuns la un nou maxim istoric in raport cu leul, Banca Nationala a Romaniei afisand luni un curs de 4,5275 lei pentru un euro.  Leul isi continua deprecierea si in raport cu francul elvetian si dolarul american.

Cursul afisat de BNR vineri era la un nivel de 4,5142 lei pentru un euro.

In acelasi timp, leul si-a continuat deprecierea si fata de francul elvetian, ajungand la un curs de 3,7691, dupa ce vineri cursul a fost de 3,7582 lei pentru un franc.

Leul a scazut si in raport cu dolarul american, BNR afisand un curs de 3,6848 lei pentru un dolar. Vineri, dolarul era cotat la un curs de 3,6480.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3094 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    1EURO=4,5275 (Luni, 9 iulie 2012, 13:13)

    sevilla86 [anonim]

    Multumim,domnule Ponta ! Multumim,domnule Antonescu ! Multumim , domnule Voiculescu !
    • +3 (5 voturi)    
      Pai ce sa faca si ei... (Luni, 9 iulie 2012, 14:17)

      hahalera [utilizator] i-a raspuns lui sevilla86

      asta era singura lor sansa de-a intra in istorie...
    • +5 (7 voturi)    
      nu se poate! (Luni, 9 iulie 2012, 14:52)

      postacu [utilizator] i-a raspuns lui sevilla86

      Euro continua sa creasca? Asta e sigur manipulare basista! Doar dl. Ponta ne-a asigurat vineri ca incepand de azi lucrurile revin la normal si daca te uiti la fata d-lui e clar ca nu minte. Singura explicatie e ca lingaii lui Basescu care nu vor sa-si piarda scaunele incearca sa atace moneda nationala, ca sa discrediteze cel mai cinstit guvern, care de 2 luni face atatea lucruri bune pentru popor. Desi a3 ar putea fi tentata sa preia explicatia diseara, ii rog sa nu plagieze.
    • 0 (2 voturi)    
      stai un pic (Luni, 9 iulie 2012, 18:09)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui sevilla86

      ia sa vezi cat se face maine, dupa declaratia de azi a Agelei Merkel
  • +12 (14 voturi)    
    No problem! (Luni, 9 iulie 2012, 13:15)

    Rasmus [utilizator]

    in viziunea ministrului de finante: vor creste impozitele colectate!
    Nu este gluma, asa declara domnu' acum cateva zile.
    Ehe, economia reala nu mai este ca in studio la Antena 3 unde declara Paste, Copy Paste, ca sunt si solutii si bani pentru pensii, salarii, indemnizatii etc.
  • +9 (11 voturi)    
    treaba-i buna... (Luni, 9 iulie 2012, 13:17)

    ciubex [utilizator]

    ... din cauza speculei de pe piata, politicul isi pune din ce in ce mai vizibil amprenta pe cursul de schimb.
    Oricum, treaba-i buna da' mai dureaza.
    • +1 (1 vot)    
      Cat mai dureaza? (Luni, 9 iulie 2012, 18:03)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

      Ce rezerve credeti ca are Banca Nationala ca sa le arunce pe piata pentru a tine cursul? Ca doar nu-i rezerva americana. Cred ca se va satura si Isarescu de atatia politicieni dusi cu capul si va pleca la podgorie..
  • +6 (6 voturi)    
    Sunt curios de cat de tare este implicat BNR (Luni, 9 iulie 2012, 13:17)

    denvarel [utilizator]

    Care a fost volumul tranzactionat si cat anume din vanzari sunt din rezerva BNR.
  • +9 (11 voturi)    
    TRAIASCA! (Luni, 9 iulie 2012, 13:18)

    schroedinger [utilizator]

    Creste cursul precum Fat-Frumos!
    Sa le fie de bine tuturor idiotilor care sprjina impostorii USL!
    Sa dea Dumnezeu sa ajungeti sa dati 50 RON pe o paine!
  • +10 (14 voturi)    
    Multumim (Luni, 9 iulie 2012, 13:24)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    ... dottore!
  • +6 (10 voturi)    
    Intens (Luni, 9 iulie 2012, 13:25)

    ElGreco [utilizator]

    Eu ii "multumesc" in fiecare dimineata lui Poanta , Antenescu, familiilor lor, usl-istilor si in special Bunicutei cu miinile patate de sange poreclita si Ion Iliescu.
  • +3 (5 voturi)    
    braaavo, patratel... (Luni, 9 iulie 2012, 13:34)

    iulianv [anonim]

    munceste omu' niste ani, strange niste bani (multi, putini, nu conteaza), si-n cateva saptamani niste ghiolbani analfabeti la costum ii demonstreaza ca de fapt o parte din anii aia a muncit degeaba... in loc sa tina macar in loc economia, ca-i planu' din ce in ce mai inclinat si cos de alfa din ce in ce mai mic, incompetentilor le arde de organizat cursuri de vara pentru loazele BAC-ului, ca vorba aia, or capatat si astia drept de vot anu' asta
    • +3 (3 voturi)    
      trebuie ajutati sa ia bacul toti, fara efort, (Luni, 9 iulie 2012, 15:09)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui iulianv

      ca daca ii obligi sa gindeasca, ramine USL fara votanti....
  • +3 (3 voturi)    
    Revenirea lui Tepes (Luni, 9 iulie 2012, 13:37)

    Egres [utilizator]

    astia nenorocesc economia si economiile romanilor chiar si cand nu fac nimic!

    toate "maririle" de pensii si salarii se duc exact aici, in devalorizarea ron-ului cand vine factura de telefon, cablu, etc calculate in EUR, ca sa nu mai zic de cei cu credite in valuta si venituri in leusteni.

    Alo, Tepes, te deranjam un pic, poti sa te intorci nitel prin Tara Romaneasca?!?
  • 0 (4 voturi)    
    ***** (Luni, 9 iulie 2012, 13:38)

    Andradda [utilizator]

    S-a schimbat macazul?
    Pana acum, erau titluri clare, de genul:
    "Leul la o valoare minima istorica"
    Acum, dintr-o data ni se vorbeste despre "maximul istoric al euro"
    Mda.....
    • 0 (4 voturi)    
      ia gandeste putin (Luni, 9 iulie 2012, 14:30)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Si vezi daca e vreuna din variantele de titlu gresita?
    • 0 (4 voturi)    
      ... (Luni, 9 iulie 2012, 14:38)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      pai e acelasi lucru andradda: minimul leului=maximul euro
  • +3 (3 voturi)    
    s-a imbracat si Isarescu in alb? (Luni, 9 iulie 2012, 13:56)

    eu [anonim]

    Vara asta se poarta alb :) Prietenii stiu de ce.
  • -1 (7 voturi)    
    stati pe margine (Luni, 9 iulie 2012, 13:57)

    ion [anonim]

    si comentati degeaba. daca nu faceti nimic.. fac altii pt. voi..
  • +1 (1 vot)    
    Totusi (Luni, 9 iulie 2012, 14:03)

    Gabriel [anonim]

    Pentru cei care sunt platiti in euro e bine. Cu cresterile de preturi aferente. Chit ca ei sunt departe, ca numar, de majoritate.
  • +8 (10 voturi)    
    Ma simt obligat sa (Luni, 9 iulie 2012, 14:09)

    ticbis [anonim]

    le mai transmit inca odata uslasilor cu credite la banci:
    Ce bine-mi pare ca-ti luat teapa!
    Asa se-ntampla cand votati la conducerea tarii un repetent in scoala si un hot plagiator!
    Daca nu v-a ajuns, aveti putina rabdare, ca va da astia de n-o sa puteti s-o duceti!
    Daca prostia ar durea, in toata tara s-ar auzi doar urlete si vaiete de durere!
    Sa traiti bine!
  • +4 (6 voturi)    
    ? (Luni, 9 iulie 2012, 14:31)

    Lucian [anonim]

    Sunt curios cat a cheltuit BNR din rezerva sa valutara pentru sustinrea leului in timpul celor doua luni de non-guvernare USL. Florin Georgescu ala e o fosila de pe vreme guvernarii Votcaroiu, cea cu "cresterea zero". Prin afirmatiile cu iz politic pe care le face se discrediteaza definitiv ca economist.
  • +1 (3 voturi)    
    un an. (Luni, 9 iulie 2012, 15:56)

    Uzu_buzu [utilizator]

    lucrez in strainatate. am niste bani pusi deoparte sa iau un apartament nou in bucuresti. da' daca mi-ajuta Dumnezeu sa mai stea un an macar USLul la putere sper sa pot lua doua cu banii astia.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Luni, 9 iulie 2012, 18:50)

    sdf [anonim]

    mda ,da sint si cretini care dau atitia bani pe un euro?
    • 0 (0 voturi)    
      mda, (Luni, 9 iulie 2012, 19:35)

      ticbis [anonim] i-a raspuns lui sdf

      Habar n-ai, stai jos!
      Bancile nu trebuie sa faca nimic in sensul asta!
      Stii ce frumos stau la coada pe la casele de schimb valutar cateva milioane de romani sa cumpere euro ca sa se duca apoi la banci sa-si plateasca ratele la creditele luate cu buletinul pe vremea lui Tariceanu?
      Astia sunt cretinii la care te referi tu!
      Sa traiesti bine!