Leul si-a continuat deprecierea in fata monedei unice europe

de George Stefan     HotNews.ro
Marţi, 17 iulie 2012, 13:16 Economie | Finanţe & Bănci

Moneda nationala si-a continuat deprecierea in fata monedei unice europene, Banca Nationala a Romaniei afisand un curs de referinta de 4,5651, un nou maxim istoric. Luni, cursul era de 4,5571 lei pentru un euro.

Deprecierea leului a continuat si in fata francului elvetian, BNR afisand un curs de 3,8009  lei pentru un franc, dupa ce luni acesta era de 3,7944.

In raport cu dolarul american, cursul a ajuns la un nivel de 3,7113, leul apreciinduse in fata dolarului. Luni,  un dolar era cotat la 3,7399 lei.













Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1462 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Pai stai.. (Marţi, 17 iulie 2012, 13:22)

    EuM [utilizator]

    nu zicea, Frunzarescu, ala de la finante, ieri ca se va aprecia? Eu cred ca leul asta n-a inteles nimic.. ce-i degringolada asta.. nu mai respectam legile antigravitationale dictate de guvern???
    • +6 (6 voturi)    
      :) (Marţi, 17 iulie 2012, 13:40)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui EuM

      Pai tu nu ai priceput ca Basescu e de vina? Basescu a cumparat din piata peste 10 milioane de euro si astfel a dus cursul acolo unde este acum. Stiu asta pe surse :).
      • 0 (0 voturi)    
        el a zis clar (Marţi, 17 iulie 2012, 15:14)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui calin22

        ca'si tzine averea in ioroi si lei..
        dolaru' e prea naravas, prea controlat.
        deci, inca nu'i timpul sa'si vanda ioroii..

        sefu mugurel a recunoscut ca leone, al nost', este inca supraevaluat.
        daca'l lasa benereu', ajunge'n shantz.
  • +4 (4 voturi)    
    fwd Florin Georgescu ... (Marţi, 17 iulie 2012, 13:23)

    cat [anonim]

    .
  • +8 (8 voturi)    
    nu-i nimic... (Marţi, 17 iulie 2012, 13:27)

    lucyan [utilizator]

    cresc incasarile la bugetul de stat din taxe si accize si marim pensiile si salariile bugetarilor, ajutoarele sociale, tot ce tine de guvern, restul nu ne pasa, sunt oamenii lui basescu... si nu merita...
    oricum, mai este loc de depreciere, ca doar le-am dat 8 %, sa-si plateasca ratele la banci si facturile, ca de mancat, le da antena 3 rahat in fiecare zi...
  • -3 (5 voturi)    
    răspăr (Marţi, 17 iulie 2012, 13:33)

    Mazeta [utilizator]

    Fraierii de USA, UE, China, Elvetia etc. se luptă să își deprecieze monedele, numai România face invers. Hehe, nimeni nu se pune cu românii!
    • +4 (4 voturi)    
      mda... (Marţi, 17 iulie 2012, 13:49)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      aproape nu este marfa in europa sa nu aiba eticheta "made in romania"... si asta o datoram din plin usl-ului actual... recunostinta eterna!sau fie-i tarana usoara?
    • +1 (1 vot)    
      "...amice esti...".. minim... (Marţi, 17 iulie 2012, 14:15)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Statele mentionate de tine au problemele astea din cauza exporturilor mari sau a economiei ascendente (elvetia) care determina o cerere in crestere a monedei locale (valabil pt sua ,china).
      monezile de mai sus sunt in crestere si trebuie temperata cresterea lor pt a nu defavoriza exporturile.
      UE nu are loc in exemplele tale.
      In Romania se depreciaza moneda din cauza istabilitatii politice si a economiei precare.
      Mai ales pomenile electorale inflatie, mariri de 8% si alte baliverne ale iubitilor tai USL. ca doar USL trebuie sa vina la putere cu orice pret... ca "pretul" il suporta prostimea.
  • +1 (1 vot)    
    DEPRECIEREA LEULUI, SCUMPIREA VIETII DE ZI CU ZI! (Marţi, 17 iulie 2012, 15:17)

    Sorin111957 [utilizator]

    Cum putem recupera aceasta depreciere - avand in vedere ca trebuie sa platim mai mult la banici, la telefoane, la carburanti, etc.

    Poate fi dat in judecata guvernul pentru recuperarea diferentelor platite in plus?